Skocz do zawartości
Włodi

Chłodznie na chipset Abita IS7-E

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem stareńkiego Abita IS7-E na allegro z wyruchanym wiatraczkiem od mostka północnego. Z doświadczenia wiem, że reanimacja poprzez posmarowanie daje krótkotrwałe efekty.

Porozglądałem się tu i tam za jakimś innym, najlepiej pasywnym chłodzeniem. Okazało się jednak, że wszystkie rodzaje chłodzenia jakie tylko udało mi się znaleźć są mocowane na zasadzie klasycznych kołków rozporowych i wymagają otworów wokół chipsetu. Abit IS7-E oczywiście takowych nie posiada.

 

Chłodzenie zamontowane jest za pomocą metalowych haczyków zahaczonych o metalowe "zawiasy" jak na zdjęciach:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Zwróćcie też uwagę jak mało przestrzeni jest między chipsetem a radiatorem procesora i kartą graficzną poniżej. Myślę, że taki ZALMAN miałby problemy ze zmieszczeniem się.

 

Dołączona grafika

 

Problem stanowi też demotaż, gdyż nie mam pomysłu jakim sposobem odchaczyć te zaczepy. Prosiłbym o podunięcie jakiejś rady na ten temat.

 

I najważniejsza sprawa - jak rozwiązać cały ten problem?

 

Na chłopski rozum wychodzi na to, że bez kleju się nie obejdzie :-|

 

Doradźcie coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te rzeczy powinny być ok

Primecooler PC-NB3Cu :: ..:: Angela.pl ::..

Thermalright HR-05 IFX :: ..:: Angela.pl ::..

Zalman ZM-NBF47 :: ..:: Angela.pl ::..

 

Na haczyki najnormlaniej w świecie naciskasz i wysuwasz je z trzymających je "uszu"; ot cała filozofia :wink:

Recz jasna robisz to najpierw z jednej, a potem z drugiej strony, a nie jednocześnie z dwóch.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten zalman jest na śrubki a nie na zaczepy... Jak pokombinujesz z tym thermalightem to go zamontujesz. :wink:

 

Dołączona grafika

 

Montaż: Praktycznie wszystkie chipsety, oparty na kołki i zapinkę na haczyki.

Obawiałbym się jedynie tego, czy ten Zalman się w ogóle zmieści... choć nie wiem, jak jest z możliwością jego 'złożenia', czy finy są na to podatne...

Edytowane przez metal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem stanowi też demotaż, gdyż nie mam pomysłu jakim sposobem odchaczyć te zaczepy. Prosiłbym o podunięcie jakiejś rady na ten temat.

 

Na haczyki najnormlaniej w świecie naciskasz i wysuwasz je z trzymających je "uszu"; ot cała filozofia :wink:

Recz jasna robisz to najpierw z jednej, a potem z drugiej strony, a nie jednocześnie z dwóch.

 

Patrząc na kształt drucika, w pierwszej kolejności odpinasz po stronie karty graficznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wilekie za odpowiedzi.

 

Zmierzyłem ile miejsca jest na zaomontowanie radiatora. Około 70mm w pionie między procem a kartą graf., czyli ten Primecooler powinien wejść. Ma on na oko takie same wymiary (54 x 54 x 27) jak oryginalny radiatorek z wentylem Abita. Zaryzykować by też można tego Zalmana, który ma 81 x 37 x 47mm - podejrzewam, że to 81 to wymiar szerokości (rozpiętości) tych blaszek, są one zamocowane pare mm wyżej w odleglosci od plyty, więc kondensatorki po lewej nie powinny zawadzać.

Myśłę, że skuszę się jednak na tego Primecoolera. Trochę drogi (ponad 2x drozszy od samego procesora), ale widzę, że chyba nie mam wyjścia. Tak to jest kupować używany sprzęt..

 

Co do zdjęcia starego radiatorka to mam z tym spory problem. Te haczyki są jakby za długie i jak docisnę jeden do płyty to i tak nie da się go odhaczyć. Wszystko siedzi bardzo sztywno, nie ma możliwości manewracji. Spróbuję jeszcze wyjąć grafę i ew. proca, żebym miał lepszy dostęp do tego.

Edytowane przez Włodi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można by jeszcze zostawić co jest, dołożyć natomiast wentylatorek (na oko 40tke) przytwierdzając śrubkami które haczyłyby o finy radiatorka, analogicznie kiedyś na socket a montowało się wiatraczki,

 

jeśli masz możliwość, będzie bez kosztów, no chociaż nie każdy gromadzi stare wentylatorki..pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten haczyk naciskasz i odginasz w bok, tak aby wyszedł z trzymającego go oczka.

Nie tak dawno (może trochę ponad pół roku temu) z Abita IC-7G zdejmowałem identyczne chłodzenie i montowałem takiego jak zlinkowanego PrimeCoolera, więc wiem co mówię.

Ostatnio zdejmowałem też chłodzenie z DFI LP Pro875 i zakładałem bloczek wodny (też na haczyki).

 

Rzecz wtym, że do takiej operacji trzeba mieć trochę miejsca (wyjęcie karty grafiki to mus), a najlepiej płytę główną wyjętą z obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...