Skocz do zawartości
Heat

Asus X79 Pro - dostępna tylko połowa ilości pamięci RAM (16GB)

Rekomendowane odpowiedzi

Znajomy poskładał sobie konfig na LGA 2011 - całość postawiona na płycie Asus'a X79 Pro . Do zestawu kupił ram - 2x8GB.

 

System Win7 Home Premium 64 bit, czyli wg producenta obsługuje 16GB pamięci RAM.

 

System wykrywa 16GB ale w informacji o systemie jest adnotacja, że owszem zainstalowana pamięć to 16GB ale dostępna to : ~7.95GB.

 

Wszystkie programy diagnostyczne wykrywają pełne 16GB - niestety w windzie dostępna pamieć to cały czas 7.95GB.

 

Ktoś ma jakiś pomysł co może być powodem ? Przeszukałem cały bios w poszukiwaniu jakiejś opcji, która mogłaby blokować połowę RAM'u i niestety poległem... :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy gdyby to był problem sprzętowy to windows pokazywałby, że jest 16GB zainstalowane a tylko 7.95GB dostępne ? Jak dobrze pamiętam to jak było coś nie tak z ramem np padnięta kość to w ogóle jej nie wykrywało...

Tak jak wspominałem wcześniej wszystkie programy diagnostyczne normalnie wykrywają pełną ilość, wydaje mi się, że to jest bardziej jakiś problem systemu ?

 

EDIT : ram śmiga od początku na def czyli 1333MHz, są to jakieś HyperX 1600MHz, nie pamiętam dokładnie bo kompa nie mam u siebie.

Edytowane przez Heat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku, o ile tak się rzeczywiście nazywasz... ;)

 

Mógłbyś mi wytłumaczyć co może mieć wspólnego podniesienie napięcia VTT/IMC z problemem z dostępnością pamięci z poziomu windy ? Winda w zasobniku systemowym tam gdzie masz info o systemie pokazuje, że jest 16GB zainstalowane ale w nawiasie jest adnotacja (7.95GB dostępne). Oczywiście mogę zrobić test ze zmianą napięcia ale nie bardzo rozumiem co to może zmienić, rozumiem gdyby były problemy ze stabilnością, to ok, ale tutaj takich nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu tak jest. Jednak do stabilnej pracy potrzebne są okreslone wartości napięć.

 

Nie ma w bisoie opcji, która może blokować ram.

Jeżeli niepoprawnie wykrywa pamięci to ja bym przetestował każdą oddzielnie na najniższej częstotliwości.

Dla testu można podnieść napięcia - to nie zaszkodzi. Ja przy 8x4GB już przy 1600 muszę ostro woltować IMC.

Możliwe, ze płyta uszkodzona lub nie lubi tych pamięci. Może poprzekładać w slotach.

Zakładam, że bios najnowszy.Próbowałeś XMP?

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. A w systemie w msconfig może coś namieszane?

2. W Biosie tryb Interleave sprawdzić.

3. Żonglowanie pamięciami w slotach też warto zrobić. W teorii nie powinno mieć znaczenia bo sys widzi ram, ale teoria i praktyka wiadomo jak się lubią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno to jest Windows 7 Home Premium a nie Home Basic (drugi od dolu)?

 

Limity pamięci fizycznej w systemie Windows 7

W poniższej tabeli określono limity dotyczące pamięci fizycznej dla różnych wersji systemu Windows 7.

Wersja Limit w 32-bitowym systemie Windows Limit w 64-bitowym systemie Windows

Windows 7 Ultimate 4 GB 192 GB

Windows 7 Enterprise 4 GB 192 GB

Windows 7 Professional 4 GB 192 GB

Windows 7 Home Premium 4 GB 16 GB

Windows 7 Home Basic 4 GB 8 GB

Windows 7 Starter 2 GB 2 GB

 

http://support.microsoft.com/kb/978610

 

Druga sprawa - grzebanie w msconfig:

 

open an elevated command prompt (type cmd in the search box, right click the restult and choose 'Run As Administrator')

type: msconfig

This brings up the configuration utility.

Click the Boot tab, and then click the Advanced Options button.

In that window, there is a setting for Maximum Memory - Make sure the checkbox for it is clear (not checked), then reboot your computer.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...