Skocz do zawartości
ble007

Komputer się zawiesza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Komputer wiesza się w różnych momentach - zarówno podczas gry, odtwarzania filmu, a nawet i podczas bezczynności.

 

Nie jest to na pewno wina:

- podkręcania (w tej chwili nic nie jest podkręcone)

- zasilacza (komputer był sprawdzany na dwóch innych markowych zasilaczach o dużej mocy wyjściowej)

- dysku twardego i systemu (jw. - wszystko było sprawdzane także na innych podzespołach)

- temperatur (wszystkie są naprawdę bardzo niskie)

- biosu (teraz jest wgrany najnowszy - ale problem występował także na wcześniejszych wersjach)

- napędów (próbowałem wszystkie odłączać)

 

Sprawdzane były także:

- ram (przechodził przez testy memtest)

- płyta główna (w serwisie sprawdzano na pewno przepływ danych na mostkach, samą płytę odsyłałem do producenta - także przeszła wszelkie testy i wróciła jako sprawna

jedyny problem występował w konfiguracji: płyta główna + ram (ram działa tylko na parametrach zalecanych przez producenta (1033 przy lekko podwyższonym napięciu) i nie działa o dziwo w dualu

- kilkunastogodzinne testy przy maksymalnym obciążeniu (orthos+3dmark+everest) komputer zwykle przechodził - częściej wieszał się już podczas bezczynności, wiesza się zupełnie losowo...

 

Moja konfiguracja:

procesor: AMD Phenom II x4 965 AM3 Black Edition

chłodzenie CPU: Scythe Mugen 2 rev.B

płyta: Asus M4A79T Deluxe (w serwisie)

ram: Patriot DDR3 2x2048 Viper Series 1600MHz CL7

zasilacz: OCZ Modxstream Pro 600W Modular

dysk: Samsung SpinPoint F3 HD502HJ

grafika: MSI Radeon HD 5850 OC 1GB DDR5 PCI-E

 

Nie mam niestety możliwości sprawdzenia oddzielnie karty graficznej (ale wszystkie testy przechodzi - nie sypie żadnymi artefaktami).

Proszę o rady...

Edytowane przez ble007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu było wiele przypadków, gdy memtest nie wykazywał błędów na uszkodzonych pamięciach DDR3.

Można spróbować Goldmemory, najlepiej jednak postaraj się pożyczyć od kogoś inne pamięci.

 

Spróbuj też powyłączać wszelkie systemy oszczędzania energii w biosie i OS (C&Q, EPU i inne).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci były zamieniane na inne - Kingston HyperX

Na tamtych pamięciach problemy nadal występowały (może nawet i częściej). Moje pamięci jako takie też były sprawdzane i zostały ocenione przez serwis jako sprawne. Mało prawdopodobne, że oba egzemplarze miały jakąś wadę fabryczną - i to w obydwu przypadkach niewykrytą przez serwis (sprawdzane zarówno pojedyncze kości, obydwie razem - także w dualu). Problem z nimi występuje tylko przy współpracy z moim komputerem.

 

Na noc włączę test Goldmemory i przy okazji wyłączę ww. systemy oszczędzania energii (o ile są włączone).

 

Dziękuję za rady.

Wszystko sprawdzę i napiszę jakie efekty.

 

Teraz to jedyne co mi przychodzi do głowy to niekompatybilność części (płyta + ram) lub jakieś przepięcia.

Niestety w obu przypadkach nie jestem w stanie nic zrobić - jedynie rozłożyć komputer na części i sprzedać oddzielnie poszczególne komponenty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z pamięciami od początku był problem

komputer był łącznie sprawdzany na 3 rodzajach pamięci (we wszystkich możliwych konfiguracjach jeśli chodzi o wsadzanie ich do slotów)

 

początkowo były te: http://www.agito.pl/pamieci/patriot-ddr3-2x2048mb-pgs-gamer-edition-1600mhz-cl7.0-llk.0.355514.html

teraz mam te: http://www.agito.pl/pamieci/patriot-ddr3-2x2048mb-viper-series-1600mhz-cl-7.0.0.346261.html

dodatkowo była sprawdzana konfiguracja z jakimiś Kingston HyperX

 

Timingami się już bawiłem, napięcia zarówno podnosiłem jak i obniżałem.

A efekt był taki, że zawieszanie się komputera to jedna wielka loteria :(

Nie dzieje się to jednak bardzo często (no powiedzmy, że to pojęcie względne) - średnio tak 2 razy dziennie przy pracy komputera przez około 16h/dobę

 

Zaraz przestawię te systemy oszczędzania energii i zarzucam Goldmemory...

Edytowane przez ble007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pożyczyć procesora niestety nie mam od kogo, ale może nie będzie trzeba...

 

komputer przechodził testy memtest wielokrotnie, ale goldmemory już nie przeszedł

Error wystąpił po niecałych dwóch godzinach przy teście 784/938:

10DCCFCE0 ------------x----------- FFFFFFFF FFFBFFFF A5 (nie wiem co to oznacza)

 

Skoro problemy występowały przy 3 różnych RAM'ach to podejrzewam, że same kości są sprawne (taka była także opinia serwisu).

A więc jeśli chodzi o niekompatybilność... sam już nie wiem jak rozwiązać ten problem - jakieś pomysły?

Jeśli nie będzie innego wyjścia postaram się po prostu wymienić płytę główną (o ile to chodzi właśnie o kompatybilność na linii płyta-pamięci).

 

Dziękuję za udzieloną pomoc i proszę o jakieś sugestie.

Edytowane przez ble007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...