Skocz do zawartości
Ashanen

Komputer od 3 do 4 tyś, i5-6600k, i5 4460 , i5 4690, gtx 9xx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chciałbym was poprosić o radę a za razem dostrzeżenie wszystkich plusów i minusów zestawów które zlożyłem.

 

Zestaw 1 :

http://www.morele.net/inventory/info/R0m0cH

 

Zestaw 2 :

http://www.morele.net/inventory/info/k3yKg1/

 

Zestaw 3 :

http://www.morele.net/inventory/info/G4Lc0w/

 

Ciężko mi powiedzieć czym się kieruje, zapewne ogólna wydajność i gry w uber/high. Chciałem złożyć na początku zestaw z node 304, ale koszta wykraczają poza 4 tysiące (mini itx) a dodatkowo są dostępne tylko 1-2 płyty główne. W zamian powiększyłem lekko obudowę i zmniejszyłem koszta.

 

Jak myślicie, czy opłaca się inwestować jeszcze w "stare" wersje i5? Jeżeli tak, to brać 4460 czy 4690k? Jak często następuje zmiana podstawki procesora a co za tym idzie, czy następcy i5 6 generacji pojawia się szybciej niż za 1-2 lata? Koszt i5 4460 z tanią płyta główna jest mniejszy niż samego i5 6600k..

 

Obecnie wychodzą gry bardzo zoptymalizowane. MGSV czy Mad Max, ale patrząc na W3 boje się, że już za rok przy i5 4460 ugrać będzie można co najwyżej średnie detale, jak myślicie? Czy w takim wypadku lepiej pozostawić gtx 950 a zainwestować w CPU, które wytrzyma z 2-4 lata, czy polecieć po kosztach i wziąć i5 4460 w raz z gtx 970? ( optymalny czas dla tego zestawu to max 2 lata?)

 

Wszelkie modyfikacje mile widziane. Można usunąć ssd, bo mam hdd z laptopa, a także zmniejszyć monitor do 21.5 i ram z 8 do 4 gb jeżeli miałoby to być opłacalne w stosunku wydajnosc/cena. Chciałbym poprosić o opinie na temat monitora, procesorów i płyt głównych. Czytałem wiele artykułów na pure pc i pc lab wiec prosiłbym o komentarze aniżeli linki do testów które już widziałem.

 

Szczególnie interesuje mnie różnica wydajności w najbliższym czasie między i5 4460/4690 a i5 6600k. Obecnie to około 10-25 %, ale jeżeli gry na high zaczną osiągać 40 fps na i5 6600k, to będzie oznaczać że nie będą już grywalne na pozostałych. Wiec jeszcze raz, czy warto zainwestować w intel skylake kosztem wolnego gpu, lecz ulepszonego po roku?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze tak podstawowe pytanie, czy zamierzasz podkręcać procesor czy nie ?

 

Kolejna sprawa, nikt z nas nie wywróży za ile czasu Intel wypuści swoja nową podstawkę, może to być za rok, ale dobrze i za 2 lata.

 

Co do procesorów, i5 jest mocnym procesorem nawet w wersji z zablokowanym mnożnikiem, i spokojnie starczy nawet na te 4 latka, patrząc jak dotychczas, się spisują, nawet 2 generacja.

 

Odpowiedz na pierwsze pytanie, to w tedy można cos podziałać. W tym budżecie jeżeli chcesz mieć możliwość podkręcania, kierował bym się w kierunku i5-4690K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Obecnie wychodzą gry bardzo zoptymalizowane. MGSV czy Mad Max, ale patrząc na W3 boje się, że już za rok przy i5 4460 ugrać będzie można co najwyżej średnie detale, jak myślicie? Czy w takim wypadku lepiej pozostawić gtx 950 a zainwestować w CPU, które wytrzyma z 2-4 lata, czy polecieć po kosztach i wziąć i5 4460 w raz z gtx 970? ( optymalny czas dla tego zestawu to max 2 lata?)

 

To trochę inaczej działa. Wydajność procesora nie jest dyktowana tym w jakich detalach gramy. Jeżeli CPU okaże się za słaby to fps w low czy ultra detail będzie taki sam.

 

Mam bardzo podobny dylemat w tym momencie. Różnica w minimalnej ilości klatek czasami przekracza nawet 10 pomiędzy Skylake a Haswell. Do tego wsparcia najnowszych technologi (kodeki). Z drugiej strony jednak koszt platformy opartej o i5 6600k jest spory. Jakieś 500zł większy od konfiguracji Haswell na i5K. Może jakimś rozwiązaniem jest poczekanie na tańsze ceny płyt głównych na 1151? Do tego niedługo powinny się pojawić i5 z zablokowanym mnożnikiem które dalej będą bardzo, bardzo wydajne.

Edytowane przez Vejita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc po wykresach :

pclab.pl/art63116-47.html ( Titan X ) i 2 strony wcześniej gtx 970 wnioskuję, że gtx 970 ogranicza o około 10 klatek procesor i5 4460. Gtx 970 na obecną chwilę jest bardzo dobra kartą i wydaje mi się, że wystarczy na, hmm.. licząc od dziś 1 rok gier w uber detalach. Przy i5 4690k jest to aż 20 klatek różnicy i właśnie to mnie najbardziej zastanawia. Czy nie będzie tak jak z i5-2500k i ten 4690k dzięki swojemu b.dobremu oc nie jest idealnym wyborem i spokojnie wystarczy na 2-3 lata. Tylko tu jest mały problem, bo skylake i6600k jest tańszy od 4690k o 10 zł na techplanet.. tylko że obecnie płyty matx i ddr4 są droższe niż starsza generacja przez co budżet rośnie o około 300 zł..

 

 

Odpowiedź na pytanie : Jeżeli OC zwiększ żywotność i stosunek cena/wydajność ,to tak. Bardzo chętnie.

 

Tylko jest tak jak mówię, że wydaje mi się że i5 4460 jest wciąż ograniczany przez gtx970. Za tem ciężko mi dostrzec opłacalność dodatkowych 500 zł na (4690k albo 6600k), lecz znów coś czuje,że za rok od dziś gtx 970 trzeba będzie wymienić na coś lepszego, a z tym już 4460 raczej sobie nie poradzi. Wyjdzie więc wymiana Mobo, procka, DDR wiec w zasadzie cały nowy komputer..

 

@Vejita

 

Z chęcią bym poczekał do świąt, ale spalił mi się laptop i musze prace inżynierska napisać. Max czas na jaki mogę sobie pozwolić to 10 - 15 października.

 

Mimo wszystko najgorszy ból, to wybrać gtx 970 i 4460 i cieszyć się uber detalami od razu i przez rok, czy wziąć i5 6600k na gtx 950 i po roku męczarni med-high zmienić na gtx 980 po zaoszczędzeniu różnicy kwoty ^^

Edytowane przez Ashanen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze albo śpię jeszcze albo ty coś pokręciłeś. Piszesz ze karta graficzną ogranicza procesor ??

Chyba jak już procesor może ograniczać kartę graficzną. 

 

Zacznijmy tak i5-4460 nie ograniczy gtx 970.

Procesor pokroju 5-4460 jak pisałem starczy na kilka lat, i raczej nie sadze że odrazu trzeba będzie go wymieniać za rok. jak masz chwilę to wstrzymaj się na wyjście skylake z zablokowanym mnożnikiem, jeżeli nie zamierzasz podkręcać. 

 

Wiec zdecyduj się czy odblokowany czy zablokowany. Pisałeś że chcesz mieć to w małej obudowie tak ? 

 

Powiem tak, jak chcesz odrazu cieszyć się gra, to nie widzę sensu i5-6600k i gtx 950, jakoś to tak nie gra do końca, jeżeli zamierzasz grać. chyba ze w krótkim czasie będziesz zamierzał wymienić grafikę to co innego. 

 

kilka linków z testami procesorów i nie tylko:

http://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i56600k_skylake_mocne_cztery_rdzenie

http://www.purepc.pl/procesory/jaki_procesor_kupic_wielki_test_100_procesorow_intel_i_amd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...