Skocz do zawartości
przelip

Płyta główna ASrock FM2A75 Pro4 nie wykrywa dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam problem taki jak w temacie. W niedzielę składałem nowy komputer (jak w podpisie) i po złożeniu okazało się, że UEFI nie wykrywa dysku HDD Samsung. Próbowałem różnych kombinacji i nic nie pomogło, w końcu postanowiłem zainstalować system. W systemie oczywiście dysk również nie był widoczny. Wszedłem w Zarządzanie dyskami i tam też nie był widoczny. Po ponownym uruchomieniu komputera już się pokazał i wykrył go UEFI, więc myślałem, że wszystko jest OK. Niestety dziś po powrocie z pracy włączyłem komputer i dysk oczywiście nie był widoczny :/ Znowu ta sama historia i po ponownym uruchomieniu jest OK. Czy ktoś wie co może być przyczyną? Dodam tylko, że poprzednio HDD był podpięty pod komputer z Linuxem. Na dysku znajdują się 2 partycje, obie utworzone jeszcze na innym komputerze pod Win 7, obie sformatowane na NTFS. Czy jest na to jakiś sposób? Na SSD Samsung mam system i ten jest wykrywany bez problemu. System jest w systemie GPT natomiast HDD cały czas ma MBR, czy to może być przyczyną, że BIOS go nie wykrywa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, zmieniałem na samym początku i nic to nie dało. Właśnie sprawdziłem SMART przez Cristal Disk Info i niestety pokazuje status "ZŁY" :/ Nawet nie brałem tego pod uwagę bo nigdy nie miałem problemów z tym dyskiem, pod Linuksem nie ma żadnych problemów. Chyba czeka mnie zakup nowego dysku a ten posłuży jeszcze w drugim kompie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem z samsung f3 500 GB firmware 1AJ100E na płycie FM2A75 Pro4-M bios 1.80. HDD raz zaskoczył, później wyłączył się podczas pracy i juz nie jest wykrywany. Dysk, kable, i zasilanie działa na 100% sprawdzane na starej płycie ASROCK M3A785GMH/128M. Obok samsunga mam podpięty vertex 4 128 GB i działa bez problemu. Myślałem zeby zaktualizować firmware HDD ale nie ma nowszych ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety padł dysk. Wysłałem go na gwarancję (na szczęście jeszcze była ważna) i dostałem odnowiony fabrycznie egzemplarz. Sprawdź SMART jeżeli ci jakoś zaskoczy. U mnie na drugim kompie z Linuksem wykrywał go bez problemu. Może masz możliwość podłączenia go pod inny sprzęt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście dysk działa na 2 kompie smart ok. Na nowej płycie czasem go wykryje, ale rzuca błędami w seatools. Te same kable sygnałowe i zasilania. Już nie miałem cierpliwości oddałem mobo na gwarancję bo d-sub nei daje też obrazu zintegrowanej grafy. Zobacze co powiedza...

Edytowane przez kempez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze jest to powtórka z F3 kontra SB 700 SB 750 ? Pamietacie jak samsung musaił wypuścić nowe FW bo jaja z wykryciem były ...

 

Pajonk juz nie marudź ,,, wielu ma i nie ma żadnych problemów... a to ze ty sie sparzyłeś na starym Asroku to nie znaczy źe nowe też są takie same...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć; trochę archeologia bo temat sprzed kwartału ale się podepnę bo u mnie jest podobnie...

 

Świeży zestaw:

Płyta Asrock FM2A85x extreme6 z najnowszym UEFI z lutego,

procesor A10 5800k (jeszcze nie kręcony),

ram Geil evo laggera 2x4GB.

Dwa dyski Samsunga HD502HJ (F3) przy starcie się nie wybudzają (nie zaczynają kręcić talerzami) i UEFI ich nie widzi. W tym samym czasie stary Samsung SP2504C startuje bez problemu. Obdywa F3 startują bez zająknięcia na starej płycie Gigabite'a z AM2.

 

Co któryś start na asrocku F3 startują i działają poprawnie (nie mogę się dopatrzyć prawidłowości czemu tak się dzieje; na ponad 20 restartów zdarzyło się 2 lub 3 razy).

 

Zasilacz w obydwu przypadkach to 350 watowy Huntkey HK-350AP. Podejrzewałem, że jest za słaby ale wg ten strony http://www.coolermaster.outervision.com/index.jsp do takiego zestawu wystarczy około 280W. Zresztą, odłączyłem od płyty wszystko co sie dało, włącznie z monitorem i jedną kością ramu i nadal dyski nie startują. Sprawdzałem też podpinając dyski różnymi odczepami od zasilacza - nie pomaga.

 

Co ciekawe dyski zaczynają się kręcić (i dzialają) jeśli przy starcie kompa NIE są podpięte kablem sata do płyty głównej a tylko do zasilacza! Kable sata sprawdzone różne, stare i nowe, porty sata sprawdziłem wszystkie 7 na płycie.

 

Tutaj http://www.asrock.com/support/faq.asp?id=266 jest sugestia aby zaktualizować firmware dysku ale to dotyczy mostka sb850 i chipsetów intela wiec zakładam że nie ma sensu się za to brać.

 

Czy macie jakiś pomysł o co tu chodzi i gdzie jest problem? Płyta główna szwankuje, zasilacz potrzebny mocniejszy? Może to kwestia ustawień w UEFI?

 

z góry dzięki za pomoc bo już mi się pomysły skończyły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź dyski jakimś programem diagnostycznym z odczytem SMART, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś. U mnie okazało się, że Spin up time (czy jakoś tak) był dużo poza normą, czyli dysk nie zdążył się rozkręcić zanim reszta sprzętu wystartowała i UEFI go nie widział, chociaż podpinając go pod inny komputer z płytą na zwykłym BIOSie i zainstalowanym Linuksem, dysk ruszał bez zająknięcia, może nowe UEFI są bardziej wrażliwe na usterki dysków? Jeżeli to nie to, zostaje kwestia jakichś ustawień w UEFI związanych z dyskami, może zmiana z trybu AHCI na IDE lub odwrotnie. Do jakich portów podpinasz dyski SATA 2 czy SATA 3? To samo się dzieje, gdy podpinasz tylko 1 dysk? Miałem już podobny problem z płytą MSI i portem SATA 3, dysk nie startował natomiast po podpięciu do SATA 2 nie było problemu, ale była to płyta na chipsecie Intel. Sam wiem, że nie ma nic bardziej denerwującego jak to, że po złożeniu nowego sprzętu coś nie działa Dołączona grafika

Jak wszystko zawiedzie sprzedaj oba dyski i kup jeden nowy dysk 1 TB Dołączona grafika jak dobrze je sprzedaż to nie będziesz musiał dokładać ani złotówki, a zawsze to mniej wibracji w czasie pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz nie jest źródłem problemu - to samo dzieje się na nowym Chieftecu CTG-500-80P (500W).

 

Dane ze SMART... Dyski są sprawne. Jeden z nich, ten którego więcej razy próbowałem uruchomić, ma bład długiego wybudzania (ponad 26 sek), który pojawil się po zabawach z nową płytą (pewnie jeden z tych długich startów go spowodował).

W więszości robiłem testy z jednym podpiętym dyskiem, ale różne kombinacje z drugim też niczego nie dawały. Plyta ma tylko porty SATA3 - tak jak pisałem sprawdziłem wszystkie 7.

Zmiany w UEFI (AHCI/IDE, fastboot itp) nic nie dają.

Przypadkowo wystartowałem kompa z odłączoną wtyczką 12V, oczywiście nie ruszył ale dysk od razu zaczął sie kręcić i sprawial wrażenie działającego i gotowego do pracy. Po podłączeniu wtyczki 12V oczywiście nie startuje.

 

Co do sprzedaży to dzięki za pomysł ale kupiłbyś takie używane dyski? chyba tylko po to żeby wydłubać z nich co poprzedni właściciel tam trzymał. Tak wiec raz że nikt tego nie kupi, dwa ja mam manię prześladowczą i schzę na punkcie prywatności wiec szybciej je wrzucę do mordoru niż sprzedam.

 

Generalnie jestem w kropce. Wszelkie pomysły jak ruszyć do przodu mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro dane SMART są ok to sprzedaj dyski i tyle, ale najpierw wykasuj wszystkie dane jakimś programem do zerowania dysków jeżeli się boisz o to, że ktoś będzie się bawił w odzyskanie Twoich danych. Jeżeli nie jesteś przestępcą i nie masz tam dowodów, które Cię obciążają to nie ma się o co bać :) a po zerowanie dysku nikt domowymi sposobami tego nie odczyta. Tutaj link do kilku aukcji, jednak są ludzie którzy chętnie kupią używany dysk zwłaszcza w dobrej cenie, bo jeżeli wszystkie inne próby uruchomienia dysków zawiodły to co pozostaje? Albo zmień płytę główną ;) chociaż nie ma pewności, że na innej będzie działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć;

 

Zrobiłem aktualizację firmware na dyskach zgodnie z tym http://knowledge.seagate.com/articles/en_US/FAQ/223631en?language=en_US (a na dobrą sprawę zgodnie z tym http://www.jack-brennan.com/samsung-firmware-update-for-p67-and-sb850/) i działa :)

Tak jak pisałem wcześniej, to jest soft rozwiązujący problem współpracy ze starym chipsetem AMD i do Intelem, ale po aktualizacji dyski ruszają na Asrocku.

Wersja softu na dyskach zmieniła się z 1AJ1004E na 1AJ1005E.

 

Dzięki za pomoc i pomysły.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...