Skocz do zawartości
skygamer93

MSI K9N Neo V3 i Athlon X2 5600+ - problem z mnożnikiem

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że jest to mój pierwszy post na forum, chciałbym się ze wszystkimi przywitać - cześć!

 

A teraz do rzeczy. Trafił do mnie pecet kolegi, który od pewnego czasu narzekał na znaczne spowolnienia kompa przy dużym obciążeniu (głównie gry). Po przetestowaniu, doszedłem do tego co stanowi problem - mnożnik procesora.

 

Procek chodzi standardowo na 2,8GHz (200x14) i rzeczywiście CPU-Z podaje taką wartość, ale wtedy gdy pecet nie jest obciążony. Po uruchomieniu np. Prime 95 lub CPU Stability Test zaczyna się zabawa - mnożnik po ok. 1-2 minutach zaczyna wariować, przeskakując między wartościami 5x i 14x.

 

Próbowałem, a jakże, jakoś temu zaradzić. Po godzinie doszedłem do kilku wniosków:

- reset BIOS i próba włączenia/wyłączenia AMD cool'n'quiet nie pomaga

- ustawienie mnożnika, szyny HT i napięcia procesora 'na sztywno' nie pomaga

- problemem nie jest system operacyjny (sprawdzone na innym)

- mnożnik 'lata' tylko przy włączonych dwóch rdzeniach. Wyłączenie drugiego pomaga, ale z oczywistych względow nie możemy zaakceptować takiego rozwiązania

- po ustawieniu mnożnika np. na 13x, i próbie testu, okazuje się, że mnożnik nadal skacze między 5x i 14x, a tylko bez obciążenia jest 13

- zdarzają się też skoki FSB, i to całkiem spore o kilkanaście MHz

- zasilacz nie jest problemem, napięcia trzyma idealnie

- temperatury wszystkich podzespołów, CPU, GPU, chipsetu, są w normie

 

No i w tym momencie kończą mi się pomysły co jeszcze sprawdzić. Płyta główna to MSI K9N Neo V3, procek AMD Athlon X2 5600+. Do tego 2x2GB RAM i GeForce GTS 250. Prądu dostarcza BeQuiet 530W, wymieniony ok. pół roku temu. BIOS płyty jest najnowszy (v2.9) a więc nie nadaje się do aktualizacji. Testowy system to Windows 7.

 

Czy jest coś czego nie sprawdziłem?

Oczywiście wiem, że problem może być czysto 'sprzętowy', ale w takim wypadku jak ustalić, czy winna jest płyta gł. czy CPU?

 

Bardzo proszę o wszelkie sugestie i rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że przegrzewa się sekcja zasilania cpu. Spróbuj na próbę dać jakiś nawiew na sekcję.

Z tamtej epoki mam MSI K9NU Neo-V, przy x2 3800+ sekcja parzy pod obciążeniem. W twojej płycie nie będzie pewnie lepiej. Niektóre płyty mają zabezpieczenia sekcji zasilania polegające na tym, że po przekroczeniu zadanej temp, zbijają mnożnik. Może tu też jest coś takiego. Zrób prowizoryczny nawiew i sprawdź czy pomaga.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawiew zrobiłem, duży wentylator 12cm puszczony na 12v, ale niestety nie pomogło, nie zauważyłem też aby procesor działał dłużej niż 1-2minuty.

 

Sekcja zasilania jakoś specjalnie gorąca to nie jest (nie parzy, niestety nie mam miernika temp. więc tylko tyle mogę powiedzieć), ale też mam wrażenie, że to ona sprawia problemy. Po ustawieniu procesora na 2,0GHz @ 1,25V działa stabilnie i mnożnik nie skacze, oczywiście działają wtedy dwa rdzenie.

 

Mam tylko takie pytanie, czy sekcja zasilania może paść od słabej jakości PSU? Bo zanim kolega zmienił go na tego BeQuiet, miał Tracer 400W, i jakieś pół roku temu miał podobny problem z wydajnością, sprawdziłem zasiłkę i napięcia pod obciążeniem leciały na łeb. Po zmianie zasiłki problem zniknął, ale czy jest taka możliwość by sekcja zasilania zdechła od tego Tracera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...