Jump to content
marcin216

Tunel VPN na CISCO

Recommended Posts

Mircy kolejne pytanie i prośba o pomoc!

Mam dwie routery CISCO RV320 (z VPN) - jeden w Katowicach, drugi w Opolu. Oba mają zewnętrzne statyczne IP. 
Pomiędzy ruterami ustawiony jest tunel typu gateway - gateway. Katowice mają adresację wewnętrzną: 192.168.2.1, Opole ma 192.168.1.2. Tunel działa, mogę pingować komputery z drugiej sieci po lokalnym IP. Dostęp do tunelauma cała sieć.
W Katowicach jest serwer z programem typu ERP. Opole ma się do niego łączyć przez właśnie ten tunel. Tunel zestawiony jest cały czas.

Teraz pytania:
- czy jeżeli wejdę na np onet.pl z Opola to ruch pójdzie przez Katowice? i to samo w drugą stronę.

- jak zrobić żeby VPN dział tylko w sytuacji: Ktoś z Opola otwiera program ERP, program łączy się przez tunel z serwerem w Katowicach. 

Czyli w skrócie, tunel ma być aktywny do wszystkich w Opolu, ale tylko przy łączeniu się programu ERP z serwerem w Katowicach. ( ͡º ͜ʖ͡º)

czy jeżeli wejdę na np onet.pl z Opola to ruch pójdzie przez Katowice? i to samo w drugą stronę.

To zależy oczywiście od tego, jakie trasy są brane jako pierwsze pod uwagę. Skoro jest to VPN typu Site-to-Site, a więc skonfigurowany na routerach, należy przyjrzeć się routingowi właśnie na nich i ustawić tak, by trasa domyślna (a więc wszystko to, co do Internetu) leciało nie przez interfejs VPN, tylko normalnie przez ten do ISP.

jak zrobić żeby VPN dział tylko w sytuacji: Ktoś z Opola otwiera program ERP, program łączy się przez tunel z serwerem w Katowicach.

Nie jestem do końca pewien, ale wydaje mi się, że na tych routerach nie da się tego zrealizować.

Edited by SmiechuKamil