Skocz do zawartości
LTMek

Komputer do biura, składak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam następujące części:

-dysk 160GB Seagate
-Intel Pentium 4, 3,06 GHz
-pamięc RAM 1Gb
-płyta główna Asus P5GDC Deluxe
-karta graficzna GeForce 7300GT
-napęd dvd
-nagrywarka dvd
-zasilacz Chiftec 400W

Chcę stworzyć komputer do prac biurowych (office+net+może czasem jakiś film trzeba będzie puścić).
W tym celu chce dokonać modernizacji w/w sprzętu.
Myślałem o zakupie płyty głównej + procka + ramu. Śmiem twierdzić, że zasilacz uciągnie nowe podzespoły, obudowę mam w idealnym stanie, więc problemu nie będzie.
Moje pytanie brzmi jaką kombinację warto tu stworzyć?

Analizując info na stronie, myślę o:
Pamięć: HyperX Savage 4GB 1600MHz DDR3 CL9 (HX316C9SR/4)
Płyta: MSI B85-G43 Sc LGA1150 Intel B85, 4xDDR3, VGA, GbLAN, ATX HASWELL lub Gigabyte GA-H81M-HD3, H81, DualDDR3-1600, SATA3, HDMI, mATX (GA-H81M-HD3) lub MSI H81M-P33, H81, DualDDR3-1600, SATA3, DVI, mATX (H81M-P33)

Pytanie brzmi jaką płytę lepiej kupić?
I jaki procek do tego, ew czy polecacie jakąś alternatywę?
Głównie chodzi o ograniczenie kosztów, myślę też czy warto tam włożyć tego starego GF i czy coś to w ogl da...

Proszę o pomoc :)
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem więc, że w zasadzie różnica ogranicza się do tego, czy chce mieć mobo np. z hdmi czy też nie?
Co z kolei z procesorem? Jakieś sugestie czy też śmiało mogę wybrać ten z zestawów na maj i nie ma tu co kombinować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś sugestie czy też śmiało mogę wybrać ten z zestawów na maj i nie ma tu co kombinować?

zależy jaki masz budżet.... do wymiany mobo cpu ram zepewne musisz jeszcze doliczyć hdd i dvdrw, bo do płyt na b85/h81 nie podłączysz nic na ide ata... chyba, że masz hdd, dvdrw już sata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDD pasuje, DVD też, to akurat przekładałem z innego sprzętu i jest znacznie świeższe od pozostałych części ;)
 

 
Do prac biurowych szału nie potrzebuje, więc myśl jest prosta, jak najmniejszy budżet za bezproblemową pracę (wszystko będzie pracować pod Win 7) 
Zaświtał mi jednak w głowie pewien pomysł, a mianowicie opcja modernizacji mojego PC. 
Ja posiadam: 
Grafika: GTX 570 
Płyta: P5K Pro 
Proc: Core2Quad Q9300 
RAM: 4GB 
 
Pomyślałem więc, iż może warto wziąć płytę, proca i ram i wrzucić do tamtych podzespołów, tworząc kompa do biura, z kolei samemu stworzyć tercet Płyta+Grafika+RAM. Problemem jest oczywiście budżet, myślałem nad czymś takim: 
 
Płyta: Płyta główna MSI B85-G43 Sc LGA1150 Intel B85, 4xDDR3, VGA, GbLAN, ATX HASWELL 
RAM: HyperX Savage 4GB 1600MHz DDR3 CL9 (HX316C9SR/4) (1x lub 2x, ew jakieś 8GB RAMy)
Proc: Procesor Intel Core i5-4590 3.3GHz LGA1150 BOX (BX80646I54590) 
 
Grafika, buda, zasilacz -> to wszystko chcę zostawić bez zmian. 
 
Pytanie - czy coś takiego w ogóle ma sens czy lepiej poczekać i złożyć maszynę o wyższych parametrach? 
Tutaj jak wiadomo zapewne będę musiał dokupić dodatkową kość ram jeszcze w przyszłości, bo 4GB to mało, zastanawia mnie jednak czy wybrany proc + płyta to rozwiązanie dość przyszłościowe (czytaj: czy zapewni mi parę lat spokoju jeśli chodzi o wymianę tych komponentów) czy lepiej na chwilę obecną to sobie darować i kupić absolutne minimum do biura?
 
Kosztowo przedstawia się to tak: 
Opcja nr 1 (zakup sprzętu do biura) -> płyta 170-300zł, proc (z tych co myślałem) 250zł, RAM 140zł, razem: 560-690zł + ew jakaś karta to wifi za 40zł 
Opcja nr 2 (zakup wyższej klasy sprzętu) -> płyta 300zł+, proc 900zł, RAM 140-300zł, razem 1340-1500zł

Budżet raczej mam koło 600pln, jednak jeśli to opłacalne, to jestem w stanie coś pokombinować i mieć koło 1400pln

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do twoich potrzeb wystarczająca będzie najtańsza płyta na h81 + celeron + 4GB zwykłego ramu (tu wziąłbym w jednej kości co by w przyszłości móc rozbudować).

Grafika zintegrowana wystarczy. Dołożyłbym dysk ssd - nawet na sam system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, co z systemem operacyjnym?

Jeśli masz osobno dokupić lub pracować na Windowsie XP, lepiej kupić jakiś poleasingowy kompa na i3/Pentium SandyBridge z Windowsem 7.

Przemyśl też kwestię systemu operacyjnego, czy np. pod W7/8.1 64 bit są sterowniki pod twoje peryferia. Ja mam W8.1 64 bit i nie mogę korzystać ze skanera Lide20, muszę trzymać wielkiego klocka wielofunkcyjnego, by od czasu do czasu coś zeskanować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System mam, wszystko będzie chodzić po 7, tak więc tutaj dodatkowych kosztów nie będzie. Obecnie do tych celów wykorzystuje wiekowy już laptop, który jednak bez formata co 6m-cy jest koszmarnie wolny (nie ma się co dziwić, jego parametry są po prostu śmieszne) i przyda się jakieś solidne odświeżenie.
Nad dyskiem SSD myślałem, ale to jednak dodatkowe pare stówek a niekoniecznie zależy mi na tym by sprzęt biurowy włączał się błyskawicznie, nie ma na nim też jakiegoś niesamowitego przepływu danych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź już padła w temacie musisz sam zdecydować czy chcesz wydajny pc czy zestaw biurowy.

Sam mam taki zestaw na którym o dziwo też od czasu do czasu gram w gry pokroju lol, starsze cody itp na niskich średnich ustawieniach i wszystko działa płynnie.

 

płyta: Asrock H81M-VG4 bądź Gigabyte GA-H81M-S1  na allegro używkę wyrwiesz za 130-140 zł

procesor: g3240 200 zł na alle drogo możesz kupić 3220 spokojnie wystarczy 170zł

ram: 4gb używane z wieczystą gwarancją 130

 

Wyjdzie około 500zł, pc działa bez zająknięcia przy filmach fullhd, internecie, pracy biurowej a czasami nawet pograsz sobie w starsze gry. Ten 160gb segat jest pewnie dość wolny więc jak najbardziej zainwestoawał był w nowy dysk. Kupno dysku z allegro to loteria sam kupiłem 4sztuki dysków Samsunga F3 HD502HJ 500gb działają bezproblemu już 2 lata od zakupu z allegro. Ta wersja samsunga była praktycznie bezawaryjna więc warto zainwestować te 70-100zł.

Edytowane przez veritas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ram: 4gb używane z wieczystą gwarancją 130

Nie myl wieczystej gwarancji z dożywotnią ograniczoną gwarancją - żaden producent nie daje wieczystej.

 

Wyjdzie około 500zł, pc działa bez zająknięcia przy filmach fullhd, internecie, pracy biurowej a czasami nawet pograsz sobie w starsze gry.

W pracy mam ponad 10-letniego optiplexa z pentium 4@2.6GHz i radzi sobie z filmami w fullHD. Do tego nie sądzę, żeby kolega miał czas grać w biurze (no może poza "pasjansem").

Edytowane przez Leon166

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...