Skocz do zawartości
malyna

Zmodyfikowany październikowy zestaw na Phenomie

Rekomendowane odpowiedzi

Ceny z morele.net

 

Procesor AMD PHENOM II X4 955 QuadCore 3.2GHz Black Edition 425,00

Chłodzenie SilentiumPC Fortis HE1225 119,00

Płyta główna MSI 870-C45 (AM3 AMD870 4DDR3 8CH/GLAN ATX) 236,00

Karta graficzna Asus GeForce GTX 560 1GB ENGTX560 DCII TOP/2DI/1GD5 763,01

Pamięć Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 Intel XMP X2 Grey Series 205,37

Zasilacz OCZ Fatal1ty 550W Modular SLI PSU LED 80Plus (OCZ550FTY-EU) 256,00

Dysk Samsung 500 GB SATA II 7200 RPM, 16 MB NCQ (HD502HJ) 159,00

Obudowa SilentiumPC Brutus 410 Pure Black AT X/SSD BT-410 135,00

 

Razem 2298,38

 

I teraz tak. W tym zestawie znajdują się rzeczy które nie są mi niezbędne (chłodzenie, dysk i obudowa), bo np. z oc mi się nie pali, aaale z racji tego, że wszystko mieści się w budżecie, moge sobie na nie pozwolić. Wpadła mi jednak do głowy opcja, żeby złożyć dla porównania drugi zestaw oparty o SandyBridge, bez ww. części, które później się dokupi.

 

Procesor Intel Core i5-2400 3.1GHz (BX80623I52400) BOX 722,00

Płyta główna ASRock P67 PRO3 (B3) Intel P67 LGA 1155 385,00

Karta graficzna Asus GeForce GTX 560 1GB ENGTX560 DCII TOP/2DI/1GD5 763,01

Pamięć Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 Intel XMP X2 Grey Series 205,37

Zasilacz OCZ Fatal1ty 550W Modular SLI PSU LED 80Plus (OCZ550FTY-EU) 256,00

 

Razem 2331,38

 

Wszystko spoko, tylko teraz nie wiem, czy jest sens? Czy SB ma faktycznie TAKĄ przewagę nad Phenomem, żebym latał po pokoju wymaciach!ąc rękami. Bo jeśli w grach ma to być różnica rzędu 5-7 czy iluś tam klatek, przy średniej 35-40 wzwyż, to jak dla mnie dil jest bez sensu. Dla formalności dopiszę, że 1680x1050 w zupełności mi w grach wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zapewne się domyślasz, zestaw na Sandy Bridge będzie wydajniejszy. Wszystko zależy od tego, ile jesteś w stanie wydać. Jeśli chodzi o pierwszy zestaw - kupujesz dodatkowe chłodzenie, mimo że nie masz zamiaru podkręcać procesora. Gdzie tu sens? Jeśli zależy Ci na ciszy, zawsze można kupić tańsze chłodzenie. Nie ma sensu inwestować w coś, czego nie wykorzystasz. W kwestii płyty głównej lepszym wyborem jest AsRock M3A770DE. Karta graficzna nie jest opłacalna. W tej cenie można mieć wydajniejszego i mniej łakomego na prąd Radeona HD6870. 8GB pamięci w tym budżecie to również wg. mnie przesada. Lepiej kupić 4GB w jednej kości i dopłacić do czegoś, co naprawdę odczujemy. Zasilacz to nieznacznie podrasowany ModXStream, a więc stara konstrukcja, krótkie kable i możliwość wyłączania się przy dużych obciążeniach. O względnej ciszy też raczej można zapomnieć. Lepszym wyborem będzie tutaj XFX Core 550W - co prawda nie ma modularnego okablowania, ale pod wieloma względami jest lepszy od OCZa. Ogólnie mówiąc, moim zdaniem lepiej tutaj zainwestować w i3-2100 i coś na H61. I3-2100 jest na starcie trochę wydajniejszy od Phenoma II X4 955.

W drugim zestawie też parę rzeczy przydałoby się zmienić - jeśli koniecznie chcesz 8GB RAMu (co i tak obecnie wiele Ci nie da) to bierz najtańsze 1333MHz CL9. Do Sandy Bridge nie ma sensu kupować wyżej taktowanych pamięci. Poza tym w drugim zestawie możesz też trochę zaoszczędzić biorąc tańszą płytę np. MSI H61M-E33 pod H61. Procesora nie podkręcisz (zresztą nawet na P67 można to zrobić o ledwie 500MHz), ale 200 zł zostaje w kieszeni. Możesz je wtedy wydać na część pozostałych podzespołów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zapewne się domyślasz, zestaw na Sandy Bridge będzie wydajniejszy. Wszystko zależy od tego, ile jesteś w stanie wydać. Jeśli chodzi o pierwszy zestaw - kupujesz dodatkowe chłodzenie, mimo że nie masz zamiaru podkręcać procesora. Gdzie tu sens?

 

Nie nie, czekaj. To nie tak, że nie chcę go podkręcać. W pierwszym zestawie, dokupuje chłodzenie, właśnie dlatego, że mój budżet mi na to pozwala. Więc ten Phenom, od razu po podłączeniu został by przetaktowany. Tylko jeśli stockowy i5 będzie miał podobną/zbliżoną (właśnie o jakieś marginalne wartości) wydajność do podkręconego Phenoma, to daruje jego chłodzenie, na rzecz intela.

 

Jeśli zależy Ci na ciszy, zawsze można kupić tańsze chłodzenie. Nie ma sensu inwestować w coś, czego nie wykorzystasz. W kwestii płyty głównej lepszym wyborem jest AsRock M3A770DE.

 

Płytę wybrałem na podstawie opinii na necie, ale nie jest to element przy którym się upieram. Jeśli ASRock będzie lepszy - spoko. Tylko mógłbym prosić o jakieś uzasadnienie, jeśli już poruszyłeś ten temat? :)

 

Karta graficzna nie jest opłacalna. W tej cenie można mieć wydajniejszego i mniej łakomego na prąd Radeona HD6870.

 

Z testów które czytałem na purepc, gtx560 wypada lepiej. Nawet w polecanych zestawach, GeForce stoi wyżej od tego Radka, więc nie wiem..

 

8GB pamięci w tym budżecie to również wg. mnie przesada. Lepiej kupić 4GB w jednej kości i dopłacić do czegoś, co naprawdę odczujemy.

 

8GB wybrałem, również ze względu na aplikacje graficzne których używam codziennie do pracy, ale jeśli 4 będzie wystarczające, to tylko lepiej :)

 

Zasilacz to nieznacznie podrasowany ModXStream, a więc stara konstrukcja, krótkie kable i możliwość wyłączania się przy dużych obciążeniach. O względnej ciszy też raczej można zapomnieć. Lepszym wyborem będzie tutaj XFX Core 550W - co prawda nie ma modularnego okablowania, ale pod wieloma względami jest lepszy od OCZa.

 

Wybrałem go podobnie jak płyte, sugerując się tym co jest napisane w zestawach na październik. Wersje z diodami wziąłem, tylko dla jaj, bo te pare zł, to żadna różnica. Jeśli jednak uważasz, że XFX będzie lepszy, to poczytam coś na ten temat.

 

Ogólnie mówiąc, moim zdaniem lepiej tutaj zainwestować w i3-2100 i coś na H61. I3-2100 jest na starcie trochę wydajniejszy od Phenoma II X4 955.

W drugim zestawie też parę rzeczy przydałoby się zmienić - jeśli koniecznie chcesz 8GB RAMu (co i tak obecnie wiele Ci nie da) to bierz najtańsze 1333MHz CL9. Do Sandy Bridge nie ma sensu kupować wyżej taktowanych pamięci. Poza tym w drugim zestawie możesz też trochę zaoszczędzić biorąc tańszą płytę np. MSI H61M-E33 pod H61. Procesora nie podkręcisz (zresztą nawet na P67 można to zrobić o ledwie 500MHz), ale 200 zł zostaje w kieszeni. Możesz je wtedy wydać na część pozostałych podzespołów.

 

Widzisz, kilka dni temu też się spytałem o i3 i dostałem taką odpowiedź:

 

Ilość rdzeni , OC - I3 ocniesz o jakieś ~ 500 mhz , PII pogonisz dużo wyżej , cena platformy - sensowna płyta na P67 kosztuje ~ 400 zł , płyty pod PII są prawie 2x tańsze .

 

 

Sumując :

 

PII X4 955 - 434 zł

 

MSI 870-C45 - 254 zł

 

Razem : 688 zł

 

I3 2100 - 461 zł

 

Asrock P67 Pro3 B3 - 395 zł

 

Razem : 856 zł

 

~ 170 zł różnicy , za to można kupić dobre chłodzenie do PII czy dołożyć do czego innego , np. karty .

 

To dlatego Intel mimo że wydajniejszy nie znajduje się w tańszych zestawach .

 

Edytowane przez malyna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, czekaj. To nie tak, że nie chcę go podkręcać. W pierwszym zestawie, dokupuje chłodzenie, właśnie dlatego, że mój budżet mi na to pozwala. Więc ten Phenom, od razu po podłączeniu został by przetaktowany. Tylko jeśli stockowy i5 będzie miał podobną/zbliżoną (właśnie o jakieś marginalne wartości) wydajność do podkręconego Phenoma, to daruje jego chłodzenie, na rzecz intela.

 

Podkręcony do 4GHz Phenom II X4 955 ma w przybliżeniu taką wydajność jak i5-2300 na standardowych ustawieniach, a więc różnica jest, i to spora. Inczej ma się sprawa, jak porównujemy Phenoma do i3-2100.

Poza tym MSI 870-C45 / AsRock M3A770DE to raczej nie są szczególnie wybitne płyty do OC. Niechłodzona sekcja zasilania może szybko dać o sobie znać.

 

Płytę wybrałem na podstawie opinii na necie, ale nie jest to element przy którym się upieram. Jeśli ASRock będzie lepszy - spoko. Tylko mógłbym prosić o jakieś uzasadnienie, jeśli już poruszyłeś ten temat? :)

 

AsRock jest z reguły tańszy od płyty MSI i często po prostu lepiej wypada w testach. Tu masz przykładowy:

http://pclab.pl/art41221.html

Niestety, nie ma tu MSI 870-C45.

 

Z testów które czytałem na purepc, gtx560 wypada lepiej. Nawet w polecanych zestawach, GeForce stoi wyżej od tego Radka, więc nie wiem..

 

A jednak w wielu testach to Radeon wypada lepiej:

http://pclab.pl/art45875.html

Na dalszych stronach masz porównania kart (w tym GTX 560 i HD6870). GTX 560 to podkręcony GTX 460 1GB. To, że stoi on wyżej w polecanych zestawach nie znaczy, że jest lepszy. Argument, że HD6870 jest "lepiej kompatybilny" w poprzednim zestawie tym bardziej mnie ciekawi...

 

8GB wybrałem, również ze względu na aplikacje graficzne których używam codziennie do pracy, ale jeśli 4 będzie wystarczające, to tylko lepiej :)

 

Chyba że tak :) Przy obróbce grafiki 8GB może się już przydać, więc jak najbardziej możesz zainwestować w taką ilość pamięci.

 

Wybrałem go podobnie jak płyte, sugerując się tym co jest napisane w zestawach na październik. Wersje z diodami wziąłem, tylko dla jaj, bo te pare zł, to żadna różnica. Jeśli jednak uważasz, że XFX będzie lepszy, to poczytam coś na ten temat.

 

Tu masz przykładowy test:

XFX Core Edition 550W Review

Ten XFX to można rzec Seasonic S12II w innej obudowie. Elektrycznie wypada sporo lepiej od ModXStreama / Fatal1ty.

 

Widzisz, kilka dni temu też się spytałem o i3 i dostałem taką odpowiedź /.../

 

Zacznijmy od tego, że procesorów i3 praktycznie nie da się podkręcać. Z tego powodu nie ma powodu, by brać płytę na P67! Jakaś tańsza na H61 to koszt ok. 200 zł. I wtedy ceny zestawów się wyrównują...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak podkręcić procesor - Poradnik | PurePC.pl

 

Procesory Core i3 2xxx można podkręcać jedynie poprzez zwiększanie BCLK

Zestawy Komputerowe Na... - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne - strona 85

 

http://www.google.pl/search?gcx=c&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=MSI+870-C45+Gor%C4%85ca+sekcja wynika z tego, że do oc płyta ta nie nadaje się zbytnio.

 

i3 + h61 wydaje się być dość dobrym rozwiązaniem.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, Panowie. Zestawu z i3 nie biorę pod uwage. Opcje są dwie: podkręcony Phenom, albo i5 2400 z później dokupiony chłodzeniem pod OC. Na płyte jeszcze się nie zdecydowałem, bo póki co, to co wybieram jest na morelach niedostępne. Jeśli macie jakieś sugestie, to bardzo bym prosił.

 

Co do karty, to na prawde staram się dojrzeć, w którym miejscu ten Radeon jest lepszy od GF'a, ale nie potrafie. Zrobiłem sobie nawet taki wykres posklejany z testów na pclabie

Dołączona grafika

 

Widze tutaj, że 6870 z zegarem 900mhz jest lepszy od GF z taktowaniem 810 o kilka klatek. Później gdy porównywane są już konkretne modele (chyba, bo przy radku nie widzę żadnego producenta), ASUS jest dużo lepszy. Poza tym jest cichszy, chłodniejszy, tylko że w stresie bierze więcej mocy i ma dobre możliwości OC. Na morelach kosztuje 758 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że model Asusa to mocno podkręcona wersja GTX 560. Nie dziwne, że jest wydajniejsza od HD6870 na standardowych zegarach.

Poza tym GTX 560 to model niereferencyjny z dwoma wentylatorami. HD6870 to zwykły referent z turbinką. Nie dziwne jest więc również to, że to GTX 560 jest cichszy i chłodniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...