Skocz do zawartości
rapper94pl

Fałszywe Full HD 3D czyli 1920x540 zamiast 1920x1080

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jakiś miesiąc temu kupiłem nowy monitor LG DM2350D-PZ 23calowy. Wszystko wydawało się w nim cacy. No ale niestety obraz który wyświetla jest niezadowalający.

Mój monitor wyświetla mniej pikseli w poziomie niż w pionie i powstaje efekt "scanlines"", efekt poziomych linii od góry w doł na ekranie. Jest to dokuczliwe szczególnie na jasnym tle.

Obraz jest przefiltrowany przez te poziome paski i jest gorszy.

 

Dołączona grafika

 

w okularach 3D / przeciwsłonecznych widać paski bardziej tak jak tutaj po lewej stronie zdjęcia, a bez okularów efekt jest słabszy mniej wiecej tak jak po prawej stronie

 

www.Cine4Home.de (Test: Samsung 46-D6500 3D Fehler Panasonic TX-P46GT30E Toshiba 55ZL1 Mangel Preis) Tutaj test podobnego monitora z 3D, występuje podobny efekt jak u mnie

 

Super-Union Optical : Technology Tutaj pokazane i opisane jest jak to wygląda

 

 

No i w powiększeniu tak to wygląda, patrząc przez okulary 3D / zwykłe przyciemnione. Tak wygląda i nie ma różnicy czy 3D jest włączone czy nie, paski są.

 

Dołączona grafika Tak wygląda pozałożeniu okularów 3D/ ciemnych przecisłonecznych

 

 

2D i 3D

 

Dołączona grafika

 

 

Ten efekt nie występuje tylko u mnie, jest dosyć znany:

 

"Największym zarzutem wobec technologii pasywnej jest jakość obrazu. Jak wspominałem w technologii aktywnej rozdzielczość dla każdego oka to maksymalnie 1080p czyli 1920x1080 pikseli. W przypadku pasywnej niestety jest inaczej. Przez jednoczesne wyświetlanie obrazu i zastosowanie polaryzacji obraz podzielony jest na pasy ( można je zauważyć przy zamknięciu jednego z oczu podczas oglądania ) występujące naprzemiennie w dwóch różnych polaryzacjach . Powoduje to zmniejszenie rozdzielczości dla każdego oka do 1920x540. Oznacza to niestety gorszą jakość obrazu w stosunku to technologii aktywnej ( mniej widocznych szczegółów, mało wyraźne kontury zwłaszcza w pionie ). Warto w tym momencie wspomnieć o jednej sprawie. LG uzyskało certyfikat zgodności technologii Cinema 3D ( nazwa handlowa LG ) z standardem FULL HD – 1080p. Certyfikat ten wydał niemiecki instytut VDE. Trudno nie przyznać LG racji jednak należy uściślić jedną rzecz ( jeżeli wczytałeś się w tekst to już wiesz o co chodzi ). Telewizory Cinema 3D wyświetlają obraz jednocześnie dla oka prawego i lewego czyli rozdzielczość 1080p dla dwojga oczu. Jednak po rozdzieleniu obrazu przez filtry polaryzacyjne w soczewkach każde oko „dostaje” 1920x540 pikseli. W technologii aktywnej otrzymujemy 1920x1080 na każde oko. I stąd ta różnica. "

 

źródło: Świat AGD/RTV bez tajemnic: Którą technologię 3D wybrać - pasywną czy aktywną?

 

 

Monitor jak już wspomniałem mam już miesiąc. Wymieniałem go raz na nowiutki bo zdawało mi się, że to winą tego efektu był poprzednik - był wystawowy. I teraz mam takie pytanie. Czy taka wada monitora można uznać za fabryczną i dzięki temu można było by wymienić monitor na inny model albo zwrócić pieniądze za niego

po oddaniu? Monitor kupiłem w RTV AGD.

 

Dałem w końcu 1299 za niego i to mnie trochę martwi... Co robić?

Edytowane przez rapper94pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale to jest tylko w 3d, w 2d bez scalowania do 3d powinieneś mieć pełne FHD!

Dla mnie aktywna jest nie do przyjęcia (ból głowy migotanie, ciemny obraz), pasywne 3d jest niestety także qpa : jakosc obrazu (niska rozjelczosc) spowolnienia, trzeba wlączać IFC, a wtedy pojawiają sie artefakty , przy pewnych kątach 3d znika...(opinia na podstawie obcowania z lg 47lw5500)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale to jest tylko w 3d, w 2d bez scalowania do 3d powinieneś mieć pełne FHD!

Dla mnie aktywna jest nie do przyjęcia (ból głowy migotanie, ciemny obraz), pasywne 3d jest niestety także qpa : jakosc obrazu (niska rozjelczosc) spowolnienia, trzeba wlączać IFC, a wtedy pojawiają sie artefakty , przy pewnych kątach 3d znika...(opinia na podstawie obcowania z lg 47lw5500)

 

No właśnie nie. Tak jak napisałem, że założysz okulary 3D albo zwykłe przyciemnione - widzisz paski. Bez okularów jest lepiej ale dalej to widać, szczególnie na białym tle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale to jest tylko w 3d, w 2d bez scalowania do 3d powinieneś mieć pełne FHD!

Dla mnie aktywna jest nie do przyjęcia (ból głowy migotanie, ciemny obraz), pasywne 3d jest niestety także qpa : jakosc obrazu (niska rozjelczosc) spowolnienia, trzeba wlączać IFC, a wtedy pojawiają sie artefakty , przy pewnych kątach 3d znika...(opinia na podstawie obcowania z lg 47lw5500)

 

To kolega chyba nie widział obecnych ekranów TV i technologi aktywnej 3D, gdzie wspomniane wyżej problemy to juz tylko mit.

Na dzień dzisiejszy tylko aktywne 3D, pasyw sie nadaje do TV oglądanych z dobrych kilku metrów, na pewno nie do monitora.

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kolega chyba nie widział obecnych ekranów TV i technologi aktywnej 3D, gdzie wspomniane wyżej problemy to juz tylko mit.

 

Nie zgadzam się zupełnie. Migotanie widzę, taki już urok tej technologii. Zresztą wszystko zależy od jednostki...jeden widzi jak plazma migocze, inny nie:)

Aktywne 3d jestem w stanie stolerować w Imaxie...w odbiornikach TV zawsze jest coś co mi przeszkadza, i deklasuje tą technologię jako codzienność.

Cena i wielkość okularów, migotanie (może najnowsze odbiorniki mające większą częstotliwość nie wiem z takimi nie obcowałem, wiem że TV za 4-5kzł z aktywnym 3d migocze jak *&@#^$) i tyle;)

 

Na dzień dzisiejszy tylko aktywne 3D, pasyw sie nadaje do TV oglądanych z dobrych kilku metrów, na pewno nie do monitora.

 

Tu się zgadzam w 100% z 2 złego wolałbym od czasu do czasu aktywne 3d.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe odbiorniki np. Sony seria HX z MotionFlow 800Hz i panelem x4 High Speed Panel nic nie migoczą nawet na bardzo jasnych kontrastowych tłach, obraz jest praktycznie tak samo stabilny jak w 2D mozna oglądać godzinami. Kiedyś było to problemem nie ukrywam ale nie dziś, zostało to zredukowane do totalnego minimum.

Okulary są tak samo lekkie i małe jak pasywne - zobacz np model TDG-BR750, co do ceny zgadzam się do tanich nie nalezą Dołączona grafika

Migotanie w plazmach widzę np. w Panasonic'ach Dołączona grafika

Edytowane przez PeterMac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzelam - ten monitor niby ma możliwość konwersji obrazu 2D do 3D. Może ta konwersja jest załączona na stałe i stąd obniżenie jakości obrazu? Da się to jakoś wyłączyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że masz coś z ustawieniami porobione. To jest dość dobry odbiornik, w internecie zbiera dobre noty. Koleżanka ma taki, nie wiem jak jest w 3D ale 2D wypada świetnie. Nie smuży i ma dość dobre kolory z kątami to już średnio:/

Mam LG 50PA5500 i także widzę w plazmie migotanie:/ wcześniej miałem LG 42PQ30?? i było jeszcze gorzej ale plazma to plazma:D Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...