Skocz do zawartości
raq195

Pytanie o kilka aspektów technicznych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

W najbliższym czasie mam zamiar nabyć laptopa (3500zł MAX) i mój wybór padł na MSI GE70. Interesuje mnie wersja 17-calowa z rozdzielczością FullHD. Stąd mam kilka pytań:

1. Czy karta GT650M poradzi sobie z takimi rozdzielczościami? Czy może warto dopłacić i kupić model z GTX660M?

2. Czy różnica pomiędzy GT650m i GTX660m jest duża (czytałem, że ta druga jest jedynie podrasowaną wersją tej pierwszej)?

3. Jak ogólnie z wydajnością na rozdzielczościach FullHD? Czy gry starsze obsługują tak duże rozdzielczości? Jeśli nie, to czy zmiana rozdzielczości w grze skutkuje dużą utratą jakości (i czy w takim przypadku lepiej wziąć wersję HD+)? I co z grami stosunkowo starymi (np. Age of Empires 2 lub Counter Strike) - czy granie w nie W FullHD nie jest męczarnią?

4. Czy wybór mniejszej rozdzielczości (np. HD+) dużo zmieniłby jeśli chodzi o wydajność (wersja z GT650M)?

5. Czy warto kombinować i sprzedać oryginalny dysk (750GB, 7200obr/min) po to, żeby kupić jakiś mniejszy dysk, ale SSD?

6. Czy duża ilość RAM (12GB) ma jakikolwiek sens? Cena różni się co prawda nieznacznie między wersją 8GB a 12GB, ale mimo wszystko...

7. Jak z przeglądaniem internetu na takiej rozdzielczości? Czy litery nie są zbyt małe?

 

Z góry dziękuję za poświęcenie mi czasu i przepraszam, jeśli napisałem coś niezrozumiale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście odpowiadam tylko za siebie.

1-2.Sa dwie wersje GT650M . Jedna ma GDDR3 druga zas GDDR5. Jak wiadomo GDDR5 jest znacznie wydajniejsza (testy gdzies widziałem....). Obie wersje poradza sobie z Full HD (zależy co oczywiście rozumiesz "poradzic sobie...." GT660M jest wydajniesza, wszytkie bazuja na tym samym rdzniu Kepler (bodajze GK110..ale głowy niedam) i roznia jest jednostkami. na GT640M gry ladnie chodza w 1366x768, w FullHD zalezy...ale twoje ukałdy to inna bajka. Czy warto dopłaty tak gdy nie jest za duża.

3. Zalezy jakie gry...niektore tak niektore nie. Te co obsluguja to albo beda lepsze detale ( zalezy czy ktos zrobił tekstory) albo bedzie sztuczne podbicie rozdzialki i wszytko stanie sie wyrazniejsze. Niektore gry nie obsluguja HD gdyz powstaly przed takowa rodziałka (jak juz powiedziałem zależy od gry).

4. I tak i Nie. Zalezy od sinika gry i sterownikow karty. Niektore gry przy zmianie z FullHD na HD ładnie przyspieszą a nie ktore nie, inne zaś wolnią. Genrelanie karty Ke[lerowe zrobione są do urzytku FullHD. Dopiero opcje MSAA (TXAA1 / TXAA2) daja popalić i to od nich zalezy jak sobie ustawisz gre bo tak to każda pójdzie w FullHD bez MSAA/TXAA.

5.I tak i Nie. Ja bym nie kombinował ale jak chcesz miec srednio +30% preformance to smiało.

6. Jak bedziesz czesał w FULL HD i bedzie opcja buforownia to ma sens dla HD/UltraHD textur....jak i systemu i cooraz bardziej rzernych programów (vide przegladarki)

7. No na poczaatku bedzie kiepsko ale to kwestia przyswyczajenia...zawsze czcionke sobie podciagniesz.

Sorki za literówki ale jest późno:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko w kwestii SSD i pamięci. Wszystko powyżej 8GB to strata, nawet małej, kasy. Natomiast SSD jak najbardziej - tu nie chodzi o szybkość w grach, ale komfort używania systemu postawionego na SSD jest nie do opisania i mówi do dokładnie każdy kto przesiadł się z tradycyjnego twardziela.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko w kwestii SSD i pamięci. Wszystko powyżej 8GB to strata, nawet małej, kasy.

 

Ja tylko dodam, że póki nie zabrałem się za modelowanie 3D nie było opcji zajechania nawet 6GB Ramu, w tym momencie 8GB wsysa jak mały soczek z kartoniku. Także jeśli nie masz zamiaru modelować 3D to nie pakuj więcej jak 8GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi! :)

 

@makaron

1. Osobiście nie jestem przyzwyczajony do grania na MAX detalach, więc bez problemu mogę zrezygnować nawet z większej części opcji, byleby chodziło. Więc "poradzić sobie" rozumiem jako to, że nie będę musiał zmieniać rozdzielczości i nie będzie się wyłączał po 1h grania. Dopłata to 250zł w stosunku wersji HD+ z GT650M do FullHD z GTX660M (DDR5)

3. Co jeśli gra nie obsługuje FullHD? Gra się na rozciągniętym ekranie albo w oknie?

 

@DanioZg

Interesująca opcja :) Co prawda, w MSI GE70 jest pusta zatoka na takowy dysk, ale ostatnio napędu DVD używałem pół roku temu. Czy jest szansa sprzedać na allegro taki napęd i w podobnej cenie kupić dysk SSD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam że można zawsze zjechać na niższą rozdzielczość.

Da się normalnie grać.

Tylko trzeba dobrać odpowiednie proporcje do ilości pikseli na ekranie

i nawet nie jest tak źle.

 

Ja w sumie nigdy nie gram na najwyższych detalach bo

wodotryski przysłaniają mi gameplay :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest pusta zatoka na taki dysk to nie ma sensu kombinować z napędem tylko od razu go tam wkładać Dołączona grafika. Moim zdaniem najrozsądniejszy wybór to http://allegro.pl/li...=samsung 830 64 64GB starcza spokojnie na system i podstawowe aplikacje do tego zostaje jakieś 15-20 GB zapasu.

 

3. Co jeśli gra nie obsługuje FullHD? Gra się na rozciągniętym ekranie albo w oknie?

 

Wtedy jest taka opcja jak skalowanie obrazu, obraz jest rozciągnięty na cały ekran, oczywiście można to wyłączyć lecz nie wiem czy granie w malutkim okienku otoczonym czarnymi pasami ma sens. Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi! Dołączona grafika

 

@makaron

1. Osobiście nie jestem przyzwyczajony do grania na MAX detalach, więc bez problemu mogę zrezygnować nawet z większej części opcji, byleby chodziło. Więc "poradzić sobie" rozumiem jako to, że nie będę musiał zmieniać rozdzielczości i nie będzie się wyłączał po 1h grania. Dopłata to 250zł w stosunku wersji HD+ z GT650M do FullHD z GTX660M (DDR5)

3. Co jeśli gra nie obsługuje FullHD? Gra się na rozciągniętym ekranie albo w oknie?

 

 

 

Ja bym sobie darował jak nie urzywasz CUDA za duzo (photosjop, soney vegas, after effects lub nie bawisz sie w wardriving i decrypt haseł) to daruj sobie i wejdz w SSD.

To zalezy, zobaczysz rozmycie np jak na Wii i Full HD watpie aby gra była w oknie ( to musi być staroć) ale gry od 2005 dostaja ładnie po rodziałce i wygladaja no "fajnie" coś jak poczatki PS2 i grafika ala żyleta. a z drugiej strony to po co ci taki wypas jak bedziesz grał w jakies starocia.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupując lapka nie masz zamiaru zmieniać go po miesiącu czy dwóch tylko po 2-3 latach i dlatego kupić trzeba najmocniejszy sprzęt na jaki możemy sobie w danej chwili pozwolić. Dodatkowo jak wspomniałem wyżej, dysk SSD można dokupić z czasem, a grafika będzie już taka na zawsze. Inna sprawa, że apetyt rośnie w miarę jedzenia więc na początku odpali sobie "starocie", ale potem przyjdzie ochota na coraz to nowsze tytuły. Gdyby różnica między nimi wynosiła 500-700 złotych to można dyskutować, ale 250 to b.mała dopłata do tego co zyskujemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie brał MSI, bo są badziewnie zrobione, a jak coś po gwarancji w obudowie pęknie to uprzejma Pani Agnieszka z serwisu poinformuje nas że oni mają tylko kilka szt na wymiany gwarancyjne i sprzedać nie mogą. Nigdzie indziej części również nie uświadczysz. Nie jeden klient już załamywał ręce nad 2 letnim notebookiem z pękniętą obudową/klapą/zawiasami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...