Skocz do zawartości
GLaF

Jak zapewnic dobry zasieg wifi w duzym 3pietrowym domu?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Znajomy ma dość spory domek letniskowy: piwnica i 3 kondygnacje z betonowymi zbrojonymi stropami. Chce mieć net bezprzewodowy w całym domu, jednak z pewnych względów router/AP musi być w piwnicy. Jak to zrobić? Myślałem o tym, żeby kupić router/AP z 3 zewnętrznymi antenami i poszczególne anteny umieścić na każdym piętrze łącząc je kablem antenowym z routerem/AP. Będzie to działać? A może będą potrzebne jakieś wzmacniacze? Wiem, że nie uzyska się tak prędkości jak w standardzie "n", ale nie chodzi o dużą prędkość, tylko o zasięg.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje, że taka antena na 5/10m kablu to raczej działać nie będzie ze standardowym AP. Za duże straty będą wg mnie. Jak już będziesz ciągnął kable to już lepiej pociągnąć skrętkę. Mniej problemów i lepsze działanie.

 

Można by się też pokusić o kupno routera gdzie jest możliwość położenia anteny w pozycji poziomej. Na pewno zasięg się zwiększy ze strony AP, nie wiem tylko, czy karty WLAN w komputerach dadzą radę. Jeżeli byłą by taka opcja to warto podłączyć zew. antenę do tych kart i też ułożyć w miarę równolegle do anten AP znajdującego się w piwnicy. Anteny które się stosuje w AP to dookolne i najlepsza efektywność pracy jest w płaszczyźnie poziomej.

 

Jeszcze jednym rozwiązaniem jest kupno dwóch AP jednego z funkcją wds repeater. Stawiasz zwykły na środku budynku tak aby górne i dolne piętra miały tą samą odległość. Ten w piwnicy z funkcją repeater przekazuje sygnał temu wyżej, a on rozprowadza sygnał klientom. Ewentualnie zamiast repeatera można połączyć je skrętką.

Edytowane przez Grinch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że najlepszym rozwiązaniem, niekoniecznie najmniej inwazyjnym ale za to pewnym, jest kupienie najpierw dodatkowego APka i ustawienie go albo na najwyższej kondygnacji nisko albo na 2gim piętrze wysoko. Wtedy można zobaczyć gdzie jest jaki sygnał i ewentualnie dokupić jeszcze jednego APka na niższe piętra. Z doświadczenia powiem, że mam Linksysa WRT54GL, mieszkam w jednorodzinnym dwu-kondygnacyjnym domku i zasięg jest w miarę wszędzie, choć w najdalej położonych punktach (pewne miejsca w piwnicy, bądź na zewnątrz) połączenie nie jest na tyle stabilnie by pewnie korzystać z internetu. Dlaczego skrętka? Bo jest to połączenie niezawodne. Opcja z WDS'em nie jest głupia, ale wtedy dobrze by było mieć już taki sam sprzęt w całym domu, ostatnio ktoś na forum pisał, że dwa różne urządzenia nie chcą współpracować ze sobą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie powinien wystarczyć Tp-Link 941/1043 + 3 anteny 8dbi, u mnie 1043 na standardowych łapie 3 piętra w bloku z płyty. Trzeba tylko anteny ustawić w poziomie, nie pionie.

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup uzywanego WRT54GL, wgraj Tomato, wygoogluj sobie jak zrobic mod z wentylatorem (fan mod) i zwieksz moc w opcjach.

http://www.overclock.net/other-hardware-mods/531776-linksys-wrt54g-gs-gl-80mm-fan.html

 

Mozesz tez dokupic do niego dwie anteny:

https://www.hurt.com.pl/?o=shpc&i=245#1

 

Albo zrobic mod z reflektorami parabolicznymi do anten (sa odpowiednie szablony do oklejenia folia aluminiowa) i skierowac je ku gorze.. Np:

Ez-12

Edytowane przez Marynarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja propozycja to zastosowanie na każdej kondygnacji AP typu TP-Link TL-WA500G, połączonymi z routerem skrętką, urządzenie ma zasilanie POE więc przy zastosowaniu jakiegoś porządniejszego zasilacza można wszystko ładnie zasilić przy minimalnych kosztach i małym nakładem pracy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie najlepiej potestowac najpierw. Pozycz od kogos jakis router i ustaw go tam gdzie powinien stac i testuj. Dlaczego taka rada? Mieszkam w bloku na 2 piętrze i bez problemu łacze sie w całym mieszkaniu (w WC juz nie) z tanim routerem d-link sąsiadki z parteru natomiast sąsiad ma pietro wyżej jakiegos taniego tp-linka i z nim łącze sie tylko jak laptop stoi przy oknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja propozycja to zastosowanie na każdej kondygnacji AP typu TP-Link TL-WA500G, połączonymi z routerem skrętką, urządzenie ma zasilanie POE więc przy zastosowaniu jakiegoś porządniejszego zasilacza można wszystko ładnie zasilić przy minimalnych kosztach i małym nakładem pracy

 

Co ty za brednie wypisujesz ? Jaki porzadniejszy zasilacz ? Aby wykorzystac PoE musialby miec switcha/router ktory udostepnia porty PoE. Bez specjalnego routera z ta funkcja moze zapomniec o zasileniu tego AP tylko przez skretke bo niby jak przesle wyzsze napiecie ze swojego routera ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ty za brednie wypisujesz ? Jaki porzadniejszy zasilacz ? Aby wykorzystac PoE musialby miec switcha/router ktory udostepnia porty PoE. Bez specjalnego routera z ta funkcja moze zapomniec o zasileniu tego AP tylko przez skretke bo niby jak przesle wyzsze napiecie ze swojego routera ?

 

Ten Tp-Link ma w zestawie Splitter PoE... więc może o to mu chodziło ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ty za brednie wypisujesz ? Jaki porzadniejszy zasilacz ? Aby wykorzystac PoE musialby miec switcha/router ktory udostepnia porty PoE. Bez specjalnego routera z ta funkcja moze zapomniec o zasileniu tego AP tylko przez skretke bo niby jak przesle wyzsze napiecie ze swojego routera ?

 

 

co ty gadasz za glupoty ;/

 

po kolei przez POE mozesz puscic z tego co pamietam max 25V

 

robimy po kolei :

 

ana dole w piwnicy wlaczamy zasilacz do AP obcinamy koncowke , 2 parami ze skretki puszczamy sygnal internetowy , 2 puszczamy napiecie z zasilacza AP ...

 

idziemy do AP z koncowka z zasilacza ... pozpinam 2 pary z napieciem do AP i intenten tyz

 

ot cala filozofia , ja pol sieci mam tak puszczone ( nie zawsze da sie poprowadzic wszedzie prund )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, az takiej chinszczyzny i partyzantki nie przewidzialem. W takim razie zwracam honor za takie alpejskie kombinacje.

 

 

@ wreq

 

Ale splitter tez niczego nie zalatwia tak na dobra sprawe. Latwiej jest postawic w piwnicy injector PoE ktory zasili skretke z routera i tylko ta skretke podlaczy pod AP na pietrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak na dobrą sprawę, to ten TP-Link ma PoE Injector'a - tylko mi się to zawsze kojarzy ze splitterem B-) i tak to nazywam...

Edytowane przez Wreq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Od siebie dodam że mam Tp-link wr340g, mieszkam w bloku z wielkiej płyty na 4 pietrze. Internet mam nawet pod klatką na tel Omnia, sieje ten tani sprzęcik równo po całej klatce. Polecam wypróbować zanim wpakujesz spore pieniądze w inny sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...