Skocz do zawartości
pierdecubertin

Procesor + mobo - modernizacja kompa przy skromnym budżecie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Planuje zmodernizować komputer. Budżet jest skromny 750zł. Potrzebuje Procka, mobo i ramu.

Waham się cały czas pomiędzy i3 2120 i Phenomem X4 965 .

 

Z jednej strony i3. jest troche wydajniejszy w grach , ale z drugiej strony w grach w któe ja bede grał (Dragon Age, NFS SHift) i rozdzielczości (max 144x900) i ustawieniach graficznych (raczej średnich) zastanawiam się czy jest sens przeprłacać za Intela skoro na phenoma fps i tak będzie powyżej 40.

Ponadto będę używał kompa do programów( mało wymagających ale będe odpalał kilka na raz)

 

Reszta mojego sprzętu:

Grafa: ASUS FD 9600GT

Zasilacz: TACENS Radix IV 450W

OBUDOWA: MODECOM SETP207

DYSK: Samsung HD160HJ

 

Jest bardzej za kupnem AMD i jakiejś płyty za 300zł do OC niż kupienie i3 2120 + jakaś najtańsza płyta (bez OC) bo na amd podkręce procka i bede zadowolony, a na intelu ani nie podkrece i ni wymienie potem na i5 bo to bedzie bez sensu wymieniac np na i5 2500K bo bie podkręce, a wumiana na np 2300/2400/2500 bez K tez chyba nie ma sensu bo wrost wydajności bedzie niewspólmierny do poniesionych wydatków.

 

jakie jest wasze zdanie na ten temat. Chce kompa do niewymagających programów i starszych gierek w nizszych rozdziałkach i bez super detali...czy myslicie ze phenoom mi posłuzy przez 2-3 lata? Nie mam za duzo kasy wiec to tez mnie ogranicza,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby podkręcać tego Phenoma będziesz potrzebował dodatkowo chłodzenia za +/- 150zł. Nawet bez podkręcania nie wysiedzisz przy boxowym chłodzeniu. Do tego żre "prądu" niewspółmiernie do wydajności.

 

Na twoim miejscu kupiłbym mobo na B75 + Celerona G540. Przy Twojej karcie graficznej nie odczujesz różnicy pomiędzy G540 a prawie trzykrotnie droższym i3 2120. Jeśli uruchamiasz wiele programów i masz system 64bit, kup 8GB ramu. Wydajność celerona często nie wiele niższa niż i3. W przyszłości może trafi ci się używane i5 w dobrej cenie to możesz zmienić.

 

Jeśli upierasz się przy 4 rdzeniach i AMD, przemyśl platformę FM1: Athlon x4 641 + mobo na A75. Niestety w takim tandemie niezbędna jest zewnętrzna karta graficzna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby podkręcać tego Phenoma będziesz potrzebował dodatkowo chłodzenia za +/- 150zł. Nawet bez podkręcania nie wysiedzisz przy boxowym chłodzeniu. Do tego żre "prądu" niewspółmiernie do wydajności.

 

Na twoim miejscu kupiłbym mobo na B75 + Celerona G540. Przy Twojej karcie graficznej nie odczujesz różnicy pomiędzy G540 a prawie trzykrotnie droższym i3 2120. Jeśli uruchamiasz wiele programów i masz system 64bit, kup 8GB ramu. Wydajność celerona często nie wiele niższa niż i3. W przyszłości może trafi ci się używane i5 w dobrej cenie to możesz zmienić.

 

Jeśli upierasz się przy 4 rdzeniach i AMD, przemyśl platformę FM1: Athlon x4 641 + mobo na A75. Niestety w takim tandemie niezbędna jest zewnętrzna karta graficzna.

 

To żarcie prądu przekłąda sie na rożniecę w rachunku o 4 zł miesięcznie, co daje nam 48zł rocznie (czyli różnica w cenie zwróci mi się dopiero po 3 latach kedy będę pewnie wymieniał już procesor).

 

Idąc dalej Celeron...no to chyba bez sensu. po co mam kupować korszego procka i potem szukac uzywanego? od razu wole kupic AMD i miec spokoj na jakiś czas (zaznaczam ze nie jestem jakimś maniakiem fpsów). Ponadto do wielowątkowości AMD bedzie lepszy. POnadto oprócz gier interesują mnie tez programy, a w nich celeron wypada gorzej niż phenom.W testach syntetycznych ten celeron jest tylko 2x wydajniejszy od mojego obecnego procka a phenom ponad 4 razy wydajniejszy wiec chyba wybór jest prosty. Po co na raty kupować sprzęt od intela i bawic się w uzywki, skoro moge od razu wziac AMD i się nim cieszyć bez obawy od wydajność.

poza tym nie wiem do czego miałbym uzywać 8GB ramu? W większości przypadków ludzie nie wykorzystują w pełni 4GB a ty mi proponujesz kupic 8.

 

Co do FM1 to nie wiem czy jest sens. Za jakiś czas gdy uznam, że procek mi nie wystarczy (a Athlon 641 zestarzeje sie na pewno szybciej niż phenom) to go sobie podkręce,a na FM! raczej nie poszaleje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bym brał płytkę na H61 i do tego szukał używanego i5 2xxx za 500zł da się trafić. Płytka za 200zł, RAM 60zł - lekko ponad budżet, ale wydanjościowo lepiej od AMD i i3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...