Skocz do zawartości
nowiciusz

WC w Lian Li V1020

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie dotyczące chłodzenia.Chcę podkręcić procesor na 4ghz lecz nie wiem jakie chłodzenie byłoby odpowiednie, zależy mi na bardzo wydajnym chłodzeniu a kwota którą chcę przeznaczyć to dwa tysiące złotych.

Poniżej przedstawiam podzespoły komputera;

Płyta Asus Extreme III

Corsair Dominator GT TR3X6G1866C7GT

Intel core7 950,

ATI Radeon 5970

zasilacz Enermax 850W

obudowa Lian li 1020

Proszę jeżeli jest to możliwe odpowiedzieć jak dokonać samego montażu chłodzenia we wnętrzu tej obudowy Lian Li 1020 interesuje mnie gdzie je zamontować bo miejsca jak patrzę jest nie wiele, a szkoda byłoby sprzedawać nowa obudowę?

Za wszelkie istotne informacje na ten temat bardzo dziękuje!!! :wink:

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byś wyrzucił koszyki na dyski to wcisnoł byś tam grubą chłodnice 2x120. A nie wiem czy taka jedna 2x120 dała by sobie rede z 2gpu i i7.

Na sufit chyba nic nie wejdzie , nie widze więcej miejsc gdzie dało by się zmieścić chłodnice w tej obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bardzo fajna i oryginalna obudowa, ale do rozbudowanego WC nadaje się umiarkowanie. Jeżeli chcesz chłodzić wodą tylko procesor, nie będzie jednak problemu. Do tej obudowy polecałbym chłodnicę 280mm (2x 140), wchodzi idealnie w miejsce koszyków na dyski (koszyk demontujesz).

 

v10201.jpg

 

Cooling.pl : EK Water Blocks CoolStream RAD XTC 280 [EK291] - 267.13PLN

 

Ta od EK jest dodatkowo najkrótsza, powinna tam bez problemu wejść.

Dyski możesz umieścić w zatokach 5,25, a jeżeli masz SSD to praktycznie gdziekolwiek z racji na ich małe gabaryty. Powinna też zmieścić się tam pompka, rezerwuar zależnie czy chcesz, będzie ciężko obok płyty, z racji na to że nie ma tam za dużo miejsca, a masz długą kartę, więc powinien wejść tam gdzie chłodnica.

Taka gruba chłodnica 280 ma wydajność zbliżoną do 360tki (3x120), więc spokojnie mógłbyś zwodować też kartę graficzną, chociaż to już będzie w granicach maksimum możliwości układu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bardzo fajna i oryginalna obudowa, ale do rozbudowanego WC nadaje się umiarkowanie. Jeżeli chcesz chłodzić wodą tylko procesor, nie będzie jednak problemu. Do tej obudowy polecałbym chłodnicę 280mm (2x 140), wchodzi idealnie w miejsce koszyków na dyski (koszyk demontujesz).

 

post-15689-0-13860300-1304096135_thumb.jpg

 

Cooling.pl : EK Water Blocks CoolStream RAD XTC 280 [EK291] - 267.13PLN

 

Ta od EK jest dodatkowo najkrótsza, powinna tam bez problemu wejść.

Dyski możesz umieścić w zatokach 5,25, a jeżeli masz SSD to praktycznie gdziekolwiek z racji na ich małe gabaryty. Powinna też zmieścić się tam pompka, rezerwuar zależnie czy chcesz, będzie ciężko obok płyty, z racji na to że nie ma tam za dużo miejsca, a masz długą kartę, więc powinien wejść tam gdzie chłodnica.

Taka gruba chłodnica 280 ma wydajność zbliżoną do 360tki (3x120), więc spokojnie mógłbyś zwodować też kartę graficzną, chociaż to już będzie w granicach maksimum możliwości układu.

 

Dzięki za twoja propozycję,a przy okazji chciałbym abyś napisał co myślisz na temat tych części;

chłodnica GT STEALTH 280

pompka Laing D5-Pump 12v

wentylatory UCAPV14A-X (14cm) ENERMAX

zbiorniczek EK RESx2-400

węże Tygon R 3400 Tubing

śruby Bitspower 1/2 Compression Fittings.

również rozważam dwie opcje montaż chłodnicy pierwsze w miejsce górnego wentylatora 14cm lub z tyłu obudowy na wentylator 12cm a propozycja chłodnic to model GTS 140 i na tył GTS 120.Tak jak napisałeś przy jednej chłodnicy będzie ciężko zwodować procesor i kartę graficzną, tak więc jest to moja propozycja montażu dodatkowo chłodnicy w jedno lub drugie miejsce o którym pisałem wyżej.Proszę abyś się wypowiedział w tej kwestii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodnice stealth odradzam, są cienkie (a w przypadku 280 nie ma powodu żeby wstawiać tam cienką), stosuje się je w małych budach, gdzie nie ma zupełnie miejsca na nic innego. Te chłodnice mają gęsto ustawione finy, i są przystosowane do użycia z mocnymi wentylatorami (czytaj głośnymi). Gruba chłodnica od EK ma duży prześwit, możesz używać ją na np. 800 obrotów, ultra cichych wentylatorach. Na stealth trzeba już dać coś typu 2000RPM, i chłodzenie wodne staje się głośniejsze niż powietrzne.. 280 tylko i wyłącznie gruba chłodnica typu 50-60mm.

 

Rezerwuar 400mm? To kolos, nie zmieści się do tej obudowy. Tutaj przykład w ogromnej obudowie:

 

Dołączona grafika

 

Reza nie zmieścisz obok płyty głównej (na tacce), jak to się zwykle robi, bo masz długą kartę graficzną, cylindryczny rez wejdzie tak jak na moim schemacie, czyli obok chłodnicy, coś wielkości 200mm, nie większej.

Pompa ok, tylko trzeba pomyśleć czy się zmieści tak jak na moim rysunku, powinna.

Jeżeli chodzi o dokładanie małych chłodnic na jeden wentylator. Można, chociaż też nie brałbym najcieńszych stealth. Zależy czy dbasz o wygląd układu, czy będziesz chciał mieć jakieś okno pokazujące chłodzenie czy nie. Bo tak zamocowane małe chłodnice mają jedną główną wadę, wystają (jeszcze trzeba dodać grubość wentylatora) i zasłaniają płytę. Generalnie wygląda to moim zdaniem kiepsko. Ale jeżeli zamykasz obudowę, to nie ma problemu, możesz spokojnie dać nawet dwie, na tył i górę, zwiększy to wydajność. Chociaż myślę że twój układ powinien dać radę na samej 280tce. Masz mocną kartę graficzną, ale to ciągle jedna karta.

 

Co do mocowania chłodnic, jest jeszcze opcja zewnętrzna, na górze są otwory na węże, montujesz dłuższa chłodnicę na mocowaniu do tylnego wentylatora 120mm, i możesz tak powiesić grubą 360mm. Z tym że ja osobiście jestem zwolennikiem umieszczenia wszystkiego wewnątrz obudowy.

 

Dołączona grafika

Edytowane przez aerial
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,na wstępie chciałbym Tobie podziękować za garść dla mnie bardzo istotnych informacji które ułatwią mi wybór podzespołów do chłodzenia i ich właściwego rozmieszczenia.Co do montażu chłodnicy na górze to poważnie się do tego przymierzam z uwagi na to iż nie będę miał okna w panelu boczny obudowy więc to nie powinno za bardzo przeszkadzać a zależy mi na wydajnym chłodzeniu podzespołów,decyzje tą uzasadniam tym iż zamierzam kupić dodatkowo kartę graficzną tylko teraz zastanawiam się jaką? Jeżeli masz jakieś propozycje co do wyboru kolejnej karty graficznej to liczę na propozycję.Ja osobiście też jestem zwolennikiem umieszczenia wszystkiego wewnątrz obudowy.Pozd :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście zrobiłbym to tak, że spróbowałbym z jedną kartą na samej chłodnicy 280, ewentualnie dokładał kolejną w razie potrzeby. Jeżeli obudowa będzie zamknięta, i nie przeszkadza ci jak to wygląda, to wtedy śmiało można dołożyć dwie małe grube chłodnice 1x140 na górę i 1x120 na tył nawet, coś takiego, poradzi sobie bez problemu nawet z dwiema kartami.

 

Z tym że nie wiem czy jest sens kupować kolejną kartę.. Masz już ten sprzęt i nie wystarcza? Bo 5970 to BARDZO mocna grafa, ciągle jedna z absolutnie najwydajniejszych pojedynczych kart, jeżeli masz jeden monitor full hd, to ciężko uzasadnić zakup kolejnej karty. Jeżeli dopiero jest to w planach, to lepiej przetestuj pojedynczą kartę, powinieneś być bardzo zadowolony z wydajności.

 

I jak dasz radę całość poskładać, wrzuć parę zdjęć na forum, to dość niespotykana buda, jeszcze nie widziałem żadnego zainstalowanego układu wc w tej obudowie (poza gotowymi kitami typu corsair h70).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście zrobiłbym to tak, że spróbowałbym z jedną kartą na samej chłodnicy 280, ewentualnie dokładał kolejną w razie potrzeby. Jeżeli obudowa będzie zamknięta, i nie przeszkadza ci jak to wygląda, to wtedy śmiało można dołożyć dwie małe grube chłodnice 1x140 na górę i 1x120 na tył nawet, coś takiego, poradzi sobie bez problemu nawet z dwiema kartami.

 

Z tym że nie wiem czy jest sens kupować kolejną kartę.. Masz już ten sprzęt i nie wystarcza? Bo 5970 to BARDZO mocna grafa, ciągle jedna z absolutnie najwydajniejszych pojedynczych kart, jeżeli masz jeden monitor full hd, to ciężko uzasadnić zakup kolejnej karty. Jeżeli dopiero jest to w planach, to lepiej przetestuj pojedynczą kartę, powinieneś być bardzo zadowolony z wydajności.

 

I jak dasz radę całość poskładać, wrzuć parę zdjęć na forum, to dość niespotykana buda, jeszcze nie widziałem żadnego zainstalowanego układu wc w tej obudowie (poza gotowymi kitami typu corsair h70).

 

Osobiście zrobiłbym to tak, że spróbowałbym z jedną kartą na samej chłodnicy 280, ewentualnie dokładał kolejną w razie potrzeby. Jeżeli obudowa będzie zamknięta, i nie przeszkadza ci jak to wygląda, to wtedy śmiało można dołożyć dwie małe grube chłodnice 1x140 na górę i 1x120 na tył nawet, coś takiego, poradzi sobie bez problemu nawet z dwiema kartami.

 

Z tym że nie wiem czy jest sens kupować kolejną kartę.. Masz już ten sprzęt i nie wystarcza? Bo 5970 to BARDZO mocna grafa, ciągle jedna z absolutnie najwydajniejszych pojedynczych kart, jeżeli masz jeden monitor full hd, to ciężko uzasadnić zakup kolejnej karty. Jeżeli dopiero jest to w planach, to lepiej przetestuj pojedynczą kartę, powinieneś być bardzo zadowolony z wydajności.

 

I jak dasz radę całość poskładać, wrzuć parę zdjęć na forum, to dość niespotykana buda, jeszcze nie widziałem żadnego zainstalowanego układu wc w tej obudowie (poza gotowymi kitami typu corsair h70).

 

Masz racje i tak sobie teraz myślę po co dodatkowo wykładac kasę na chłodnicę 1x140 na górę skoro jeszcze nie wybróbowałem możliwości chłodzenia CPU i karty graficznej chłodnicą 2x140,tak jak piszesz to w pełni powinno wystarczyć.Więc na ten czas odstąpie od zakupu drugiej karty i skupie się na możliwościach tej obecnej.Jak tylko wszystko sobie skompletuje to zacznę zabawę w złożenie zestawu.Póki co to wielkie dzięki za informacje.Pozd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...