Skocz do zawartości
iPeX

i5 3570k problem z OC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jakieś 10 miesięcy temu zakupiłem ten procesor i po około 7 miesięcy użytkowania postanowiłem wyciągnąć z niego trochę więcej mocy. Miałem zamiar dojść do 4.4 GHz, bo z tego co widzę to jeden z "najpopularniejszych" OC tego procesora, jednak już przy 4.3 GHz niezależnie od ustawionego napięcia procek był niestabilny. Zostawiłem go więc na 4.2, porobiłem stress testy i tak zostawiłem. Miałem wtedy ustawione napięcie 1.28V. Po jakimś tygodniu pojawił się bluescreen, więc wszedłem szybko do BIOS-u i zwiększyłem do napięcie do 1,285 V. Od tamtego czasu przez jakieś 3 miesiące komputer działał bez żadnej zawieszki, więc myślałem że jest po problemie. Jednak ostatnio znowu - dostałem 2 bluescreeny w ciągu 4 dni, więc coś jest na rzeczy.

 

Tutaj moje pytanie - czym jest to spowodowane, że procesor na danym napięciu przez pewien czas działa stabilnie, a potem system zaczyna się wieszać? Słyszałem coś o degradacji procesorów, czy to może być to? Może po prostu mój egzemplarz nie jest stworzony do OC (nie potrafi osiągnąc 4.4 GHz, co zdecydowanej większości się udaje) i powinienem jeszcze bardziej obniżyć taktowanie?

 

Podam jeszcze parę innych napięć:

CPU PLL: 1.832 V

VTT Voltage: 1.05 V

PCH Voltage: 1.06 V

 

Pozdrawiam,

Karol

Edytowane przez iPeX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przydałoby się jeszcze parę innych danych: jaka płyta główna, pamięci, chłodzenie, temperatury. 

 

ściągnij sobie: realtemp, prime95, cpuz, coretemp. odpal prime95 w trybie SMALLFFT i obserwuj temperatury. jeżeli nie przekraczają 80C to podbijaj dalej napięcie. bez zdejmowania ihs możesz spokojnie jechać do ~1,35 wtedy w prime95 będziesz miał około 90C ale w grach max to będzie 75-80C. coretemp podaje napięcie vid które nie może przekraczać 1,52v wg specyfikacji intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przydałoby się jeszcze parę innych danych: jaka płyta główna, pamięci, chłodzenie, temperatury. 

 

ściągnij sobie: realtemp, prime95, cpuz, coretemp. odpal prime95 w trybie SMALLFFT i obserwuj temperatury. jeżeli nie przekraczają 80C to podbijaj dalej napięcie. bez zdejmowania ihs możesz spokojnie jechać do ~1,35 wtedy w prime95 będziesz miał około 90C ale w grach max to będzie 75-80C. coretemp podaje napięcie vid które nie może przekraczać 1,52v wg specyfikacji intela.

Płyta to AsRock PRO3 B3, pamięci to Kingston HyperX 1600 MHz 4x2GB, a chłodzenie to jakiś Zalman 5-letni. Temperatury obecnie w stresie nie przekraczają 70 stopni. Czemu mam podbijać dalej napięcie, skoro testy nie wykazują niestabilności? Chodzi mi o to, dlaczego po pewnym czasie dane napięcie "przestało wystarczać". Zrobię w sumie test tym Prime95, póki co robiłem tylko IntelBurnTestem ustawionym na 50 powtórzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki był kod bsoda? zapisałeś? 

 

tutaj są rozkminione kody: 

BSOD Codes for LGA 1155 Ivy Bridge
0x101 = increase vcore
0x124 = increase/decrease vcore or QPI/VTT... have to test to see which one it is
0x0A = unstable RAM/IMC, increase QPI first, if that doesn't work increase vcore
0x1E = increase vcore
0x3B = increase vcore
0x3D = increase vcore
0xD1 = QPI/VTT, increase/decrease as necessary, can also be unstable Ram, raise Ram voltage
0x9C = QPI/VTT most likely, but increasing vcore has helped in some instances
0x50 = RAM timings/Frequency or uncore multi unstable, increase RAM voltage or adjust QPI/VTT, or lower uncore if you're higher than 2x
0x109 = Not enough or too Much memory voltage
0x116 = Low IOH (NB) voltage, GPU issue (most common when running multi-GPU/overclocking GPU)
0x7E = Corrupted OS file, possibly from overclocking. Run sfc /scannow and chkdsk /r

 

http://www.overclock.net/t/1198504/complete-overclocking-guide-sandy-bridge-ivy-bridge-asrock-edition

 

temperaturę 70C sprawdzasz czym realtemp? czy asrock tunerem czy jak mu tam? bo ten drugi to pokazuje zaniżoną temperaturę. 

 

to że procek traci stabilność to norma gdy nie jest w 100% ustabilizowany lub pada ofiarą degradacji spowodowaną przede wszystkim temperaturą.

 

co twoim zdaniem znaczy że działał super? to że przeglądarka internetowa się nie wysypywała? czy to że np możesz grać po 12h nonstop w BF3 w multi na 64 "ludziów" i 1000 ticketów?

 

sprawdzając stabilność primem musisz wejść w panel sterownia -> narzędzia administracyjne ->  podgląd zdarzeń -> dziennik systemu windows -> system, następnie odświeżać sobie na bieżąco  i wypatrywać błędów WHEA które świadczą o niestabilności. 

 

jeżeli sobie dalej z tym nie poradzisz to możesz wrzucić zrzuty ekranu ustawień biosu, to może coś wypatrzymy co jest nie tak ustawione. robisz to poprzez wciskanie na każdym ekranie F12 z włożonym penem do usb. bios sam zrobi zrzut ekranu na pena.

 

 

na koniec, najlepszym testerem stabilności są gry. takie które mocną męczą procka np metro last light na tej grze miałem najbardziej rozgrzanego procka w historii mojego grania :D, bf3 też bardzo ładnie testuje stabilność. czasami primem może ci przejść 12h a bf3 wysypie się na ekranie startowym.

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kodu bsoda niestety nie zapisałem, jeśli jeszcze raz się pojawi to na pewno zanotuję. Mówiąc działał super mam na myśli to że ani razu się nie zawiesił czy to w Windowsie czy to w BF3 grając z 3h pod rząd czy też w SC2, który jest naprawdę CPU-heavy i podczas dużych potyczek bardzo obciąża procesor. Poza tym przeszedł pomyślnie IntelBurnTesta na 50 stepach na poziomie stresu Very High. W momencie gdy zaczynały się bsody komp zawieszał sie po 15 sekundach w czasie tego testu, za każdym razem pomogło podwyższenie napięcia o 0.05V. Dzisiaj albo jutro zrobię test Prime95 i zobaczę czy tempy nie są za wysokie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie to minutę po odpaleniu Prime95 wszystkie programy pokazują temperaturę 100*... To musi być chyba jakiś błąd, przecież przy takiej temperaturze komputer by się zrestartował żeby zapobiec uszkodzeniom. Aczkolwiek pewnie ta temperatura jest za wysoka, może nie aż tak wysoka, ale bardzo możliwe, że to w tym leży problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100c to dużo za dużo. max to 90C. stąd masz problemy. komp się tak od razu nie zrestartuje, włączy się throthling i procek żeby przeżyć sam zacznie zbijać takty i napięcie żeby sobie poradzić z temperaturą a jak sobie nie radzi to się wysypuje. 

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz poustawiałem w BIOS-ie napięcie tak jak w tym poradniku (Offset zamiast Fixed) i proc pracuje stabilnie na ~1.24V zamiast 1.29V, co za tym idzie temperatury teraz przy testowaniu nie przekraczają 90*C, ale to i tak dużo i zamówiłem lepszy cooler. Tutaj moje pytanie - wg. tego poradnika mam testować w Prime95 podwyższając o 1 mnożnik i sprawdzając za każdym razem stabilność, jak się zwiesi to mam podnosić napięcie - co mam zrobić, jeśli po ustawieniu mnożnika na 43 (4.3GHz) komp dostaje bluescreena od razu po starcie systemu? W poradniku chyba tego nie opisali. Czy to jest po prostu koniec możliwości dla mojego procesora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę że nie jest to koniec możliwości twojego procka. jeżeli za szybko miga ci bsod i nie wiesz z jakim kodem błędu się wysypał to musisz w zaawansowanych ustawieniach systemu odhaczyć automatyczny restart:

 

Dołączona grafika

 

 

jeżeli chcesz więcej wycisnąć z procka to musisz ciąć ihs. dzięki temu zyskasz -20C od tego co masz teraz i spokojnie procka pogonisz na 4,5-4,6. kumpel ma nie ciętego 3570k @ 4,5 przy 1,36v ale ma obudowę taką jak ja oraz chłodzeniem procka zajmuje się thermalright silver arrow SB-e :P i temperatury w upały u niego dobijają do 90C. także jak zmienisz coolera to pisz co tam dalej z twoim kręceniem.

 

 

generalnie ja nie stosuję się do szukania stabilności krok po kroku. skoro wiem że procek powinien robić 4500 przy 1,25v to na tyle go ustawiam i jeżeli się sypie to podbijam napięcie tak długo aż się ustabilizuje i wiem z jakim egzemplarzem mam do czynienia. mój 4,5 robi przy 1,3v a 4,6 przy 1,36v. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odznaczenie opcji "Automatycznie uruchom ponownie" sprawia, że komp się już nie zawiesza od razu ale działa niestabilnie, raz się wywalił bsod po jakiejś minucie. Myślę, że jest to spowodowane zdecydowanie zbyt niskim napięciem w spoczynku (poniżej 1.1V!). Dopiero pod obciążeniem napięcie wzrasta. Może ktoś w ogóle wyjaśnić, o co chodzi z tym ustawianiem napięcia na Offset? Jakoś czytam na angielskich stronach i nie mogę zrozumieć. Jeśli mam mieć ustawione stale na Offset i +0.005V, tak jak piszą na http://www.overclock.net/t/1198504/complete-overclocking-guide-sandy-bridge-ivy-bridge-asrock-edition, to jak mogę zwiększyć napięcie w idle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie musisz zwiększać napięcia w idle, wyłącz C3 i C6 będzie lepiej, C1E enable. jak ustabilizujesz procka to wtedy możesz je spróbować włączyć ja ich unikam jak ognia przez to że procka zmuszają do energooszczędności gry nie działały mi płynnie.

 

offset ustaw na +0,005, level 3, podbijaj napięcie przez additional turbo voltage. power limity ustaw na 500. PLL 1,709v, PLL overvoltage disable. 

 

w windowsie ustaw sobie profil zasilania na zrównoważony. 

 

ja robię to tak jak wyżej odpalam cpuz, prime95 smallfft i obserwuję napięcie i temperatury. jeżeli napięcie nie przekracza 1,35v i temperatury 90 to jesteś w domu. 

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok udało się ustabilizować 4.3 GHz na 1.315 V. Dalej już chyba nie pójdzie bo na 4.4 zawiesza się po minucie testowania nieważne czy dam 1.32V czy 1.345V. Spróbuję jeszcze we wtorek bo wtedy pewnie cooler dojdzie, ale nie wydaje mi się że coś więcej z tego wyciągnę.

Edytowane przez iPeX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszę po długiej przerwie, zasilacz padł i dopiero przysłali nowy z gwarancji. Założone nowe chłodzenie + zdjęty IHS i nie przekracza teraz 65 stopni, udało się wejść na 4.4 GHz przy 1.33V. Przy 4.5 GHz zwiecha przy starcie systemu niezależnie od ustawień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrob screeny biosu (F12 z penem wlozonym do usb) i je tutaj wrzuc. dziwne ze na 4,5 nie idzie do 4,4 az tak duzo napiecia nie potrzebuje probowales dowalic prockowi tak z 1,4v? przy zdjetym ihs spokojnie da sobie z tym rade przynajmniej na testa czy wstanie winda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia w biosie mam tak jak w tym poradniku co linka dałeś, tylko turbo voltage zwiększam. Ale to 4.4 to i tak mi w zupełności wystarczy, więc raczej już dam sobie z tym spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...