Skocz do zawartości
wertero

bardzo niska wydajność po wymianie gpu na nowszy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, problem wygląda następująco poprzednio miałem karte gf 7800gt, wyciągałem na niej jakieś 4300pkt w 3dmarku 06, stwierdziłem, że to już za mało, zakupiłem nowszą sparkle 8800gt, zainstalowałem nowe sterowniki włączam 3dmarka i zdziwienie 4300pkt!, myślałem że to przez zamałą ilość ramu dokupiłem 1GB (teraz mam już 2GB) sprawdzam wynik 4406pkt! troche za mały to przyrost wydajności jak na 350 zł które wydałem na modernizację:), tutaj pytanie co może być przyczyną tak małej wydajności sprzęt jest już leciwy, no ale bez przesady

będę wdzięczny za pomoc i wszystkie sugestie

mój zestaw:

-AMD Athlon 64x2 4200+ s.939

-płyta ASUS A8N32 SLI Delux

-pamięć 2x1GB kingstone ddr 400 dual channel

-karta graf gf sparkle 8800gt

-zasilacz chieftec 560W

-Windows xp

Edytowane przez wertero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może słaba responsywność testu na zmiany w związku z wąskim gardłem w postaci niepodkręconego procka?

Podkręć procka i/lub sprawdź w jakiejś grze, w której niedomagał poprzedni gf jak się naprawdę sprawy mają.

naprawdę nie ma takiego śłowa jak responsywność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W cpu-z mam x1 w "link widith" wiem też, że moja płyta obsługuje x16 w obu slotach nawet w SLI

co mam zrobić żeby karta działała w trybie x16?

z temperaturami nie ma problemu mimo pasywnego chłodzenia karty, ale mam już zakupione nowe aktywne chłodzenie

a na podkręcanie procka to chyba jestem za malutki w tym temacie;)

Edytowane przez wertero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cudować, kombinować, stawać na głowie :) może coś pomoże.

Wyjąć grafę, spróbować uruchomić w drugim slocie.

Uruchomić kompa bez grafy, włożyć grafikę z powrotem.

I resetować ustawienia biosu zworką, na minutę, na noc.

Przedmuchać slot pci-e. Przeczyścić spirytusem (spirytusem a nie czymkolwiek co ma procenty) lub benzyną ekstrakcyjną złącze karty.

Aktualizować bios.

Tak naprawdę to nie wiadomo skąd się takie ustrojstwo przyplącze i jak się go pozbyć.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bios zmieniany na każdy możliwy, reinstal windy był, wszystko wyczyszczone, stara karta działa normalnie na x16, już nie mam pomysłów

włączyłem nawet w biosie obsługę tylko trybu x16, a i tak działa x1, a zapytam jeszcze raz czy może być to jakaś wada karty? spotkał się może ktoś z czymś takim?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W innym slocie sprawdzałeś?

Najprawdopodobniej karta w innym kompie od strzału ruszy na x16.

 

tak sprawdzałem w obu slotach, przed chwilą podniosłem taż częstotliwość pci ze 100 na 104 i nic

niestety nie mam innego kompa żeby sprawdzić, ale skoro na innym kompie ruszyło by od razu x16 to dlaczego stara karta 7800gt działa prawidłowo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem przyczyny banalne jak niepodpięty kabel zasilania karty wyeliminowałeś?co masz w okienku max supported przy pci-e link width? może trzeba spróbować innego sterownika do płyty głównej..

karta używka?

jeśli chcesz na szybko sprawdzić, czy to nie procesor ogranicza kartę a nie chcesz bawić się w podkręcanie proponuję zmniejszyć mnożnik do np 8-9 i zobaczyć jak to się przekłada na wynik 3dmark.

Próbowałeś innych benchmarków?programów innych niż cpu-z?

Proponuję jako ostateczność i akt desperacji ściągnąć jakiegoś linuxa odpalanego z pendrive i zobaczyć w jakim trybie pokaże kartę. Choć najprościej byłoby wrzucić ją do innego kompa.

Edytowane przez dr.elich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to ma znaczyć że mają swoje lata? Ty też masz HD4830 która ma swoje lata. A X2 4200+ jak i s.939 nie ma swoich lat? I tak ten procek będzie za słaby do 8800. A nowsze radki są chyba niezbyt opłacalne, w Nvidii już w ogóle chyba nic na poziomie wydajnościowym i cenowym co 8800 nie ma...

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że zamiast 8800 warto poszukać czegoś w ciut nowszym procesie technologicznym. Zauważ, że na allegro krąży relatywnie sporo uszkodzonych 8800 (fakt, były popularne - ale..). Oczywiście nie mówię, że unikać jak ognia, jednak przy obecnej różnicyw cenie dołożyłbym do czegoś nieco pewniejszego. Ale kwestia ceny i opłacalności nie jest bez znaczenia. O ile mnie pamięć nie myli - 8800 grzały się dość mocno, a kolega nabył pasywną kartę..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8800 a 8800 to jest róznica. 8800GTX może i się mocno grzały ale 8800GT już duzo mniej, miałem GT i nie mogę powiedzieć, że się jakoś przesadnie grzała. Oczywiście pasyw niebardzo ma sens istnienia w grach, chyba, ze w dobrze wentylowanej budzie, ale już napisał, że kupił aktywne chłodzenie. Awaryjność, jak wszędzie. Chyba nie jest większa od innych modeli. Zresztą, taką już kupił, więc po ptakach, zeszliśmy z tematu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem na myśli sprzedawania tej celem kupna innej bo to bez sensu, jedynie gdyby karta okazała się trefna rozważyłbym kupno czegoś nieco nowszego. No ale 8800 też jest dobrym wyborem więc nie ma co tu specjalnie dywagować - kwestia preferencji. Co do tej awaryjności to się nie do końca zgodzę no ale to nie jest istotne. Skupmy się na pomocy koledze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wszystkim za pomoc, problemu nie udało mi się rozwiązać, a więc karta wraca jutro do sprzedawcy

a co powiecie na gt240 nowsza technologia, energooszczędna, mniej awaryjna?, zimniejsza, wydajność mniejsza, ale przy moim sprzęcie to i tak chyba bez znaczenia, co myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależyt w jakiej cenie. Ale po sklepowych cenach jest troche nieopłacalna. Najlepiej zaufać Miguel'owi, i wziąć pierwszą kartę z najtańszego zestawu, którą uznał za najbardziej opłacalną w tej chwili, czyli PowerColor Radeon HD4670 1GB SCS3 ;)

Chyba, że masz ciut więcej funduszy to wydajniejszy (nawet od 8800GT) będzie taki Asus Radeon HD4850 1GB CuCore TOP.

 

A jeśli myślisz o używanej do spokojnie można poszukać HD4850 poniżej 300zł na Allegro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo ponad 4000 to dobrze wykręcony 8600 robił na moim obecnym procku z tego co pamiętam .

Co do karty to raczej polowałbym na używkę do tego sprzętu - w innym wypadku relacja ceny nowej karty do reszty podzespołów jest taka se, a jeśli okaże się, że wina leży po stronie np. płyty głównej to pewnie będzie trzeba wyłożyć pieniążki - dlatego z nową kartą bym nie szalał. Popatrz w dziale co kupić na karty graf i najsłabszy wymagany do procesor, spróbuj podkręcić swój i dobierz kartę tak by nic ni było wąskm gardłem.

Jakie masz to aktywne chłodzenie? Jeśli w miarę wydajne to rozsądnie byłoby poszukać Radeona 4850 jak najtaniej z byle jakim chłodzeniem lub czegoś innego o wydajności 8800.

 

Ja bym jednak kartę sprawdził przed zwrotem - jeśli naprawdę nie masz u kogo to weź ją do jakiegoś serwisu komputerowego, powiedz jak sprawa wygląda i za koszt porówywalny z wysyłka/czteropak zweryfikujesz stan karty.

Edytowane przez dr.elich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli teraz ją wyśle bez uprzedniego sprawdzenia, sprzedawca może nie uznać zwrotu. Ja obstawiam na 90%, że mobas ma niedopracowany bios i gryzie się ze sterownikami. Kiedyś posiadałem A8N sli, na oryginalnych biosach od asusa z SLi 79GS komp startował w kratkę, nawet po wyjęciu jednej problem pozostawał. Dopiero po wgraniu modowanego bios'u wszystko było ok. I takiego radzę szukać.

Edytowane przez master4life

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i spoko

a 8800gt to jednak dobra karta i sam uzywałem jej z takim samym procem przez szmat czasu(do wymiany platformy na E7200) i nie wmawiajcie ze za mocna do tego zestawu - słaby może proc ale nie ze karta za mocna. Coż, prawde mówiąc- może i jest za mocna, ale niewiele :P

Zresztą wszystko zalezy od gier w jakie sie pocina...

btw polecam skręcic proca na 2.8ghz, sporo to daje(przy takim 8800)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znając życie już nie kupi drugiej 8800GT skoro raz się naciął... Ale moim zdaniem i tak warto w inną taką samą okazyjnie zainwestować ;) Bardzo dobry stosunek aktualnych cen używek do wydajności.

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, kupiłem kolejne 8800gt tym razem od gigabayta z chłodzeniem zalmana, wydajnościowo w porządku, tylko jest mały problem z wiatrakiem na karcie bo cały czas daje na full obrotach i jest strasznie głośny, w czasie gry na pewno mi nie przeszkadza ale żeby w idle tak huczeć to już przesada, wyczytałem w necie żeby zainstalować gamer hud ale nic to nie dało, ma ktoś może jakiś pomysł? sterowniki mam najnowsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem ją. Tylko ręczny regulator typu coś jak FanMate. 10zł i po problemie ale za to trzeba będzie sie schylać i rozkręcać, żeby sobie pograć. Chyba, że znajdziesz optymalne ustawienie gdzieś między 6 a 7 volt to jest w miare cicho i tempy w grach spoko ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...