Skocz do zawartości
Merthen

Modyfikacja zestawu za 3700 zł na czerwiec 2014r.

Rekomendowane odpowiedzi

Parę pytań do zestawu

 

Witam wszystkich użytkowników :)

 

W końcu nadszedł czas kiedy muszę wymienić mój mocno wysłużony sprzęt na nowszy. Ponieważ każdy chciałby dokonać możliwie jak najlepszego zakupu postanowiłem przed wydaniem ciężko zarobionych pieniędzy zasięgnąć opinie fachowców stąd mój post na tym forum :).

 

Może zacznę od tego do czego mi będzie służył komputer (kolejność przypadkowa ;) ):

- do gier (CRPG i strategie)

- do multimediów (filmy itp.)

- programowania (ostatnio rozgryzam Unity)

- przeglądania internetu

 

Związku z tymi priorytetami ważne jest dla mnie nie tylko wydajność ale także głośność zestawu, ale raczej brak tej głośności :).

 

Ponieważ od kilku lat nie śledziłem zbyt uważnie rynku podzespołów przy wyborze komputera, który będzie mi towarzyszył przez kilka ładnych lat, podparłem się proponowanym zestawem:

 

http://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_polecane_zestawy_komputerowe_na_czerwiec_2014?page=0,15

 

Do zestawu wprowadziłem tylko dwie zmiany. Zwiększyłem dwukrotnie pamięć RAM i podwoiłem dysk SSD. Dokonałem także arcytrudnego wyboru obudowy ;)

 

 

Zestaw ten wygląda teraz tak:

 

1. Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD10EZEX)

2. Pamięć Crucial Ballistix Tactical DDR3-1600 CL8 - 8GB (BLT2CP4G3D1608DT1TX0CEU) x2

3. Chłodzenie CPU Thermalright HR-02 - Macho - Black White FM1 AM2 AM3 AM3+

4. Procesor Intel CORE I5-4670K 3.4GHz LGA1150 BOX HASWELL - (BX80646I54670K)

5. Karta graficzna MSI GTX 770, 2GB DDR5 (256 Bit)

6. Dysk SSD Crucial M500 240 GB SATA3 2.5' 500/250 MB/s 7mm+9.5mm CT240M500SSD1

7. Samsung DVD -/+ R/RW 24x SH-224DB BLACK

8. Zasilacz Be Quiet! Pure Power L8 500W 80PLUS Bronze BN223

9. Obudowa SilentiumPC Gladius X60 Pure Black (SPC095)

10. Płyta główna ASRock Z97X KILLER Z97 LGA1150

 

 

Ogólnie już mi się podoba ale mam kilka wątpliwości z którymi zaraz się podzielę :)

 

Pytanie 1

 

Czy czasem nie lepiej zamienić pamięć

Crucial Ballistix Tactical DDR3-1600 CL8

na

GoodRam DDR3 PLAY 8192MB PC1866 4 x 4GB BLUE CL9

?

 

Opóźnienie co prawda większe ale częstotliwość szybsza.

 

Pytanie 2

 

Czy zasilacz

Be Quiet! Pure Power L8 500W 80PLUS Bronze BN223 nie jest czasem za słaby?

Może lepiej 600W z tej samej firmy ?

 

 

Pytanie 3

 

Czy ta karta

 

Karta graficzna MSI GTX 770, 2GB DDR5 (256 Bit)

 

Jest na pewno cicha nawet w stresie? Google pokazało mi pełno sprzecznych opinii.

 

 

Pytanie 4

 

Czy do wymienionej wyżej karty graficznej opłaca się dołożyć 250 zł aby mieć pamięci 4GB ?

 

Pytanie 5

 

Jak wygląda współpraca wymienionej wyżej karty graficznej z urządzeniami o różnej rozdzielczości w tym samy czasie?

Znaczy mam teraz monitor 1920x1200 oraz projektor 1920x1080 i nie raz mam problemy z ich równoczesna współpracą w dotychczasowej konfiguracji (mam teraz radeona 6950 i najnowsze sterowniki jak by się ktoś pytał :)).

 

Pytanie 6

 

Co mogę zmienić w zestawie aby był jeszcze cichszy? Czyli, który element jest najgłośniejszy. Zdaje sobie sprawę że to trudne pytanie więc nie będę naciskał :).

 

Pytanie 7

 

Czy ta płyta:

Płyta główna ASRock Z97X KILLER Z97 LGA1150

 

To nie przesada jak na ten zestaw? Znaczy nie potrzebuję SLI/CROSSFIRE, gdyż nigdy nie będę używał dwóch kart ale przyciąga mnie reszta chipsetów tej płyty.

 

 

Pytanie 8

 

Interesują mnie duże monitory 21x9 czy wybrany zestaw nie będzie miał problemów z pracą z taką duża rozdzielczością jaką one oferują ?

 

 

Pytanie 9

 

Ostatnie ale to nie znaczny że najmniej ważne :). Czy na tym zestawie spokojnie pojedzie Wiedźmin 3 ? :)

 

 

Co do systemu operacyjnego to zamierzam kupić Windows 8.1 64-bit. Jeżeli się okażę, ze jest do niczego to zawsze mam Boxa Windows 7 :).

 

Z góry dziękuje za wszystkie rzeczowe odpowiedzi.

Edytowane przez Merthen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad.1 pamięć może zostać. Aż takiej dużej różnicy nie zauważysz w grach. W niektórych jak Watch Dogs ponoć jest płynniej na szybszej pamięci ale to jest kwestia 3-4 fps może nieco więcej.  Jak różnica w cenie niewielka to można brać

 

ad.2

 

Ja proponuje ten:

 

http://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-deus-m1-550w-psu-80plus-bronze-modular-4xpeg-spc088-584919/

 

Również cichy. Ma modularne kable, więc można nieco zrobić miejsca w budzie

 

ad.3 Sam posiadam i polecam. Karta bez jakiegoś większego OC jest bardzo cichutka.

 

ad.4 Nie opłaca się. Lepiej dołożyć do R9 290 od ASUSA lub właśnie MSI.

 

ad.5 Podpinasz dwa urządzenia rejestrujące obraz do dwóch portów DVI lub DVI-HDMI; HDMI:DP i tak dalej. Czyli będzie działać.

 

ad.6 HR-02 Macho nie jest specjalnie cichy.

 

ad 7 tak to przesada. Lepiej zainwestować w jakaś tańszą. Jak nie zamierzasz się przesiadać na Broadwella w przyszłym roku to proponuje ASRock H87 Fatal1ty.

 

ad.8 jak masz na myśli wydajność w grach to zależy jaka to gra. Ale nie powinno być większych problemów. Najwyżej AA się wyłączy. No chyba że postąpisz rozsądnie i weźmiesz R9 290 zamiast GTX 770.

 

ad.9 Ehh jak ja lubię tego typu tematy. Proponuje na przyszłość poczytać nieco, a na większość z tych pytań byś znalazł odpowiedzi.   Wiedźmin 3  ?  Do premiery troszkę daleko nie ?  Nie wiadomo jak będzie z optymalizacją tej gry.  Można jedynie zakładać że taki R9 290/GTX 780 + i5 da sobie radę.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za szybkie odpowiedzi.


 


ad 1


 


Różnica w cenie znacząca więc się jeszcze zastanowię.


 


ad 2


 


Proponowany zasilacz ma widoczne zalety w stosunku do wymielonego - zastanawia mnie tylko opina zamieszczona w morele o braku kompatybilności tego zasilacza z niektórymi płytami. To jakiś znany Ci problem?


 


ad 3


 


OC mnie nie pociąga więc wygląda to na dobry wybór.


 


ad4


 


W porównywarce : http://gpuboss.com/gpus/Radeon-R9-290-vs-GeForce-GTX-770


 


Karty mają to samą oceną, a ze Radeona miałem ostatnio przyda się jakieś urozmaicenie :)


 


ad.6


 


Co proponujesz w zamian?


 


ad 7


 


Proponowana przez Ciebie płyta wygląda na taka, która spełni moje oczekiwania, zastania mnie tylko chipset do obsługi sieci. Podobno ten zawarty w ASRock Z97X KILLER Z97 LGA1150 jest hiper i takie tam. Czy naprawdę wydajności obsługi sieci może się różnić dla tych dwóch płyt?


 


ad 9


 


Oczywiście, że "trochę" czytałem zanim napisałem tego posta jednakże przy natłoku sprzecznych informacji potrzebowałem dyskusji do czego wymyślona fora. Co do wiedźmina 3 to rzeczywiście pytanie może wyglądać na głupie ale miałem przy nim ukryty cel. Potrzebowałem kilku subiektywnych poglądów na to czy najbliższe gry AA potrzebują więcej RAM-u na karcie graficznej. Czytałem sprzeczne poglądy na ten temat, a chce mieć pewność ze 2GB na karcie graficznej starczy mi przez kilka lat.


Edytowane przez Merthen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. 2 szczerze to pierwsze słyszę. To przecież normalny zasilacz, który pasuje do każdej płyty. Kable i wtyczki te same.  Bedzie działać na pewno z tą płyta. 

 

Ad.4 Widze że jesteś nie obeznany w temacie zbytnio, ale ok masz do tego prawo ;) Proponuje więc  wsadzić  tego typu porównywarki między bajki. Poczytaj sobie prawdziwe testy tych kart:

 

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_kart_graficznych_radeon_r9_290_vs_geforce_gtx_780?page=0,5

 

Ad.6

 

Napisałem że nie jest specjalnie cichy. Ale w IDLE jak ustawisz by chłodziło na 800RPM to bedzie praktycznie niesłyszalny.   Na 1300 RPM jest nieco słyszalny, ale nie jest to specjalnie głośne. Dlatego nie poleciłem innego coolera bo ten obecnie jest najbardziej wydajny w tej cenie.   Instalujesz speedfan lub włączasz odpowiednią opcję w IDLE i będzie cisza. Co i jak na Google :)

 

Ad.7 w teorii ta karta sieciowa ma dać niższe pingi. Lepiej zarządza pakietami itd. Jak łącze słabe to  nie jestem pewien czy to za wiele da. Poleciłem tańszą płytę za bardzo dobrą sekcją zasilania i przyzwoitym układem Audio.  Resztę dołóż do R9 290 tak jak polecałem. Daj sobie spokój z GTX 770. Na chwilę obecną jest nieopłacalny. Jak już to R9 280x, ale myślę że jak masz kasę to R9 290 i nic więcej.  ASUS lub MSI.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pociąga Cię oc, po co więc topić kasę w oc?

 

Cpu zmień na i5 4590, mobo na B85 Killer. 

 

Co za różnica czy karta ma 2 czy 4GB, skoro nie wpływa to na wydajność? Oszczędź na cpu, płycie i bierz R9 290 Asusa lub GTX780. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o karte to teraz 290 są w dobrych cenach i masz spokój na dłużej :

Asus ATI Radeon R9 290 4GB DDR5/512bit
MSI Radeon R9 290 Gaming 4GB DDR5 512bit + 3 GRY GRATIS

 

PSU to chyba najlepiej brać coś modularnego , do 300zł polecany jest CoolerMaster - odpinane kable ,  regulacja DC-DC , cert. Bronze .

Edytowane przez gando

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Devil

 

Ad.4 Masz racje co do wydajności ale ostatnia stroną tego testu przeraziła mnie gdy przeczytałem o poziom głośności. Przez ten parametr R9 290 odpada - poszukam jakieś cichej NVIDIA GTX 780

 

Ad.6

Dziękuje, tak zrobię:)

 

Ad.7

Mam neostradę (co prawda fiber ale nadal neo) więc rzeczywiście nie zrobi mi to różnicy dzięki za płytę.

 

Dziękuje Klaus za podpowiedz ale mimo ze nie będę podkręcał procesora to wolałbym aby był możliwe najszybszy aby starczył na te kilka lat. I5 4590 jest słabszy o około 5% na oko :)

 

Poczytam sobie o chipsecie B85 Killer.

 

Dziękuje gando za linki ale boje się głośności R9 290. Zdecydowanie wole cichszy niż bardziej wydajny. W końcu gram sporadycznie, a pracuje na kompie po minimum kilka godzin dziennie.

Zasilaczowi się przyjrzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Referenty 290 tak , ale niereferenty to już inna bajka:

 

R9-290

Platforma testowa
Core i7-2600K @ 4700 MHz
MSI Z77A-GD55
Corsair Vengeance DDR3-1866 2 × 4 GB@1866 MHz 9-10-9-27 2T
Plextor M3 Pro 256 GB
Seagate Barracuda Desktop 4 TB
Zalman CNPS 11X Extreme
Aerocool Strike-X ST
bezposrednio_load.png

 

gtx780
Platforma testowa
Core i7-2600K @ 4700 MHz
MSI Z77A-GD55
Corsair Vengeance DDR3-1866 2 × 4 GB@1866 MHz 9-10-9-27 2T
Plextor M3 Pro 256 GB
Seagate Barracuda Desktop 4 TB
Zalman CNPS 11X Extreme
Aerocool Strike-X ST
bezposrednio_load.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Klaus za podpowiedz ale mimo ze nie będę podkręcał procesora to wolałbym aby był możliwe najszybszy aby starczył na te kilka lat. I5 4590 jest słabszy o około 5% na oko :)

Na oko to one będą tak samo wydajne. 

Jeśli jednak interesują cię cyferki nie zamierzasz podkręcać to bierz http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-4690-3-5ghz-lga1150-box-bx80646i54690-haswell-refresh-nowosc-636604/

Będzie na te twoje oko 5% wydajniejszy i kilkadziesiąt zł tańszy.

Uwaga moderatorska, doprecyzuj tytuł tematu, bo widzę kolejny temat z tytułem na tym samym poziomie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest wersja referencyjna czyli oryginalne bardzo głośne chłodzenie. Tych kart praktycznie już nikt nie sprzedaje. Dałem tylko linka dla porównania wydajności. Myślałem że się domyślisz że to nie chodzi o karty firm ASUS czy MSI, które są obecnie najcichsze. No może jeszcze GB by się zalizał do tej trójki.

Gando wybacz ale PCLab i ich testy ni jak się mają do rzeczywistości. Słyszałem tego Zotaca w akcji i tak wysoko to on nie powinien być w tej tabeli. Jest dość słyszalny. Na pewno bardziej niż MSI ASUS czy Gigabyte

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostałem przekonany i biorę tą kartę graficzną:


 


http://www.morele.net/karta-graficzna-asus-radeon-r9-290-4gb-gddr5-512-bit-hdmi-2xdvi-dp-r9290-dc2oc-4gd5-631342/


 


 


Klaus proponowany procesor jest szybszy i tańszy. Podejrzane ale go biorę :)


 


Mam nadzieje ze ostatnie zmiany wytrzyma zasilacz :).


 


 


Dziękuje wszystkim za pomoc.


 


P.S.


Temat chętnie zmienię ale edycja pierwszego posta nie daję takiej możliwości - poszukam dalej.


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...