Skocz do zawartości
tw_psycho

Podkręcanie pamięci DDR3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Troche przekopałem forum, troche googla, ale nie mogę nigdzie znaleźć jakiegoś kompletnego tutoriala na temat podkręcania pamięci DDR3.

 

Jestem posiadaczem Goodramów 1333Mhz CL9... I ostatnio się wziąłem za kręcenie - ale okazało się, ze żadnego kręcenia nie ma. Na 1600 w ogóle juz nie wstały. Działają na 1500 i to przy 1,75V... Timingów nie zmieniałem, bo na ślepo to chyba nie ma sensu, a nie znalazlem nigdzie informacji które mają większy wpływ na stabilność, a które na wydajność.

 

I moje pytanie brzmi - czy to znaczy, że po prostu ddr3 w ogóle się nie kręcą z natury swojej, czy ja mam jakies szczególnie pechowe sztuki, czy istnieje konieczność poluzowania timingów? Czy może pominąłem coś innego również istotnego?

 

Druga sprawa to OC karty graficznej. Otóż udało się całkiem znośnie podnieść zegary z 820/1050 na 930/1230, ale... w ogóle nie podnosi to wydajności... przynajmniej tej mierzonej przez 3dmark06. Za każdym razem jest w okolicach 21tys... Czy to oznacza ze zwyczajnie procesor nie wydala?

Edytowane przez -Paluch-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędzej nie wydala płyta, AMD770 to już dość leciwa konstrukcja i nie przeznaczona do ekstremalnej pracy chociaż potencjał ma niezły. Co do pamięci, musisz zerknąć na dwie rzeczy: po pierwsze, kości na jakich są zbudowane moduły (producent/model) oraz kontroler w procesorze. Mam 4 sztuki GD 1333/9 jak Twoje na tanich micronach i latają 1600 8-9-9 na Phenomie 1100T i GA-MA790FXT-UD5P. Na Pii 965 w ogóle miałem problem z odpaleniem ich na 1600. Podnieś NB VID w Biosie o +0,1

 

 

Dołączona grafika

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jest pozbawione sensu podnoszenie kluczowych dla wydajności timingów kosztem wyższego taktowania. Raczej AMD woli niższe timingi niż wyższe mhz. Chyba, że sie mylę to mnie poprawcie. CR 1T raczej musi być, jak i fabryczne CL (lub oczywiście niższe). Ja mam memki 1333mhz CL7 i jakoś nawet nie myśle by podnieść CL na 8 aby uzyskać 1600mhz bo wydaje mi się to bez sensu, jeszcze przy wyższym napięciu to wogóle...

 

Ogólnie OC ramu bardzo znikome korzyści daje, jak kręcić to bez podnoszenia timingów bo wtedy OC nie ma najmniejszego sensu... :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo na temat CR masz - TU -. Różnicy w wydajności nie poczujesz między CR1 i 2 a podnosząc możesz sporo poprawić stabilność memek. DejwiT11 i tak i nie, nikt nie mówi o podnoszeniu alpha na potrzeby OC bo to faktycznie mija się z celem, szczególnie przy już CL9 i fakt, AMD woli niższe timingi niż wyższe taktowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem. Tylko o to chodzi, że nikt mu jeszcze nie dał satysfakcjonującej odpowiedzi. A sam byłbym ciekawy fachowej porady, które timingi nie mające wpływu na wydajność (bliskie zeru) można poluźnić by uzyskać 1600mhz. Bo jednak jakiś "pocionk" mi pozostał (kiedyś też byłem zapaleńcem) do OC ;). Ino ja nie bawie się w jakieś pośrednie wartości, z 1333mhz bym chciał wskoczyć od razu na 1600 :) Nie da się - zostałem na def ;)

 

Edit:

Kto powiedział, że CR ma marginalny wpływ na wydajność? Przy 1600mhz (musiałem poluźnić timingi z 7-7-7-20 na 7-8-8-22 i parę alphatimingów względem 1333) różnica między CR1 a CR2 to ~0,2s przy próbce 1M w superpi. Więc sporo, bo przy 32M juz by było parę ładnych sekund. CR=1 musi jednak być.

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CR i tCL ma najwyższy wpływ na wydajność, reszta timingów ma sporo mniejszy.

 

Jestem posiadaczem Goodramów 1333Mhz CL9... I ostatnio się wziąłem za kręcenie - ale okazało się, ze żadnego kręcenia nie ma. Na 1600 w ogóle juz nie wstały. Działają na 1500 i to przy 1,75V... Timingów nie zmieniałem, bo na ślepo to chyba nie ma sensu, a nie znalazlem nigdzie informacji które mają większy wpływ na stabilność, a które na wydajność.

 

I moje pytanie brzmi - czy to znaczy, że po prostu ddr3 w ogóle się nie kręcą z natury swojej, czy ja mam jakies szczególnie pechowe sztuki, czy istnieje konieczność poluzowania timingów? Czy może pominąłem coś innego również istotnego?

OC jest zależne od zastosowanych kości. To samo tyczy się timingów i alph. Jeśli twoje GR to moduły jednostronne i są na Spectecach/Micronach, to 1600 raczej nie będzie realne ;) Daj porządną fotkę kości, tak, żeby było widać oznaczenia.

Ogólnie DDR3 potrafi się fajnie kręcić, jednak do takiej zabawy trzeba mieć dobre mobo (ASUS-y na AMD 8xx / 9xx lub Giga AMD 8xx rev 3.x / 9xx) i Thubana.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...