Skocz do zawartości
BeF1990

Upgrade komputera - przyda się pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Na sam początek witam wszystkich i życzę wesołych świąt. :)

 

Premiera Wiedźmina 2 zbliża się wielkimi krokami, więc wypadałoby przygotować swój komputer do godnego przyjęcia tej nowej gry. Ponieważ twórcy ujawnili ostatnio <<wymagania najnowszego Wieśka>>, postanowiłem sprostać rekomendowanym wymaganiom.

 

Mój aktualny zestaw wygląda tak:

 

Procesor: Intel Core 2 Duo E4500 2.2GHz (podkręcony do 3.1GHz na Arctic Cooling Freezer 7 Pro)

Płyta główna: Asus P5K (Intel P35)

Karta graficzna: GeForce GTS 250 512MB (model firmy ZOTAC)

RAM: 4x1GB Patriot 800MHz

Zasilacz: Enermax Liberty 500W

 

 

Jak widać sprzęt nie jest już najnowszy... Składałem go 3 lata temu, tyle że przez ten czas dokupiłem 2GB ramu i zmieniłem grafikę z GF8800GT.

Nie stać mnie aktualnie na wymianę całego komputera i złożenia go pod najnowsze procesory Intela, więc chciałbym zmienić sam procesor i kartę graficzną. Ważne jest dla mnie to, aby nie przepłacić i złożyć jakąś sensowną konfigurację, która wytrzyma z 2, góra 3 lata. Zaznaczę od razu, iż będzie to raczej moja ostatnia modernizacja na tym sprzęcie, na którą mogę przeznaczyć maksymalnie 1500zł.

 

Nie ukrywam, że chwiałbym u siebie zobaczyć Wiedźmina 2 na max detalach i pod tym kontem chcę dobrać podzespoły. Gram na starym monitorze CRT - Dell p992 19" o maksymalnej rozdzielczości 1600x1200 85Hz, ale w bardziej wymagających grach zazwyczaj ustawiam na 1280x960. Pracuję również na Windows XP Professional SP3 32bit. Biorę jednak pod uwagę kupno nowego monitora, oraz porzucenie się na Windows 7, więc chciałbym, aby nowa karta graficzna była w stanie udźwignąć większe rozdzielczości i nowe biblioteki Directx 11.

 

Początkowo chciałem zmienić procesor na Intel Core 2 Duo E8400, a kartę graficzną na MSI GeForce GTX 550 Ti Cyclone OC. Jednak po bliższym zapoznaniu się z oboma podzespołami, oraz przeczytaniu wielu różnych artykułów, mam naprawdę spory dylemat. Co do grafiki, to sprawa jest prosta, ponieważ od razu okazało się, że nowe GFGTX550Ti są zupełnie nie opłacalne.

 

Dużo gorzej wygląda sytuacja z procesorem... Po zapoznaniu się z tymi testami:

Ile rdzeni procesora potrzebują najnowsze gry? : NVISION.pl

2-rdzeniowy procesor i karta graficzna NVIDIA GeForce? Nigdy! : NVISION.pl

 

oraz z tym co napisali twórcy nowego Wiśka:

REDengine został zaprojektowany tak, aby gracze posiadający dwurdzeniowe procesory oraz komputery spełniające minimalne wymagania mogli w pełni cieszyć się grą. Co ważniejsze, każdy kto posiada zalecane cztery rdzenie czy/oraz hyperthreading, zobaczy znaczną poprawę wydajności. Sześć rdzeni? Osiem? Świetnie! Wiedźmin 2 doskonale wykorzysta je wszystkie. Gra będzie również wyjątkowo skalowalna. Posiada nie tylko niskie, średnie czy wysokie ustawienia graficzne, ale także poziom detali ultra..a nawet tryb „ubersampling".

Można z tego wszystkiego wywnioskować, że procesory z dwoma rdzeniami bez technologi HyperThreading nie są dobrym rozwiązaniem dla nowych gier. W jednym z powyższych testów, nawet teoretycznie słabsze czterordzeniowce biły na łeb E8400.

 

 

Trochę znowu poszukałem i zdecydowałem się (na razie) na kupno:

Intel Core 2 Quad Q9505 oraz MSI GeForce GTX460 Cyclone 1GB.

 

Teraz pytanie do Was, co o tym wszystkim myślicie??

Bardzo proszę o pomoc i radę, chętnie poznam zdanie innych osób, które mają większą wiedzę ode mnie.

 

 

PS: Bardzo proszę o nie proponowanie mi przerzucenia się na nową podstawkę i procesory z serii "i". Moim celem jest modernizacja konkretnie tej konfiguracji, z uwzględnieniem zmiany jedynie procesora i grafiki. Z góry dziękuje.

Edytowane przez BeF1990

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę innego rozwiązania, jak wstrzymanie się z zakupem. Nie konfiguruje/modernizuje się komputera pod dany produkt przed datą premiery. Na takie zabiegi mogą sobie pozwolić nieliczne, bardzo zamożne jednostki. Uzbrój się w cierpliwość, poczekaj na pierwsze opinie graczy. Tydzień po premierze sieć zaleją testy noszące tytuł: "Optymalny procesor/karta graficzna dla Wiedźmina 2".

 

REDengine został zaprojektowany tak, aby gracze posiadający dwurdzeniowe procesory oraz komputery spełniające minimalne wymagania mogli w pełni cieszyć się grą.

Gra będzie również wyjątkowo skalowalna.

Innymi słowy podana konfiguracja minimalna "pozwala" na płynną animację, ale w bardzo ubogim środowisku. Edytowane przez Ujemny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można też zapolować na używkę i5 750/760. Nawet padaka wykręci się na 3,7GHz. Zestawy cpu + mobo chodzą po ok 700zł na forumowych giełdach, allegro. Jest to sprzęt w miarę nowy, z gwarancją. Lepsza to opcja niż zakup Q9550 za 600 lub więcej zeta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można teraz zdobyć Nowe Radki 5850 za 450zł. Do tego Q6600 kręcony do 3Ghz za 350zł i powinno śmigać ;)

Aczkolwiek PCI-E x16 jest w wersji 1.1 co może mieć wpływ na wydajność k.graficznej. U mnie objawiało się to framedropem np. w BFBC2 w miejscach w których było więcej "detali". Po zmianie płyty "objaw" zniknął.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 fazy vs Quad to też nie jest jakiś dramat jak to się przyjęło. Miałem ok pół roku q6600@3.16(1.18V - stress/czujnik) na Asusie P5B(vanilla - 3 fazy) i sekcja się jakoś bardzo nie grzała(organoleptycznie), owszem drop był spory, ale wsio działało ok i do dziś działa (mobas siedzi w innym kompie z e2180@3.0) Można takie coś złożyć jednak na cuda pod względem oc nie ma co liczyć, jednak te 3.0-3.2 na Q6600 G0 są realne. Można też się zainteresować Q9300/Q9400, tu wymagania względem sekcji będą mniejsze jednak znowu mnożnik boli(zwłaszcza jak się ma jak ja słabsze memki)...

 

Jednak jak nie liczy się każda zł (wnioskuje po chęci zakupu Q9550/gpu) to faktycznie lepiej zmienić platformę na 1156.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem sprawę i jeśli rzeczywiście nowe procesory Intela są tego warte, to jestem w stanie zrezygnować z obecnej płyty głównej, procka, karty graficznej, oraz pamięci RAM.

 

Niestety w tym momencie zaczynamy zabawę od początku... Proszę wszystkich o doradzenie mi za ile mógłbym sprzedać stare podzespoły (wspomnę, iż do każdego mam oryginalne opakowania), oraz w co warto zainwestować pieniądze. Załóżmy, że maksymalnie na cały upgrade mogę przeznaczyć 2000zł (1500 + to co uda mi się odzyskać ze starych części).

 

Skoro i tak mam wywalić tyle kasy, to niech to nie będą przynajmniej zmarnowane pieniądze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta graficzna Gigabyte GV-R695OC-1GD 1.0 881,00

Pamięć Good Ram DDR3 4096MB PC1333 CL9 (GR1333D364L9/4G) 144,00

Procesor Intel Core i5-2500K 3.3GHz, 6MB, LGA 1155, BOX (BX80623I52500K) 715,00

Płyta główna ASRock P67 PRO3 Intel P67 LGA 1155 412,00

 

Razem 2152 pln (morele.net)

Ewentualnie jak za drogo to wystarczy grafike zmienic na sapphire hd5850 xtreme z pixmani i będzie poniżej 2k pln. I wtedy mógł byś dokupić chłodzenie na procka.

Za stare częsci możelisz liczyć 500-600 pln

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie ASRock P67 Extreme4 nie wiele odstaje od Aususa P8P67 PRO i jest niceo tańszy. IMO lepiej dołożyć do grafiki i / lub chłodzenia kosztem nieco tańszej płyty. I5 2500K kręcą się mniej więcej tak samo na każdej płycie. No przynajmniej tych już z nieco lepszą sekcją zasilania. Czyli mógłby to być jeszcze tańszy UD3 czy właśnie PRO3 od ASRock'a czy zwykła wersja ASUSA P8P67. Ja osobiście brałbym Extreme 4 + Radka 6950. Za zaoszczędzone pieniądze zakupiłbym Fortisa jako chłodzenia procka. Dodam, że ta moja płyta póki co nie sprawia najmniejszych problemów. Że aż odkładam na razie wymianę jej na B3 (niedługo wysyłam).

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na taki zestaw:

Procesor:Intel Core i5 2500K

Płyta główna:Asus P8P67 EVO Rev.3.0

Karta graficzna:MSI GeForce GTX460 Cyclone 1GB

Pamięć RAM:Patriot DDR3 8GB(2x4GB) 1600MHz Viper II Sector 5 CL8

 

Jakieś sugestie, cenne rady? Największy problem mam z RAMem, ponieważ nie wiem co wybrać. Patrioty dałem bo aktualnie mam kostki z tej firmy i jestem ogromnie z nich zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci takie ramy ? Zupełne marnotractwo kasy , goodramy 1333 i tak pozwolą Ci na mocne OC procka , lepsze ramy nie przysporzą Ci wydajności a 100pln w kieszeni.

Nie wiem czy Ci by odpowiadało kupno grafy w innym sklepie ale znacznie lepszy wyjściem jest SAPPHIRE TECHNOLOGY RADEON HD 5850 XTREME - 1 GB GDDR5 - PCI-EXPRESS 2.1 (11162-15-20G) kupić tanio nie dość że wydajniejsza to jeszcze taniej.

No i po co taka droga płyta ?

Jak już chcesz mieć lepszą płyte to wystarczy Asus P8P67 Pro czy AsRock Extreme 4

Edytowane przez Maciem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha... Ogromne dzięki za rady. :)

Kilka spraw jednak nadal mnie trapi. Mianowicie różnice cenowe między zwykłym Asus P8P67, a wersją PRO i EVO są naprawdę niewielkie:

Asus P8P67 Rev.3.0

Asus P8P67 PRO Rev 3.0

Asus P8P67 EVO Rev.3.0

Tylko z tego powodu zdecydowałem się na wersję EVO.

 

Przeglądałem również ceny RAMu i szczerzę przyznam, iż Patriot DDR3 8GB(2x4GB) 1600MHz Viper II Sector 5 CL8 nie robi wrażenia drogiego, w porównaniu do innych zestawów 4GB.

 

 

EDIT: Niestety ale jestem zagorzałym fanem NVIDIA, więc pomijając fakt większej ceny GeForce, wolę jednak jego niż Radka.

Edytowane przez BeF1990

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro chcesz Patrioty to weź:

http://www.techplanet.pl/produkty/pamieci-ram/patriot-ddr3-4gb2x2gb-1333mhz-viper-ii-sector5-cl9,8160.html

 

4GB w zupełności ci starczą, różnicy w prędkości nie odczujesz a w kieszeni zostaje ci ~230zł, które możesz dołożyć do np. gtx 560,570 jeśli koniecznie chcesz kartę graficzną od Nvidii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnej sensownej różnicy między 1333MHz a 1600MHz?? Niestety moja wiedza na ten temat jest zbyt skromna, więc bardzo proszę o wytłumaczenie mi tego.

 

No i jeszcze jedno pytanko, czy opłaca się inwestować w GTX560Ti? Zresztą jak widziałem, to MSI chłodzenie Cyclone wykorzystała tylko w GTX550Ti. A głównie dla tego właśnie chłodzenia wybrałem model MSI. Więc szkoda dopłacać mi do GTX560Ti, który chyba za dużo lepszy od swojej starszej wersji nie jest.

 

EDIT: Różnicę między 1333MHz a 1600MHz są naprawdę nie wielkie. może jednak warto dołożyć te 30zł??

 

I jeszcze jedna sprawa, której kompletnie nie ogarniam... Czym różnią się te kości:

http://www.techplanet.pl/produkty/pamieci-ram/patriot-ddr3-4gb2x2gb-1600mhz-viper-ii-sector5-cl8,8168.html

od wyżej wymienionych??

 

Z tego co widzę to mają mniejsze Timingi, oraz pracują z napięciem 1.65V. Gdzieś tam czytałem, że do tej podstawki (LGA1155) jest to ważne.

Byłby ktoś w stanie wytłumaczyć mi te wszystkie rzeczy?? Z góry ogromnie dziękuję.

Edytowane przez BeF1990

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to już jest w przypadku tej platformy że zysk z wyższego taktowania pamięci przynosi niemal zerowe korzyści. Gdzieś jest test lecz nie chce mi sie szukać. Tym bardziej że wiekszość 1333 bez problemu się podkręci do 1600 jak nie więcej.

 

W GTX560 jest lepsze chłodzenie MSI , mianowicie Twin Frozr.

Karta graficzna MSI N560GTX-TI Twin Frozr II/OC w Morele.net

http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/gf-gtx560-ti-roundup_3.html#sect0

 

GTX560 jest szybsza od GTX460 o ok. 30%

 

Współczuje zamiłowania do jednej firmy , do tego gorszej w tym segmencie cenowym. Me porady w tym temacie sie kończą.

 

Pozdrawiam Maciej F.

Edytowane przez Maciem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto dodać, że za dosłownie kilka groszy więcej można nabyć taką kartę:

Sapphire Radeon HD6950 1GB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/2xDP [11188-01-40G] - 879zł : Esc.pl

Jest mniej więcej tak samo wydajna jak GTX 560Ti, ale da się zmodować na Radeona HD6970, dzięki czemu wydajność jest jeszcze większa. Niestety, jako że jesteś fanboyem Nvidii, jesteś zmuszony do zakupu gorszej, mniej wydajnej karty ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...