Skocz do zawartości
koparka

Zakup AP - rozszerzenie sieci o 802.11n

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

aktualnie posiadam router Linksys WRT54GL, który jest połączony z modemem od Neostrady i tworzy sieć zarówno przewodowa jak i bezprzewodowa, jednak tylko w standardzie 'g'. Wszystko działa póki co bez zarzutu, na routerze jest Tomato i QOS jest skonfigurowany wg potrzeb także tu żadnej zmiany nie planuję. Ostatnio jednak po zmianie prędkości na 20Mbit/s widzę, że laptopy połączone bez kabli nie dają rady wykorzystać tej przepustowości. W związku z tym pomyślałem o zakupie nowego punktu dostępowego 300Mbit/s i wpięcie go do sieci z innym SSID, a stare zostawić dla kompatybilności (żeby przy podłączaniu wybrać czy sieć tylko g czy tylko n, bez żadnego mieszania co nie wpływa pozytywnie na osiągi sieci).

Przeglądając Allegro z ciekawych punktów dostępowych natrafiłem na:

TP-Link TL-WA901ND: Access Point TP-Link TL-WA901ND 300Mbps DSL wys24h (1324378001) - Aukcje internetowe Allegro

Muszę przyznać, że byłem już prawie zdecydowany kiedy trafiłem na:

Router TP-LINK TL-WR1043ND: TP-Link TL-WR1043ND Gigabit WiFi N 300Mbps wys.24h (1351116175) - Aukcje internetowe Allegro

 

Za dopłata 16zł uzyskuję taki sam produkt rozszerzony o gigabitowy switch (który notabene i tak chciałem osobno kupić) oraz możliwość podłączenia dysku USB.

I tu właśnie rodzi się pytanie - czy rzeczywiście funkcjonalność tego routera jako punkt dostępowy będzie taka sama jak samego punktu dostępowego? Czy jednak zbliżona cena za bardzo ograniczona funkcjonalność może znaczyć lepsze parametry urządzenia, które jest dedykowane do tworzenia sieci bezprzewodowej?

 

Również nie mogę zrozumieć dlaczego TP-Link TL-WR941ND 802.11 N transfer 300Mbps wys24 (1351115379) - Aukcje internetowe Allegro jest nawet tańsze od tego punktu dostępowego jeśli ma w sobie funkcję AP (tak samo sprawna?) plus dodatkowo jeszcze switch i router?

 

I w gwoli ścisłośi, router TP-Link TL-WA901ND może oczywiście pracować jako punkt dostępowy, podłączony do innej sieci, bez własnego serwera DHCP w tym samym czasie zachowując funkcjonalność switcha, który również oferuje dostęp do sieci urządzeniom?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...