Skocz do zawartości
Kameh

[MODERNIZACJA do 300 zł]Płyta GA-MA78GM-S2H (rev. 1.1) do multimediów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zastanawiam się nad modernizacją 7 letniego komputera.

Konfig:

Płyta GA-MA78GM-S2H (rev. 1.1)

Procesor Athlon 4050e 2GHz

Pamięć 2 x 1GB 800 Mhz

 

Używam Linuxa Mint 17. Zastosowanie głównie internet i filmy. Czasami zwalnia jak mam kilkanaście otwarych okien w Operze lub Firefoxie. Z filmami jest problem dopiero w Full HD z 60 fps, obraz zwalnia się, dzwięk sie rozjezdza.

Jak najlepiej wydać optymalnie 300 zł? SSD czy powiększyć pamięć do 4GB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD, jak najbardziej, ram też. Poprawi to ogólną płynność, tam gdzie słaby procesor nie wyrabia nic to nie da.

 

Jeśli chcesz koniecznie pozostać przy tej płycie to zmiana procesora na jakiegoś Athlona II x2, x3. Niestety są dość drogie w stosunku do oferowanej wydajności. Korzystniej byłoby brać używanego Celerona na lga1155 + mobo na H61

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co masz za kartę graficzną bo dekodowanie powinno na niej się oprzeć sprzętowo?

Tak jak Moderator napisał, słaby procek, ramu za mało (sprawdź czy nie zjada całego fizycznie)

 

Przydałaby się trochę większa kwota i zmiana platformy, mimo wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta graficzna to integrowany ATI Radeon HD3200. Pamięci mi zjada do 90 procent. Myślę że zwiększenie pamięci powinno wystarczyć na jakiś czas, a póżniej SSD. W końcu jak nie wystarczy to zmiana procka albo platformy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten budżet masz ostateczny? Mimo wszystko ja bym jednak zmienił platformę.

 

http://allegro.pl/intel-core-g1610-5-2ghz-asus-h61m-k-2gb-ddr3-i5098157481.html

http://allegro.pl/intel-celeron-2x2-7ghz-asus-h61m-k-2gb-ddr3-i5105541250.html

 

Masz nowe, znacznie bardziej wydajne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, nie sądziłem, że za 400 zł można zmienić platformę na bardziej wydajniejszą. Z tego wynika, że lepiej jest odłozyć trochę gotówki, zamiast dokupowac dodatkowej pamięci za ok.150 zł. Przy okazji mam takie pamięci  Kingston 2 x DDR2 1024MB 800MHz CL5 (KVR800D2N5K2/2G), których aktualnie nie ma w sprzedaży. Jakie pamięci mogę kupić, żeby ładnie współpracowały z starymi? Czy muszą miec taki sam 5CL, bo są 6CL ale to chyba wolniejsze? Wielkość pamięci może być dowolna? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie określa to producent płyty w rekomendowanych pamięciach oraz w specyfikacji płyty głównej dla konfiguracji slotów. Najlepiej jak ma się te same kości.

 

Generalnie szukaj DDR2 800MHz reszta mniej ważna, pamięci dostosują się do tych najwolniejszych. Może jednak okazać się, że będą się gryzły.

 

Z drugiej strony mimo wszystko zmienił bym platformę, bo za kości życzą sobie jak za zboże, haha, a koszt relatywnie niewielki jak widzisz, tym bardziej, że możesz stare klamory opchnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba to jest lepsze wyjście, także być może będę odkładac na np. taki zestaw http://allegro.pl/haswell-g1820-5-4ghz-gigabyte-h81m-s1-4gb-usb3-0-i5108742101.html. Dziękuję wszystkim za wskazówki. A jest jeden mały problem, mam podłączone 4 dyski, 2 esata i 2 ide, a w tych nowych płytach nie ma gniazd ide ... ale to mniej istotne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Kameh, rok temu sam stałem przed dylematem zmiany/upgrade podobnej platformy i zmieniłem na sprzęt jak w podpisie.

Miałem wtedy na tej samej płycie: Athlon X2 4850e, 2x2GB 667MHz, GeForce 9600GT 1GB, PSU Fortron 400W.

Finalnie cały komputer sprzedałem wtedy za 300zł. Została mi druga obudowa SFF, po czasie wpadła mi w ręce kolejna płyta na AM2 + cooler, HDD. Dokupiłem CPU i RAM i złożyłem drugi PC, taki jak obecna konfiguracja w podpisie.

Niestety czas powoli zmigrować wszystkie HDD na SATA ;)

 

Link do wątku http://forum.purepc.pl/topic/358287-energooszcz%C4%99dna-platforma-sfx-matx/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...