Skocz do zawartości
Mihau99

GA-945GCM-S2L i E8200 - zaniżone FSB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Na płycie Gigabyte GA-945GCM-S2L zamontowałem procesor Core 2 Duo e8200, płyta ta obsługuje go jedynie po OC. Ustawienia 333x8 bios akceptuje, problem pojawia się w windowsie, cpu-z pokazuje prawidłowe ustawienia ale inne programy jak hwinfo, speccy, occt pokazują zaniżone FSB. Sprawdzałem wydajność procesora za pomocą programu super pi i okazało się że cpu-z błędnie pokazuje ustawienia. Wynik 333x8 byl gorszy od 266x6.

Na tych zdjęciach widać niskie fsb w programie hwinfo:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Zdjęcia z ustawieniem 266x6 nie posiadam bo nie mogę wrócić do tych ustawień ale wynik w super pi był lekko ponad 30 s.

Ma ktoś jakiś pomysł co z tym zrobić? Wiem że najlepiej kupić odpowiednią płytę ale to wyjście zostawiam na koniec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszym zdjęciu procesor chodzi 8x200MHz, na drugim 8x156MHz. Nie dziwne, że 8x266 jest szybszy.

 

Jesteś pewien, że chodzi 6x266MHz czy może oszczędzanie energii zbija mnożnik w idle do x6 a pod obciążeniem jest x8?

 

Jaką masz wersję biosu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiałem różne częstotliwości i jest to samo. Płyta wstaje, bios pokazuje czestotliwość dobra, cpu-z tez ale inne programy już inna i testy to potwierdzają.

 

Doszedłem do tego, że gdy funkcje Termal monitor (TM2) ustawie na disabled wtedy zaniżona jest prędkość fsb. Szyna chodzi już na 333 ale jest jeszcze problem z mnożnikiem, cały czas jest ustawiony na 6. Funkcja EIST jest enabled ale hwinfo podświetla ją na czerwono co widać na załączonym zdjęciu. Ustawienie ręcznie mnożnika jest możliwe jedynie w wersji biosu beta f8d ale wtedy zmniana chociaż na 7 powoduje przywrócenie standardowego zegara 266. Płyta uruchamia się z wartością 333x8 jedynie przy wyłączonej funkcji Termal monitor ale wtedy jest zaniżona prędkość fsb.

Dołączona grafika

Edytowane przez Mihau99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...