Skocz do zawartości
SpeedyBangBong

Projektor - filmy i gry

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Wybór jakiegoś TV do pokoju wydawał się oczywisty do momentu kiedy przypomniałem sobie o istnieniu czegoś takiego jak projektor. I tu proszę was o radę. Nie wiem który wybrać ( mam nadzieję zmieścić się w granicach ok. 2000 zł , może być więcej ) . Druga rzecz to to iż mam jasnozieloną ścianę i nie chcę jej przemalowywać, i nie wiem jak obraz będzie na niej wyglądał. Chciałbym projektor LED, bo zaciemnienie pokoju to nie jest problem w moim przypadku, rozdzielczość najlepiej 1280x800 (WXGA).

 

Myślałem na razie jedynie nad Acer K330 .

 

Z góry dzięki za pomoc, ew. wybicie mi z głowy pomysłu kupna projektora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt Ci pomysłu nie będzie wybijał, bo jest on bardzo dobry. Problem tylko w tym, że jeśli chcesz ugryźć ten temat to na poważnie. Czyli po pierwsze normalny projektor, a nie LED, bo to się nadaje do wyświetlania małych obrazów, gdzieś na wyjazdach służbowych. Z doświadczenia powiem Ci, że dwa razy większa jasność jest "na styk" dla wcale nie dużego ekranu, bo ~80". 500 ANSI da w efekcie 50-60" w akceptowalnej jakości. A tyle to mają plazmy i jeśli taki obraz Ci starczy to nie warto bawić się w projektor.

 

Poza tym kupujesz projektor = kupujesz ekran albo przynajmniej malujesz ścianę odpowiednią farbą. Na kolorowych ścianach można wyświetlać obraz, ale w takim wypadku jakiejkolwiek kalibracji kolorów mówisz papa. Ostatnia sprawa to rozdzielczość. Szukaj sprzętu, który natywnie ma 1280x720p. Niby niewielka różnica, ale w przeciwieństwie do 1280x800 jest to format kinowy 16:9, a nie laptopowy 16:10. Generalnie na twoim miejscu sugerowałbym dozbierać trochę kasy i jakieś 2500 przeznaczyć na projektor i do tego odpowiedni ekran.

 

Pozdrawiam

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Dzięki za porady. Co do tego ekranu - czymś się różnią oprócz rozmiaru ? Jakieś rodzaje materiału czy innych powłok ?

 

A co do projektora - jak sprawdzają się krótkoogniskowe projektory ? Jest sens pakować się w coś takiego ?

 

@I jeszcze rozdzielczości - jest natywna i maksymalna ? Nie jest to chwyt czasami ? Do tego dochodzi hałas, czy nie jest uciążliwy. I grzanie się projektora - nie wiem jak z tym jest w praktyce.

Edytowane przez SpeedyBangBong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest taka: najpierw wybierasz (kupujesz) projektor, a potem dobierasz do niego ekran. Nie na odwrót.

 

Przy wyborze kierujesz się generalnie dwoma rzeczami: rozmiar czyli przekątna i powierzchnia. Pierwsza sprawa nie wymaga tłumaczenia (odległość od ekranu=1,5-2 x przekątna). Powierzchnie wybierasz białą lub szarą z czego pierwsza jest uniwersalna do większości projektorów, drugi daje trochę lepsze kolory kosztem jasności. No i kalibracja kolorów jest trudniejsza na szarej powierzchni. Gain z zakresie 0,8-1,0 dla szarych, 1,0-1,2 dla białych - taki standard, bo od tego są odstępstwa np szara z gainem powyżej 1,2.

 

Krótkoogniskowe? Nie warto Mało projektorów kinowych tego typu, a poza tym droższe. Raczej sprawdzają się w sektorze edukacyjnym.

 

Rozdzielczość tylko natywna. Co ci po maksymalnym sygnale jaki projektor może przyjąć skoro i tak będzie to skalował w dół do rozdziałki natywnej?

 

Hałas? Jest, różny w zależności od konkretnego modelu (ja miałem taki, który w eko miał 22dB i to było bardzo mało, praktycznie niesłyszalny), ale w czasie grania/oglądania filmów i tak głośniki zagłuszą wiatrak. Wiem co mówię, bo mój wisiał dosłownie 1m od ucha.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba są ciekawym wyborem, takiego Panasonica rozważałem jak sam kupowałem Sanyo Z4 czyli jego głównego konkurenta, ale w końcu wybrałem (lepsze) Sanyo. Natomiast dwie uwagi:

 

Ten Panasonic ma cenę z kosmosu, dwa dni temu sprzedałem mój projektor z wypalonymi 1400 godzin czyli dokładnie to co Panasonic i razem z kablem HDMI 10m i uchwytem wyszło 1050. Myślę, że ~1200 to max co warto za niego dać. Ewentualnie bez kabli, które daje gratis.

 

Jeśli chodzi o Viviteca to nie jest to zła firma, natomiast jest to DLP ze swoimi wadami i zaletami. Poza tym aukcja trwa i cena się bankowo jeszcze zmieni. Zresztą przy takim pułapie wolałbym już zdecydowanie coś nowego, FullHD kusi, ale jeśli nie oglądasz dużo BluRay to spokojnie możesz brać 720p czyli Panasa.

 

Potarguj się z typem od Panasonica i niech zejdzie z ceny, dokupisz ekran i za niecałe 2 koła masz fajny zestawik. Jeśli chcesz wydać więcej to olej Viviteka i kup coś nowego.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja może dozbieram jeszcze pieniędzy. Dzięki za wszystko, jak przyjdzie co do czego to na pewno dam jeszcze znać :]. Teraz mam przynajmniej podstawowe pojęcie o projektorach.

 

Powiedz mi proszę jeszcze czym kierować się by kolory były mocne i naturalne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem. Generalnie podstawowa kwestia to zapewnienie jak najmniejszej ilości światła czy to sztucznego czy naturalnego. Im więcej światła tym gorszy kontrast, a co za tym idzie wyblakłe kolory. Kwestia naturalności to już bardziej kalibracja. Chociaż czasami nawet fabryczne ustawienia są b.dobre.

 

Na koniec takie spostrzeżenie po kilku latach używania projektora: od dużego ekranu nie ma odwrotu. Jak raz kupisz projektor to będzie on już gościł u Ciebie zawsze. Nawet duże telewizory 46-50" wydają się po prostu za małe ;) Poważnie warto wziąć to pod uwagę, bo potem powrót do mniejszych przekątnych bywa bardzo bolesny ;)

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki przykład - niby podobne ceny, ale jak dla mnie projektor wyżej ma znacznie lepsze kolory i ogólną jakość wyświetlanego obrazu.

 

Na koniec takie spostrzeżenie po kilku latach używania projektora: od dużego ekranu nie ma odwrotu. Jak raz kupisz projektor to będzie on już gościł u Ciebie zawsze. Nawet duże telewizory 46-50" wydają się po prostu za małe ;) Poważnie warto wziąć to pod uwagę, bo potem powrót do mniejszych przekątnych bywa bardzo bolesny ;)

 

Wiem, to samo jest z 2 monitorami ;]. Jak podpiąłem drugi i musiałem go po jakimś czasie oddać, to czułem się jakby mi rękę wyrywali. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia w projektorze mogą tak zmienić zarówno kolory jak i ostrość, liczbę detali w ciemnych scenach, że naprawdę nie należy w pełni ufać takim filmikom. Ja u siebie używałem 4 ustawień: dwóch fabrycznych i dwóch użytkownika i zmieniałem je w zależności od tego co oglądałem, bo puszczany materiał prezentował się na jednych lepiej, a na innych gorzej.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupisz nowy projektor to gwarantuję Ci, że szybciej kupisz kolejny projektor, a nie nową lampę. W ogóle bym się tym nie przejmował ani nie brał tego jako jeden z wyznaczników przy zakupie. Co do oryginałów i zamienników to tutaj dobry zamiennik (czyt. z zaufanego źródła) może być dobrą alternatywą, ale tylko jeśli ma atrakcyjną cenę. Przy małej różnicy lepiej łykać oryginał. Sam koszt lamp zależy od producenta. Swego czasu BenQ był pod tym względem bezkonkurencyjny, nie wiem jak to jest obecnie.

 

Co do zużycia to nie da się tego sprawdzić inaczej niż wg licznika w projektorze.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem o proporcji przekątnej do odległości widza od ekranu. Sam projektor może wisieć bliżej lub dalej w zależności od optyki i zoom-u. Tutaj musisz sam sprawdzić czy interesujący Ciebie projektor będzie w stanie wyświetlić oczekiwaną wielkość obrazu z danej odległości. Najlepiej skorzystać z kalkulatorów na stronie projectorcentral.com. Trzeba to jednak traktować z przybliżeniem i brać pewien margines błedu, a nie "na styk". Pamiętaj, że duży zoom to domena projektorów LCD. Poza tym mają one lens shift, których nie będzie w DLP.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co będziesz głównie oglądać na tym projektorze. Prawdziwe FullHD to praktycznie tylko BluRay. Kanały HD na platformach cyfrowych, konsole - HD Ready. Jeśli BluRay nie stanowi przynajmniej połowy czasu jaki zamierzasz spędzać z projektorem to IMO nie warto kupować FullHD. W przeciwnym razie różnicy raczej nie odczujesz, a zapłacisz znacznie więcej.

Edytowane przez maSTHa212
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Ponizej 4k masz juz np bardzo dobre projektory mitsubishi :)

 

@Mastha a mozesz mi polecic jakis ekranik do projektora benq w700? : > przy takiej jasnosci nastawiac sie na szary czy bialy?

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie popatrzyłem wczoraj na skąpca, a widzę, że troche podrożało wszystko. W każdym bądź razie bardzo dobre opinie ma Epson EH-TW 3200 i Mistubishi 3800. Pierwszy jest do wyrwania za 4145 zł, drugi 4390. Przy takiej kwocie chyba warto dopłacić ;)

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 4k da się wyrwać podstawowe modele FullHD co nie oznacza, że jest to kiepski sprzęt. Wspomniane Mitsubishi i Epson to dobre propozycje. Tutaj kierowałbym się raczej tym czy mam możliwość dowolnego umiejscowienia projektora. Wtedy Mitsu. Jeśli warunki lokalowe są mniej elastyczne - Epson ze względu na większy zoom i lens shift.

 

@kkNd

Biała powierzchnia jest uniwersalna i odpowiednia do praktycznie każdego projektora, ale myślę, że do W700 można by się pokusić o szarą powierzchnię. Projektor jest jasny także nie powinno być problemu, chyba że planujesz bardzo dużą przekątną. Pamiętaj też o uwzględnieniu oświetlenia w pomieszczeniu i jeśli masz zamiar grać w dzień / bez zaciemniania to lepiej kup białą.

Edytowane przez maSTHa212
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekątna będzie wynosiła ~85 cali, a pokój może być mocno zaciemniony (okna od południa + żaluzje i zasłony). Któryś z poniższych się nadaje?

 

Taga Harmony Ametyst AT12 Matt Grey

 

Suprema Feniks Matt Grey

 

Taga Harmony Amber AR12 Matt Grey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile zazwyczaj w necie można znaleźć mase opinii o najróżniejszych rzeczach, to w temacie projektorów wyjątkowa posucha... Nikt niczego nie poleca, za to jest kilka negatywnych zdań odnośnie tych ekranów tagi :lol2: napisałem do sklepu rzutniki.com, zobaczymy co wymyślą... oferte mają szerszą niż allegro czy wszystkie sklepy ze skąpca ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projektory to mimo wszystko sprzęt niszowy. Ile osób ma duży TV, a ile projektor? No właśnie....

 

Poza tym wybór jest spory, w każdym grupie masz kilkanaście czy kilkadziesiąt propozycji z których ciężko wybrać tą najlepszą. Podobnie jak z samochodami, w każdym segmencie masz kilka "best sellerów" i wybierasz ten, który z jakiegoś powodu pasuje Ci bardziej niż cała reszta. Jak ja wybierałem projektor to opinii w necie było jeszcze mniej i kierowałem się wytycznymi (recenzjami) z portalu, który do dzisiaj uważam za wyznacznik w tym temacie czyli projectorcentral.com. Jest to spora baza wiedzy, z kalkulatorami odległości (i jasności), rankingami, wyszukiwarkami. Warto przejrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...