Skocz do zawartości
sorest

PC do foto, PS CS6 i PS LR5; ok3k pln; ITX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
W trybie nagłym potrzebuje weryfikacji poniższej konfiguracji, którą komuś doradzam.
Deadline na odesłanie dostałem : dzisiaj, tj. niedziela, wieczorem.

Musi być później zamówione w jednym miejscu, na fakture, plus zapewne złożenie i dostarczenie w całości, bo nie będzie miał kto tego ogarnąć. I teraz pytanie: czy morele,net nie spartoli tego w formacie ITX? Zamiawiał ktoś ciasne obudowy z opcją złożenia?

PC będzie służył głównie do szeroko pojętej obróbki foto na poziomie zawodowym, przygotowywania prezentacji, aplikacje biurowe, +cała reszta typowo domowa jak filmy, net, muzyka. Gier - żadnych.
Planowane oprogramowanie : głównie Adobe PS CS6 i Adobe PS Lightroom 5.3.
PC raz złożony zapewne nie będzie modernizowany 'aż zdechnie'. (Ewentualnie +RAM)

W planie do PC podpięcie NECa P242W.

Poniżej prezentuje konfiguracje wg mnie optymalną, wstępnie ona przeszła, wyjdzie za nią ok3750. Teraz z uwagi na planowaną chęć przesunięcia środków na akcesoria foto potrzebuję ją trochę przyciąć/zoptymalizować na niższą kwote (bliżej 3k) nad czym się właśnie głowię.

 

Podaję więc konfig bazowy za 3750pln, aby mógł mi ktoś w tym pomóc :

1. Procesor :  Intel CORE I5-4670K 3.4GHz : 859pln  //  link1#

2. Mobo :  MSI Z87I : 432pln  //  link2#

3. Ram :  Crucial Ballistix 16GB (2x8GB) : 515pln  //  link3#

4. Dysk, system :  RAID 1 : 2x Plextor PX-128M5S 2x 349 = 698pln  //   link4#

5. Dysk, magazyn danych :  RAID 1 : 2x WD Red 3,5" 1TB : 2x 258 = 516pln  // link5#

6. Chlodzenie :  Prolimatech Basic 68 : 128pln  // link6#

7. Zasilacz :  Be Quiet Pure Power BQT L8-CM-530W : 273pln  //  link7#

8. Obudowa :  Fractal Design Node 304 : 287pln  //  link8#

 

---

// Teraz druga część, wątpliwości i zbijanie ceny : 

pkt 1 proc i 2 mobo : Tu mam dwa problemy :
a) temperatury jakie będą przy zamknięciu tego w Node 304 : wielka niewiadoma.
Jeśli procek i5K to OC włączę z automatu na 4.2GHz, ale to możliwe dopiero w lipcu. Narazie na stock.
b) i5 K w sumie nie planowałem tu wrzucać, ale... przykładowa płyta MSI na H87 i Z87 różni się... 6pln (sześć!), więc nie ma sensu nie brac Z. Z koleii ciekawe i tansze płyty na B85.. nie obsługują wcale RAID. Biorąc Z87 głupio nie wziąc i5K i kółko kosztów sie zamyka.
pkt 1 : proc : Alternatywy dla i5K o jakich myślę. Jeśli odpadnie OC lub z uwagi na koszty:
a) i5 4670 : 789 pln
b) i5 4570 : 716 pln
c) i5 4570S : 700 pln // ma ktoś? jak niższe to ma temperatury w praktyce wobec zwykłego i5 lub i5 K ?
d) i5 4440 : 679 pln
e) i5-4440S : 676 pln
f) i3 4330 : 461pln  // z tym, że wolałbym pozostać przy i5 i nie zjeżdzac tak z wydajnością.
g) i3 4230 : 415 pln
pkt 3 : ram : alternatywnie by zbić cene: 1x8GB za ok 287pln, tak by dołożyć kiedyś drugie 8GB. Duża różnica będzie przy braku duala, a z gfx integra, która to na ram bazuje?
pkt 4 : dysk system : alternatywnie by zbić cene : bez RAID 1, choć wolałbym nie.

Opinie mocno potrzebne do poniższych bo nie mam o nich większego pojęcia :
pkt 6 : chłodzenie : model wpisany trochę w ciemno. sprawdzałem tylko czy wymiarami zmieści się na wysokość i na głębokość z wentylatorem miedzy dyskami a wentylem obudowy. Jakieś opinie, alternatywy?
pkt 7 : zasilacz : model wpisany trochę w ciemno. Wybrałem możliwie dobrze oceniany, możliwie uznanej marki i jeszcze nie za drogi. . Inne propozycje? Niższa moc, niższa cena? Z tym, że zasilacz raczej modularny.

pkt 8: obudowa : Opinie na temat Node304 jeśli ktoś ma. Wertuję właśnie "[Official] Fractal Design Node 304 Owners Club" na overclock,net, ale na to schodzi troche czasu. 

Alternatywne opcje dla zwiększenia miejsca w środku: 

BitFenix Phenom BFC-PHE-300-KKXKK-RP : 284 pln 

BitFenix Prodigy BFC-PRO-300-KKXSK-RP: 302pln

 

-------------------

// Z uwagi na mało czasu : niech wpisuje sie ktokolwiek kto ma jakieś uwagi do czegokolwiek.  Nawet luzne opinie.

Edytowane przez sorest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie możesz wziąć takie: http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fera-2-he1224-spc094-616308/

i taki zasilacz: http://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-smart-se-modular-530w-sps-530mpcbeu-549804/

Co do reszty to nie chce mi się myśleć za bardzo o tej porze :biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tesel : ja tu forsuje itx+lcd NEC zamiast jakiegos szybszego laptopa + owy NEC. Tudzież wobec iMaca 27... bo "graficzka komputerowa mnie przekonuje, że Mac..."  Ehh, tak wiec rozumiesz ;)

 

Co do obudowy więc myślałem nawet o SilverStone Sugo 05 lub 08, by było możliwie małe. Ale tak na szybko nie chce ryzykowac czy to wszytko da się tam jakoś upchać. Szczegolnie dyski 3.5 pewnie musiałyby się zmienić na 2.5 itd itp problemy... wiec odpada.

 

PC ogolnie nie dla mnie, aczkolwiek dla domownika. Gdybym był na miejscu to przynajmniej bym to zlozyl (i zużył znowu choć troche CLP, bo tak lezy w strzykawce), a tak musze jeszcze miec calosc dostarczona pod adres.

 

 

// PS. tak tylko dodam : użytkownik będzie płci żeńskiej, więc nie zawsze suche fakty są fajważniejsze ;]

Edytowane przez sorest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[mam nadzieje, że MOD sie nie wkurzy za post pod postem. majac ich 250 od 2008 nie jestem jednak ich nabijaczem ;) ]

 

-Jak poniżej widać jeden raid na system zapewne jednak bedzie wyciety.

-Myslałem nad przyoszczedzeniem na ramie t.j. teraz 8GB a pozniej dorzucic drugie 8GB, ale bez akceptacji drugiej strony.
-Przeoczylem wczesniej tansza odmiane zasilacza tj. 430W,
-Przeoczylem Asrocka na H87. Tylko asrock nie ma wifi wbudowanego, a MSI na H87/Z87 owszem, więc oszczedność wychodzi iluzoryczna... i po poczatkowym entuzjazmie z urwania 60dych ;] , zapewne wróci wszystko do MSI. Dodatkowo MSI ma DisplayPort.
-Podmieniłem Prolimatecha 68 na Fera2, zakładam, że oba sa tej samej klasy? Jeszcze sprawdzę dokladniej wymiary.
-Dorzuciłem też paścioche Arctica. Jakaś inna? Mam obawy czy zlecać smarowanie CLP ludziom w morele...

Obecnie jest konfig w takiej formie:
1. Procesor Intel Core I5-4570 3.2GHz  :  716,00
2. Płyta główna MSI Z87I 7851-010R  : 432,20
3. Pamięć Crucial Ballistix 16GB (2x8GB) DDR3 1600MHz CL(9-9-9-24)  1.5V :   515,00
4. System : SSD Plextor 128GB,  (PX-128M5S) :  349,00
5. Magazyn danych:  RAID 1 : 2x Western Digital Red, 3.5'', 1TB,  (WD10EFRX) : 2x 258,00 =516,00
6. Chłodzenie CPU SilentiumPC Fera 2 HE1224 (SPC094) :  95,00
7. Zasilacz Be Quiet! Pure Power BQT L8-CM-430W, 80 plus BRONZE, activePFC, 2xPCI-E (BN180) : 246,17
8. Obudowa Fractal Design Node 304 Biały FD-CA-NODE-304-WH :  287,06    // ma byc czarna
9. Arctic Silver Pasta na procesor Arctic srebrny 5 (3.5g) :  33,00
Wychodzi : 3189,43

Taka konfiguracja j/w wstepnie przeszła, założony budżet będzie wtedy : +/-3200pln.

Pytanie do zasilacza, czy wszystko jest tej samej klasy? Czy którys sie wyróżnia na tle innych? W tym np ciszą. :
-Be Quiet! Pure Power BQT L8-CM-430W za 246
-Thermaltake Smart SE Modular 530W za 200
-Corsair CX430M CP-9020058-EU za 190
- wyszukałem jeszcze coś takiego: Corsair CS450M CP-9020075-EU za 284pln : modularny, o skróconej głębokości, certyfikat 80PLUS GOLD. Warto sobie zaprzatać głowe wobec w/w be quiet?
 

PS. Proszę o wypowiedź kogoś kto zlecał montaż w morele wszystkiego w całość. W szczególności uATX lub mITX.

 

PS2. Mimo wstepnego domknięcia konfiguracji, jestem otwarty na opinie. Deadline do dzisiaj służył określeniu +/-kwoty, podzespoły bez problemu modyfikowalne jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co koleżanka robi w tym Photoshopie i lightroomie, czy raczej pojedyncze duże obrazy, czy konwersja wsadowa, czy dużo mniejszych etc. Według potrzeb jeszcze rozważyłbym :

 

1. 32 GB RAM 

2. GPU 

3. 512GB SSD zamiast 128SSD i tych 1TB WDków, + archiwizacja na zewnętrznych HDD, wszak i tak nie zmieści tego na jednym terabajcie. 

 

Wiem, że to wbijanie ćwieka na sam koniec deadline'u , ale wcześniej nie zauważyłem tematu. ;)

 

Tylko pod żadnym pozorem niech nie da się nabić w Applową butelkę ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...