Jump to content
N4RMER

AM3 i dobre 4x1GB DDR2 - jest sens składania zestawu?

Recommended Posts

Jako że prawie 2 lata nie ogarniałem tematu hardware’u potrzebuję porady przy składaniu platformy przeznaczonej do gier.

Zestaw opierał będę na DDR2 ponieważ ostały mi się w mojej „OC szafie” GoodRam 1200MHz 2x1GB oraz GoodRam 900MHz 2x1GB - dlatego też nie chcę kupować DDR3 (chyba, że te DDR2 nie mają sensu, to DDR3 i inne mobo…).

Zestaw będzie oczywiście pracował podkręcony na ile tam uda mi się go wydusić, kwestią chłodzenia CPU zajmie się WC (rozumiem, że rozstaw na AM3 taki sam jak AM2?), a GPU referencyjne chłodzenie.

Podsumowując interesuje mnie:

- płyta główna - do 300 zł - myślałem nad Asus M4A77D

- procesor - tu już dopasuję w zależności od środków, pewnie Phenom II X2 550 lub Athlon II X4 630

- karta graficzna - najtańsza sensowna na której można już nieźle pograć – do 500zł – myślałem nad Radeon 4870 1GB lub Radeon 5770 512MB

- zasilacz - mam jeszcze Be Quiet 420W, który ma już z 4 lata, da radę?

Sprzęt będę składał nie koniecznie nowy.

Edited by N4RMER

1. Najpierw piszesz, że chcesz składać na DDR2, a chwilę później, że kupujesz nową płytę główną...

Jeśli już kupujesz nową płytę główną to od razu zmień na DDR3.

2. Płyta główna - za tą cenę można mieć Asrock Extreme3 AMD 770

Płyta z USB 3 i SATA 3

3. RAM - w związku z wymianą płyty głównej sprzedałbym to co posiadasz i kupił 2 x 2 Gb GoodRAM

4. K.graficzna - jeśli możesz to dopłaciłbym do Radeona HD5770 1 Gb (możesz poszukać używanej na allegro - wyjdzie taniej)

5. Zasilacz - wg mnie powinien dać radę - BeQuiet uchodzi od dłuższego czasu za dobrą firmę

6. Procesor - Lepiej Phenoma II X2 - mając szczęście można odblokować 4 rdzenie (czyli Phenom II X4 za pół ceny :D)

Ok to jeszcze z tymi zamianami przemyślę. Najbardziej ciekawiło mnie czy zasiłka da radę, bo nie oszukujmy się jest bardzo dobra, ale swoje lata ma....

Jest sens dokładania do 1GB dla grafiki jak w specjalnie wysokiej rozdzielczości gry nie będą odpalane?

Znalazłem info o zasilaczu, jest to dokładnie Be Quiet P5 420W.

Edited by N4RMER

Jest sens dokładania do 1GB dla grafiki jak w specjalnie wysokiej rozdzielczości gry nie będą odpalane?

Wg mnie tak. Bo nawet przy niższych rozdzielczościach to k.graficzna 1 Gb będzie bardziej "przyszłościowa"

Phenom II x2 może odblokować 2 rdzenie a Athlon II x4 może odblokować L3. Efekt będzie ten sam czyli Phenom II x4, ale może nie znaczy musi. Więc przeglądaj testy z założeniem że się nie odblokuje i co lepiej wtedy mieć. Phenom może się też odblokować do x3.

BQ to taka marka że jeśli zasiłka padnie to tylko ona, więc tak czy siak będziesz wymieniał tylko zasilacz. A wątpie trochę by niepodołała.

Jakie te rozdzielczości ;P ?

@almLeSS

Ale jeśli ktoś nie planuje zmieniać monitora a ma taki z max 1680x1050 lub mniej to nie ma sensu dokładać. No i cena ;] czasem różnica to 30zł a czasem 100zł ! wtedy to już nonsens

Edited by Prolog

Wg mnie tak. Bo nawet przy niższych rozdzielczościach to k.graficzna 1 Gb będzie bardziej "przyszłościowa"

Niby monitor to 22" 1920x1080, ale jednak do 1GB trzeba już trochę dopłacić, za ~1-2FPS więcej, także sam nie wiem.

Phenom II x2 może odblokować 2 rdzenie a Athlon II x4 może odblokować L3. Efekt będzie ten sam czyli Phenom II x4, ale może nie znaczy musi. Więc przeglądaj testy z założeniem że się nie odblokuje i co lepiej wtedy mieć. Phenom może się też odblokować do x3.

BQ to taka marka że jeśli zasiłka padnie to tylko ona, więc tak czy siak będziesz wymieniał tylko zasilacz. A wątpie trochę by niepodołała.

Jakie te rozdzielczości ;P ?

@almLeSS

Ale jeśli ktoś nie planuje zmieniać monitora a ma taki z max 1680x1050 lub mniej to nie ma sensu dokładać. No i cena ;] czasem różnica to 30zł a czasem 100zł ! wtedy to już nonsens

To faktycznie pozostanie ten Phenom X2, bo chyba większa szansa na odblokowanie 4 rdzeni, niż w Athlonie X4 odblokowanie L3, tak myślę...

No to jak rozdziałka Full HD to tylko i wyłącznie 1 Gb. 512 Mb to się karta zadławi i nie wyrobi.

Dlatego właśnie kupiłem sobie LCD 22" 1680x1050. Bo do gier Full HD potrzebna jest potwornie mocna karta graficzna.

Poza tym materiałów w Full HD nie mam i nie zbieram - jedynie HD (720p). Więc wolałem niższą rozdzielczość :)

To faktycznie pozostanie ten Phenom X2, bo chyba większa szansa na odblokowanie 4 rdzeni, niż w Athlonie X4 odblokowanie L3, tak myślę...

I tu i tu zależy od szczęścia. Przy moim to kupiłbym 3 egzemplarze Phenoma II X2 i w żadnym nie odblokowałbym rdzeni...

Niestety do 1GB w GPU trzeba dopłacić średnio 100zł, więc nie warto imo.

Szczególnie jak przejrzałem test: 512MB czy 1GB? Więcej pamięci czy podkręcane? Test kart HiS Radeon HD4870. HiS Radeon HD4870 512MB . Benchmark.pl

Jeszcze trochę to zejdę do GTS250 512MB, bo widzę że wcale nie taka zła karta, a faktycznie tańsza.

Edited by N4RMER

Zestaw jaki udało mi się złożyć to:

Płyta główna: AsRock A770DE+ - nowa, cena 210zł.

Procesor: Phenom II X2 550 C3 - nowy, cena 310zł.

Karta graficzna: Asus GTS 250 512MB - używana z gwarancją, 300zł.

Podsumowując modernizację:

Zasilacz bez problemu daje radę, nie miałem żadnych problemów ze stabilnością zestawu. Płyta główna całkiem niezła, sporo opcji w biosie, jedynie bez nawiewu trochę radiator chipsetu zaczyna się grzać. Bez problemu uruchomiłem na niej 4x1GB DDR2. Udało się także odblokować na 4 rdzenie. Procesor po odblokowaniu rdzeni przechodzi wszystkie 3DMarki i PCMarki, wPrime 1024M, SuperPI 32M czy nawet granie. Testowałem też 15min OCCT i nie wywalił się program, przerwałem z powodu wysokiej temperatury na BOXie, która wynosiła ponad 60C. Jak zmienię chłodzenie przetestuję dokładniej procesor, czy w 100% odblokowany. Jedynie karta graficzna rozczarowała mnie co prawda nie wydajnością, bo z tym jest dobrze, tylko z podkręcaniem, a dokładnie prawie jego brakiem. Zobaczymy po zmianie chłodzenia. Więcej o karcie napisałem w temacie o GTS 250.