Skocz do zawartości
AndyN

Asus A7n8x/-x/-e/-deluxe-porady Problemy


Rekomendowane odpowiedzi

AndyN :

Nie jest aż tak źle - w sumie temperaturka jest bardzo niewielka (zresztą narazie podkęcanie jakoś mnie nie bawi, ale dałem te radiatorki tak po prostu - asekuracyjnie na przyszłość :)). Co do chłodzenia powietrzem to faktycznie ruch jest (w końcu pracuje w systemie de facto 6 wiatraczków - odpowiednio ustawione by był tylko minimalny przepływ powietrza i brak hałasu :))

Ja też ostatnio zastanawiałem się nad WC ale doszedłem do wniosku że raczej niewiele by mi to dało, gdyż najgłośniejszym elementem pozostały 2 dyski (i tak ciche) oraz zasilacz (nie jego wentylator ale piszczenie przy obciążeniu). Testowałem sprzęt bez wszystkich wiatraków to praktycznie różnica była niewielka, natomiast przy odpiętych dyskach (przy zamkniętej obudowie) + wentylatory i w zasadzie można się było pomylić, że komputer jest wyłączony. Póki co zamysł wstawienia "wody" do środka odszedł na dalszy plan. Może jeszcze ktoś mnie przekona :P.

Taśmę kupiłem u Johny'ego44 z Allegro (tak jak podał Lopik) - tyle że cena wtedy wynosiła 4,99 8)

 

Karas:

Nie kombinowałbym na samą pastę - w końcu może będzie się to trzymać jakiś czas a potem nagle odpadnie i narobi sporo problemów. Wydatek na taką taśmę jest praktycznie żaden - a przynajmniej masz spokój i wygodę. Ta taśma co podałeś pewnie też może być - na pewno to lepsze rozwiązanie od Arctica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W starej wersji było tak, że niezależnie od ilości wybranych głośników, mogłem włączyć lub wyłączyć wyjście analogowe i niezależnie cyfrowe. Teraz, pomimo ustawienia kodowania do DD 5.1 grają mi słuchawki, które mam podłączone analogowo.

No właśnie, przecież to bezsens kompletny 8O

SS mam podłączony pod amplituner DD 5.1 coaxialem ale do voip używam słuchawek (podłączonych pod przednie wyjście analogowe) a i tak gra wszytko. W starym mikserze można było wyłączyć analog lub digital out. Im w nvidii chyba sufit na łeb zleciał :evil:

 

Druga sprawa - mikrofon. Bez włączenia boost'a ale na maksymalnym ustawieniu głosności nagrywania przez mikrofon można u mnie zapomnieć o nagrywaniu (sam szum a ledwie słyszalne nagranie) czy rozmowie. Z boostem (+20dB) jest lepiej (ale nie dobrze) i nadal szumii mocno i trzeszczy (jak to z boostem). :?

 

Przecież to nie jest normalne żeby domyślnie uzywać mic boosta - nigdzie się z tym nie spotkałem. Albo to stery albo ten cały soundstorm daje jakieś beznadziejne zasilanie na wejściu 38 (mic-in). Też macie takie przeboje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i problem dzwiękowy rozwiązany 8) .

 

Jak, że działo się to głownie podczas pisania czegoś na klawiaturze winna okazała się podejrzewana przeze mnie opcja w Biosie.

Advanced BIOS Features -> Typematic Rate Setting - wyłączenie jej wyeliminowało wszystkie problemy.

Teraz dopiero w pełni mogę się cieszyć z tego Asusika :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ostatnio P_i_t_t rozpowszechnil temat radiatorow miedzy innymi na mosfety. Tak sobie sprawdzalem u siebie (metoda goracego palucha :) ) i sa one zupelnie zimne. Czy grzanie sie mosfetow zalezy od egzemplarza plyty? Stopnia podkecenia? Obciazenia, czy jak? Sprawdzalem u siebie w stanie IDLE, wiec nie wiem jak jest w stresie. A radiatorki juz sobie zrobilem, ale czy ja wiem czy one cos pomoga??

 

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kwestii chłodzenia MOS-FETów (pełna nazwa Metal-Oxide-Semiconductor Field-Effect-Transistor) sprawa wygląda tak :

 

- Wiadomo że zasilacz dostarcza jedynie 12V oraz 5V - jednak wiele elementów np. CPU/RAM/itp. potrzebują innych napięć. Konwersja ta dokonywana jest poprzez układ Mosfetów oraz kondensatorów.

Zaprojektowano je dla standardowej (niepodkręconej) pracy komputera i wtedy nie potrzebują dodatkowego chłodzenia (mogą się lekko nagrzewać ale to normalne). Jednak przy wysokim taktowaniu FSB oraz przy wysokim napięciu VCore (1,9+) bez dodatkowego chłodznia moga nastąpić błedy w postaci wahań napięcia wyjściowego (co w efekcie prowadzi oczywiście do niestabilności).

 

Prostym (i zarazem tanim) rozwiązaniem tego problemu jest właśnie doklejenie niewielkich radiatorów na Mosfety oraz na układ regulacji napięcia (Vreg) - (niski dłuższy chip).

 

Przy niepodkręconym systemie z przewiewem powietrza w obudowie układy te nie muszą się koniecznie nagrzewać. Dodanie radiatorów w każdym razie na pewno nie zaszkodzi a jedynie może się przydać w przypadku "żyłowania" systemu.

 

BTW. Wyszedł nowy A7N8X-E Deluxe BIOS 1010.

W opisie jest podane : "Modify System Performance set "User Defined", Memory Timing always set "Optimal""

Do pobrania stąd : http://www.asus.com.tw/support/download/se...010.zip~zaqwedc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie prosze o pomoc

Asus A7N8X-E

 

Geil 2.5Cl Value Ram 400 , czy

Kingstone HyperX CL2 400 ???

 

Nie wiem co wybrać do tej płyty aby dobrze chodziło (stabilnie)

 

Planuje zakupić 256, a za miesiąc drugie 256 i jak sie to ma do pracy w DC, czy jest możliwoe że będą sie gryzły dwa takie same moduły lecz kupione w innym czasie ??

 

dzięki za odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie prosze o pomoc

Asus A7N8X-E

 

Geil 2.5Cl Value Ram 400 ,  czy

Kingstone HyperX CL2 400  ???

 

Nie wiem co wybrać do tej płyty aby dobrze chodziło (stabilnie)

 

Planuje zakupić 256, a za miesiąc drugie 256 i jak sie to ma do pracy w DC, czy jest możliwoe że będą sie gryzły dwa takie same moduły lecz kupione w innym czasie ??

 

dzięki za odpowiedzi

ja bym bral kingstony ale nie z tego powodu ze mam i polecam, ale u wielu osob dobrze sie spisuja.

nie powinny sie gryźć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpewniej jest kupić od razu zestawik Dual. Są to dwie selekcjonowane kości np. z danego tygodnia produkcji. Teraz kosztuje to praktycznie tyle samo co 2 osobne kości a masz gwarancje, że będzie ze soba idealnie działało. Zawsze możesz się dogadać w sklepie że jedną kostkę teraz, drugą później (chyba że od razu skusisz się na całość :)).

Przy pamięciach kupionych osobno nie ma takiej pewności (co nie oznacza iż nie będą działały) - ale mogą np. nie wytrzymywać bardziej agresywnych timingów.

 

Btw. W kwestii pamięci masz osobny dział - bo tutaj to trochę nie pasuje :? .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Uaktualniłem bios do wersji 1010 w swojej A7N8X-E Deluxe.

Skutek: windows przestał wstawać wywalając za każdym razem niebieski komunikat, co któryś reset slyszałem komunikat o błędzie systemu z podwodu przetaktowania CPU (mimo identycznych ustawień jak dla poprzedniej wersji biosu - znaczy pełen standart, 0 OC).

Miał ktoś podobne objawy ? Po kilku próbach dałem za wygraną i wgrałem poprzedni bios (1008).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

  Uaktualniłem bios do wersji 1010 w swojej A7N8X-E Deluxe.

Skutek: windows przestał wstawać wywalając za każdym razem niebieski komunikat, co któryś reset slyszałem komunikat o błędzie systemu z podwodu przetaktowania CPU (mimo identycznych ustawień jak dla poprzedniej wersji biosu - znaczy pełen standart, 0 OC).

  Miał ktoś podobne objawy ? Po kilku próbach dałem za wygraną i wgrałem poprzedni bios (1008).

jest w ogole taki bios? skad go wzioles?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hulajnoga10, Martinii - dzieki za chec pomocy.

Moja MB to faktycznie wersja -E. Po wlozeniu najnowszego biosa ani razu nie udalo mi sie uruchomic windy. Zatrzymywal sie zawsze z niebieskim ekranem, komunikatem 'inaccessible boot device' (co jest dziwne bo uruchamial sie do momentu kiedy to przewaznie wskakuje w tryb graficzny) i rada zebym nastepnym razem odpalil checkdiska. Apropo OC to komp chodzi caly czas (wstyd sie przyznac) na fabrycznych ustawieniach.

Z innej beczki: czy to normalne, ze nie moge ustawic innego mnoznika niz domyslny (11.5) dla swojego CPU ? Ile razy ustawie cos innego, nawet 166MHz x np. 10.5 to dostaje twarda zwieche. Czy tak sie zachowuje nasza plyta z procesorem z zablokowanym mnoznikiem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe z tymi Hynixami... Miałem takowe w chacie i 218 przy cl 2 jakoś nie chciały chodzić dobrze.

 

AndyN, 1 GB RAM to konieczność zważając na choćby FarCry....

Sam się zastanawiam, choć  1 GB OCZ to duży wydatek. :cry:

Hanu mam oczki z podpisu EL Platinium 1GB i nie kręcą się tak dobrze jak 2x256 więc przed zakupem się dobrze zastanów nad tym. Albo 1GB albo niskie timingi !!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak kupiłem z siriusa :D a co do pamiątek to na 2-2-3-6 chodzą mi do FSB 210 później muszę zwiększać a 2-2-2-... tylko na FSB 166 także się dobrze zastanów chyba, że kupisz inny model albo ja mam kiepski egzemplarz ale gdziesik czytałem artykuł o tym, że moduły od 512MB nie są tak podatne na kręcenie jak do 256MB - czy to przwda trudno mi jednak powiedzieć u mnie na 2-2-2-... i FSB 200 nie wstaje dopiero od 2-2-3-... .

Pozdrawiam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pietrek, no offence, ale IMHO chyba coś ci spadło na głowę z tym XT. Trzeba było kupić 9800Pro od Sapphire, który jest na rdzeniu R360 od XT, zapodać BIOS od XT i mamy 1200 zeta w kieszeni. Wszystkie Sapphire fikają minimum 420/730. Wiesz, bo kupowanie XT pachnie w tej chwili małym lamerstwem. No ale to Twój wybór. Jak już kupiłeś to zapodaj chociaż wyniki 3Dmarków...

Co do pamiątek to THX za info. Wiesz, człowiek przyzwyczai się do wysokich timingów na wysokim FSB i potem może się rozczarować. Jest absolutną prawdą, ze kości 512 nie dają się tak cisnąć jak 256. Szkoda. Choć ktoś już wspominał o pamiątkach Hynix 512 MB i FSB 240 na 2,5-3-4-11...ale, k.....na Abicie :evil: Ale nie traćmy wiary...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Napisałem kilka postów o swoich przygodach z A7N8X-E Deluxe! Jeżeli kogoś to interesuje to płytka mi już śmiga (co do zasilacza to reklamacja trwa-wysłałem na koszt sklepu przesyłkę także niczego nie stracę a zyskać mogę wiele) :).

Zawizozłem swój sprzęt w mocno okrojonej wersji do jakiegoś pseudo znawcy (szlag mnie trafiał jak się znęcał nad moim kompikiem [o uziemianiu to nawet chyba nie słyszał]) :lol: i po 0,5h doszedł do wnisoku, że faktycznie (czyli tak jak mu mówiłem) jest jakiś dziwny problem z napięciami i najprawdopodobniej trzeba bedzie płytke reklamować (grzał się strasznie radiator na CPU i NB). Za moją namową jednak wsadził tam jakiegoś swojego procka (oczywiście nasłuchałem się wcześniej na temat dziwnej obudowy, niezbyt dobrych pamięci - oj problemy miał z TwinMosami, oj miał :D ) ponoć Athlona i wszystko ładnie poszło.

Potem Athlon jednak okazał się Duronem 850 (koleś z 20 minut się upewniał bo nie dowierzał) którego oczywiście za swojego Durona + kilka złoty otrzymałem i wszystko by mi już ładnie śmigało gdyby nie ten pierdzielony zasilacz......

A co do procka to najpewniej innego napięcia potrzebował mój Duron 750 a innego 850 jednak tą drugą wartość jest nasza MoBo w stanie mu zapodać!! Co do napięc to nie mogę wam dokladnych informacji podać bo mój procek zostawiłem u Menago ale jak by miał któś podobne problemy to już bedzie wiedział o co biega!!

 

Pozdrawiam serdecznie! Aajjjjjjj już niedługo wezmę się za swój sprzęt . :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hanu jak ktoś kiedyś powiedział "mężczyznę od dziecka różni tylko cena zabawek" więc masz odpowiedź. Kiedyś w mojej głowie zakiełkował pomysł zdobycia tego Herca i ciężko pracowałem aby go mieć nie dla 3DMarków ale dla przyjemności posiadania go :D

Zdaję sobie sprawę, że mogłem kupiś Saphira albo HISa IceQ ale zdecydowany byłem przepłacić aby tylko go mieć podobnie było z OCZkami (chociaż na tych się troszkę zawiadłem ale nie będę płakał) :D :D

Pozdrawiam i życzę dalszych przemyślanych zakupów :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zacząłem ten tydzień .... wizytą w serwisie :lol: . Heh - coś ostatnio mnie szczęście opuściło.

Wszystko zaczęło się w Poniedziałek po południu. Sprzedałem kumplowi starą płytę MSI z procesorem XP2000+ a sobie kupiłem Bartona 2500+.

Po zmontowaniu zestawu okazało się że komp nie wstaje. Zero sygnałów (czy to z wyjętymi pamięciami czy nie - żadnego pisku ze speakera). Zacząłem kombinować i sprawdzać wszystko po kolei. Reset biosu nic nie dał, procesor 100% sprawny - test u kolegi - jego XP1700+ też nie działa - żadnej reakcji. Zrezygnowany poszedłem spać.

 

Dzisiaj rano telefon i wyprawa do mojego ulubionego serwisu :). Przywiozłem płytę z prockiem, pamięcią i coolerem. Na miejscu też bez zmian. Serwisant stwierdził że można będzie jeszcze coś popróbować z biosem, ale najprawdopodobniej płytę będzie musiał wysłać i postara się zrobić to jak najszybciej.

Na ten czas dali mi płytę zastępczą (na KT400) z coolerkiem (bo mój nie pasował). Tu kolejny wielki ukłon dla serwisu Cei, bo prawdę mówiąc pierwszy raz spotkałem się z taką troską o klienta (który nawiasem mówiąc kupił procka u konkurencji :oops: ).

 

Dotarłem do domu, wesoło minął czas montażu - wszystko niby działa, pogodzony z myślą że jakiś czas na tym sobie podziałam - a tu telefon z serwisu że moja Płyta Ożyła 8O i jest do odbioru . Panowie zaprogramowali Bios w programatorze i to pomogło. Później przy mnie wgraliśmy nowszą wersję 1008 i jest ok.

 

Mam nadzieję, że to koniec moich niecodziennych "przygód" ale nawet pomijając je - wcale nie straciłem dobrego zdania o tej płycie :). No a przede wszystkim o moim wspaniałym serwisie (obiecane browarki przy następnej okazji :) - oby już czysto-towarzyskiej :)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja też wszystkim życze :).

 

A wracając do tematu - znowu pojawiły mi się błędy w dzwięku - wrrr :evil: . Widocznie zrobił mi się jakiś mix sterownikowy i jest kicha (opcja w Biosie o której pisałem jest wyłączona a radiatorki założone - więc pozostają tylko sterowniki).

 

Najprościej jest to sprawdzić włączając WinAmpa i NVidia System Utility (bo tam jest monitoring parametrów co kilka sekund - wtedy pojawiają się błedy).

Jesli komuś działa wszystko dobrze to proszę o podanie jakie sterowniki ma zainstalowane (chipset, audio itp).

 

Dziwna sprawa, że na Audigy jest tak samo. :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pietrek, w sumie doskonale cię rozumiem. Jak coś człowiekowi do głowy strzeli to nijak nikt tego nie zmieni :D Z tym , że ja mając wydać 2,5 k na upgrade zrobiłbym inaczej. Zakłądając, że nie mam tego Radeona co mam, kupiłbym właśnie Sapphire R9800Pro, opchnął Athlona i płytę, pobuszował trochę po sklepach i wyrwał combo P4 3,0 M0+ AsusP4C800. Trochę bym się tym "zajął" i rakieta murowana. A tak kupiłeś XT i przy taktowaniu procka 2,2 Ghz trochę się on dusi. A za pasem czają sie R420, nie trzeba było poczekać? Miałeś przecież 9800...

 

BTW - Winamp panowie to kiszka. Proponuję posłuchać Foobara przy ustawieniach 32 bit - 96 kHz. Potęga. Od razu zapomina się o Nullsoftowym playerze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...