Skocz do zawartości
_bartx

Filtr polaryzacyjny - jaki wybrać

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno zakupiłem Nikona D3100 i chciałem dokupić do niego filtr polaryzacyjny. Z góry zaznaczam, że nie jestem profesjonalistą, interesuje mnie robienie przyzwoitych zdjęć, mam podstawowe pojęcie na ten temat i mi to wystarcza. Nie robię zdjęć portretowych, ani krajobrazów, zwykle to są jakieś rzeczy na sprzedaż, często metalowe , więc moim zdaniem filtr polaryzacyjny to przydatna inwestycja. Teraz pytanie - co kupić. Interesuje mnie filtr średniej klasy, kupowanie taniochy to nie dla mnie, ale tez nie chcę wydać nie wiadomo ile. Czekam na jakieś propozycje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marumi DHG. Bardzo dobra jakość, łatwo się czyści i rozsądna cena. Możesz tez kupić Hoyę z czarnej serii, optycznie w porządku, nie wiem tylko jak z czyszczeniem - ich filtry UV to koszmar w tym względzie. Tak czy owak, przygotuj się na wydatek 150-200zł.

 

Jeśli chodzi o rozmiar, to musisz dobrać do obiektywów, które będziesz chciał kiedyś kupić. Dla formatu APS-C bezpiecznym rozmiarem jest 67mm, większość popularnych obiektywów tak ma. Ale np. Nikkor 18-200 VR ma 72mm. Jest taka szkoła, że kupuje się filtr 77mm i do tego redukcje w potrzebnych rozmiarach - nie trzeba się wtedy martwić, że filtr nie będzie pasował, bo wejdzie na każdy normalny obiektyw (jak się kupuje coś z gwintem większym od 77mm, to koszt dodatkowego filtra to mały ułamek ceny szkła). Polara i tak nie nosi się na co dzień, więc przekładanie nie jest problemem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz tez kupić Hoyę z czarnej serii, optycznie w porządku, nie wiem tylko jak z czyszczeniem - ich filtry UV to koszmar w tym względzie.

 

Tak samo jest z polarem, koszmar w czyszczeniu. Ja przerzuciłem się na Marumi i B+W , są dużo fajniejsze i w dodatku któryś jest z mosiądzu czy tam z czego - nie zakleszcza się w gwincie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm ? Teraz sprawdziłem, mam UV B+W z mosiądzu i mimo, iż jest tam na stałe, chodzi jak ta lala. Co innego Hoya na 100-400, tego za Chiny nie mogę ruszyć. Wiem, że jest to spowodowane minimalnym odgięciem przy chwycie co prowadzi do zakleszczenia, ale już naprawdę - próbowałem delikatnie i lipa. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że w razie uderzenia aluminium się odkształci, pochłaniając energię uderzenia. Potem można je odgiąć albo wyciąć. Mosiądz, jako metal twardszy, się nie odkształci, za to przeniesie całą energię na korpus obiektywu. A jeśli się nie daj Boże zaklinuje, to kibel.

 

Co do Twojej Hoyi - jeśli na filtrze CI nie zależy, to wyjmij uszczelkę i szkiełko, a potem kombinerki i do roboty. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...