Skocz do zawartości
Lowermann

Modernizacja podzespołów lub wymiana mobo+cpu+ram, czy jest narazie sens ?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy coś się zmieniło od marca odnośnie modyfikacji mojego kompa z podpisu?

Czytajcie od postu #8 czyli http://forum.purepc.pl/topic/344016-modernizacja-podzespolow-lub-wymiana-mobocpuram-czy-jest-narazie-sens/?do=findComment&comment=3759921

 

 

 

Post z marca

"Witam, mój zestaw ma już ładnych parę lat i zastanawiam się czy jest sens modernizacji obecnego zestawu, czy jednak kupno nowego zestawu, tzn nowe cpu + płyta + ram.

Obecny zestaw (patrz sygnaturka) obecnie ciągnie wszystkie gry na przyzwoitym poziomie. Zastanawiam się jednak czy niedużym kosztem da się ten zestaw odświeżyć lub zmodyfikować żeby uzyskać przyrost na poziomie kilkudziesięciu procent a nie tylko kilku Dołączona grafika.

Za wszystkie porady będę ogromnie wdzięczny.

Pozdrawiam i dziękuję za uwagę Dołączona grafika"

Edytowane przez Lowermann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz dobrego 4 rdzeniowca. Ostatnio sporo gier wychodzi co bardziej wymagają mocnej karty graficznej i w miarę dobrego procka z 4 rdzeniami. Np Batllefield 3. Do tego nieźle go wykręciłeś. Ja proponuje do tego wziąć Radeona 6850

 

Na przykład takiego.

 

http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-radeon-6850-cyclone-1gb-gddr5-256bit-pci-e-dualdvi-hdmi-dp-r6850-cyclone-1gd5-pe-oc-375319/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedać mobo+cpu=400 zeta, sprzedać gpu=300 zeta sprzedać ram=200 zeta. Mamy razem 900 zeta.

 

RAM http://www.morele.net/pamiec-a-data-axdu1333gc4g92g-412805/

CPU http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-2400-3-1ghz-bx80623i52400-box-361402/

MOBO http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h61de-s3-381977/

GPU http://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-radeon-hd6850-1gb-11180-00-20r-354133/

 

Razem 1611

Kosztem 200 złotych wyższym niż kolega z góry masz nieporównywalnie wyższą wydajność :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem że uda mu się sprzedać :lol: A po za tym płyta bez przyszłości, proc ograniczony bo brak OC. Wydajność oczywiście wzrośnie, ale nie sądzę by było to warte użerania się ze sprzedaża i kupnem nowego sprzętu. Nie wiadomo za ile sprzeda i czy w ogóle mu się uda. A Q6600 to wciąć wydajny procesor.

Edytowane przez Devil
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega Ationx wrzucił pamięci A-Data DDR3L (low voltage, 1.25 - 1.35V), czy są jakieś plusy/zalety kupna takiej pamięci w stosunku do standardowej DDR3 1.5V? Mniejsze napięcie zasilania to mniejszy pobór prądu ale różnica zapewne marginalna ;) Więc co jeszcze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nikt nie ma pomysłu, troszkę poczytałem na różnych forach i myślę że najlepszą opcją dla mnie na obecną

chwilę byłaby wymiana obecnego sprzętu na:

Płyta główna Asrock p67 Pro3 B3, I3-2120 oraz 4 gb ramu, kwota około 840 zł, do tego sprzedaż q6600, płyty msi p35 neo2 fr oraz 4 gb ramu ddr2 oraz obudowa sharkoon rebel valeo 9 silver myślę, że za to wziąłbym około 600 zł.

Jak myślicie, czy jest to najlepsze rozwiązanie?

Reszta sprzętu zostaje jak w podpisie.

Dlaczego i3, myślę że do obecnej karty graficznej spokojnie mi starczy, a przy okazji spadnie znacząco zużycie energii :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego procka nie podkręcę, ale za kilka(naście) miesięcy mógłbym wymienić go np na i5-2500k jak ceny spadną. Dlatego chcę <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> p67 jako płytę do późniejszego oc.

Edytowane przez Lowermann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za kilka miesiecy bedzie nowa podstawka. Nie myslales o tym aby wziac tansza plyte (tak aby na niej nie stracic) a potem wskoczyc na nowa?. Jesli nie planujesz ssd w najblizszym czasie to wzialbym h61 za 150zl i do tego i3. Jak bedziesz zmienial na i5 to wskoczysz na nowa plyte z lepszym wyposazeniem (p67 nie ma natywnego usb 3.0 i sata III).

 

Sent from my HTC Wildfire S A510e using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, nad tym nie myślałem, może warto zastanowić się nad Twoją propozycją? Jaką płytę poleciłbyś na h61? Jestem też zwolennikiem ciszy i chciałbym aby płyta miała możliwość inteligentnego sterowania wentylatorami przez np speedfana jak mam obecnie a w najbliższym czasie nie mama zamiaru przesiadać się na sdd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy faktycznie warto się przesiadać na nową podstawkę teraz i potem za jeszcze pare miesięcy ? Do czego ten komp ma służyć. Popatrz na gry jakie wychodza. Przez obecne konsole jeszcze co najmniej 2 lata miną zanim zaczną wychodzić jakieś gry. którę będą wymagać jakiegoś mocniejszego procesora. Spokojnie i5 2500K Ci starczy na 3 lata przynajmniej skoro ludzie jeszcze teraz grają na E8400 czy Phenom II X4 w taki BF3 czy Wiedźmina 2. Możesz teraz wziąć powiedzmy coś na P67 i tańszy proc, a potem ew wymienić na 2500K. Może ktoś się będzie pozbywał selekta, który wyciąga 4.8 - 5.0 ghz. Jeszcze takie procke ludzie posiadają. Zresztą 4.5 ghz (prawie każda sztuka tyle robi) i tak starczy Ci jeszcze na długo. Chodzi o to że wymagania gier na procesor nie sa już takie duże jak kiedyś. Wystarczy średniej klasy 4 rdzeniowiec i masz problem z głowy. Bardziej karta graficzna jest ważna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po głębszym zastanowieniu określę się nieco dokładniej. Chciałbym aby nowy sprzęt był wydajnościowo na tym samym poziomie jak mam obecnie dokładając narazie tylko niewielką kwotę (podpis w sygnaturce), sprzedać to co mam, zanim straci na wartości a w przyszłości, za np rok uzbierać na np i5 2500k jak już stanieją żeby dać jednostce kopa. Chciałbym też aby nowy sprzęt miał mały apetyt na prąd. Obecny sprzęt mimo aktywnej zmiany mnożnika ma spory apetyt na prąd :).

Nie zamierzam także w najbliższym czasie wymieniać karty graficznej. Wymiana na i5 oraz jakaś lepsza grafa za 7-8 miesięcy.

Sprzęt wykorzystuję w 30% do grania, lubię grać w starsze gry Cod4, oraz te nowsze bf3, resztę czasu 70% to oglądanie filmów, przeglądanie neta itp. Komputer jest uruchomiony jakieś 10 godzin dziennie :)

Mam do wybory takie opcje

H61 + i3 2120 potem wymiana płyty i proca na inny - 600 zł

p67 + g860 następnie wymiana proca na i5 2500k - 540 zł

H55 + i5 760 i dodatkowe OC i przesiedzieć na tym jakieś 2 lata - 720 zł

ewentualnie p67 + i3 2120 - 750 zł

 

No nie wiem, sam już mam mętlik w głowie

Ma być tanio, wydajnie i ekonomicznie :) tyle że tak się nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie chodzi o to że troszke późno zdecydowałeś się na tą zmianę. Obecny rok z gier nie przyniesie już nic co miało by większe wymgania. Podejrzewam że w 2013 będzie podobnie jak w tym roku czyli zaledwie kilka tytułów na które i5 2500K spokojnie wystarczy. Dopiero 2014 może przyneiść więcej takich tytułów. Zależy to od rynku konsol, bo to on dyktyuje warunki i co wychodzi na komputery PC. W tym roku co mieliśmy wymagającego? Max Payne 3, Alan Wake, Diablo 3 ? Może jeszcze ze 2 tytuły, których nie pamiętam.

 

Sam nie wiem co bym w takiej sytuacji zrobił. ja tam wierzę że jeszcze mój procesor starczy na conamniej 2-3 lata patrząc z punktu gracza, bo już i tak na komputerze prawie przestałem grać, więc nic w niego nie mam zamiaru inwestować poza dodatkowym dyskiem SSD. Latka nie te no i co tu dużo pisać. Rynek gier dla mnie mocno podupadł. Czasem się trafi jakaś perełka jak Hard Reset, która przypomina lepsze czasy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaje mi się, że będę musiał pogodzić wydajność z oszczędnością.

Obecna moja jednostka, łącznie z monitorem i głośnikami pobiera w idle 180 Wat a po włączeniu jakiejś wymagającej gry jest 300 wat. Ostatnio składałem koledze zestawik z G860 oraz kartą graficzną Vertex 7770 X-Edition, wydajność nie jest zła, a pobór prądu w idle 70 Wat, a po uruchomieniu tej samej gry co u mnie, maxymalnie 150 Wat, łącznie z głośnikami i monitorem. Wydaje mi się, że w porównaniu z moim sprzętem jest to bardzo mało.

 

Ciągle się zastanawiam, ale prawdopodobnie zdecyduję się na g860 bądź g870 i jakąś płytkę np p67 żeby za jakiś roczek ewentualnie przesiąść się na intela.

Zastanawiałem się także nad i3-2120 ale koszt tego proca to 450 zł, co jest raczej nie opłacalne.

Ciekawi mnie tylko jak mój GTX 260 będzie sobie radził na tym procku :)

 

Czyli czekała by mnie wymiana proca G860 - 240 zł, płyty głównej 300 zł i pamięć 4GB 67 zł, Czyli 600 zł całość

 

ewentualnie płytę na h61 za 150 zł i wtedy zamykam się w kwocie 450 zł.

Szkoda mi trochę przesiadać się z quada na 2 rdzenie ale co zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze taka ciekawostka, jak wyglądała moja modyfikacja socketu 775 na przełomie tych 5 lat od zakupu nowego sprzętu.

 

1. Grudzień 2007 roku, zakup msi p35 neo2 fr, E2160, Gforce Palit 8600, 2x1 GB Kingston i zasilacz silver ever 480 Wat, potem kręcenie E2160@3Ghz, i tak przez jakiś czas.

2. październik 2008 rok, kupno ultima i90, listopad 2008 zakup Accelero S2 do Palita

3. luty 2009 zakup karty graficznej hd 4830 co było trochę błędem z mojej strony, mały skok wydajnościowy między palitem a tym radeonem.

4. październik 2009 wymiana pamięci na Ocz 2x1 GB

5. listopad 2009 zmiana e2160 na e5300 i kręcenia na 3.5 GHz

6. Styczeń 2010 roku zakup karty Gigabyte GTX260 216sp potem kupno accelero s1 i montowanie na gtx260

7. maj 2011 zmiana e5300 na q6600 i kręcenie na 3,4 GHz

8. wrzesień, kupno Cheftec CTF-600 Wat modularnego, oczywiście także używki

9. listopad 2012, planowana zmiana z socket 775 na 1155 Dołączona grafika

Czyli sumując, przez ten czas, czyli równe 5 lat, sprzęt na bierząco był modyfikowany.

Oczywiście szukałem okazji tu i tam, nowy kupowałem i zakładałem a międzyczasie stary sprzęt sprzedawałęm. Nie odczułem przez ten czas jakiegoś dyskonfortu z grami. Wszystko było modyfikowane na bierząco więc nie traciłem za dużo na sprzedawaniu starego sprzętu bo nie był on aż tak stary i nie traciłem mnóstwa pieniędzy żeby kupować jakąś nowość, tylko używki dużo taniej.

I tak właśnie myślę zrobić z obecną platformą, ponieważ analiza mojego przykłądu powyżej pokazuje że nie opłaca się wydawać na raz kupę kasy , czyli wyjdzie taniej kupić teraz np g860 i p67 niż od razu i5-2400k i p67 :), chociaż może się myle.Dołączona grafika, tyle że podstawka 775 długo się trzymała Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...