Skocz do zawartości
Castor

Samsunng F3 1TB - UDMA Mode

Rekomendowane odpowiedzi

Po co kupiłeś ten dysk, nikt cie nie ostrzegł że słyszalnie chrobocze w czasie pracy? Miałem (mam) tak samo. Supported DMA 6, Acive 5. Żeby móc włączyć AHCI musisz zmienić jedną wartość w rejestrze:

 

"1. Otwórz regedit, przejdź do HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci i zmień wartość "Start" z 1 na 0.

2. Zrestartuj komputer i wejdź do ustawień UEFI.

3. Przestaw kontroler na tryb AHCI.

4. Uruchom Windows, poczekaj aż zainstaluje się sterownik AHCI Microsoftu.

5. Zrestartuj komputer.

6. Jeżeli chcesz możesz zainstalować Intel Rapid Storage, który doda centrum zarządzania (opcja) i własny zoptymalizowany sterownik AHCI."

 

U siebie uaktywniłem tryb AHCI ale tylko z DMA 5, mieszałem sterownikami i na nic (zostawiłem ostatnie intela), wydajność jakoś widocznie nie wzrosła ale zostawiłem tak jak jest.

Edytowane przez ::snoopy::

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam również udma5 lecz mi to nie przeszkadza bo mój bidny seagate wyciska jedyne 80mb transferu więc nawet tego udma5 nie wykorzystuje, najprościej włączyć AHCI przełączając dysk na kontroler jmicrona zainstalowanie sterów AHCI i powrót na kontroler ICH bo ta zabawa z rejestrami może się źle skończyć :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam również udma5 lecz mi to nie przeszkadza bo mój bidny seagate wyciska jedyne 80mb transferu więc nawet tego udma5 nie wykorzystuje, najprościej włączyć AHCI przełączając dysk na kontroler jmicrona zainstalowanie sterów AHCI i powrót na kontroler ICH bo ta zabawa z rejestrami może się źle skończyć :wink:

 

A mógłbyś krok po kroku napisać jak to zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze musisz podpiąć dysk pod jmicrona czyli u ciebie raczej niebieskie sata

potem w biosie ustawiasz AHCI i normalnie logujesz system, tam powinien rozpoznać zmiany i zainstalować stery do AHCI

jeśli to zrobi co rozpoznasz w menadżerze urządzeń, wracasz na sata białe i już, ewentualnie możesz dopieścić jakimiś sterami intelowskimi do AHCI plus takiego rozwiązania jest taki że wiesz na bank że stery są poprawnie zainstalowane i nie masz suprajsa w postaci bluscreenu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze musisz podpiąć dysk pod jmicrona czyli u ciebie raczej niebieskie sata

potem w biosie ustawiasz AHCI i normalnie logujesz system, tam powinien rozpoznać zmiany i zainstalować stery do AHCI

jeśli to zrobi co rozpoznasz w menadżerze urządzeń, wracasz na sata białe i już, ewentualnie możesz dopieścić jakimiś sterami intelowskimi do AHCI plus takiego rozwiązania jest taki że wiesz na bank że stery są poprawnie zainstalowane i nie masz suprajsa w postaci bluscreenu :)

 

Dysk odkąd złożyłem kompa był podpięty do sata2, innej opcji nie ma. W biosie gdy ustawię AHCI to przy ładowaniu logo windowsa restartuje się komp. Any ideas?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwróć uwagę że w biosie możesz mieć możliwość ustawienia w dwóch miejscach AHCI dla intela i dla jmicrona, więc może zmieniłeś ten tryb w złym miejscu, nie powiem ci w którym bo nie ma instrukcji dla twojej płyty, poszperaj w biosie i książeczce płyty może akurat o to chodzi :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem w instrukcji o co chodzi z tym ahci i jak włączyć. Okazuję się, iż jeżeli mam dysk z NCQ (a na to wygląda) to przed instalacją systemu należy ustawić AHCI w biosie. Sprawdziłem różne konfiguracje w biosie i system nie startuje w żadnym wypadku z AHCI, tylko na IDE działa. I co pozostaje jedynie reinstall systemu?:E

Edytowane przez Castor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...