Skocz do zawartości
Masu91

Którą konfigurację pamięci RAM wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

 W ciągu miesiąca planuję upgrade komputera. Widzę to tak. 

 

Procesor: Posiadam i5 3350P / będzie i5 4690K

Mobo: Posiadam MSI Z77-G43 / będzie MSI Z97 Gaming 3

GPU: Posiadam MSI 7870 TwinFrozr III / będzie MSI Gaming GTX970

Do dysku 1TB dojdzie SSD pewnie Crucial M550 128GB 

Zasilacz zostaje Corsair VS650

 

I przechodząc do meritum. Mam 2x4GB Hyper X Blu 1333Mhz CL9. Na wstępie planowałem dorzucić 4GB dla spokoju, ale po ostatnim teście pamięci RAM zastanawiam się czy nie wymienić ich na jakieś z taktowaniem 2133Mhz. Problem w tym, że nie mogę sobie wtedy pozwolić na zakup dodatkowych 4GB, tak więc przez jakiś czas (pewnie z rok) zostałoby 8GB. Co jest bardziej racjonalne?
I tutaj pytanie kolejne. Czy jeśli będę posiadał takie same kości 3x4GB to tracę coś z tytułu braku Dual Channel (wiele mitów z tym powstało, tak więc wolę spytać)?

 

Pozdrawiam i liczę na pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8GB to na dziś jest ilość wystarczająca - jeśli zacznie brakować, w każdej chwili możesz dokupić więcej.

Dual niewiele daje - choć jak dobrze pamiętam 3 kości też powinny pracować w dualu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według CPU-Z to może i tak, ale w prawdziwym świecie to nie bardzo.

 

Na którymś nForce i chyba na intela 915-stce było tak, że dawało się odpalić pseudo-DC na konfiguracji np. 4GB+4GB + 1 kostka 8 GB. Potem to zarzucili i teraz bodajże na wszystkich chipsetach muszą być sparowane kości (mogą być natomiast różne w obu parach, np. 4+4 oraz 2+2).

Edytowane przez adashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy lepiej sprzedać te 1333Mhz w zamian za szybsze? Ostatnie testy pamięci na purepc wprawiły mnie w konsternację. Nawet 10-15 fps więcej w wymagających tytułach to sporo. To jest różnica jaką robi GTX970 od 980 jakby nie było.

Edytowane przez Masu91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z powodu szybszej pamięci RAM wyszło im 10-15 fps więcej w wymagających grach? Wydaje się to mało prawdopodobne i nie ma raczej sensu traktować takiego wyniku serio, nawet jeśli rzeczywiście im tak wyszło.

 

Ale sprzedaż pamięci 1333 MHz, jeśli tylko jest komu to jak najbardziej dobry pomysł. I kupno 1866+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_ram_wybrac_test_ddr3_13332400_mhz_w_grach?page=0,11
Wygląda to następująco. Do szybszych pamięci pewnie będę musiał dołożyć tak ze 120zł ale myślę, że warto. Zwłaszcza, ze ta konfiguracja będzie obowiązywać przez około 3 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym linku dla Far Cry 3 mamy różnicę 9 fps pomiędzy 1333CL9 a 2400CL9.

 

Czy konfiguracja będzie obowiązywać przez około 3 lata jest dyskusyjne wobec prawdopodobnego spopularyzowania się standardu DDR4.

 

Ogólnie to wymiana na szybsze pamięci (niekoniecznie 2400) jest tak jak piszesz raczej sensowna, może nie będzie trzeba aż tyle dokładać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...