Skocz do zawartości
dw10

komputer do internetu 2 tys

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kolezanka chce zebym zlozyl jej komputer, przeznaczenie to internet i office. Zestaw musi posluzyc przez ladnych kilka lat, 6-7 jak jej obecny laptop. Sklaniam sie ku czemus takiemu:

http://www.morele.net/inventory/info/sNVBR4/

 

GoodRam DDR3 8 GB 1333MHZ

Dysk SSD Crucial M500 120GB SATA3

LG GH24NSB0 RBBB black bulk SATA

Procesor Intel Core i3-4330 4MB Cache, 3.50 GHz BOX

Płyta główna ASRock H81M LGA1150

Do zapłaty:1209,79

Brakuje mi zasilacza, obudowy i glosnikow. Obudowe potrzebuje jakas nie za duza, ladna do 200 zl plus minus 50zl ale jak byla by tansza bylo by fajnie. Ze 2 wentylatory 120 mm albo wieksze, wolnoobrotowe. Zasilacz moc ok 300W ( zestaw nie bedzie rozbudowywany ) bardzo cichy,polpasywny najlepiej. Nie wiem co tutaj za bardzo wlozyc. No i jakies glosniki 2.1. Ja lece na sluchawkach i nie jestem w temacie zupelnie. Glosniki nic specjalnego, filmy oglada na kinie, to samo muzyka. Byle byly awaryjnie jak cos i zeby graly przyzwoicie. Dodatkowo mysle o jakims chlodzeniu na procka pasywnym, czyli wziac jakies zwykle i wywalic wentylator. Box jest cichy ale jak komp bedzie dzialalpolpasywnie moze byc go slychac a budrzet pozwala na cos takiego. 
 
Podalem plyte glowna w mATX ale jak bedzie ladna obudowa mITX to plyte sie dostosuje. 
Edytowane przez dw10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa z dwoma wentylatorami jest raczej wybierana do bardziej prądożernych konfiguracji. Skoro piszesz o pasywnym zasilaczu to zależy ci chyba na ciszy? Sam taki Zasilacz mało ci da, bo hałas będą generować wentylatory. Ten zestaw pobierze maksymalnie 70-80 wat więc wystarczy obudowa z jednym wentylatorem. Jeśli nie ma zamiaru rozbudowy to brałbym mitx i obudowę ze zintegrowanym zasilaczem. Jeśli poprzednim był używany laptop to czy posiadasz do tego zestawu monitor, mysz, klawiaturę? Czy to też zawiera się w budżecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie zdecydowalem sie na taka bude :http://www.morele.net/obudowa-cooler-master-n200-nse-200-kkn1-584078/

Co do zasilacza jeszcze nie wiem. branie jakiegos bq czy inny wynalazek o malej mocy imodularnych kablach za 250 zl to przegiecie. Kolezanka mowila ze ma 2500 mniej wiecej do wydania ale nie wiem jaki ma monitor i moze namowie ja do kupna nowego ewentualnie windowsa wiec nie chce przesadzac ze sprzetem. Pewnie jeszcze antywirusa dostanie bo nie zna sie na kompach w ogole i bardziej bedzie sobie cenila bezobslugowosc. Mysle ze na totalne wyciszenie szkoda bedzie jej kasy. Zestaw wyglada w ten sposob: http://www.morele.net/inventory/info/DAq9bq/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli koleżance zależy na ładnym wyglądzie obudowy to może niech rozważy Lian Li PC-Q02B Mini ITX w komplecie z  zasilaczem 300W 80+  http://www.morele.net/obudowa-pc-q02b-mini-itx-czarna-509478/

Koszt obudowy z zasilaczem jest trochę wyższy od Twojej propozycji, ale wykonana jest z aluminium, ładnie się prezentuje i ma kompaktowe wymiary 20x23x15cm

Do tego jednak musisz zmienić płytę na mini-ITX, możesz wybrać coś z: http://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne-42/0.00,0.00,,,,,,,,,8171O364778,8173O767875,29695O936272/1/#product_list

I dowolny napęd DVD typu Slim np: http://www.morele.net/samsung-sn-208fb-beb-621730/

 

Oprócz zamiany obudowy i płyty głównej, wyrzucasz jeszcze z Twojego zestawu zasilacz, a resztę zostaw i chyba będzie ok. W zestawie będą dwa wentylatory, w zasilaczu i na procesorze, jak zostanie funduszy, to można dać coś cichszego na procesor zamiast boxa.

 

Ja również zdecydowałem się na tą obudowe, a składam dwa zestawy do biura (wątek: http://forum.purepc.pl/topic/358731-komputer-do-biura-problem-z-doborem-procesora-i-obudowy/)

Nie wiem czy będzie kupowana klawiatura i myszka, ale polecam zestaw bezprzewodowy z jednym odbiornikiem w USB np.:

http://www.morele.net/klawiatura-mysz-logitech-wireless-combo-mk270-920-004508-575947/

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.morele.net/inventory/info/m56Mnq/

hmmm szczerze mowiac drogo to wyszlo. Buda z zasilaczem i plyta 700 zl prawie a sama plyta mocno taka sobie. Nie moge znalezc informacji czy ta plyta ma wewnetrzne gniazdo usb 3.0 a widze je, czy moze to tylko jakas atrapa? Moze mi ktos rozwiac watpliwosci? http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h81m-itx-610367/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyty ITX są niestety droższe od mATX, a obudowa też droga, ale wymiary i wykonanie kusi... 

 

Moim największym dylematem również było wziąć większą i tańszą obudowę mini tower i tanią płytę mATX, czy może ładną i zgrabną ale droższą Lian Li, i niestety droższą płytą miniITX.

Koleżanka musi zdecydować co jej się podoba i ile może na to wyłożyć :)

 

Ta płyta Asrocka nie ma gniazda USB3 wewnętrznego do podłączenia na przedni panel.

 

Jeśli chodzi o chipset H81 to jedynie widzę MSI z gniazdem wewnętrznym USB3: http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-h81i-614089/

 

Ewentualnie można szukać z chipsetem B85 np: http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b85m-itx-585572/

Tylko, że znów te płyty wychodzą ciut drożej od zaproponowanej przez Ciebie ASRock H81M-ITX.

Edytowane przez rafluk75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również rozważałem tą obudowę, myślę, że jest OK.

Plusem jest wbudowany czytnik, więc nie musisz kupować dodatkowo.

Mi po prostu bardziej podoba się Lian Li, no i jest mniejsza (choć szersza).

Daj do porównania koleżance, niech się wypowie, bo w końcu to dla niej będzie :)

 

Wkradł Ci się błąd w koszykach morele - masz po dwie płyty główne wrzucone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie sie pytalem i mowi ze jej wszystko jedno:D zastanawiam sie nad jakoscia tego zasilacza wszefie, 200W wystarczy w zupelnosci ale nie ma zadnych informacji na temat zabezpieczen, sprawnosci czy chocby normy jaka spelnia. No i na stronie producenta jest 250W a nie 200. Swoja droga kupiles juz te kompy? Jak sprawa glosnosci pod wzglednym obciazeniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety jeszcze nie kupiłem, choć na 90% zdecydowałem się na Lian Li.

Fundusze będę mieć za ok. 2 tygodnie.

Brałeś pod uwagę wcześniej Cooler Mastera, więc jeśli zależy Ci na ciszy rozważ również to: http://www.morele.net/obudowa-cooler-master-silencio-352-sil-352m-kkn1-604750/

Jest wyciszona matami i ma dwa wentylatory w komplecie i czytnik kartSD. Do tego jakiś zasilacz za 120zł i będzie taniej niż Lian Li.

Choć z drugiej strony jak na komputer do internetu to jednak spora skrzynia..

Edytowane przez rafluk75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

laptopowa plyta, kiepski procek i buda z zasilaczem za 1400... do tego ram i ssd i juz pod 2 klocki podchodzi.... akurat miejsca jest sporo i moze byc nawet tradycyjna buda od biedy.

 

Ten CM + zasilacz i wyjdzie pod 400 to juz bym wolal ladnego LL.

 

Jak na maszyne do pisania i przegladania neta wychodzi droga a kolezanka mowi ze zdaje sie na mnie bo sie nie zna wiec chce wybrac sprzet optymalny na dlugie lata ale za rozsadna kwote. Obudowa chiefteca z zasilacza i drozsza plyta wychodzi tyle co cywilna buda, zwykly zasilacz i tania plyta atx. Kompaktowy rozmiar bylby fajny ale boje sie o jakosc zasilacza bo szef oprocz tych przyzwoitych czy nawet tych niezlych produkuje tez zlomy marketowe. No i martwie sie o halas. Sam procek duzo ciepla nie wydziela ale w takim malenstwie mozna kazdy procek zagotowac a boks na obrotach da znac o sobie. Szczerze mowiac nigdy nie skladalem kompa z takimi wymaganiami i nawet nie spodziewalem sie ze lekka miniaturyzacje w dobie wszechobecnego htpc kaza sobie placic taki majatek. Szczegolnie plyty glowne na ktorych prawie nic nie ma prawie 2 razy drozsze czy zasilacze o znikomych mocach w cenach tych po 450W. Prawdopodobnie zdecyduje sie na takie cos:

http://www.morele.net/inventory/info/oqg2f6/

Jedyne co mnie jeszcze intersuje to mozliwosc podpiecia wentylatora z zasilacza pod kontroler obrotow, Zdecydowalem ze minimalny przeplyw powietrza na skreceniu wiatrakow do minimum zapewni prockowi optymalne warunki pracy przy zachowaniu idealnej ciszy. 

Edytowane przez dw10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1)

Jeśli faktycznie komputer będzie służył tylko do internetu, to zamiast i3-4330 (451zł) wstaw Pentium G3220 - 2 rdzenie Haswell (205zł). Myślę, że w zupełności wystarczy i oszczędzisz trochę kasy, którą możesz w co inne włożyć.
 
2)

Intel NUC też jest niezłym rozwiązaniem, bez problemu sobie poradzi. 
INTEL NUC BOXD54250WYK2(i5-4250U) najwydajniejsza obecnie wersja NUC - 1458,- 
SSD mSATA - ADATA 128GB 312,- lub ADATA 64GB 206,-
RAM SODIMM - ADATA 8GB 250,- lub  Goodram 4GB 125,-

Razem: 

Wersja SSD 128GB i RAM 8GB: 2020,-

Wersja SSD 64GB i RAM 4GB: 1789,-

Wersja SSD 64GB i RAM 8GB: 1914,-

Do internetu moim zdaniem w zupełności wystarczy SSD 64GB i RAM 4GB.

Niestety i w tym przypadku miniaturyzacja kosztuje.

 

3)

Jeśli to ma być komputer do internetu i jako maszyna do pisania to dlaczego koleżanka nie chce kupić laptopa? W cenie do 2tys. można kupić przyzwoity komputer od razu gotowy do pracy. Nie trzeba myśleć o klawiaturze, monitorze, kamerce, czytniku, głośnikach itp. Wystarczy dokupić bezprzewodową myszkę do komfortowej pracy i już. Dochodzi dodatkowa zaleta - mobilność, komputer można zabrać np. na wakacje  :)

Edytowane przez rafluk75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) oczywiscie rozwazalem ten procesor i nadal go rozwazam. Ale priorytetem jest wazna praca na dlugie lata. Dlatego chce troche wyzsze takty i to nieszczesne HT. Jeszcze sprawdzam ale przegladarki internetowe zabieraja kosmiczne ilosci zasobow w brew pozorom i obsluguja wiele watkow. 

 

2) Miniaturyzacja fajna rzecz ale zbedna w tym przypadku jednak. Procek slaby. Slabszy niz i3 i wychodzi drozej. Ja mam i7 2630QM i widze, ze jeszcze rok-1,5 roku temu procek od biedy wchodzil na takty wyzsze niz 800 MHz a teraz przy otwartych wielu kartach z multimediami po dluzszym czasie nie schodzi na 800 w ogole. Komputer ma sluzyc 6-7 lat. Co do ramu i ssd. 60 giga na system z bolem wystarczy ( sam mam 60 to wiem ) ale nie obejdzie sie bez dodatkowego dysku a tutaj wybralem SSD zamiast HDD a nie razem. Rozwazalem 240GB prawde mowiac. Windows puchnie jak powalony sam z siebie a dziewczyny lubia instalowac rozne [ciach!]ly a pozadku nie ma komu robic. Komp jest dla osoby nie majacej pojecia o jego obsludze i ma byc bezobslugowy. Zalece tylko oddanie do serwisu co 2 lata na odkurzanie. Co do ramu ja mam 6 i nie wydaje mi sie zeby to bylo o 2 gig za duzo. Chrome potrafi mi zapchac caly ram jak czytam mange.... W operze nie mam tego problemu. Pewnie trzyma cala historie w ramie, musze jeszcze obczaic to ale 8 gig to minimum. No i w jednej kosci, za pare lat jak braknie napewno znajdzie sie ktos kto szybko jej wrzuci druga kostke.

 

3) lapki miala 2 i nie chce wiecej, pozatym sam jej odradzilem. Do 2tys w brew pozorom szalu nie ma. No i zamiast glosnikow,monitora, myszki mamy ich sporo gorsze odpowiedniki. Laptop ktorego ma obecnie nie byl przenoszony nawet do lozka.  

 

Edit: nie moge sie zdecydowac na bude. Ta ktora sobie upatrzylem ma jedna zatoke zewnetrzna 5,25 a ja chce 2 na dvd i kontroler obrotow. Chyba zalmana wezme z kontrolerem odrazu  ale wtedy nie potrzebuje 2 zatok.... [ciach!]a... Jak sie chce zlozyc maksymalna wydajnosc w budrzecie to jest tak latwo....

Edytowane przez dw10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie popadajmy w paranoję. Komputer ma służyć jak określono w pierwszym poście do internetu i office'a.

W biurze mam dwa stare ponad 12 letnie komputery, które fakt chcę wymienić, ale nie ze względu na to, że nie da się nic na nich zrobić. Office działa, przeglądanie na wielu kartach w przeglądarce działa, fakturę da się wypisać. I to wszystko na Celeronie pod LGA775, 1GB RAMU i zwykłym HDD. Fakt wyświetlenie filmu HD na takim komputerze zdławi go zupełnie, ale proszę zobaczyć ile ma lat. Dzisiejszy procesor choćby G3220 zje tego Celerona na śniadanie.

Kupowanie na zapas na wszelki wypadek nie ma sensu, bo tak to można i7  i 16GB RAM do komputera biurowego wsadzić.

 

Komputer ma służyć do internetu i office'a, a dziewczyny lubią instalować, ale co konkretnie?

Instalowanie śmieci zadusi każdy komputer nawet taki za 4k.

 

Mam w domu komputer taki jak w stopce od 4 lat, fakt dołożyłem po drodze pamięci z 4GB do 16GB, ale tylko dlatego, że dusiły się programy do obróbki materiałów wideo.

Na 4GB RAM, 80GB SSD i Win7 64 bit nie odczuwałem dyskomfortu przy pracy typowo biurowo-internetowej, a wątpie że dziewczyna będzie instalować wymagające programy.

Po 4 latach od kiedy zainstalowałem Win7 katalog z Windowsem rozrósł się do wielkosci 30GB, do tego katalog z softem zajmuje 20GB, więc razem 50GB. Mam zainstalowany Office, PSE, Pinnacle, pakiet Corel Suite, i dużo innych większych lub mniejszych aplikacji do obróbki foto i wideo.

Wątpie czy z Windowsem, Officem i programami może typu Skype itp. zapełni dysk 60GB, ale dla bezpieczeństwa 120GB z nadmiarem wystarczy. Chyba, że potrzeba miejsca na magazyn danych typu stosy fotografii, filmów itp.

 

Mam również laptopa HP Pavilion dv5 ze starej generacji procesorem, 3GB RAM i zwykłym dyskiem z Vistą (tylko ten system :) ), który w momencie  zakupu był rynkowym przeciętniakiem. Da się na nim dziś bez problemu korzystać z internetu i oglądać multimedia bez najmniejszych zgrzytów. Ba, mam na nim program, którym nagrywam dziecku bajki z tv i jakoś nie widzę potrzeby wymiany na szybszy i lepszy, mimo że komputer ma chyba 6 lat.

Więc wniosek, że kupując dziś przeciętny procesor, nawet taki jak w w/w NUC, który pewnie jest szybszy od tego z mojego laptopa spokojnie wystaczy.

 

Poza tym w zaplanowanej cenie nie liczyłbym na monitor, klawiaturę czy głośniki, które swoją jakością zmiażdżyłyby to co dają w laptopach za 2-2,5tys.

Piszesz, że komp jest dla osoby nie mającej pojęcia o jego obsludze i ma być bezobsługowy, to po co kupować kontroler obrotów do zatoki 5,25" ? To nie lepiej taki bezobsługowy do środka montowany np. na śledziu ?

 

Jeśli nie chce laptopa, a nie zależy jej na wyglądzie i wielkosci budy, to spokojnie wystarczy komputer zaproponowany przez Ciebie w 1 poście.

Jednak nadal uważam, że do zaplanowanych celów Pentium G3220 wystaczy z nawiązką.

Edytowane przez rafluk75
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak przekonales mnie do tego pentiuma,zrezygnowalem tez z kontrolera obrotow narazie, zobaczymy jak to bedzie chodzilo,

Mysle ze z 12 letnim komputerem troche przesadziles ;) ja mialem kompa z 2004 roku. Athlon z zegaralem 1,8 i 256M ramu i chodzilo to tragicznie;p Mam tez starego lapka z PDC i 1G ramu ( bylo 2 ale kosta sie spalila ) i niestety procek jest wolnym gardlem. Rowniez przegladanie komfortowe a da sie przegladac kazdy definiuje troche inaczej. I3 ma sporo instrukcji ktorych nie ma pentium a te instrukcje nie beda w ogole wykozystywane wiec faktycznie nie masensu doplacac. 

Co do ssd 60 to sam mam i nikt mi nie wmowi ze to wystarczajaco. Jasne ze da sie zmiescic bo w koncu sam sie mieszcze ale wymaga to za duzo gimnastyki. Polowie zajmie sama poczta, hustroria przegladarki, plik stronicowania i backupy systemy na punkt przywracania. 

 

tak wyglada ostateczna wersja, dzieki wszystkim za pomoc:)

http://www.morele.net/inventory/info/5L0V4J/

Edytowane przez dw10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw myślę OK.

Nadal uważam, że 60GB do internetu i office'a wystarczy, ale fakt 120GB jest teraz w dobrej cenie więc warto mieć zapas :) Sam też taki kupię do moich zestawów.

Może warto Wam pomyśleć o jakimś zewnętrznym niedrogim HDD 2,5" USB3 na backup systemu zaraz po instalacji. Jak się system popsuje to łatwo będzie odtworzyć, no i będzie miejsce na ewentualne multimedia i inne kopie.

 

btw. z 12 letnimi komputerami nie przesadziłem, mam je odkąd WInXP wszedł na rynek, więc policz.

Ważny jest właśnie RAM, na 256 może mulić, ja mam po 1GB włożone i chodzi ok. :)

Ale fakt, oprócz programów biurowych nic na komputerach nie instaluję, więc może dlatego komputery są w dobrej kondycji

 

pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

120 GB to absolutne minimum imo jak to ma być jedyny dysk w komputerze. Windows rozrasta się jak szalony - u  siebie mam partycję 60 GB na system i mimo że mam zainstalowanych tylko kilka małych programów mam tylko 14 GB wolnego. Zresztą wersje 60-64 GB ssd są na chwilę obecną kompletnie nieopłacalne - są raptem tylko trochę tańsze a mają wyraźnie gorszą wydajność od większych braci. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o "dziewczyny lubią instalować" - nie dziewczyny, tylko ignoranci płci obojga. Chodzi oczywiście o wszelkie śmieci, które instalują się z czymś tam, czyli paski do przeglądarek, strony startowe, wyszukiwarki domyślne, wyświetlacze reklam i inne badziewie, jak ktoś klika "OK, dalej, dalej, dalej, zakończ" bez czytania, bo jakaś stronka chciała sobie zainstalować pakiet śmieci na komputerze. Niestety większa ilość delta search'ów, ask toolbarów itp. g... rozłoży każdy komputer niezależnie od konfiguracji.

Metoda na to istnieje. Nie mówić koleżance "ok, ty jesteś dziewczyną, instaluj sobie, bo dziewczyny lubią instalować", tylko siąść, poświęcić 15 minut i wytłumaczyć. Jeśli nie mamy do czynienia z osobą po prostu głupią lub celowym ignorantem, to zrozumie i będzie się w miarę możliwości stosować. Ja wśród moich znajomych już tego problemu raczej nie mam, a potrafiłem kiedyś niektórym ludziom czyścić system co miesiąc, bo śmieci go zjadały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czasami tlumaczenia pomagaja a czasami nie pomagaja, np mojej siostrze nie pomagaja. Swoja droga z pospiechu nawet mi sie niedawno udalo zlapac tego scierwa troche, chyba godzinie mi zajelo usuwanie. Kazdemu sie zdarzy :)

 

Swoja droga komp zostal juz zlozony i uruchomiony. W ostatniej chwili kolezanka skonsultowala sie z jakims znajomym ktory jednak ja przekonal do i3. No wiec jest i3 zamiast pentiuma. Ogolnie wszystko smiga ladnie. Komp bardzo cichy, nic nie drga ani nie brzeczy. Kontroler obrotow okazal sie zbedny. Aczkolwiek moze sie z czasem pojawi jesli bedzie siedziec w nocy. W srodku nocy jednak troszke slychac wentylatory. Zasilacz nieslyszalny.Jak przystawilem ucho to uznalem ze dziala bo ruch powietrza poczulem. Chyba ze zaglusza go wentylator wyciagajacy powietrze z budy. Jak je ustawie na 7V to powinno byc ok.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...