Skocz do zawartości
Makduf

Dziwna praca komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, miesiąc temu zmodernizowałem komputer. Wymieniłem procesor (z amd x2 255 na intel i5 3470) oraz płytę główną. Wszystko zamontowałem zgodnie z instrukcjami. Uruchomiłem, komp działa, postawiłem nowy system, zainstalowałem sterowniki, wszystko ładnie pięknie. Otóż po pewnym czasie użytkowania, komputer zaczął działać wolniej, czyt. kopiowanie / rozpakowywanie archiwów z winRar'a tak zamula komputer, że zdarza się, że filmy albo muzyka mi się przycinają, soft dość długo się otwiera, zdarzają się "braki odpowiedzi" a czasami usłyszeć można "ćwierkanie" z komputera. Odrazu zaznacze, że wirusy raczej odpadają gdyż był też sprawdzany pod tym kątem i nic nie wykazało. Dodam, że problem dotyczy głównie systemu, w grach nie widzę diametralnych spadków klatek, czasami zdarzają się dłuższe dotyczy poziomów. Na starej konfiguracji takie wydarzenia raczej nie miały miejsca. Czy ktoś może mieć jakis pomysł co się możę dziać?

 

Pozdrawiam Mak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy podejrzany to hdd. Wrzuć SMART. Na Windowsie XP takie rzeczy miały miejsce, gdy kontroler dysku przełączył się w tryb PIO. Nowszych OS to chyba nie dotyczy, sprawdzić jednak możesz na wszelki wypadek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz włącze benchamark z HDTune'a, CPU na boxowym chlodzeniu standardowo ma 34-36 *C max 65 chyba, poza tym ma odpowiednie taktowanie od 1600 do 3200 a w TURBO 3400. GPU ma 27-74 *C średnio 35*C

 

 

Benchmark poszedł OK, CPU Usage -1,0%

Edytowane przez Makduf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odrazu zaznacze, że wirusy raczej odpadają gdyż był też sprawdzany pod tym kątem i nic nie wykazało.

Doprecyzuj.

 

Ogólnie rzecz biorąc odpal inny system żeby wyeliminować błąd oprogramowania.

Bo możesz sprawdzać cały sprzęt itd... ale jak masz babola w systemie to cała praca

na marne :)

 

Odpal świeży system z usb albo live cd i prawdź czy działa.

To zajmie ci chwile a już będziesz wiedział czy szukać w sprzęcie

czy oprogramowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro samemu składałeś komputer to zacznij od ponownego sprawdzenia/poprawienia kabli sata. Jeżeli są luźne, to testuj to na otwartej budzie, bo nie masz gwarancji czy podczas zamykania/ustawiania pod biureczkiem przewody się lekko nie wysuną.

Prawdopodobnie podpiąłeś swój dysk pod Sata1 na płycie (jedno z dwóch białych gniazd, 6GB) - nie zaszkodzi sprawdzić jak system będzie się zachowywał po podpięciu pod gniazdo Sata3/4/5/6 (3GB).

W biosie zaladuj ustawienia defaultowe.

Pamięci sprawdź memtestem (obrazy pod usb lub cd: http://www.memtest.org/#downiso ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że chodzi właśnie o SATA gdyż to była jedyna różnica między starą a nową platforma. Na starej płycie miałem tylko i wyłącznie SATA II a tutaj jest SATA III, więc podpiołem tam gdzie lepiej.

A tak na marginesie RAM mam wpięty w złącza 1 i 3. Jutro sprawdzę SATA gdyż dzisiaj nie będę miał zbytnio czasu i dam znac co i jak.

 

 

MEMtest przeszedł OK 3 razy

Edytowane przez Makduf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...