Skocz do zawartości
aryann

INSTALACJA XP na ASUS P5B i AHCI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

mam problem z instalacją XP (W7 bez problemu) na płycie P5B w trybie AHCI na ICH8R =>zapodawałem już wszelkie stery przez F6 na początku instalacji =>niestety dysk jest nie widziany =>stery były z samego intela ,asusa i inne =>płyta oparta jest o chipset i965/ICH8R =>jak bym tego nie robił niestety..

 

=>ktoś tu pokazał sztuczkę z instalacją na JMicron :

Enabling AHCI on an Asus P5B Delxue post OS installation? - Ars Technica OpenForum

 

niestety po wykonaniu kroków system z podpiętego pod ich8 dysku nie startuje..

 

"błąd systemu operacyjnego"

 

cofnąłem BIOS z V2104 (najświeższej) do 2001 =>bez rezultatu..

 

po instalacji W7 w man. urządzeń widać sterownik : standardowy controler AHCI1.0 (microsoft) =>i wszystko jest OK..

 

=>więc wygląda na to że jest to kwestia braku odpowiedniego sterownika konkretnie pod XP a nie np.: uszkodzenie/anomalia egzemplarza płyty która jest "sprawna inaczej"...

 

zainstalowałem XP na podpiętym pod JMicrona dysku zapodając ster F6 (AHCI ICH8 włączone)=>i co ciekawe kiedy AHCI jest włączone instalacja INTEL INF w uruchomionym systemie przerywa się z błędem =>jeśli AHCI wyłączone (tryb IDE) =>INFy instaluja się poprawnie.. =>jeśli przy włączę AHCI i próbuje zainstalować INTEL MATRIX STORAGE =>instalator wypisuje komunikat że oprogramowanie nie może być zainstalowane w tym systemie i przerywa ją..

=>i jeszcze taka ciekawostka =>jeśli zainstalowany XP na JMicronie i właczonym AHCI ICH8R =>podpinam sobie 2 dysk pod te ICH8 i dysk jest widziany i działa a przepięcie dysku startowego na ICH8 z JMicrona nie umożliwia startu systemu..

 

 

ktoś tu :

p5b sterownik ahci - Forum PCLab.pl

 

napisał :

"tylko ze sterami jest maly problem bo intel niby nie supportuje tego w swoich sterach, i trzeba cos tam w nich przerabiac"

 

czyli czego INTEL nie supportuje...!? =>ICH8R..!? =>ściągnałem również te najnowsze z intela i jakby niby jest tam :

82801HR/HH/HO I/O Controller Hub (ICH8R) / 82801HR/HH/HO SATA AHCI Controller

 

=>ale oczywiście po zapodaniu przez F6 nie widzi dysku (bo pewnie nie widzi przez ten ster kontrolera)

 

czy może w P5B ten ICH8R jest jakiś inny/niedorobiony..!?

 

czy ktoś mi może to wyjaśnić a może link do sterów =>tych "przerobonych"..?

 

 

muszę mieć niestety XP (W7 nie może być docelowo bo to komp w firmie i muszę mieć nalepeczkę a mam od XP) =>no i chciałbym jednak ten tryb AHCI z ICH8R...

 

dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zintegruj sterowniki z płytką instalacyjną przy użyciu nLite, poradnik jak to zrobić można spokojnie wygooglować - ja tak robiłem ze sterownikami RAID i pięknie zadziałało. Jeżeli podajesz sterowniki z dyskietki to upewnij się, że wybierasz plik iaahci.inf - to są sterowniki kontrolera Intela pracującego w trybie AHCI, iastor.inf wybierasz jeżeli kontroler ustawiony jest jako RAID.

BTW, sprawdziłem pliki zawierające sterowniki do nagrania na dyskietkę i w wersji 10.6 nie ma w nich wzmianki o ICH8. Ostatnią wersją w której wymieniony jest ten kontroler jest 10.1, więc może spróbuj z tą wersją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ich8 bez R nie zrobisz ahci pod XP...(przynajmniej bez cudaczenia) Podepnij dysk pod jmicrona(to złącze sata bardziej z lewej strony płyty) tu możesz integrować nlitem czy też zainstalować stery jmicrona w już postawionym systemie po czym przestawić ten kontroler na ahci w biosie. Wiem bo używałem P5B 3 lata ba dalej chodzi u mnie w domu

Edytowane przez DJH83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...