Skocz do zawartości
Swistaq

Modernizacja i7 930 z HD5870

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Maszyna jak w sigu, zastanawiałem się czy wymiana karty graficznej na HD7970 jest dobrym pomysłem. Dokładniej zastanawiam się czy nie lepiej wymienić wszystko na nową platformę z Core i7-3770K. Ocena tylko i wyłącznie pod kątem grania w 1920x1080, aktualny sprzęt przy wykorzystywaniu do rzeczy nie związanych z graniem wystarcza mi w zupełności. Z informacji które posiadam wymiana samej karty powinna dać niezłego kopa, a wywalanie kasy na cały nowy komputer raczej w tym przypadku nie ma większego sensu. Pytanie moje więc po pierwsze czy mam rację? Czy PSU które posiadam (OCZ ModXStream Pro 600W), pociągnie mój rig z aktualnym OC i nową kartę którą też w razie potrzeby i możliwości chciałbym podkręcić i po trzecie czy moja stara konfiguracja będzie wąskim gardłem (z moich informacji wynika że w żadnym razie) dla HD7970 stock/oc. Z góry dziękuję za konstruktywne odpowiedzi i sugestie, jeżeli temat był już poruszany dla bardzo podobnej sytuacji jak moja przepraszam za śmiecenie ale nie znalazłem i proszę o wskazanie właściwego wątku. Pozdrawiam !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten i7 + 7970 , to dobre połączenie , odczujesz spory skok wydajnościowy , zasilacz da rade z w/w konfigiem , w końcu to markowe 600W , możesz spokojnie kręcić zarówno cpu jak i karte

Edytowane przez gando

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"czy 6GB Ram przy współczesnych grach to jest wystarczająca ilość ?"

Raczej tak, chociaż za ok.1/2 lata może się to zmienić.

Edytowane przez kacperciaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Zastanawiam się nad kartą ASUS Radeon HD 7970 GHz Edition Matrix lub ASUS Radeon HD 7970 DirectCU II. Niestety z tego co widziałem obie karty mają 2x8pin złącze zasilania. Mój zasilacz ma jedynie 6+2pin i 6pin, do tego wszystkiego patrząc na wyniki testów pobieranej mocy link to przy Furmarku na standardowych ustawieniach są tam wartości bardzo bliskie 600W. Czy jest sens wymieniać zasilacz, czy dać sobie spokój i kupić jakąś konstrukcję referencyjną (mniejszy pobór mocy, złącze 8+6pin)?

 

Edit: Co do wtyczek to w sumie 6 pin i 8 pin mają tyle samo linii 12V (3) a te 2 dodatkowe to masa, więc można by kupić/zrobić(lub wykorzystaćz zestawu) przejściówkę i ok, tylko co z tym maksymalnym obciążeniem ?

Edytowane przez Swistaq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update co do moich poszukiwań. Wyczytałem że wtyczka molex 4pin dostarcza 50W, wtyczka 6pin 75W natomiast 8pin złącze ma max 150W przewidzianego obciążenia. Jeżeli chodzi o całkowitą moc to rzeczywiście mój zasilacz powinien sobie spokojnie poradzić, niepokoi mnie jednak fakt że mam tylko jedno złącze 8pin na kartę graficzną i jedno 6pin które po użuciu przejściówki na 8 pin mogę wykorzystać mając do dyspozycji 150+75=225W. Patrząc na pomiar mocy z tego artykułu wychodzi 222W dla wersji stock Asus Radeon HD 7970 DirectCU II czyli na samej granicy. Wiem że prawdopodobnie przesadzam i wszystko będzie działać jak należy ale przy tej ilości pieniędzy jakie mam zamiar wydać chciałbym od kogoś usłyszeć wartościowy komentarz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wtyczka 6pin 75W natomiast 8pin złącze ma max 150W przewidzianego obciążenia.

 

Nie wydaj ci się to bzdurą? Popatrz na te wtyczki. Co widzisz? Zarówno wtyczka 6pin jak i 8pin ma trzy przewody +12V. Jakim cudem ta druga może więc przesłać dwa razy więcej mocy/prądu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaj ci się to bzdurą? Popatrz na te wtyczki. Co widzisz? Zarówno wtyczka 6pin jak i 8pin ma trzy przewody +12V. Jakim cudem ta druga może więc przesłać dwa razy więcej mocy/prądu?

 

Też mi się tak wydawało, nie mogę teraz znaleźć ale pamiętam że gdzieś czytałem 2 argumenty za tym 1. Średnica przewodów (sam z ciekawości jutro popatrzę czy u mnie się czymś różnią) 2. Układ w samym PSU do którego te 3 linie są podłączone może nie wytrzymać obciążenia większego niż jest zakładane.

 

Edit: Tutaj jest to między innymi opisane (2 post). Znalazłem też informację że sam slot PCIE ma możliwość dostarczenia 75W więc chyba mogę spać spokojnie :)

Edytowane przez Swistaq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie tego potwora.

Też ma tylko dwie wtyczki a zobacz ile pobiera mocy.

 

Tabliczka Twojego zasilacza deklaruje 25A (300W)na linię 12V. Nie wiem czy tam są rzeczywiste dwie linie czy jedna. Tak czy owak, jak zasilacz nie będzie się przegrzewał, nic mu nie będzie.

 

============

Edit:

Tak trochę skupiłem się na karcie, zapomniałem o procesorze. Aby naprawdę spać spokojnie pomyślałbym nad kartą z mniejszym apetytem lub mocniejszym zasilaczem. Gdyby tam było i5 trzeciej generacji, to pikuś. i7 930 @4GHz ciągnie już zdrowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem nie powinno być problemu , cały zestaw pobierze w stresie ok 400W

 

poniżej konfig testowy + dane gpu:

 

CPU: Intel Core i7-3960X @ 4.3GHz

Motherboard: EVGA X79 SLI

Hard Disk: Samsung 470 (256GB)

Memory: G.Skill Ripjaws DDR3-1867 4 x 4GB (8-10-9-26)

Case: Thermaltake Spedo Advance

Dołączona grafika

Edytowane przez gando

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak furmark to wiadomo , bo widać że do gtx560ti wymagane wówczas PSU 600W , ale w grach to inna bajka , ja sam mam prądożerce w obudowie zarówno cpu jak i gpu , i jak miałbym patrzeć na furmara to bym musiał kupić 700W , a mam markowe 450W i działa bez zajęknięcia

 

znajomy ma markowe 550W + Q9XXX+gtx480 i wszystko jest ok

Edytowane przez gando

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...