Skocz do zawartości
vanThorfun

Problem po dodaniu pamięci RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Specyfikacja sprzętu:

płyta główna: ASUS P5QPL-AM

procesor: Intel Core 2quad Q6600

Grafika: Radeon HD 5770

RAM: DDR2 Kingstone 4GB/800 (2x2GB), CL6

System: Win7 32-bit

Problem:

Kupiłem nowe RAMy (powyższe) i zastąpiłem nimi 2x1/800 GB kingstone CL6. Średnio 2-3 razy w tygodniu wyskakiwał blue screen. System ten mam już od trzech lat i nigdy nie miałem takich problemów. Próbowałem zmieniać timingi i zasilanie kości w BIOSie (zarówno podwyższać, jak i obniżać), ale nic to nie dało. Próbowałem też zmniejszyć ich prędkość, ale dalej zero rezultatów. Robiłem testy Memtestem i zawsze wyskakiwało 0 błędów, a system ciągle niestabilny i w różnych programach nie działają czasami różne losowe funkcje. Teraz doszły jeszcze problemy ze zwieszaniem się systemu. Wystarczy, iż mam włączonego winampa i chrome’a, a bardzo często system zawiesza się nawet na minutę. Włożyłem stare kości RAM i przywróciłem ich ustawienia w BIOSie i problem nie ustąpił (gdy wcześniej tak postępowałem, wszystko zaczynało działać normalnie). Dodam iż zarówno stare, jak i nowe kości są na liście kości wspieranych przez płytę główną.

Ma ktoś pomysł, co jeszcze można zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dyskiem wydaje się być wszystko w porządku.

 

Co do zasilacza:

jakiś specjalnie jakościowo dobry to on pewnie jest, ale ma 500W, więc powinien mieć spory zapas mocy. Myślisz że to z zasilaczem może być problem? Jak pisałem, po włożeniu starych RAMów może i blue screen nie wywala, ale za to w zasadzie nic nie działa poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakiś specjalnie jakościowo dobry to on pewnie jest, ale ma 500W, więc powinien mieć spory zapas mocy.

Może łaskawie napiszesz co to za zasilacz? Marka i model. Nie wiesz gdzie sprawdzić? Otwórz obudowę i przeczytaj na naklejce. Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i wszystko w tym temacie Dołączona grafika

1 sprawdz napiecia multimetrem w idle i w stresie.

2 wylacz C states w biosie i eist,

3 ustaw cpu vcore na sztywno, albo podnies o 0.05

4 zainstaluj nowy system

Edytowane przez Yogi311

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek podłącz hdd pod inna wtyczkę z zasilacza, użyj innego przewodu sata jeśli posiadasz.

 

Przetestuj dysk jak radzono na początku.

 

Sprawdź też jak komputer pracuje na pojedynczej kości ram.

Sprawdź w biosie czy CommandRate jest ustawione na 2T.

Sprawdź temperatury procesora, mogło się zdarzyć, że przy wymianie ramu radiator wypiął się z jednego pinu.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM ustawiony był od początku na 2T, a na pojedynczej kości te same problemy.

Znalazłem jednak rozwiązanie:

Okazało się, iż uszkodzony jest drugi dysk (mam dwa dyski po 500GB), który na szczęście nie był dyskiem systemowym. Po jego odpięciu wszystko działa normalnie.

Mam jeszcze tylko jedno pytanie:

Czy możliwe jest, że po wpięciu nowych RAMów ten dysk został uszkodzony przez "ultrawysoką" jakość mojego zasilacza? Zastanawiam się teraz nad kupnem dodatkowego dysku zewnętrznego i nie wiem, czy muszę też wymienić zasilacz, żeby dalej nie mieć problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i wszystko w tym temacie Dołączona grafika

 

Tyle znaczy ile?

zasilacz tak czy tak radziłbym wymienić

 

Dlaczego? LC Power to całkiem znośne zasilacze, nie wolno ich mylić z Linkwordami, Logicami i co tam jeszcze podobnie się pisze, brzmi.

 

Mało prawdopodobne, że to zasilacz jest winny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle znaczy ile?

wystarczająco Dołączona grafika - czyli odp tak jak post do ktorego odnosi sie Twoj cytat z przekorą Dołączona grafika

 

zaproponowałem zmianę bo kumplowi taki zasilacz ufurał calutkiego kompa, pozostał tylko o dziwo proc i7 860 (aczkolwiek nie wiem co spowodowało to że tak sie stało, czyli czy np nie bylo dodatkowego czynnika ludzkiego :P). Rozumiem ze to nie jest tak ze od razu wszystkie zasilacze firm "polecanych" sa w 100% bezawaryjne.

Edytowane przez Yogi311

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...