Skocz do zawartości
aCold

Bluescreeny Windows 7(format nie pomaga)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od dość dawna męczę się z "bluescreenami" występującymi w moim komputerze. Miałem Windows 7, kiedy się to zaczęło. Zainstalowałem 8 - problem nie ustawał, po jakimś czasie system był już rozsypany do takiego stanu, że nie szło go uruchomić.  Znajomy podsunął mi pomysł, że mogą się uszkadzać moduły pamięci operacyjnej, lub dysk. Robiłem skanowania memtestx86 i faktycznie wysypało błędami przy 2 modułach(mam 2 moduły kingston Hyper X po 2 GB i jeden też Hyper X jakieś ciut starszej serii, ale te same taktowania, czyli 1600 MHz.) Wróciłem na 7, a uszkodzone moduły zareklamowałem. Dostałem nowe. Przez ten czas komputer był tylko na tym jednym module 2 GB. Po otrzymaniu nowych przez jakiś czas jeszcze był spokój. Teraz dalej. Nie wiem, czy to ich wina, czy płyta główna jest niekompatybilna z którymś podzespołem. Przy skanowaniu dysku nie wykryło żadnych błędów. Drugi znajomy kazał ustawić sztywne FSB, zrobiłem to i nic nie pomogło.  Oto specyfikacja mojego komputera:
Procesor AMD Phenom II x4 955 Black Edition 3.20 GHz 
Pamięć Kingston Hyper X 1600 MHz (3 x 2GB z tym, że jeden moduł jest ciut starszy)
Dysk: Seagate 1TB (nie pamiętam dokładnego modelu)
Karta grafiki EVGA GeForce GTX 670 2GB
Płyta główna ASUS M4N68T
Zasilacz Chieftec CTG-500-80P ma on 500W.
Zamieszczam poniżej kilka zdjęć z Bluescreenami. Bywają one w różnych momentach (gry, internet). Ostatnio dzieją się też takie rzeczy, że ekran po prostu gaśnie. Wiatraki chodzą, a później następuje reset. Po resecie pojawia się czasem hasło OVERCLOCKING FAILED, mimo że jedyne, co tam zmienione mam to te FSB na sztywne i taktowanie pamięci na 800 MHz (efektowne 1600). Dodam, że kilka dni przed tym powiadomieniu o OC ustawiałem tak i bez problemu działało. Zdarza się też, że po BlueScreenie, gdy naciskam reset, lub wyłączę całkiem komputer i po chwili chcę go uruchomić, to obroty wiatraków są takie bardzo wolne. Słychać, że chodzą ciszej niż przy normalnej pracy i tak bez końca. Gdzie powinno to być przez chwilę, a następnie powiadomienie z BIOS POST o sprawdzeniu sprzętu i rozruch. Proszę o pomoc. Z komputera nie idzie czasem skorzystać dłużej niż 5 minut. Pozdrawiam.
 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz Chiefteca wiec firma dobra, zapas mocy tez jest wiec raczej z tym nie ma problemu.

 

1. Zarzuc najpierw mem testa kilka razy 4-5 minimum na dluzsza chwile i zobacz co wyjdzie. To mi najbardziej pasuje

2. Sprawdz wszystkie polaczenia, powypinaj i powpinaj kable, wez pedzel i wyczysc plyte, polaczenia, pozbadz sie kurzu

3. Zmien (zauktualizuj) sterowniki do grafiki, sprawdz czy masz ostatni bios do plyty. Sprawdz kabel SATA.

4. Wyjmij jedna kosc pamieci i sprobuj zostawic na dwoch kosciach w trybie dual channel.

5. Sprobuj pozyczyc skads grafike i potestowac na innej.

 

Jak nic z tego nie pomoze to potestowalbym zasilacz. To na pewno cos ogolnego, bo obydwa blue screeny wskazuja odmienne pliki - pierwszy na siec drugi na grafike - a to z reguly swiadczy o bledach pamieci.


Aa i jeszcze jedno, sprawdz tez dysk twardy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem coś takiego przy Asusie M4A87TD Evo - też nic nie pomagało.. oddałem płytę głowną do reklamacji, bo po jej wymianie też sypało bluescreenami różnej maści... a teraz ? Nie wiem co teraz... zrezygnowałem z Asusa i AMD... na dniach złoże komputer na LGA 1155.. i tak naprawdę nie wiem, czy to wina płyty, czy coś innego.. pamięci ram mem test bezbłędnie przechodziły.

 

na innym forum też jakiś gość ma takie same problemy w płytami Asusa i AM3 :(

Edytowane przez jonowaty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy Memtest wali błędami, wiemy że pamięci są uwalone.

Gdy Memtest nie pokazuje błędów, nie wiemy czy są dobre.

 

Daj na pamięci 1.65V, ustaw je na 1333MHz, CL9, CR 2T. Jeśli błędy będą dalej, wyjmij dwie kości i popracuj na jednej, i tak kolejno z każda kością z osobna.

 

Bios płyty rozumiem najnowszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc. BIOS najnowszy. Sterowniki do karty graficzne aktualizowane na bieżąco, a ich reinstalacja pomagała chwilowo. Co do czyszczenia płyty głównej i sprawdzenia przewodów robiłem to wielokrotnie (czyszczenie sprężonym powietrzem). Zaraz wykonam S.M.A.R.T. Dysku i podam wszystko. Tą grafikę posiadam od grudnia 2012, ale wydaje mi się, że błędy się już wcześniej pojawiały. Jeśli nawet to grafika, to co robić? Reklamować? Sprzedać i pozostać przy starszej (tą starą jeszcze mam). Szkoda by mi było jej sprzedawać i wracać do dawnej. Ewentualnie co zrobić, by nie powodowała problemów?

 

Dołączona grafika

 

PS. Wyjęcie jednej kości nie pomaga.

Edytowane przez aCold

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podjąłem. Ustawiłem częstotliwość, którą podałeś i napięcie. Nie wiem jak zmieniać te CL9 itp. więc timingi zostawiłem na auto. 

Jeśli chodzi o skanowanie, to zrobiłem pierw masowe, a następnie kość po kości. 

Edytowane przez aCold

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor trzyma się w granicach 35 stopni. Chipset się dość grzeje. Gdy dotykałem radiatora po skanowaniu modułów, był gorący. Nie wiem gdzie sprawdzić jego dokładną temperaturę. Co ile zmieniać te kości? Kiedy mogę uznać, że jest "zdrowa"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor 35st. C? Czym go chłodzisz?

Jeśli BSOD występują co 5 minut, nic nie będzie się działo przez cały dzień (granie, filmy www, YT) można uznać, że to nie ta kość powoduje problemy.

Jeśłi chipset jest gorący, spróbuj dać jakiś nawiew na niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błędy czasami tylko występują uruchomienie za uruchomieniem. Póki co od kiedy pisałem tego posta, nie zdarzyło się. 

Chłodzenie procesora to mniej-więcej coś takiego http://www.komputronik.pl/product/148137/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/CoolerMaster_Hyper_TX3_EVO.html

(mój ma tylko 2 po każdej stronie te miedziane pręty do odprowadzania ciepła).

Z nawiewem bardzo ciężko, gdyż chipset jest pod kartą graficzną, a ona jest umieszczona "do góry nogami" czyli wsysanie powietrza ma od dołu.

Oto moja płyta:

Dołączona grafika

Edytowane przez aCold

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...