Skocz do zawartości
elvis85

Przygotowanie do haswella

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, to mój pierwszy post na tym forum.

Obecnie posiadam Athlona 64 3000+ na GA-K8NMF-9, 1,5gb ramu i radeona x1950 pro, zasilacz fortron fsp350-60mdn i już od dawna przymierzam się do upgrade komputera. Czekałem na ivy, które mnie zawiodło, teraz czekam na haswella. Komputer służy mi głównie do programowania i internetu, ale czasami lubię pograć w coś. Z racji, że mój archaiczny sprzęt nie nadaje się już do gier, a również dla innych celów jego moc staje się niezadowalająca, postanowiłem umilić sobie czas, małym upgradem sprzętu. Założeniem jest, że ograniczam wydatek na sprzęt, którego nie wykorzystam z nową platformą intela, która wyjdzie w przyszłym roku. Postanowiłem, że kupię:

  • Obudowa FRACTAL DESIGN Define R4 USB3.0 - ATX, bez zasilacza, czarna ( FD-CA-DEF-R4-BL )
  • Dysk SSD SAMSUNG 830 128 GB, 2.5", SATA3, 520 MB/s, 320 MB/s - MZ-7PC128D/EU
  • Procesor INTEL Celeron Dual Core G550 - 2.60 GHz BOX, s-1155 ( BX80623G550 )
  • Płyta główna GIGABYTE GA-B75-D3V - ATX, B75, 4x DDR3, 2x PCI-E 16x, VGA, DVI, S-1155
  • Pamięć DDR3 GOODRAM - 8 GB / 1333 (2 x 4GB), CL9 ( GR1333D364L9/8GDC )
Oczywiście, obudowa i ssd zostaną wykorzystane z haswellem, natomiast reszta wyląduje na popularnym serwisie aukcyjnym. I teraz mam pytanie, czy dla takiego zestawu potrzebuję nowy zasilacz? Czy obecny fortron wystarczy? Fortron którego posiadam, służy mi od 5 lat już i posiada wtyczkę 20 pinową (która notabene jest wpięta w gniazdo 24 pinowo, co kiedyś było dopuszczalne - nie wiem jak teraz, 4 pinowe złącza zasilania karty graficznej i płyty głównej występują). Teoretycznie, obciążalność linii +12V wynosi 320W, więc powinien wystarczyć.

 

Jeżeli jednak to za mało, to jaki zasilacz kupić, zakładając, że chciałbym go wykorzystać z haswellem i celuję w górną półkę. Czy np Corsair HX650 jest ok?

Chciałbym również wiedzieć, czy wydajność zintegrowanej karty w tym celeronie jest większa niż mojego radeona? Czy taki np Wiedźmin 2 będzie grywalny na moim sprzęcie?

Jeżeli nie - to jakie jest najtańsza sensowna karta i czy jest sens w nią się ładować teraz, kiedy dopiero za pół roku planuję zrobić prawidziwy upgrade Dołączona grafika ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zamiar korzystać w płyty tylko pół roku to kupiłbym jakąś na H61 za 150zł. Ramów nie będziesz musiał zmieniać na haswellu, więc kup teraz takie jak chcesz docelowo. Zasilacz możesz zmienić już teraz, nie musisz. No i możesz sobie kupić już teraz kartę graficzną, jeżeli chcesz grać. W dwuwątkowych produkcjach (czyli większości), karta pokroju HD7850 nie będzie jakoś tragicznie ograniczana, jeżeli będziesz grał w Full HD na max detalach.

 

Złożyłem kuzynowi komputer na Celku G540 i HD6870. Wszystko pięknie śmiga, Borderlands 2 50fps :)

Edytowane przez humanoidal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zamiar korzystać w płyty tylko pół roku to kupiłbym jakąś na H61 za 150zł.

 

Ciekawa sugestia, jaką płytę polecasz? Czy np. taki Gigabyte GA-H61M-DS2V będzie ok?

 

 

Kartę jednak sobie odpuszczę, bo co ciekawsze karty wymagają 6 pinowego zasilania, co związane jest również z wymianą zasilacza. A za pół roku będą już radeony z serii 8. Przeżyję jakoś te pół roku na starej karcie, jest parę staroci, w którę mogę pograć w międzyczasie:).

 

--

Update: doczytałem, że H61 nie ma SATA6, a ja planuje zakup SSD. Czy brak SATA6 jest mocno odczuwalny?

Edytowane przez elvis85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...