Skocz do zawartości
mate76

Łatwy sposób na parę stopni mniej

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Jak ostatnio sobie zainstalowałem swój nowy nabytek - Enermaxa EG465 FCA (to A to od dodatkowego pokrętełka z tyłu do regulacji obrotów drugiego wentylatora, który jest nad procesorem i okrórym będę pisał),

to się trochę zdziwiłem, że odkręcanie gałki na fulla nic nie daje (oprócz większego szumu). Dosłownie nawet nic nie drgnęło o 0,1C

 

Dzisiaj przeczytałem sobie dokument AMD "Builders Guide for Desktop/Tower Systems" i tam w dziale nt. wietrzenia obudowy są dwa rysunki:

- na jednym jest "Desirable Airflow" czyli powietrze wlatuje przodem (bez wentylatora), potem wchodzi dołem zasilacza i wylatuje JEDYNĄ DROGĄ! (oraz przez wentylator w obudowie umieszczony pod zasilaczem)

- na drugiej jest "Undesirable Airflow" gdzie zimne powietrze wlatuje do obudowy i wchodzi do zasilacza z dołu i z tyłu przez szpary. Innymi słowy zimne powietrze, które ma chłodzić wszystko, co nas bardziej interesuje od zasilacza wpada sobie do niego i prostą drogą wylatuje.

 

SPOSÓB:

- weż kawałem szerokiej taśmy klejącej

- zaklej tył zasilacza

- to wszystko

 

WYNIK:

Procek Obudowa

Oba wentylatory w zasilaczu

odkręcone na fulla 55C 36C

 

Zasilacz zaklejony. Jeden went. 53,5C 32,2C

 

Zasilacz zaklejony. Dwa wenty. 52,5C 31,6C

 

Pozdrawiam,

Mateusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chaotyczne?

 

Hmmmm....

 

Powietrze powinno

- wpadać na dole z przodu

- obiegając radiator procesora i inne takie chłodząc wnętrze

- wylecieć zasilaczem (no i wentylatorem w obudowie)

 

Jeśli zimne powietrze zostanie wciągnięte od razu z tyłu zasilacza (tego który jest wewnątrz obudowy, tam gdzie wychodzą kable) to nic nie schłodzi tylko sobie zimne wyleci na zewnątrz.

Dlatego trzeba te szpary zakleić taśmą i wtedy powietrze będzie miało prawidłowy obieg.

Najlepszym dowodem są moje wyniki - 36C z otworami, 31,6C z zaklejeniem taśmą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, powietrze powinno wpadać wyłącznie dołem zasilacza i ilość wiatraków nie ma tu znaczenia (zobacz na moją niby-tabelkę, zrobiłem porównanie z jednym i dwoma wentylatorami w zasilaczu)

 

Chaos jest dlatego, że starałem się opisać dość skomplikowany rysunek. Następnym razem postaram się prościej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym rysunku przedstawiającym "Nieporządany obieg" systuacja jest jeszcze bardziej przegięta niż w rzeczywistości, bo tam zasilacz ma tylko wlot z tyłu a nie ma wlotu nad procesorem.

Najczęściej jest tak (w moim przypadku również), że zasilacz ma otwory na dole i z tyłu.

No i właśnie te z tyłu trzeba zatkać, żeby całe gorące powietrze było zbierane znad procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak wyciągniesz zasilacz z obudowy to masz jeden wentylator do wyciągania gorącego powietrza mniej.

Tu chodzi tylko oto, żeby powietrze leciało taką drogą jak trzeba.

Zawsze można tak jak ja zrobić.Zasiłka na obudowie stoi.W miejscu zasilacza zamontowałem wiatrak.

Musiałem tak zrobic bo pomiędzy zasilaczem a radiatorem było góra 1,5 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm...no jak wymontuje sie zasilacz z obudowy to jest duzo wiecej miejsca i mozna zrobic kominowy wyciag z nad proca na gorze obudowy, i to jest akcja ktora rozwala wszystkie wentyle w pionie, wtedy jest najbarzdziej prawidlowa cyrkulacja powietrza w budzie, cieple powietrze i tak naryralnie wwali do gory i nie napotyka na blokujacy jego przeplyew zasilacz :), a zasilacz lepiej powiesic z tylu niz stawiac bo go wtedy nie widac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak wyciągniesz zasilacz z obudowy to masz jeden wentylator do wyciągania gorącego powietrza mniej.

Tu chodzi tylko oto, żeby powietrze leciało taką drogą jak trzeba.

Zawsze można tak jak ja zrobić.Zasiłka na obudowie stoi.W miejscu zasilacza zamontowałem wiatrak.

Musiałem tak zrobic bo pomiędzy zasilaczem a radiatorem było góra 1,5 cm.

Ja tez mam bardzo malo miejsca miedzy zasilaczem a wiatrakiem od CPU ale narazie nie mysle o jego wyjmowaniu. Za to mozliwe ze bede mial na zamowienie zasilacz, maly.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie chcesz wyjmować?Widzisz jakieś wady takiego rozwiązania?

A tak poza tym to ile ciętaki zasilacz wyniesie(no i jaki oczywiście to będzie)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jasne ze bardziej sie oplaca wyjac niz kupic nowy, mniejszy,a jesli o takiej samej mocy to pewnie serwerowy a takie juz sa drogie..., to juz lepiej powiercic 4 dziurki z tylu zasilacza na srubki, 15 min roboty :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie chcesz wyjmować?Widzisz jakieś wady takiego rozwiązania?

A tak poza tym to ile ciętaki zasilacz wyniesie(no i jaki oczywiście to będzie)?

Tak wiekszy halas (nieduzo ale jednak a ja na tym punkcie mam odchyl maly :), pozatym nie jest to wygodne, moj komp musi byc mobilny :) Co do zasilacza to zrobi to mi znajomy za darmo, jedynie wszelkie czesci trzeba bedzie zakupic na wolumenie, a niektore to on juz napewno ma. Bedzie to normalny zasilacz 300W moze wiecej jesli stwierdze ze potrzebuje wiecej. a byc poprostu mniejszy i moze jakies ciekawsze chlodzonko tzn radiatorki czy cos.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm...no jak wymontuje sie zasilacz z obudowy to jest duzo wiecej miejsca i mozna zrobic kominowy wyciag z nad proca na gorze obudowy, i to jest akcja ktora rozwala wszystkie wentyle w pionie, wtedy jest najbarzdziej prawidlowa cyrkulacja powietrza w budzie, cieple powietrze i tak naryralnie wwali do gory i nie napotyka na blokujacy jego przeplyew zasilacz :), a zasilacz lepiej powiesic z tylu niz stawiac bo go wtedy nie widac :)

Hmmm, nie wiem czy ktoś zauważył, ale w temacie (i moim zamyśle) był ŁATWY sposób na zbicie kilku (dokładnie 4C) wewnątrz obudowy i paru z procesora. Wystarczy zakleić otwory w zasilaczu taśmą, minuta roboty i po sprawie.

Oczywiście, że możnaby dorzucić 5 kg peltierów chłodzonych pompą strażacką, ale akurat nie o to mi chodziło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie wywiercenie 4 otworow w zasilaczu i wyjecie go na zewnatrz jest latwiejsze niz papranie sie z jakas tasma :)))))

Ta strona nazywa się Tweak a nie Freak i wątpię, żeby każdy chciał coś sobie wiercić w obudowie... Ja bym poszedł dalej i dał sobie siana z obudową i wszystko podczepiłbym na nitkach do sufitu, wtedy to by dopiero była cyrkulacja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie wywiercenie 4 otworow w zasilaczu i wyjecie go na zewnatrz jest latwiejsze niz papranie sie z jakas tasma :)))))

Oj chyba troche przesadzasz ;) Przy okazji ma ktos tunel doprowadzajacy lub odprowadzajacy powietrze od/do CPU ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie wywiercenie 4 otworow w zasilaczu i wyjecie go na zewnatrz jest latwiejsze niz papranie sie z jakas tasma :)))))

Ta strona nazywa się Tweak a nie Freak i wątpię, żeby każdy chciał coś sobie wiercić w obudowie... Ja bym poszedł dalej i dał sobie siana z obudową i wszystko podczepiłbym na nitkach do sufitu, wtedy to by dopiero była cyrkulacja...

zartuje ze prosciej zale watpienie ze ktos moze wiercic w obudowie to juz przesada..., zabawa tasma jest dobra dla dzieci w przedszkolu ;), wiertara albo jescze lepiej dremel to absolutna podstawa, niestety nie wszyscy maja enermaxa wiec moga sobie bez obawy powiercic.. 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, mam http://republika.pl/staphi/przekroj.txt

 

 

taki glupi rysunek a ulatwi przemyslenia ;P

 

a pozatym nieoplaca sie aby tak bardzo naciskac aby zasilacz wycigaj powietrze znad procka, wkonu wiekszosc radiatorkow ma zrobione zeberka ktore maja przeplyw powietrza poziomy...

 

"}" to niba tysma klejaca majaca zakleic otwory wlotowe w zasilaczu, ok moze byc,

ale czy nielepiej dac wentylatorek (x) , w konuc zailacz tez sie grzeje

a jak bedzie wssysal zimne powitzre +cieple z CPU to nic mu sie niestanie.

a strzalki to wentylatorki i kierunek powietrza...

Proponuję tak...

Ja napisałem co zrobiłem i jakie miałem z tego korzyści.

Pisanie o tym "co bym zrobił i jakie to by było wspaniałe" nie ma sensu, więc proponuję, żeby każdy chwycił za co tam ma i zrobił to o czym pisze, a potem proponuję porównać wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...