Skocz do zawartości
olewales

Nowy komputer

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Na wstępie chciałbym przeprosić za "naginanie" pierwszego punktu regulaminu. Na pewno nie kupię wszystkich komponentów w ciągu tygodnia ale chciałbym już zacząć.

 

Mam w planach zmianę swojego biurkowego PC. Tego, na którym gram, oglądam filmy, przeglądam strony www, koduję, odpalam VM-ki, słucham muzyki i robię wiele innych rzeczy, które teraz nie przychodzą mi do głowy. Używam jeszcze innych komputerów ale mają one znacznie bardziej wyspecjalizowane zadania więc i decyzje o zakupie były prostsze.

Przeskok będzie dość duży. Obecny komputer w konfiguracji Athlon 3000+ s939; Radeon x1950pro AGP w całości zostanie przekazany do mniej wymagających zastosowań, bo i tak nie byłoby dużego pożytku z rozbierania go na części. Peryferia (monitor, klawiatura, mysz) zostają - za długo szukałem odpowiednich i przyzwyczaiłem się już. Budżet - wiadomo: jak najmniej ale po komponentach, które zaproponuję domyślicie się zapewne, że celuję raczej w segment 4500zł+. Miejsce i czas zakupu: Polska, najbliższy miesiąc. W grę wchodzi każda możliwa forma zakupu. Nie spieszy mi się, będę polował na okazję i kupował części stopniowo ale tak jak wspomniałem na wstępie - chciałbym już zacząć. Zrobiłem oczywiście pewien zwiad na rynku podzespołów i w niektórych kategoriach mam swoje typy, w innych zaś nie mogę się zdecydować lub nie mam odpowiedniej wiedzy do dokonania wyboru. Na pewno osoby będące na bieżąco z tematem bez trudu wskażą mi najodpowiedniejszy produkt lub wręcz "no brainer" w danej kategorii. Dlatego potrzebuję waszej pomocy.

Przechodząc do meritum. Oto mój szkic konfiguracji jaką sobie wymyśliłem w kolejności w jakiej chciałbym kupować komponenty:

 

Obudowa:

Fractal Design Arc lub Core 3000 - Istnieje jakaś godna uwagi alternatywa tego typu (przewiewna, najchętniej przód z siatki i z miejscem na wiatraki 140mm) w niższej cenie lub z większym "wypasem" ?

 

Zasilacz:

Nie mam pojęcia i przyznam się bez bicia - specjalnie nie szukałem. Pewnie >=500W. Bardzo chętnie przyjrzę się wszystkim propozycjom.

 

Procesor:

Prawie na pewno Intel core i7 2600K lub i5 2500K (poszukam, popatrzę... ). Oczywiście poczekam na to co pokaże bulldozer ale szczerze mówiąc cudów się nie spodziewam a cenię sobie mocne pojedyncze wątki intela. Nie przyglądałem się jeszcze systemom chłodzenia dlatego czekam na Wasze sugestie. Oczywiście OC jak najbardziej będzie miało miejsce.

 

Płyta:

Na tym mam najmniejszą ochotę oszczędzać. Płyta ma największe szanse zostać z tym zestawem "do końca" i chciałbym, żeby była solidna i funkcjonalna. Pewnie coś z oferty Asus lub Gigabyte. Podczas wyboru konkretnego modelu wymiękłem. Proszę o uwagi i propozycje chociaż tak jak wspomniałem - pewnie i tak poczeka do premiery bulldozera.

 

Ram:

2x4GB lub 4x4GB, Jak sądzę każdy "value ram" się nada bo Sandy Bridge nie pozwala czerpać większych korzyści z podkręcania pamięci, czy się mylę?

 

Grafika:

Nie gram zbyt wiele, a tytuły, które uruchamiam zwykle nie są pierwszej młodości (chociaż to raczej zasługa sprzętu, którym teraz dysponuję) ale przy okazji takiej modernizacji szkoda by było nie przystosować komputera i do takiej rozrywki. Monitor to Dell 2209WA (1680x1050) i prędko się nie zmieni. Moje typy to GF560Ti i Radeon 6950 z małym wskazaniem na kartę Nvidia. Obie mają podobną wydajność i podobną cenę dlatego chciałbym przenieść dyskusję na nieco inne tory: która z tych konstrukcji ma więcej zalet pomijając wydajność? Chodzi mi o sterowniki, wspomaganie odtwarzania wideo (to ciekawy temat, a nie znalazłem aktualnych opracowań), znane problemy, itp. Wszystko co Wam przyjdzie do głowy. Proszę również o sugestię konkretnych modeli. Zależy mi na dużej kulturze pracy w spoczynku i dobrej (nie musi być wybitna) podkręcalności (w 3D jestem w stanie zaakceptować większy szum - nie ma nic za darmo).

 

Dysk(i):

Biję się z myślami odnośnie dysku SSD. Nie miałem okazji używać komputera z "prawdziwym" dyskiem ssd (najwyżej systemu odpalonego z pendrive'a) ale spodziewam się po nim sporo jeśli chodzi chodzi o komfort pracy z systemem. Dlatego wstępnie planuje: Crucial M4 64GB na windowsa i jakiś tradycyjny dysk na gry/aplikacje/VM-ki (dane trzymam na dysku sieciowym więc ten nie musi być przesadnie duży). Czy dobrze kombinuję?

 

Napęd płyt:

Miałem plan kupić jakiś napęd blue-ray ale nie mam zielonego pojęcia co miałbym do niego włożyć więc pewnie równie dobrze nada się DVD-RW. Chociaż może jednak warto, z myślą o przyszłości? Jakiś konkretny model?

 

Audio:

Przyznam, że tutaj również się szczegółowo nie przygotowałem. W tej chwili mam Audigy 2ZS i o ile jestem zadowolony z jakości dźwięku o tyle męczą mnie problemy z kompatybilnością (ile ja się naszukałem "optymalnej" wartości dla dzielnika HTT/PCI) i sterownikami (kx. pod xp - super możliwości i dziwne bugi. Pod w7 nie będzie z nich juz pożytku). Z tego co zauważyłem teraz na topie jest Asus Xonar, niestety modeli jest wiele a różnice nie zawsze są dla mnie jasne. Szukam karty, która poradzi sobie z słuchawkami ze średniej półki bez dodatkowego wzmacniacza i stereofonicznym wzmacniaczem analogowym zasilającym kolumny. Najchętniej podłączonymi jednocześnie (z tym, że wzmacniacz często wyłączony). Jeżeli możecie coś poradzić to nie wzgardzę żadną wskazówką.

 

To tyle z rzeczy o których pamiętałem. Wybaczcie mi tak długiego posta ale to dla mnie dość duże wydarzenie i chciałbym zebrać jak najwięcej danych przed zakupem. Liczę na przemyślenia, wiedzę i pomysły wszystkich czytających. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

wypowiem się w temacie tych podzespołów z którymi mam osobiste doświadczenie, dlatego nie będzie kompletnie:

 

- zasilacz weź od XFX albo Seasonic, około 500W rzeczywiście wystarczy. Seasonic robi w tym momencie chyba najlepsze zasilacze, a XFX sprzedaje niektóre ich modele pod własną marką (taniej).

- chłodzenie wziąłbym od Noctua, ewentualnie Scythe. Scythe ma czasem genialne rozwiązania, ale zdarzają się też straszne babole. Noctua trzyma równy, wysoki poziom i oferuje wyjątkowe wsparcie (gwarancja dożywotniej kompatybilności z nadchdzącymi socketami).

- jeśli ma być zwykły solidny RAM to polecam GoodRam - używam 'od zawsze', montuję znajomym i nikt nie narzeka.

- Audio - może jakiś zewnętrzny DAC, chociażby lampucera? Uniezależniasz się od slotu, nie obchodzi Cię szum elektroniczny w obudowie... Dodatkowo odpada problem ze sterownikami bo sygnał cyfrowy bierzesz z integry, a te mają zazwyczaj dobre wsparcie w systemie.

Powoli sam skłaniam się ku takiemu rozwiązaniu a używam dokładnie takiej konfiguracji jak ty - słuchawki i wzmacniacz stereo.

Edytowane przez gorkypl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Myślałem już, że naruszyłem jakiś punkt regulaminu i dlatego wszyscy pomijają ten wątek ;)

W pierwszych trzech punktach właściwie potwierdziłeś to co plątało mi się gdzieś po głowie.

Co do zewnętrznego DACa to rzeczywiście ciekawy pomysł, niestety oznacza on dla mnie jeszcze większą ilość sprzętu do zbadania. Chociaż obserwując kursy walut mam wrażenie, że za chwilę nie będzie mnie stać na sprzęt i będę miał dużo czasu zanim ceny wrócą do obecnych poziomów :/ Nie trzeba było czekać na AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...