Skocz do zawartości
Eladril

SSD w laptopie? Warto? Wybór..

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, przymierzam się do zakupu niedrogiego notebooka (do 1500zł max). Myśle nad tym jaka konfiguracja zapewniła by mi najlepszą systemową wydajność, lubie pograć w nowe tytuły ale nie licze na to że laptop takiej klasy takim podoła, więc ogólnie nastawienie na jak najlepszą wydajność: czy bardziej opłaci się wziąć lapa ze słabszym CPU, ew. mniej miejsca na HDD czy co jeszcze (np za 1100,-) i do tego kupić SSD za 4stówy, czy mocniejszy będzie z wyższej generacji procesorem taki lap za 1.5k. Co sądzicie.

 

EDIT

Chyba sam już znalazłem odpowiedź, producenci nie dają złącz mSATA ('raczej' potrzebnych do podlaczenia ssd ;p) w takich tanich konstrukcjach, więc raczej kicha widać ^_-

Edytowane przez Eladril

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD da Ci zdecydowanie bardziej "odczuwalnego" kopa. Za 1500 złotych i tak nie poszalejesz tym bardziej z lapkiem, który miałby ciągnąć gry. Na twoim miejscu kupiłbym powiedzmy coś za 1400, sprzedał oryginalny HDD i dołożył różnicę do SSD. Nie wiem jakiej pojemności potrzebujesz, ale w okolicy 300 złotych masz już dyski 80-120GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No czyli da się jednak tak zrobić, na dobry pomysł wpadłem? Wydaje się jednak że mało osób stosuje takie rozwiązanie.. cóż odsprzedawać tego HDD'ka to trochę mało mi się chce, nie mam reputacji na koncie allegro ani nic. Poza tym ile tam odzyskam 100zł może nie. Pojemność nie wielką potrzebuje, to gry których wiele mieć nie będę najwięcej potrzebują tak naprawdę.. więc 32/64 spokojnie -- z tymże -- te większe modele też są zauważalnie szybsze, z tego co mi wiadomo. Więc nie wiem jakie jest najlepsze rozwiązanie. Na Allegro takich gotowców właśnie lap 1100/1200/1300 + SSD bardzo mało jest, jakieś dziwne kombinacje tylko, SSDki ogólnie w top sprzedaży ale w takiej konfiguracji niezbyt. Hm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jesteś w błędzie. Po pierwsze są dyski ze złączami mSATA. Przykład: Crucial M4. Po drugie: do laptopa nie potrzebujesz dysków z mSATA, większość ma normalny dysk 2,5", mniejsze są wymagane raczej w małych konstrukcjach (netbooki, ultrabooki) i to też nie zawsze. Po trzecie: te 100 złotych co odzyskasz z dysku HDD to już 1/3 ceny dysku 128GB - chyba warto. Po czwarte: na 32GB zmieści ci się system + kilka programów i to też tych nie największych i nara, miejsca brak. 64GB to absolutne minimum, a jeśli ma to być jedyny dysk (w sensie nie będziesz miał nic zewnętrznego) to 128GB. I na koniec: kombinacji lapków z dyskami SSD w tej kwocie jest mało, bo sam dysk zjada 1/4 tej ceny. W droższych modelach jest już inaczej, ale nadal uważam, że lepiej kupić bez SSD i samemu wymienić. Wyjdzie taniej i będziemy mieć wybór, a firmowo producenci najczęściej nie wsadzają super wydajnych rozwiązań (chociaż i tak jest to przepaść w stosunku do HDD).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za 1,5k nie kupisz chyba żadnego laptopa nowego do gier no chyba że do pasjansa albo sapera hehehehe

 

 

wymienia dysku w zależności od producenta lapka jeżeli czegoś nie oplombował a generalnie tego nie robią odbywa się bez żadnych problemów. kwestia sprowadza się do dostania się do dysku odkręcenia odpięcia i z powrotem operację odwracasz. ja wymieniłem w swoim laptopie HP pavilion dv5-1140ew (akurat z niego piszę tego posta stąd ten dokładny model) z dysku hdd 256gb na 128gb ssd. zmieniłem również system z visty na 7 ponieważ vista to totalny zamulacz i zmiana dysku na ssd przy tym badziewnym systemie nie dawała takiego kopa jak zmiana dysku przy 7. obecnie dysk twardy 256 wylądował w obudowie przenośnej z wyjściem esata i usb 2.0. w ten sposób nie pozbywałem się dysku.

 

 

ważne przy wyborze lapka w którym będziesz chciał wymienić dysk hdd na ssd jest zwrócenie uwagi czy lapek ma złącze sata 2 czy 3. przy sata 2 czy kupisz dysk tańszy czy droższy nie zrobi to różnicy (byle to nie był dysk z pamięcią asynchroniczną) a przy sata 3 jest już nad czym zastanowić czy może vertexa 4, samsung 830 albo plextora m5 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde to dobre wieści! dzięki za wyjaśnienie. w takim razie moge wpakować tam ocz vertex 4 który chyba teraz jest na topie, i polecany w zestawach stacjonarnych.. to miałbym całkiem niezłą maszynkę :) tak wiem że nie do najnowszych gier. ale come'on, przecież od groma wyszło tytułów do 2009('10? :)) które powinien bez większego problemu pociągnąć, może nie we wszystkich przypadkach na high ale zdecydowanej większości. To już good.

 

BTW

taki hddek z nowego lapa, niraz nieformatowany, moge sprzedać jako nowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale bez gwarancji to raczej on taki nowy już nie będzie... lepiej go sobie może zachowaj w razie awarii laptopa... nie wiadomo czy będą ci chcieli go przyjąć na gwarancji bez dysku twardego, przecież nie oddasz im go w razie czego ze swoim ssd bo jeszcze gdzieś go ci ktoś skroi albo np w przypadku że zdecydują że ci go wymieniają na nowy to co oddadzą ci go z hdd zamiast ssd... w serwisie nie pracowałem dlatego nie potrafię odpowiedzieć na postawione pytania.

 

jeżeli laptop nie będzie posiadał dodatkowej karty graficznej ze stacji nvidii lub ati to wątpię żeby jakakolwiek gra działa ci na integrze intela np na jakimś tam hd3000...

 

lepiej sprawa wygląda w przypadku amd i jego FXów ale też trzeba dobrze poszukać i posprawdzać żeby nie wziąć czegoś a potem żałować...

 

jak już coś wybierzesz to się tutaj zapytaj czy warto brać.

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

max do tej ceny można wziąć chyba 610M. Potwór to pewnie nie jest ale też nie zupełnie niska półka..

 

ookeej. zanim dokonam wyboru pewnie troche czasu minie bo dopiero tak dywaguje. pewnie taki prezent dopiero sobie sprawie na gwiazdke, a może dopiero w styczniu bo ceny pewnie będą lepsze.. teraz tak wybieram, porównuje żeby już mieć jakieś poczucie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok super. jak jeszcze jakieś wnioski opinie i sugestie to jestem na wszelkie otwarty x) teraz myśle że dałoby się scustomizować takiego Lenovo G580 pozostając przy najniższej opcji graficznej (Intel 3000), ale dorzucając drugie type samo ramu czyli razem 8gb. na skapcu nie przeglądam i takiej opcji nie widze, a tymbardziej na stronie producenta gdzie Ci nie dadzą bez Windowsa zamówić.. więc widze że jedynym wyjściem jest po prostu dokupić ten RAM samemu, domyślam się że najlepiej jakby to był dokładnie taki sam, a jakiej firmy on tam jest też nie jest podane, heh.

 

//

ciekawe, na czacie z jednym ze staffu Lenovo koleś zapytany przeze mnie czy g580 będzie kompatybilny z verteksem, odpowiedział: "I can not 100% confirm aftermarket equipment, only OEM parts". Cóż, trzeba znaleźć samemu Dołączona grafika

 

//edit2

gadam jeszcze z tym kolesiem i gdy powiedziałem że planuje też dokupić jeszcze ramu to powiedział że boost będzie niewielki najwyżej 4-8% i znacznie lepiej iść w lepszy proc. oczywiście że lepiej, ale to znacznie większy koszt z kolei. w każdym razie jaka jest wasza opinia, warto mieć więcej niż 4gb ramu? w końcu jest całkiem tani nie.. wiem że troche zbaczam z tematu ale to jeszcze chciałbym wiedzieć. DZIĘKS.

Edytowane przez Eladril

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten lenovo to lipny sprzęt. nadaje się wyłącznie do neta i worda. lepiej doskładaj kasy i kup coś z lepszą grafiką.

 

vertex na pewno będzie kompatybilny.

 

ten "koleś" z którym rozmawiałeś wie co mówi. taka jest prawda. dodatkowy ram nic nie wniesie. mocniejszy procesor z kolei wniesie bardzo dużo.

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie doskładam więcej. Ostatatnio był tast tanich laptopów na innym portalu i zajął on b. dobre miejsce, za te pieniądze (do 2k) to najlepsze co znajde jeśli chce SSD na pokładzie. Po prostu. W innym topicu napisałem, na ten pc (wczoraj najwidoczniej skończyła się jakas promocja bo kosztował 1717,- ..) padł mój wybór, jeśli sprzedam HDD to będzie akurat 2k albo jakoś znajde te 100zł. Chyba jeśli ktoś ma inne propozycje bo nie widze innego rozwiązania, SSD można znaleźć taniej ale już nie z tymi samymi parametrami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...