Jump to content
m1m

Domowy router/serwer - hardware i software

Recommended Posts

Hej
Szukam sprzętu który zastąpi mój stary serwer/router (Pentium II 332MHz, 256MB RAM :))
Poza funkcjami typowymi dla routera i access pointa potrzebuję:
- dostęp przez ssh (z zewnątrz również)
- QOS
- serwer www + php
- mała baza mysql
- możliwość odpalania skryptów python i perl
- dostęp do crona
- NAS (samba)
- cache proxy
- statystyki wykorzystania łącza
- programy do pobierania plików (torrent, rsget.pl etc)
- owncloud (może)

Zalezy mi także na tym aby komputer był bezgłośny i energooszczędny.

Rozważam 3 możliwości:
1. Zbudować od podstaw PC w formacie ITX na Intel Atom
- płyta głowna AD2700-ITX http://www.asrock.com/mb/Intel/AD2700-ITX/index.asp
- karta wifi TL-WN951N http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-WN951N
- pasywny zasilacz np. PICO PSU
- dysk twardy SATA 2.5"
- 4GB ram
2. Kupić gotowy terminal (thin client) np. Neoware, Dell lub HP, dołożyć ram, dysk 2.5" i kartę wifi.
3. Kupić gotowy router np TL-WDR3600 http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-WDR3600 + odpowiednio duży pendrive jako dysk i wgrać OpenWRT.

Każde z rozwiązań ma wady i zalety, który sprzęt będzie wystarczający, biorąc pod uwagę moje wymagania? Obawiam się że gotowy router może nie podołać.

Jako os chciałbym gotową dystrybucję opartą o linuxa z webowym gui i dużą ilością pakietów.
Czytałem że OpenWRT można wgrać także na normalny PC. Czy w takim razie pójdzie on na terminalu albo komputerze z 2 rdzeniowym atomem?
OpenWRT, m0n0wall, pfsense, zeroshell, ipcop, ipfire, ??? co polecacie?

1. budżet, rodzaj lącza?

2. pfsense wywodzi sie z m0n0wall, bo chcieli dorzucic troche dodatkow; pfsense jest firewallem samym w sobie i nic wiecje bym na niego nie pakowal, czyli np cala reszte softu itd mialbys na drugiej maszynie np w DMZ.

3. router jakikolwiek / intel atom - kazdy znich umrze z powodu bazy danych, szczegolnie jak masz na owncloud mase plikow - one sie nadaja tylko na routing oraz nas storage, ale nie na baze danych.

4. nas, jakiej pojemnosci ?

5. zapomnij o cache proxy, 95% internetu dziala na no-cache i sie nie oplaca, no chyba ze ustawisz bardzo agresywne zasady

ja mam osobny router z tomato do netu, do niego wpiety komp ktory robi za htpc/nas/skrypty/owncloud i mase innych dziwnych rzeczy ( bialy mis z sygnatury).

Od kilku lat do takich zastosowań używam serwerka z Atomem D525 i jestem z niego zadowolony. Mam bazy MySQL, PostgreSQL i MongoDB, przy niewielkim ruchu procesor bynajmniej nie umiera, a wręcz przez większość czasu się nudzi (obecny load average: 0,02, 0,04, 0,08). Z mojego punktu widzenia jedyną wadą jest to, że transfer danych z serwerka do LAN-u (sieć gigabitowa) wynosi maksymalnie ok. 30 MB/s, ale to bardziej wina dysku niż płyty czy procesora. Nie korzystam z żadnego gotowego rozwiązania, na serwerku stoi zwykły Debian. Jeśli dasz radę z konfiguracją to polecam takie rozwiązanie do daje największą swobodę w dostosowywaniu funkcjonalności serwera do potrzeb.

Łącze 6MB/s, budżet 300-400zł. Przemyślałem temat i ITX raczej nie bedę składał - za drogo i nie potrzebuję aż takiej mocy. Te usługi które wymieniłem w 1 poście to na moje prywatne potrzeby, żadnego hostingu tam nie będzie, więc nie obawiam się że coś umrze.

A co myslicie o tym:
http://allegro.pl/thin-client-viac7-1ghz-1gb-ram-pci-epia-itx-router-i3848547121.html

Via C7 1GHz, doloze do 2GB ramu, wsadze dysk (moze ssd). Calkowicie pasywny i 22W pobor prądu

Jeśli chodzi o OS to jednak wolałbym gotowca, bynajmniej nie dlatego że nie dam rady - nie mam zwyczajnie czasu - wolę kliknąć i zapomniec Dołączona grafika

Edited by m1m