Skocz do zawartości
edek77

Zestaw [~6500 zł][Gry, Autocad 2d, Foto, Video, Biuro]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Potrzebuję pomocy w złożeniu komputera (do 6500 zł). Będzie on służył do pracy (photoshop, lightroom, obróbka zdjęć RAW, Autocad 2d, maszyny wirtualne), jak również do szeroko rozumianej rozrywki i gier. Planuje zakup komputera na lata. Zazwyczaj kupuje sprzęt z wyższej półki i używam aż nie przestanie mnie ograniczać albo się zepsuje. Przynajmniej 4 lata. Tak więc zależy mi na stabilności, niezawodności, ponadprzeciętnej wydajności i oczywiście żeby był w miarę cichy. Chciałbym zaznaczyć że sprzęt będzie pracował prawie codziennie przez 8-12 godzin.

 

Moje typy:

[Procesor] 1349 zł

Intel Core i7-4790K BOX


 

Procesora nie planuje podkręcać ale chciałbym mieć trochę zapasu mocy ponieważ planuje w najbliższej przyszłości wymianę lustrzanki i będę musiał pracować na plikach 24 Mpix. Nie wykluczam zabawę z nagrywaniem filmów w full HD i późniejszą obróbką. Problem natomiast jest taki że podobno ludzie się skarżą na bardzo wysokie temperatury tego procesora nawet z bardzo wydajnym chłodzeniem. Czy problem został jakoś rozwiązany przez producenta czy to po prostu loteria ?

 

[Płyta główna] 759 zł

Asus Z97-PRO(WI-FI AC)


 

czy

 

545 zł

MSI Z97 Gaming 5


 

Co do płyty to nie mam za dużych wymagań. Na pewno musi być przynajmniej 5 portów USB z tyłu kompa i wyprowadzone na przedni panel przynajmniej 2. Nad Asusem zastanawiam się tylko dlatego że ma wbudowaną karte WIFI AC i podobno bardzo dobrej jakości karte dzwiękową. Jeślibym kupił płytę bez wifi ac to musiałbym dokupywać osobno, a ceny są mało zachęcające (200 - 350zł), szczególnie jak chcemy kartę ze standardem AC(patrze już przyszłościowo). Warto dokładać do droższej płyty czy kupić osobno kartę wifi ? co z dźwiękiem ? (audiofilem nie jestem ale muzyki na kompie będę słuchał na 100%).

 

[Karta graficzna] 1599 zł

MSI GTX 970


 

[RAM] 745 zł

G.Skill TridentX DDR3 2x8GB 2400MHz  


 

Wsadziłem polecany RAM tylko w konfiguracji 2 x 8GB. Lepiej tak czy może 4 x 4GB ? coś innego ?

 

[Dyski] 645zł + 665zł

 

Szybki i trwały SSD (sporo plików ściągam, kopiuje, pakuje w archiwa zip/rar, przesyłam pocztą albo na dysk zewnetrzy/pendriva) + duży HDD na magazyn (co roku przybywa mi 100 - 150 GB zdjęć nie licząc innych danych).

 

Samsung 850 PRO  


 

Western Digital Red 4TB


 

Polecany jest dysk Plextor M6S 256 GB. Co lepiej wybrać ? Samsung niby ma 10 lat gwarancji.

 

[Zasilacz] 269 zł

Cooler Master G550M 550W


 

[Cooler CPU] 235 zł

be quiet! Dark Rock 3


 

Nie będzie mi o pamięć RAM zachaczał ? 

 

[DVD] 50 zł

 Samsung DVD SH-224DB/BEBE 

 

[Obudowa] 239 zł

SilentiumPC Gladius X60 Pure Black  


 

Obudowa może nie jest piękna ale ma czytnik kart sd, kieszeń HOT SWAP na DYSK i dość tania. Jak z głośnością ? Jakością ? Często wypalam płytki cd albo dvd wiec odpada wszystko z drzwiczkami. Inne propozyje jeśli ta jest słaba ?

 

Razem: 6343 zł (z płyta MSI).

 

Bardzo bym prosił o odniesienie się do mojej konfiguracji. Z góry bardzo dziękuję :)

Edytowane przez edek77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałbym i7 z MSI Z97 Gaming 5 +  ten ram i chłodzenie. O pamięc sie nie martw. Akurat te pamięci  mają demontowalny grzebień radiatora. Możne je wysunąć  i ram staje się niższy.  Dysk brałbym WD Black 3TB. Solidniejsza konstrukcja, a pojemnośc i tak  przyzwoita. SSD Plextora lub jak Cie stać to tego Samsunga 850.

Edytowane przez Devil
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałbym i7 z MSI Z97 Gaming 5 +  ten ram i chłodzenie. O pamięc sie nie martw. Akurat te pamięci  mają demontowalny grzebień radiatora. Możne je wysunąć  i ram staje się niższy.  Dysk brałbym WD Black 3TB. Solidniejsza konstrukcja, a pojemnośc i tak  przyzwoita. SSD Plextora lub jak Cie stać to tego Samsunga 850.

 

Dziękuję za odpowiedź i propozycje. Mam natomiast pytanie dotyczące procesora Intel Core i7-4790K. Czytałem w kilku wątkach że paru użytkowników narzekało na wysokie temperatury pracy w stresie pomimo zamontowania wydajnego chłodzenia. Czy jest to problem tego modelu ? serii ? czy może pojedyncze przypadki i nie należy się tym przejmować ? Jakby ktoś miał jakieś inne propozycje lub komentarze do mojego zestawu to również chętnie posłucham :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serii/modelu/procesora - nazwij to jak chcesz :P

 

Przy renderingu z DR3 co rusz odnotowuję temp. rzędu ~ 83-84C. To standard dla i7-4790K.

SSD od Samsung? No i to jeszcze w wersji 850 PRO? Bez przesady. 

 

Nie oszczędzaj na obudowie. Przy Twoim budżecie warto wyposażyć się w coś pokroju Enthoo Pro.

Kolejna kwestia. Płyta główna. Z97 Gaming 5 jak i Z97 Asusa są objęte promocją Intela - możesz ubiegać się o zwrot ~ 250 PLN z promocji Intel toptechcashback.

 

Możesz jeszcze rozważyć tę płytę: http://www.morele.net/plyta-glowna-asus-sabertooth-z97-mark-2-z97-sata3-raid-dualddr3-1866-hdmi-dp-atx-sabertooth-z97-mark-2-643421/

Jest ona objęta 5-letnim okresem gwarancyjnym.

 

Pamięci. Za 100 PLN mniej dostaniesz Vulcany: http://www.morele.net/pamiec-team-group-vulcan-red-2x8gb-2400mhz-ddr3-cl11-tlred316g2400hc11cdc01-662740/

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serii/modelu/procesora - nazwij to jak chcesz :P

 

Przy renderingu z DR3 co rusz odnotowuję temp. rzędu ~ 83-84C. To standard dla i7-4790K.

SSD od Samsung? No i to jeszcze w wersji 850 PRO? Bez przesady. 

 

Nie oszczędzaj na obudowie. Przy Twoim budżecie warto wyposażyć się w coś pokroju Enthoo Pro.

Kolejna kwestia. Płyta główna. Z97 Gaming 5 jak i Z97 Asusa są objęte promocją Intela - możesz ubiegać się o zwrot ~ 250 PLN z promocji Intel toptechcashback.

 

Możesz jeszcze rozważyć tę płytę: http://www.morele.net/plyta-glowna-asus-sabertooth-z97-mark-2-z97-sata3-raid-dualddr3-1866-hdmi-dp-atx-sabertooth-z97-mark-2-643421/

Jest ona objęta 5-letnim okresem gwarancyjnym.

 

Pamięci. Za 100 PLN mniej dostaniesz Vulcany: http://www.morele.net/pamiec-team-group-vulcan-red-2x8gb-2400mhz-ddr3-cl11-tlred316g2400hc11cdc01-662740/

 

Również dziękuje za uwagi. Co do procesora to chyba się jednak zdecyduje na niego. Chłodzenie mam dość dobre więc bez OC raczej nie powinno być problemów (mam nadzieje ;)). Jeśli chodzi o obudowę to czytałem o niej że fabryczny wentylator 200mm jest dość głośny i trzeba wymienić najlepiej na dwa 140 mm. Jakieś propozycje ? Co do płyty głownej i RAMu to nie wiem czy nie zostanę przy MSI gaming 5 i G.Skill jak w proponowanych zestawach. Tak naprawdę nie znam się na tym i nie miałem do czynienia z takim sprzętem. Z jednej strony nie mam zamiaru wydawać kasy na coś co przyniesie mi pomijalne różnice wydajności lub jakości a z drugiej strony jak trzeba dołożyć do czegoś bo warto to nie będę oszczędzał. Co miałeś na myśli pisząć "SSD od Samsung? No i to jeszcze w wersji 850 PRO? Bez przesady. " ? Ze nie warto dokładać 150 zł do dysku ssd samsunga ? Wybrać ten model: Plextor M6S 256 GB  ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

edek77; Właśnie wybrałem i składam blaszaka za podobną kwotę, jestem na etapie odbierania komponentów ze sklepów. Waham się jeszcze co do SSD. Z początku chciałem kupić podobny zestaw co Ty (ten sam cpu, gpu, cooler, obudowa, dysk - 1tb red). Tutaj mój pierwszy pomysł z początku Listopada: http://www.morele.net/inventory/info/0SFaui ... ale po spędzeniu miesiąca na konsultacjach, z wieloma osobami, czytaniu recenzji, testów i porównywaniu modeli w końcu stanęło na drobnych zmianach i mam już praktycznie swój ostateczny zestaw. Teraz, choć może nie jestem hardcoreowym ekspertem śledzącym temat od lat, to w ciagu ostatnich 30 dni poświęcałem na to czas od rana do 5 w nocy i to było moim top priorytetem, więc może mogę Ci coś doradzić :)

 

Mój zestaw na chwilę obecną:

 

Płyta główna - ASRock Z97 EXTREME 6 LGA1150
Procesor Intel Core i7-4790K, 4.0Ghz
Karta graficzna - MSI GTX 970 Gaming 4G, GeForce GTX 970, 4GB GDDR5
RAM - G.Skill RipjawsX DDR3 2x4GB 2133MHz CL9 (F3-17000CL9D-8GBXM)
Dysk SSD - Crucial M550 256GB 2.5'' SATA 6Gb/s MLC (read/write; 550/500MB/s) (CT256M550SSD1)
Dysk HDD - WD Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD10EZEX)
Zasilacz - be quiet! Dark Power PRO 10 850W
Chłodzenie CPU - Thermalright HR-02 Macho Rev. B
Wiatraki - Be quiet! Silent Wings 2 140 mm PWM
Obudowa - be quiet! Silent Base 800 - srebrna
 
* Zestaw dobrany pod promocję toptech cashback, którą musisz się zainteresować! :)
 
I teraz tak, pokolei z Twojej listy:
procka - generalnie to jest racjonalny top dla tej generacji, do wyższej jakości, trzeba już sporo więcej dołożyć. ale jak kupujesz tego procka, to tylko z myślą o oc, bo inaczej przepłacisz bo nie będziesz mieć uśpiony potencjał. Niestety nie orientowałem się co się opłaca kupować bez oc, nie mniej jednak na Twoim miejscu brałbym to i myślał o oc. Co do grzania, ja właśnie na chwilę obecną uważam, że one wcale nie grzeją się tak mocno, jeżeli weźmiesz pod uwagę ich wydajność :) Sam wybrałem możliwie wydajne i ciche chłodzenie (też z myślą o OC) i raczej się tego nie obawiam. 
 
- płyta główna - gdyby w toptech cashback nadal były płyty główne gigabyte, to pozostałbym przy swoim pierwotnym wyborze )po prostu mega jakość mobo w tej klasie) ...ale ta płyta odpadła z promocji, a z chęci odzyskania części kasy  zdecydowałem się na asrocka, który ma przede wszystkim bardzo dobrą sekcje zasilania, poza tym m.2, funkcję HDD saver, dobre audio, dual bios i parę innych bajerów. (jakby co tu test)
 
- GPU - jak widzisz mam to samo. Zdecydowanie najlepsza 970 z tych które porównałem (na początek zobacz ten test). Ma chłodzenie półpasywne (jeżeli zależy Ci na ciszy), dobre wyniki poboru mocy, ma też największy potencjał do OC. Jeśli wiesz jak wykorzystać oc to bierz to, jeśli sam nie chcesz kręcić, kup coś co już jest podkręcone, ale za to trzeba będzie nieco dopłacić. Ja znalazłem ją za 1500 zł, ale od kiedy ja porównywałem, wyszło kilka mocnych i podkręconych 970 (chociażby mocniejsza wersja naszej karty - GTX 970 GAMING 4G GOLDEN EDITION, a kolejne mają wyjść. Tutaj jednak już się nie orientuje, bo ja już swoją kupiłem :)
 
- RAM - generalnie miałem brać to samo, albo to ... co ostatecznie wybrałem. Trafiłem na kilka uwag co do "czerwonych", ale tutaj niestety już nie pamiętam co. 2133CL9 ma jednak prawie identyczną wydajność i dla mnie jednak ważne też było to, że te będą się nieco mniej grzać. (ten wątek może Ci się przydać)
 
- z HHD możesz albo pójść w jakość za dopłatą w black (głośniejsze, ale wydajniejsze i dłuższa gwarancja), albo spokojnie przejść na blue (nieco głośniejsze od red, ale tańsze i do domowych rozwiązań w zupełności wystarczające), sam wziąłem blue. 
 
- SSD - tu sam mam dylemat między crucialem550, samsungiem 840/850 i plexorem. Jeszcze nie podjąłem decyzji. Jednak 10 letnia gwarancja dla samsunga i 5 letnia dla plexora to bardzo ważna sprawa, tylko weź pod uwagę, że samsung zaznacza, że 10 lat jest maksymalnie, o ile w tym czasie nie przekroczysz 150 TB zapisanych danych. Tzn gwarancje masz do momentu 10 lat lub 150tb zapisu. Jednak w tak długim czasie gwarancji można pewnie 1-2 razy wymienić nośnik na nowy, a (tego jednak nie jestem pewien) pewnie też nowsze, bo te już nie będą produkowane :) Ale podrzucam kilka linków, które mogą Cię zainteresować:
d) test z marca 2014 (pure pc) - nie wszystkie nowe, ale daje jakąś wiedzę
 
 
- ZASILACZ - ja akurat wybrałem coś co będzie mocne, będzie miało dobrą wydajność (to może mieć nacznie przy poborze prądu dla jednakowej mocy potrzebnej dla PCta), a jednocześnie będzie ciche. Sam zastanów się co dla Ciebie jest istotne. 
 
- COOLER - praktycznie już miałem zamawiać be quiet dark rock 3, ale zdecydowałem się na nową wersję macho, która wyszła 2 tygodnie temu. Cichszy i nawet nieznacznie wydajniejszy od dark rocka. Ale muszę go ściągać z Niemiec przez Alternate (ale ramy tam mieli też b. tanie, więc 50 zł przesyłki zwróciło się na ich niskich cenach dla tych 2 produktów) ... (tutaj przydatny test)
 
- z obudową, ja chciałem na początku gladiusa, kumpel który bawi się dużo w oc i montaż blaszaków miał go ostatnio i polecał, solidna sprawa. Na początku nie chciałem wydać więcej niż 300 zł na budę, ale jak zrozumiałem, że dokładając 200 zł mogę mieć coś z tego: ciszę, niższe temperatury, b. wygodną konstrukcję, czy lepszy wygląd to uznałem, że warto. Później długo rozważałem pomiędzy fractial design r4, r5, i PHANTEKS Enthoo Pro ... a chwilę temu wyszła nowa obudowa od be quiet, i pozamiatała. Co prawda ich pierwsza, ale z tych rzeczy powyżej dostaje wszystko w pakiecie.  Pisząc tego posta gapię się na nią jak obok stoi i czeka na resztę komponentów i się cieszę max :)
 
 
Mam nadzieję, że CI się to wszystko na coś przyda. Jakby co jeszcze tu zajrzę :)
 
 

PS. Nie, żebym stał się guru hardware, ale w sumie to teraz, aż mi się przykro czasem robi jak patrze na forach na całkiem dużą cześć porad od ludzi (tym bardziej jak mają na liczniku tysiące komentarzy). Trudno uwierzyć czemu dają tak słabe porady, może to jedni z tych, którym ktoś płaci za pisanie komentarzy, albo Ci którzy w Internecie są ekspertami od wszystkiego? Tak czy siak, zbierz tak dużo opinii jak się da i ale szukaj też ekspertów z wiedzą i doświadczeniem :)

Edytowane przez be3mart
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

procka - generalnie to jest racjonalny top dla tej generacji, do wyższej jakości, trzeba już sporo więcej dołożyć. ale jak kupujesz tego procka, to tylko z myślą o oc, bo inaczej przepłacisz bo nie będziesz mieć uśpiony potencjał. Niestety nie orientowałem się co się opłaca kupować bez oc, nie mniej jednak na Twoim miejscu brałbym to i myślał o oc. Co do grzania, ja właśnie na chwilę obecną uważam, że one wcale nie grzeją się tak mocno, jeżeli weźmiesz pod uwagę ich wydajność :) Sam wybrałem możliwie wydajne i ciche chłodzenie (też z myślą o OC) i raczej się tego nie obawiam. 

No bez przesady z tym uśpionym potencjałem i OC. ile go podkręcisz? Jak zrobisz 4,6GHz, będzie sukces. Przy 4,4GHz w trybie turbo, trudno to nazwać podkręcaniem. Nie znaczy to, że jest to zły procesor, nie jest to jednak (niestety) cpu do OC a wręcz dla tych, którzy nie podkręcają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

edek77; Właśnie wybrałem i składam blaszaka za podobną kwotę, jestem na etapie odbierania komponentów ze sklepów. Waham się jeszcze co do SSD. Z początku chciałem kupić podobny zestaw co Ty (ten sam cpu, gpu, cooler, obudowa, dysk - 1tb red). Tutaj mój pierwszy pomysł z początku Listopada: http://www.morele.net/inventory/info/0SFaui ... ale po spędzeniu miesiąca na konsultacjach, z wieloma osobami, czytaniu recenzji, testów i porównywaniu modeli w końcu stanęło na drobnych zmianach i mam już praktycznie swój ostateczny zestaw. Teraz, choć może nie jestem hardcoreowym ekspertem śledzącym temat od lat, to w ciagu ostatnich 30 dni poświęcałem na to czas od rana do 5 w nocy i to było moim top priorytetem, więc może mogę Ci coś doradzić :)

 

Mój zestaw na chwilę obecną:

 

Płyta główna - ASRock Z97 EXTREME 6 LGA1150
Procesor Intel Core i7-4790K, 4.0Ghz
Karta graficzna - MSI GTX 970 Gaming 4G, GeForce GTX 970, 4GB GDDR5
RAM - G.Skill RipjawsX DDR3 2x4GB 2133MHz CL9 (F3-17000CL9D-8GBXM)
Dysk SSD - Crucial M550 256GB 2.5'' SATA 6Gb/s MLC (read/write; 550/500MB/s) (CT256M550SSD1)
Dysk HDD - WD Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD10EZEX)
Zasilacz - be quiet! Dark Power PRO 10 850W
Chłodzenie CPU - Thermalright HR-02 Macho Rev. B
Wiatraki - Be quiet! Silent Wings 2 140 mm PWM
Obudowa - be quiet! Silent Base 800 - srebrna
 
* Zestaw dobrany pod promocję toptech cashback, którą musisz się zainteresować! :)
 
I teraz tak, pokolei z Twojej listy:
procka - generalnie to jest racjonalny top dla tej generacji, do wyższej jakości, trzeba już sporo więcej dołożyć. ale jak kupujesz tego procka, to tylko z myślą o oc, bo inaczej przepłacisz bo nie będziesz mieć uśpiony potencjał. Niestety nie orientowałem się co się opłaca kupować bez oc, nie mniej jednak na Twoim miejscu brałbym to i myślał o oc. Co do grzania, ja właśnie na chwilę obecną uważam, że one wcale nie grzeją się tak mocno, jeżeli weźmiesz pod uwagę ich wydajność :) Sam wybrałem możliwie wydajne i ciche chłodzenie (też z myślą o OC) i raczej się tego nie obawiam. 
 
- płyta główna - gdyby w toptech cashback nadal były płyty główne gigabyte, to pozostałbym przy swoim pierwotnym wyborze )po prostu mega jakość mobo w tej klasie) ...ale ta płyta odpadła z promocji, a z chęci odzyskania części kasy  zdecydowałem się na asrocka, który ma przede wszystkim bardzo dobrą sekcje zasilania, poza tym m.2, funkcję HDD saver, dobre audio, dual bios i parę innych bajerów. (jakby co tu test)
 
- GPU - jak widzisz mam to samo. Zdecydowanie najlepsza 970 z tych które porównałem (na początek zobacz ten test). Ma chłodzenie półpasywne (jeżeli zależy Ci na ciszy), dobre wyniki poboru mocy, ma też największy potencjał do OC. Jeśli wiesz jak wykorzystać oc to bierz to, jeśli sam nie chcesz kręcić, kup coś co już jest podkręcone, ale za to trzeba będzie nieco dopłacić. Ja znalazłem ją za 1500 zł, ale od kiedy ja porównywałem, wyszło kilka mocnych i podkręconych 970 (chociażby mocniejsza wersja naszej karty - GTX 970 GAMING 4G GOLDEN EDITION, a kolejne mają wyjść. Tutaj jednak już się nie orientuje, bo ja już swoją kupiłem :)
 
- RAM - generalnie miałem brać to samo, albo to ... co ostatecznie wybrałem. Trafiłem na kilka uwag co do "czerwonych", ale tutaj niestety już nie pamiętam co. 2133CL9 ma jednak prawie identyczną wydajność i dla mnie jednak ważne też było to, że te będą się nieco mniej grzać. (ten wątek może Ci się przydać)
 
- z HHD możesz albo pójść w jakość za dopłatą w black (głośniejsze, ale wydajniejsze i dłuższa gwarancja), albo spokojnie przejść na blue (nieco głośniejsze od red, ale tańsze i do domowych rozwiązań w zupełności wystarczające), sam wziąłem blue. 
 
- SSD - tu sam mam dylemat między crucialem550, samsungiem 840/850 i plexorem. Jeszcze nie podjąłem decyzji. Jednak 10 letnia gwarancja dla samsunga i 5 letnia dla plexora to bardzo ważna sprawa, tylko weź pod uwagę, że samsung zaznacza, że 10 lat jest maksymalnie, o ile w tym czasie nie przekroczysz 150 TB zapisanych danych. Tzn gwarancje masz do momentu 10 lat lub 150tb zapisu. Jednak w tak długim czasie gwarancji można pewnie 1-2 razy wymienić nośnik na nowy, a (tego jednak nie jestem pewien) pewnie też nowsze, bo te już nie będą produkowane :) Ale podrzucam kilka linków, które mogą Cię zainteresować:
d) test z marca 2014 (pure pc) - nie wszystkie nowe, ale daje jakąś wiedzę
 
 
- ZASILACZ - ja akurat wybrałem coś co będzie mocne, będzie miało dobrą wydajność (to może mieć nacznie przy poborze prądu dla jednakowej mocy potrzebnej dla PCta), a jednocześnie będzie ciche. Sam zastanów się co dla Ciebie jest istotne. 
 
- COOLER - praktycznie już miałem zamawiać be quiet dark rock 3, ale zdecydowałem się na nową wersję macho, która wyszła 2 tygodnie temu. Cichszy i nawet nieznacznie wydajniejszy od dark rocka. Ale muszę go ściągać z Niemiec przez Alternate (ale ramy tam mieli też b. tanie, więc 50 zł przesyłki zwróciło się na ich niskich cenach dla tych 2 produktów) ... (tutaj przydatny test)
 
- z obudową, ja chciałem na początku gladiusa, kumpel który bawi się dużo w oc i montaż blaszaków miał go ostatnio i polecał, solidna sprawa. Na początku nie chciałem wydać więcej niż 300 zł na budę, ale jak zrozumiałem, że dokładając 200 zł mogę mieć coś z tego: ciszę, niższe temperatury, b. wygodną konstrukcję, czy lepszy wygląd to uznałem, że warto. Później długo rozważałem pomiędzy fractial design r4, r5, i PHANTEKS Enthoo Pro ... a chwilę temu wyszła nowa obudowa od be quiet, i pozamiatała. Co prawda ich pierwsza, ale z tych rzeczy powyżej dostaje wszystko w pakiecie.  Pisząc tego posta gapię się na nią jak obok stoi i czeka na resztę komponentów i się cieszę max :)
 
 
Mam nadzieję, że CI się to wszystko na coś przyda. Jakby co jeszcze tu zajrzę :)
 
 

PS. Nie, żebym stał się guru hardware, ale w sumie to teraz, aż mi się przykro czasem robi jak patrze na forach na całkiem dużą cześć porad od ludzi (tym bardziej jak mają na liczniku tysiące komentarzy). Trudno uwierzyć czemu dają tak słabe porady, może to jedni z tych, którym ktoś płaci za pisanie komentarzy, albo Ci którzy w Internecie są ekspertami od wszystkiego? Tak czy siak, zbierz tak dużo opinii jak się da i ale szukaj też ekspertów z wiedzą i doświadczeniem :)

 

 

Witam i serdecznie dziękuję za bardzo obszerną odpowiedź :) Powiem szczerze że nie spodziewałem się tak rozbudowanej odpowiedzi i że ktoś poświeci tyle czasu żeby to wszystko opisać. Tym bardziej doceniam włożony trud :) Szkoda bardzo że wcześniej nie spojrzałeś do mojego tematu bo może wpłynęło by to na moją decyzję. Niestety wczoraj wieczorem, widząc że nikt wiecej nie odpisał, postanowiłem zamówić wszystkie części, żeby przypadkiem ktoś ich przed świętami nie wykupił. Tak więc ten temat pozostanie jako bardzo dobra wskazówka dla innych użytkowników poszukujących dobrych porad w sprawie złożenia zestawu :)

Ostateczna konfiguracja wygląda tak:

 

Procesor Intel Core i7-4790K, socket LGA1150, 64bit, do 4.4 GHz, 88W, cache 8MB, BOX (BX80646I74790K) - Devil's Canyon
Płyta główna Asus Z97-PRO(WI-FI AC), Z97, DualDDR3-1600, SATA3, RAID, HDMI, DVI, D-Sub,DP,ATX ( Z97-PRO(WI-FI AC) )
Karta graficzna MSI GTX 970 GAMING 4096 MB DDR5 - (GTX 970 GAMING 4G)
Pamięć G.Skill TridentX DDR3 2x8GB 2400MHz CL10 F3-2400C10D-16GTX
Dysk SSD Samsung 850 PRO ASAP 256GB 2,5"
Dysk Western Digital Red, 3.5'', 4TB, SATA/600, 64MB cache
Zasilacz Cooler Master G550M 550W Modularny 120mm 80+ (RS-550-AMAA-B1)
Chłodzenie CPU Be Quiet! Dark Rock 3 BK018
Napęd Samsung DVD -/+ R/RW 24x SH-224DB BLACK
Obudowa PHANTEKS Enthoo Pro Czarny z oknem (PH-ES614P_BK)

 

Trochę przekroczyłem budżet (6700zł) ale trudno :)

 

Procesor - wybrałem ten ponieważ nic szybszego nie ma na ta platformę (z tego co wiem :) ).

Płyta główna - dość dobre opinie + karta wifi w standardzie AC. Tutaj nie wiem czy dobrze zrobiłem kupując tę płytę, natomiast wszyscy znajomi i znajomi znajomych (podobno maniacy komputerowi i informatycy) oraz pracownicy kilku sklepów w których pytałem o złożenie kompa powiedzieli jednomyślnie że Asus to lepsza firma (niż MSI) i oni by wybrali coś z Asusa. Ponieważ nie siedzę w sprzęcie postanowiłem im zaufać. Ja zresztą w dwóch poprzednich kompach tez miałem Asusa i nie miałem żadnych problemów w tymi płytami. Wbudowana karta WiFi AC również mi się spodobała bo musiałbym dokupywać coś zewnętrznego (200 -350 zł - tyle kosztuje standard ac)

Kartę graficzną wszyscy polecali, więc zostałem przy tej karcie.

Pamięć RAM - jak wyżej. To do większego grzania się to nie wypowiadam się bo nie wiem. Mam nadzieje że nie będzie problemów. 

Dyski SSD i HDD - Mam w laptopie Samsunga 830 i jestem z niego bardzo zadowony. Od dwóch lat działa szybko i bezawaryjnie dlatego zdecydowałem się na nowszą wersje 850 pro. Wiem że wydajność będzie niezauważalna w stosunku do polecanego Plextora ale jednak gwarancja 10 lat mi sie bardzo podobała. Jak ktoś daje tak długą gwarancję to musi byc pewny swojego sprzętu (tak na chłopski rozum;) ).  Co do dysku WD Red to też ma dość dobre opinie więc myślę ze mi to wystarczy. Ten dysk będzie głownie mi służył jako magazyn a wydajność potrzebna mi jest na SSD. Wybrałem cichszy dysk który może pracować w NAS-ach więc myślę że nie będę rozczarowany.

Zasilacz, chłodzenie i obudowa - dostosowałem się do porad forumowiczów z braku wiedzy w tym temacie.

 

Dostałem maila ze sklepu że części będą do odbioru koło przyszłego piątku (12.12) tak więc trochę trzeba czekać. No cóż okres mikołajowo - przedświąteczny :( Jeszcze raz chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wsparli mnie w moich "bojach" w składaniu nowego kompa. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...