Skocz do zawartości
^CooLeR^

Modernizacja średniego zestawu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, obecnie mam taki zestaw:

Płyta Główna - Abit Ip-35e

Procesor - DC e2160 @ 2,88GHz / AC Freezer 7

Ram - 3x1gb 667@770

Grafika - Gigabyte 8800GT gpu 750/shadery 1800/mem 950

Zasilacz - BeQuiet Dark Power Pro 550W

 

Procesor więcej niż 3GHz już nie wyciągnie mimo zwiększania napięcia, czy przy obecnym taktowaniu znacznie ogranicza grafikę ?

 

1. Czy jest sens modernizacji zestawu tylko przez wymianę procesora, i ewentualnie dołożenie jeszcze 1gb ramu ?

 

2. Zakładając, że obecny procesor sprzedam za ~80-90zl (full box), mogę dołożyć powiedzmy ~120-150zl, czy jest sens wymiany na jakiegoś C2D i czy odczuję znaczną różnicę (raczej chodzi o gry). Bo na C2Q raczej trzeba trochę więcej dołożyć.

 

3. Jako że jest problem z Freezerem przy Abicie ip-35 (u mnie jakoś jest założone, tylko radiator na chipsecie jest trochę przesunięty) to na co ewentualnie wymienić chłodzenie przy zmianie procesora, powiedzmy w granicach 60-70zł. Dodam, że obudowę mam dobrze chłodzoną (4x120, 3x80).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na innego C2D wg mnie raczej sensu nie ma, poluj na q6600 rev G0 300-350zł i pomęcz się jeszcze z freezerem jak nie ma funduszy  :wink: . Jak tak to wygląda to troche kicha, ale jak działa ok... <-klik ?

Jeśli idzie o ram to o ile do grania używasz XP to olej tą kwestię na razie, a pewnie tak, pamiętam o ile gorzej chodziły mi niektóre gry(te bardziej prockolubne np gta) na viscie/7 przy e5200@3.7(na poprzedniej grafie - 8800GS  różnica między os'ami była nawet większa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że ja mam teraz Dual Core, więc jakakolwiek zmiana na Core2Duo nie da znaczącego efektu ? rozglądałem sie za q6600 ale to na razie za duży wydatek.

Mniej więcej tak to właśnie wygląda jak na zdjęciu, jeżeli chodzi o temperatury to jest trochę "średnio".

Procek w idle 42-48*C, w stresie ~65 max 70*C, grafika idle 47-48, max ~70. Czy jakaś seria c2d Exxx lub c2q grzeje się bardziej od tego e2160 ? Bo jeżeli tak to wtedy nie obejdzie się też bez wymiany chłodzenia.

A jeżeli chodzi o system to mam win7 x64.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wymieniłem z e4400@3,1 na e7300@3,6 - koszt wymiany około 100zł i myślę że warto, nie ma dramatycznej różnicy, ale jest trochę megaherców i pamięci podręcznej więcej, a do tego niższe temperatury i mniejsza prądożerność

Edytowane przez 123er

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temperatury się tak nie patrz te procki pokazują często jakieś farmazony... też miałem e2140@3.2@1.48V i około 60C w stresie, na e5200@3.7@1.35V było 65C i non stop wyjący wentyl @2500rpm w stresie(wg czujnika najcieplej z tych 3 procków lol), a na q6600@3.16@1.18V<- klik mam najchłodniej :lol2:(licząc tj 100 to +10c, ale jakie niskie przy tym obroty ma freezer....) , choć teraz organoleptycznie czuć tą temperaturę na podstawce freezera przy c2q. Btw z tym e5200 kombinowałem, pasty zmieniałem i nic nie pomogło czapa wyglądała w miare ok. Btw Także używam freezera 7 pro rev1.

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak w skrócie - czy jest sens wymiany procka tak, żeby po sprzedaży obecnego dołożyć max 150zł, jeżeli tak to na co zmienić ?

 

[Edit] Przykładowo mógłbym zmienic np na E5200 kosztem ok 40-50zł, E5200 ma mnożnik 12 a nie 9 jak e2160, więc powinien pójść na 3,4-3,5 spokojnie, co w porównaniu do mojego maxa teraz 2,88GHz da spory wzrost wydajności ?

Edytowane przez ^CooLeR^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 30zł + wysyłka(~40zł dopłaty) to jeszcze obleci, choć ja będąc na twoim miejscu nie bawiłbym się w półśrodki tylko posiedział na tym obecnym PDC i dozbierał do quada po czym w przyszłości skończył z 775 bo odpalisz taką Arcanie, Black Opsa i jeszcze pewnie się parę tytułów znajdzie o przyszłych nie wspominając i znowu będzie średnio ciekawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okazyjnie kupiłem e5200 + Spartan HE923, chodzi na 3,5GHz, idle ~40*C, stress 62-63*C, więc znacznie szybciej i chłodniej niż e2160. Do samego procesora dopłaciłem ok 30zł, myślę że warto było.

 

I teraz mam jeszcze jedno pytanie, czy byłby sens zmieniać gigabyte 8800gt 512 DDR3 750/1830/960, na coś innego z dopłatą max 80-100zl ? 8800gt mam full box więc myślę, że ok 190-200zł bym za niego dostał. Czy jest sens kupna używanej grafiki do ~270-280zl, tak żeby odczuć przyrost wydajności ?

Nie jestem maniakiem gier, nie potrzebuję wszystkiego na high, i myślę, że po takiej zmianie komputer wystarczyłby mi na kolejne ~2 lata.

 

[Edit] Dodam, że korzystam z 22" 1680x1050

Edytowane przez ^CooLeR^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...