Skocz do zawartości
Shakko

Komputer do obróbki grafiki bitmapowej oraz gier

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że to mój pierwszy post na tym forum to by wypadało się przywitać - cześć!

 

Przechodząc do rzeczy. Z powodu miłego przypływu gotówki postanowiłem zakupić nowy sprzęt. Rozważam zakup komputera opartego na procesorze Intela i na karcie graficznej z serii GeForce, gdyż na AMDkach i Radeonach się już raz mocno przejechałem. Głównym zadaniem nowego PCta będzie obróbka grafik dochodzących do nawet A3 na 200-300dpi oraz do gier mmorpg, które coprawda nie wymagają jakiś super potężnych komputerów, ale zależy mi na utrzymaniu stałego frame rate'u nie zależnie od zamieszania.

 

Jako iż jestem studentem nie potrzebuje systemu operacyjnego (pobiorę Windowsa 7 z MSDNA) z napędów korzystam tylko przy instalacji (mam dvd-rom, wystarczy) a myszka, klawiatura i monitor były kupione jeszcze w tym roku specjalnie do grania. Zależy mi, żeby z komputerem zmieścić się między 3 a 4 tysiącami złotych, oczywiście jak wydam mniej to się nie obrażę :) Części mogą być i nowe i używane, ale jako, że zależy mi na podzespołach dosyć nowych to wątpie, że kupię jakieś używki. Samych części nie zamierzam podkręcać - zależy mi na wydajnej, ale nie zakłócanej pracy - zarówno cichej jak i stabilnej.

 

Jeśli chodzi o gry - głównie gram w 1920 x 1080 jeśli pozwalają na to gry - wyżej nie planuje wchodzić, w zupełności taka rozdzielczość mi wystarczy. Lubię grać w gry muzyczne więc zależy mi na braku opóźnienia sprzętowego. Mieszkam w Polsce. Dysk twardy posiadam (1tb caviar black) ale zastanawiam się też nad dokupieniem dysku SSD na system. Obudowy brak. Nie mam żadnego preferowanego sklepu, mogę zamawiać z allegro lub nawet z zagranicy, nie zależy mi zbytnio na czasie.

 

Apropo wymagań sprzętowych - zależy mi na w miarę cichym sprzęcie, bardzo często zostawiam komputer włączony na noc. Obudowa w miarę możliwości wygodna by była jakaś większa - nie przenoszę PCta, ale lubię coś od czasu w środku pogrzebać czy wyczyścić, a w aktualnej nie mam miejsca zupełnie. Procesor musi być od Intela, a grafika musi być GeForcem.

 

na czerwono podzespoły, które na pewno chce kupić

cpu: Intel i5 2500K [850zł]

chł: SilentiumPC Fortis HE1225 [125zł]

mbd: ASRock P67 PRO3 [380zł]

gfx: Gigabyte GeForce GTX 560 Ti OC 1GB DDR5 PCI-E [911zł]

snd: zintegrowana

hdd: bliżej nie określony SSD 60GB [450zł]

ram: Corsair DDR3 2x4096MB 1600MHz CL9 [175zł]

zas: OCZ ZS SERIES 550W 80 BRONZE [250zł]

cas: SilentiumPC Regnum L50 [320zł]

 

Aktualnie w sumie: 2081 + 1380 = 3461

Edytowane przez Shakko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli do obróbki grafiki będziesz korzystać z programu mocno obciążającego procesor i/lub program może korzystać z 8 wątków to tylko i7 jak nie to i5

wydaje mi się że do obrabiania grafik będziesz potrzebować też szybkiego i "dużego" dysku a więc SSD min 120/128 GB

 

mobo - ASRock P67 PRO3 - 378

pcu - 2500K / 2600K - 869 / 1249

cooler - Silentum Fera - 89

ram - Corsair DDR3 2x4096MB 1600MHz CL9.0 XMP Vengeance (lub dwa takie zestawy) - 175

hdd - OCZ Agility 3 AGT3-25SAT3-120G (2,5", 120GB, SATA/600) - 628

Karta graficzna - Gigabyte GeForce GTX 560 Ti OC 1GB DDR5 PCI-E - 911

lub ta Gigabyte GeForce GTX 570 Super OC 1.28GB DDR5 PCI-E - 1529 (obie ciche i wydajne)

Obudowa - weź coś z SilentiumPC (tanie i bardzo dobre) - brutus od 113 (polecam regnum 320 zł)

Zasilacz OCZ ZS 650W SLI 135mm - 301

SB bym odpuścił

 

razem od 3464

 

agito.pl i ram.net.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. Zakup dysku na pewno rozważę, choć mimo wszystko zastawiam się nad mniejszą wersją (60GB). Aktualnie system trzymam na 30GB partycji i radzi sobie bardzo dobrze, temp zajmuje nie więcej niż 10GB więc jeszcze bym miał 20GB luzu.

 

Apropo ram.net.pl - nigdy stamtąd nic nie kupię. Kiedyś zamówiłem laptopa... wiele dni nerwów.

 

Po googlaniu znalazłem tą obudowę i zasilacz w dobrych cenach tutaj - Cooling.pl : SilentiumPC Regnum L50 Pure Black (RG-L50) [sPC069] - 319.00PLN oraz Cooling.pl : OCZ ZS 650W SLI PSU 135mm 80+ Bronze [OCZ057] - 262.46PLN .

 

Co do karty chyba wtedy wezmę tego GTXa 560 od Gigabyte'a.

 

Jak duża różnica jest między tą i5 i i7? Nie planuje zmieniać sprzętu przez najbliższe 3 lata więc nie chciałbym wtopić pieniędzy oszczędzając te 300-400zł.

 

Czy zasilacz jest mi potrzebny tak duży? 550W wydawało mi się być wystarczającym kawałkiem sprzętu żeby to obsłużyć.

 

Oprócz tego, są jakieś alternatywne płyty główne? Większość osób poleca właśnie ten model, co go tak wyróżnia?

Edytowane przez Shakko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD 120 GB jest teraz najlepszym wyborem jeśli chodzi o stosunek cena / pojemność

system + 2 gry + śmieci i pod 60 Gb będzie dobijać - zdecydowanie polecam 120, sam mam 90 i zastanawiam się żeby nie dokupić 60 GB

na obecną chwilę ten element bardzo mocno wpływa na ogólną wydajność (szybkość działania) zestawu,

 

kupuj gdzie chcesz, ja kilka razy kupiłem w ram.net.pl i było ok, po prostu ceny mają dobre

 

obudowa jest naprawdę niezła dołożyłem do niej 3 wentyle Zephir 140 wszystko na niskie obroty, jest cicho i przewiewnie

 

między i5 a i7 w grach różnicy nie ma, bywa że w niektórych grach i5 2500k jest wydajniejsze niż i7, - dobrze żeby proca wykręcić

natomiast jeśli chodzi o programy to już musisz poczytać

ja bym brał i5 i kase dorzucił do grafiki

 

zasiłkę dobierałem pod gtx 570, do 560 Ti, 550W wystarczy

 

ASRock P67 PRO3 to dobra tania płyta, przy tym wygląda ok, jedyny minus brak wyjścia na USB3 na front (regnum ma taką opcję),

płytę możesz wybrać inną napisz tylko jaka Cię interesuje, http://pclab.pl/art45076.html

Edytowane przez MItumolek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję:

CPU: Intel Core i7 2600K - 1301

MOBO: Asrock P67 PRO3 - 383

RAM: Goodram DDR3 8GB(2x4GB) 1333MHz CL9 - 142 (jeśli potrzebujesz więcej RAM'u, to możesz wciąć 2 takie zestawy)

CPU Cooler: SilentiumPC Fortis HE1225 - 125 lub Zalman CNPS 10X Performa - 139

PSU:XFX Core 550W - 276

GPU: MSI GeForce GTX560Ti Twin Frozr II OC 1GB - 961 lub Gigabyte GeForce GTX560Ti 1GB (ver.OC) - 941

SSD: Crucial M4 64GB - 448 lub Samsung 830 64GB - 446 (jeśli potrzebujesz więcej miejsca to przecież zawsze są wersje tych SSD 128GB)

Case: Obudowa to kwestia gustu, ogólnie warte polecenia obudowy ~300 zł to: SilentiumPC Brutus 410 - 138, Fractal Design Core 3000 - 284, SilentiumPC Gladius 800 - 209, SilentiumPC Regnum L50 - 314, Zalman Z9 Plus - 235

 

 

Jak duża różnica jest między tą i5 i i7?

Różnią się głównie taktowaniem rdzenia (i5 2500k 3.30 GHz, i7 2600k 3.40 GHz), ilością pamięci podręcznej l3 i przede wszystkim i7 posiada HT (i7 4c/8t, i5 4c/4t). Jeśli programy, których używasz nie wykorzystują 8 wątków możesz wciąć i5.

 

 

zasiłkę dobierałem pod gtx 570, do 560 Ti, 550W wystarczy

Markowa 550'tka bez problemu zasili gtx 570...

 

 

Sklepy godne polecenia to: morele.net, techplanet.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropo zasilacza jeszcze, ew. rozważam Cooling.pl : OCZ ModXStream Pro 600W SLI 80+ [OCZ036] - 303.91PLN ze względu na modularne kable, lubię mieć porządek i wypinać nie potrzebne rzeczy. Sam zasilacz daje radę?

 

Apropo ramu 1333Mhz lepsze od 1600Mhz? Zarówno goodram, corsair jak i kingston znam, ale zawsze miałem największe zaufanie do tego trzeciego. Które są najbardziej warte swojej ceny? Narazie intersuje mnie 8GB, drugie ew. dokupie za 4-5 miesięcy.

 

system + 2 gry + śmieci i pod 60 Gb będzie dobijać - zdecydowanie polecam 120, sam mam 90 i zastanawiam się żeby nie dokupić 60 GB

na obecną chwilę ten element bardzo mocno wpływa na ogólną wydajność (szybkość działania) zestawu,

Gry trzymam i tak na innym dysku. Na SSD bym trzymał tylko system i tempa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropo ramu 1333Mhz lepsze od 1600Mhz?

Teoretycznie 1600 MHz powinny być wydajniejsze od 1333 MHz, lecz w praktyce jest inaczej... ogólnie brak różnicy lub jest tak mała wręcz nie zauważalna w codziennym użytkowaniu. Dopłacanie do wyższych częstotliwości jest nieopłacalne. Uważaj na pamięci ram z wysokimi radiatorami typu Corsair Vengeance, ponieważ mogą kolidować z chłodzeniem. Jeśli już koniecznie chcesz te radiatory, które praktycznie nic nie dają to zastanów się nad tymi z niskimi radiatorami typu Kingston HyperX, A-Data Gaming. Moim zdaniem najlepszym wyborem będą normalne Goodram 8GB(2x4GB) 1333MHz CL9 lub Kingston 8GB(2x4GB) 1333MHz CL9, ewentualnie jeśli nie będzie dużej różnicy w cenie to możesz wziąć 1600 MHz jeśli uznasz to za konieczne. Zapoznaj się jeśli masz ochotę z tym Sandy Bridge Memory Scaling: Choosing the Best DDR3 artykułem.

Edytowane przez ProBlackHawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

modularny zasilacz fajna sprawa, ale jak weźmiesz regnym to kablami się nie martw, wszystko schowasz pod tylną płytą,

 

co do pamięci to racja miedzy 1333 a 1600 różnicy nie odczujesz,

radiatory rzeczywiście nie wiele dają, ale za to jak dobrze wygladają :-)

(akurat Vengeance z Ferą pasują)

warto jeszcze przejrzeć jakie pamięci obsluguje płyta którą wybierzesz, czasem (rzadko) zdarza się niekompatybilność

 

skoro rozdzielasz co gdzie trzymasz na dyskach to sprawa jest rozwiązana, kupuj jakiegoś dobrego 60/64 GB

 

a i może taka ogólna uwaga: nie kierowałbym się hasłem "kiedyś kupowałem pamięci TEJ firmy to teraz też kupię TEJ samej, bo będoą najlepsze"

niestety firmy nie utrzymują niezmienionej, wysokiej jakości przez cały czas i dokładnie do każdego produktu spod swojej marki

 

doskonały przykład to AsRock kiedyś produkował budżetowe płyty a teraz ma bardzo dobre konstrukcje w rozsądnych cenach,

albo procki AMD kiedyś na nich składałem kompy, teraz nawet o tym nie myslę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pomoc i za zaangażowanie, tak trzymać :)

 

Końcowa specyfikacja mojego nowego komputera:

cpu: Intel i5 2500K

chł: SilentiumPC Fera

mbd: ASROCK P67 EXTREME 4

gfx: Gigabyte GeForce GTX 560 Ti OC 1GB DDR5 PCI-E

hdd: Samsung SSD 830 64GB

hdd2: Caviar Black 1.5TB

ram: Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz Gray

zas: OCZ MODXSTREAM PRO 600W MODULAR

cas: SilentiumPC Regnum L50

 

łączny koszt: 3538.93 zł

 

Wszystkie części zamówione :)

Edytowane przez Shakko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk SSD 60GB OCZ 2.5'' SATAIII AGILITY 3 525MB/s

To żart? Ten dysk jest oparty o kontroler SandForce... wystarczy poczytać forum OCZ'a, żeby zdać sobie sprawę "do czego jest zdolny"; mówimy tu o BSoD'ach, freezach i zwisach... Lepiej jeśli masz jeszcze okazje to zamień go na Crucial M4, albo Samsunga 830.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, zasugerowałem się jednym z wcześniejszych postów. Akurat dysk właśnie nie został jeszcze opłacony, wysłałem maila (bo nie mogę się ani dodzwonić ani dopisać na gadu) do sklepu, w którym zamówiłem z prośbą o podmianę w zamówieniu. Wybrałem Samsunga 830, po googlowaniu "nazwa problem" wyrzucił najmniej błędów w porównaniu do zarówno OCZ jak i Cruciala.

 

Wymienione :)

Edytowane przez Shakko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że nie można się dodzwonić do sklepu nie wróży dobrze. Myślisz, że w przypadku ewentualnej reklamacji da się dodzwonić? Ja zmieniłbym sklep.

 

Sklep jest usytuowany w Gdańsku Głównym, codziennie tam przejeżdżam, więc nie będzie problemu z ew. spotkaniem się osobiście. O dziwo na maila dostałem odpowiedź w ciągu zaledwie 5 minut oraz opinie o sklepie są naprawdę pozytywne (na ceneo mają bardzo wysoki rating - Sklep net-s.pl - opinie internautów o sklepie internetowym ). Płatność przy odbiorze, więc w najgorszym wypadku stracę z dwa tygodnie (nie zależy mi na czasie). Edytowane przez Shakko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...