Skocz do zawartości
Valmar

Upgrade - Karta graficza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym wymienić kartę graficzną.Dysponuję budżetem 300 zł.

Mianowice w necie znalazłem nową karte graficzna o b. małym poborze prądu (ważne bo mam kiepski zasilacz i (chyba) zdecydowanie większej wydajnośći wzgędem 9500gt 1Gb ddr2. Chodzi mi o radeona hd5670 gddr3 -można go kupić za 250 zl, a gddr5 za około 280. Moje pytanie brzmi - czy był by to opłacalny zakup (pod względem wydajnośći) biorąc pod uwagę fakt że z powodu kiepskiej płyty nie będę wstanie podkrecić nic a nic procesora? Czy 1.8 ghz wystarczy do tej karty? Nie bedzie tzw. "wąskim gardłem"? Jeśli tak, to jaką inną karte proponujecie? Wiem że hd4670 również mało pobiera prądu ale jest jednak zdecydowanie wolnieszy niż hd5670. I czy zasilacz Fortron ATX - 300PNF 300W napewno da radę(4 letni i cały zakurzony? Dodam że jest to sytuacja przejściowa (sprzęt bedzie wymieniany jak ogarnę z $) i nie chciałbym wydawać na kartę wiecej niż 300 zł.

 

Paramatery:

Procesor : Core 2 Duo E4300 1.8.

Karta Graficzna : Geforce Gainward 9500gt DDR2 1Gb.

Pamięć Ram : 4Gb DDR2 Kingston (400mhz chyba).

Płyta Główna : ASUSTeK P5VD - VM/SI (Chipset VIA.

Zasilacz : Fortron ATX - 300PNF 300W.

Chciałbym osiągnąć taką wydajność, żeby móc pograć na minimalno/średnich detalach w Wiedźmina 2 czy D3 który wyjdzie niebawem.

 

Proszę o poradę i pomoc w ww. kwestiach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wyczyść ten zasilacz. Przez ten czas gdy chwaliłeś się jego stanem na forum spokojnie mógłbyś przynajmniej przygotować sprzęt do czyszczenia ;)

 

Nie wiem skąd bierzesz ceny ale za 220 zł to już jest 5670 DDR5 i tylko na tych kościach te kartę opłaca się kupować. Oczywiście czy 1024 czy 512MB to bez znaczenia, a nawet sugerowałbym nie wywalać kasy na 1GB bo jest to totalnym nonsensem przy karcie tej klasy (patrz 9500 1GB :mur: ). Ogólnie zakup dobre i polecam.

 

Przykład cenowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do cen, to są z gralla (mieszkam niedaleko więc właśnie tam bym kupywał).

Co sądzisz o GT440? Z tego co wiem jest to cenowy (i chyba wydajnościowy) konkurent HD5670. Lepiej współpracował by z moim leciwym komputerem ?(sterowniki etc.).

Edytowane przez Valmar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do grala to tylko Sapphire 512 za 242 zł ale dla mnie i tak nie warto tyle przepłacać. Gdzie mieszkasz?

 

Bohater dzisiejszego testu plasuje się przeważnie między swoimi dwoma rywalami z obozu AMD: HD 5570 i HD 5670. Jednak ta druga karta ma znacznie lepsze osiągi w każdej grze i programie testującym. Radeon HD 5570, który kosztuje zauważalnie mniej niż GeForce GT 440, jest tylko nieco mniej wydajny, a w niektórych testach nawet pokonuje „małego Fermi”. W niektórych grach GeForce GT 240 osiąga nieco lepszą wydajność ze względu na większą szybkość wypełniania teksturami.

Także nie chce mi się komentować tego potwora, którego wydajność jest gorsza od poprzednika - GT 240 :P 5670 na kościach DDR5 to już w ogóle dla niego nieosiągalny pułap. Ponadto sterowniki nvidii mogłyby Ci bardzo obciążyć i tak już niezbyt wydajny procesor.

 

 

@edit

Kolego, a ta płyta ma w ogóle pci-e x16?

Edytowane przez Prolog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz - 11% :P

Dwa - sugerowałem się testem PCLaba i już bodajże 3 raz w Twoim kierunku to napiszę, ale możemy się przerzucać wykresami z różnych testow, tyle tylko że to do niczego nie prowadzi bo nawet na naszym podwórku jest syf i bajzel, a jak ktoś chce to dobierze taki tryb i miejsce testowania że zieloni czy czerwoni wypadną lepiej zgodnie z recenzenta wolą.

Trzy - łapiesz za słówka ale nic z tego nie wynika, jest osiągalny? Nie. Także to słowo nie miało na celu wyolbrzymienia, a pokazanie że GT440 nie ma drogi do 5670 w postaci testu w innej grze, innym miejscu albo po przetaktowaniu

Cztery - w tych kwotach to olbrzymia różnica! Wyobraź sobie że masz GTX 560 Ti za 800 zł i za 810 HD 6950 który byłby 10% wydajniejszy. Ale ok, skoro 10% nie jest warte dopłaty procenta ceny to nie wiem czym się kierować przy zakupie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero drugi raz ;)

Moze to być przez to że na pclab testowali tylko w dx11. A zadna z tych kart sie nie nadaje do dx11.

Wprowadzasz ludzi w bląd wyolbrzymiajac roznice. Ja nigdzie nie pisze o oplacalnosci samych kart , tylko o samej wydajnosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wprowadzam bo stwierdzam tylko fakt. Gdyby GT440 był w pewnych grach wydajniejszy lub konkurencyjny to określenie "nieosiągalny" byłoby kłamliwe, ale nie jest.

Co do testu na PCLabie to powyższy komentarz tak recenzenta jak i mój dotyczy testów w DX 9 i 10. Dla direct'a x11 poświęcono odrębną stronę i testy gdzie jak oboje wiemy grywalność została zabita, bo te potworki się do tego nie nadają. Ale jedno jest pewnie, w dx11 GT wypada jeszcze gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do grala to tylko Sapphire 512 za 242 zł ale dla mnie i tak nie warto tyle przepłacać. Gdzie mieszkasz?

 

 

 

Także nie chce mi się komentować tego potwora, którego wydajność jest gorsza od poprzednika - GT 240 :P 5670 na kościach DDR5 to już w ogóle dla niego nieosiągalny pułap. Ponadto sterowniki nvidii mogłyby Ci bardzo obciążyć i tak już niezbyt wydajny procesor.

 

 

@edit

Kolego, a ta płyta ma w ogóle pci-e x16?

 

Chyba tak. 9500gt to pci-e karta i u mnie działa.

http://www.gral.pl/Gainward+9500GT+1024MB+PCI-E_928.html taką obecnie mam kartę (roczną).

Edytowane przez Valmar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj jakiś program diagnostyczny zdolny rozpoznać Twoje pcie x16 bo obstawiam że to 1.0 i możesz mieć problem z kartą na 2.1 choć to trchę wątpliwe. Pozostaje sprawdzić którą wersję ma zaimplementowaną 5670 i najpewniej kupować ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak? Opłaca się grać tego hd 5670 do 1.8ghz procesora czy nie? Jak nie,to może macie jakieś inne propozycje kart graficznych (do 300 zł) które bedą wydajniejsze od 9500gt ddr2 i jednocześnie będą spełniać 2 warunki - 1. 1.8 ghz nie bedzie ich znacząco ograniczał, 2. Bedą pobierały podczas pracy max 70-80w (mam tylko 300w zasilacz).

Proszę o bardziej szczegółową odpowiedz (odniesienie się do punktów 1 i 2), bo np. "bierz hd5670 bedzie ok" mnie nie urządza.

Z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kolega wyżej już wszystko wyjaśnił. Z tym procesorem nie będziesz miał grywalnego poziomu FPS w grach o których pisałeś. Natomiast zmiana na inną kartę też nie ma sensu bo ten dual core 1.8 skutecznie ograniczy większość GPU a zmiana dla 3% wydajności nie ma sensu. Albo sobie kup na zaś 5670 na DDR5 i z czasem zmień resztę (mało sensu), albo 300 zł na konto i zbieraj jeszcze dwa razy tyle by zmienić całość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kolega wyżej już wszystko wyjaśnił. Z tym procesorem nie będziesz miał grywalnego poziomu FPS w grach o których pisałeś. Natomiast zmiana na inną kartę też nie ma sensu bo ten dual core 1.8 skutecznie ograniczy większość GPU a zmiana dla 3% wydajności nie ma sensu. Albo sobie kup na zaś 5670 na DDR5 i z czasem zmień resztę (mało sensu), albo 300 zł na konto i zbieraj jeszcze dwa razy tyle by zmienić całość.

[/quote

Jakie zmiany proponujesz za 600-700 zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD Athlon II X3 445 ~235 zł

ASRock N68C-S UCC ~140 zł

ATI HD 5670 512 DDR5 ~225 zł

XFX Core 450W ~180 zł

 

Drogo, ale płyta pozwoli zachować RAM DDR2 co zmniejszy koszta, chyba że chciałbyś go sprzedać i pewnie za niewiele więcej kupiłbyś 4GB DDR3. Procesor bo dwa rdzenie już nie mają sensu, zwłaszcza przy różnicy cenowej około 40 zł. Karta omówiona w temacie już, najlepsza w tym przedziale. Zasilacz możesz brać Fortrona GHN czy Seasonica SS ale oszczędzisz całe 20 zł biorąc w zamian słabszą jakość, większy hałaś zwykle i brak oplotów na kablach etc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...