Skocz do zawartości
Krzysiek2008

Karta PCI-E x16 v2.1 na plycie głównej z PCI-E x16 1.0

Rekomendowane odpowiedzi

Zacznę od sprzętu:

zasilacz: TAGAN 430W tg430-U15 (stan idealny, nigdy przeciążony)

płyta główna: Gigabyte GA-965P DS3 bios nieaktualizowany. Myślę nad aktualizacją do wersji 14.

procesor: Indel Core 2 duo E6420 2x2.13 4MB cache L3 chłodzenie OCZ Vendetta (tu myślałem nad lekkim OC, nie przeliczyłem ile jeszcze mocy mam do dyspozycji - to nie jest priorytet)

pamięci RAM: OCZ 2x1GB DDR2 800MHz CL 5 5-5-15 (tu myślę też nad dokupieniem 1 lub 2 GB pamięci, wolne jeszcze 2 sloty w płycie)

2 dyski: 1-ata 1-sata, napęd optyczny: DVD-RW sata

dodatkowe chłodzenie: 3 wiatraki 120mm 1 wiatrak 80mm

karta graficzna: BFG GeForce 8800GTS OC 320MB Uszkodzona, najpewniej zimne luty na jednym z mikroukładów. Błędne przekazywany obraz z obu kanałów karty graficznej. Zaburzenia objawiają się pionowymi paskami wielokolorowymi, czerwonymi/zielonymi kropkami. karta na 100% się nie przegrzała, kondensatory są całe. Myślałem nad naprawą karty przy użyciu lutownicy gazowe/hot air (co i co tu byłoby lepsze, czy temperatura 80stopni z hot air wystarczy..?), poprzez nagrzewanie po kolei każdego z mikroukładów i delikatne dociśnięcie. Skąd taki pomysł:

http://www.youtube.com/watch?v=t_uN6VBqWkg

Kilka jest filmików tego typu. trochę zaskakujące jest dla mnie użycie temperatury powyżej 120stopni. Jak to wytrzymuje krzem i kondensatory - nie wiem. Wiadomo trochę to się nagrzewa i prze krótki czas nie osiągnie tej temperatury, ale bardzo łatwo jest o zniszczenie karty taka metodą.

a i jeszcze system operacyjny:

Windows 7 32-bit + wszystkie automatyczne aktualizacja (do dnia 17.11.11)

może być każdy inny windows (oryginał z MSDN-AA)

 

To teraz specyfikacja problemu:

To właśnie karta graficzna która poszła. Naprawa jest bardzo ryzykowna główne moje pytanie to czy nowa karta graficzna z niskiej/średniej półki (fundusze 350zł absolutny max 410zł) będzie działać w obecnej konfiguracji sprzętowej. Problemem jest wersja portu PCI-E x16. W mojej płycie głównej jest to wersja 1.0. Czy karta graficzna w wersji PCI-E 2.1 będzie współpracować z tą płytą główną. Nowe karty pobierają znacznie mniej mocy (np. 50W) nie mają one dodatkowej sekcji zasilania, czy z portu PCI-E wystarczy mocy na zasilenie takiej karty. Wiem że PCI-E w wersji 2 w porównaniu z 1 mają mniejszą przepustowość. Czy na kartach niskiej/średniej półki odczuję tą różnice. Jakie będą straty.

Co z gwarancją w przypadku wpięciu do portu innej wersji (nie zachodzi pełna kompatybilność sprzętowa).

Co radzicie w takiej sytuacji? Zakup nowej karty czy szukanie starej używki? Chciałbym żeby karta podziałała minimum 3 lata. Wykorzystanie do gier i projektowania (Auto CAD) + Matlab.

 

Z tego wszystkiego najważniejsze wydaje mi się pytanie: Czy karta PCI-E x16 v.2.1 będzie działać na płycie głównej z PCI-E x16 v1.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karty wymienione w Twoim dochodzeniu (HD 6870 i HD 6970) mają dodatkowe sekcje zasilania. Co w przypadku kart w to niewyposażonych. Seria 6 z dodatkową sekcją zasilania najsłabsza to HD 6750 (do którego wymagany jest zasilacz 450W no na ryzyko można odpalić na tym taganie). Co z kartami bez dodatkowej sekcji zasilania? Czy w sklepach komputerowych jest możliwość kupienia karty a w przypadku gdy nie odpali na płycie głównej to jej zwrocenia? Czy moge zepsuć kartę graficzną jeżeli nie dostarcze jej wystarczająco mocy (w teori nie powinno, ale jak jest z praktyką czy ktoś probował)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku zbyt małej ilości mocy karta najprawdopodobniej nie odpali. I tyle.

Gorzej z płytą główną. Specyfikacja PCIe 1.0 nie przewiduje takich obciążeń jak w przypadku PCIe 2.0. A karty bez dodatkowych wtyczek wszystko ciągną z płyty. Tak więc wsadzanie takiej karty to IMHO trochę ryzyko, bo płyta może być przeciążona.

Ja bym brał używanego Radeona HD 4850.

A zasilacz masz spoko. Daj przełącznik na "combine".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używana karta nie wiem ile pociągnie. Myślałem nad nową HD 6770 pobiera mniej mocy od HD 4850. Obydwa są na portach PCI-E innych niż 1.0 (odpowendio 2.1 i 2.0). Zmnieszająć TDP zostanie mi tez troche mocy na zwiększenie naięcia na CPU (chociaż i tak lepiej sumarycznie mocy nie przekraczać powyżej 350W).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Power And Noise : Radeon HD 5770 And 5750 Review: Gentlemen, Start Your HTPCs

HIS Radeon HD 5770 1 GB Review - Page 28/34 | techPowerUp

ATI Radeon HD 5770 Review > Power Consumption & Temperatures - TechSpot Reviews

 

HD6770 to HD5770 pod inną nazwą, może coś poprawione. Nie będzie pobierać więcej niż poprzednik.

Z tego wynika, że cały komputer nie pobierze u Ciebie więc niż 200W.

 

Co do samego złącza pci-e 1.0, też potrafiło trochę mocy przesłać. Taki GF6600GT pobierał prawie 50W i nie było słychać po forach aby ta karta paliła płyty. Najmocniejsza karta bez dodatkowego zasilania to chyba HD5670, pobiera też ok 50-60W.

Tak w ogóle, problemy z wystartowaniem na płytach z pci-e 1.0 miały chyba tylko niektóre karty HD5xxx, Karty serii HD4xxx, HD6xxx oraz karty nVidia nie miały z tym problemu. Karty nVidia w Twoim przypadku odpadają, nie ma nic sensownego w tym przedziale cenowym, dodatkowo sterowniki "obciążające" cpu, co jest problemem przy słabym dwurdzeniowym cpu i W7.

 

Musiałbyś mieć niesamowitego pecha aby karta HD6770 nie działała na Twoim komputerze.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Power And Noise : Radeon HD 5770 And 5750 Review: Gentlemen, Start Your HTPCs

HIS Radeon HD 5770 1 GB Review - Page 28/34 | techPowerUp

ATI Radeon HD 5770 Review > Power Consumption & Temperatures - TechSpot Reviews

 

HD6770 to HD5770 pod inną nazwą, może coś poprawione. Nie będzie pobierać więcej niż poprzednik.

Z tego wynika, że cały komputer nie pobierze u Ciebie więc niż 200W.

 

Co do samego złącza pci-e 1.0, też potrafiło trochę moby przesłać. Taki GF6600GT pobierał prawie 50W i nie było słychać po forach aby ta karta paliła płyty. Najmocniejsza karta bez dodatkowego zasilania to chyba HD5670, pobiera też ok 50-60W.

Tak w ogóle, problemy z wystartowaniem na płytach z pci-e 1.0 miały chyba tylko niektóre karty HD5xxx, Karty serii HD4xxx, HD6xxx oraz karty nVidia nie miały z tym problemu. Karty nVidia w Twoim przypadku odpadają, nie ma nic sensownego w tym przedziale cenowym, dodatkowo sterowniki "obciążające" cpu, co jest problemem przy słabym dwurdzeniowym cpu i W7.

 

Musiałbyś mieć niesamowitego pecha aby karta HD6770 nie działała na Twoim komputerze.

 

Dobrze prawi! :)

Bierz . Mam w testach 5770 Silent Cell (czyli to samo tylko z innym napisem) i karta jest genialna jeśli chodzi o temperatury. Jak dasz na nią dwa wentylatory 80mm albo jeden 120mm przymocowane za pomocą recepturek/opasek zaciskowych, to już w ogóle będzie wypas na maksa.

(w niedzielę publikacja drugiej części artykułu)

PS Jak widzisz w zlinkowanym artykule, podkręcony Core i7 s.1366 + HD5770 w OCCT PSU biorą 400W, więc możesz być spokojny o swój zasilacz.

Edytowane przez ivanov

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasywne chłodzenie nie jest konieczne. Zakupiełm wersję ASUSa z Direct CU. Wydaje się że wszystko pięknie chodzi, no ale jest jedno zastanowienie. Na przednim panelu wiatrak jest podśiwtlany dioda niebieską straciła ona widocznie na swojej jasności śiwecenia. Sama dioda nie jest mi potrzebna dla mnei mogłoby jej nie być. Innym dziwnym zjawiskiem jest kręcenie się wiatraków zasilanych z portów 3pinowych FAN z płyty głównej. O co chodzi - kręcą się one pomimo właczonego komputera. Tzn komputer jest podłączony do sieci zasilania, ale nie dostał polecenia włączenia poprzez wciśnięcie przycisku.

Jakie znaczenie ma że karta graficzna jest zasilana z dołączonej przejściowki? (z 6 fazowego przejście na 2x po 4 fazy a te doprowadzone do zasilacza. Nie mogłem tego w bezpośredni sposób zasilić z 6 pinowego kabla ponieważ inaczej mam ustawiony bolec 0 - taki w ktorym albo nie ma kabla albo jest zalany na całą sztywną plastikową kostkę - w moim kablu jest ta kostka). Zasilacz od samego początku jest w pozycji Combine. Czy tu występuje jakiś brak mocy czy jakieś zawirowania stanami nieustalonymi, chyba że jakieś zwarcie...? Ktoś ma jakieś przypuszczenia co należy sprawdzić? (podpoinałem już wszystkie kable-bez efektu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...