Skocz do zawartości
Piehursson

Długie uruchamianie Windows 8.1 - dysk SSD.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Dziś z takim problemem. Tydzień temu zakupiłem sobie dysk SSD Samsung 850 EVO 250, na którym postawiłem system. Przez kilka dni wszystko było w porządku tzn. system uruchamiał się szybko zarówno przy starcie na zimno jak i podczas restartowania systemu. Od kilku jednak dni coś się pochrzaniło a mianowicie podczas startu na zimno system wstaje tak jak dotychczas czyli całkiem żwawo ale problem pojawia się przy ponownym uruchomieniu systemu. Otóż wszystko jest ok do momentu pokazania się logo z niebieskimi okienkami. Gdy owe logo znika muszę czekać na ekran logowania z nazwą użytkownika aż 62 sekundy czyli stanowczo za długo. W czym może tkwić problem? Ustawienia UEFI czy wina Windowsa? A może wina dysku choć w sumie dziwne jest to, że przy zimnym starcie wszystko jest ok. Dodam, że usunąłem z "autostartu" wszystkie programy", które tam wisiały ale nie przyniosło to żadnego efektu. Gdy system miałem postawiony uprzednio na HDD problem nie występował. Może przeinstalować system raz jeszcze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszedłem za Twoją radą - po restarcie w trybie awaryjnym system wstaje w oka mgnieniu. Będąc w trybie awaryjnym uruchamiam komputer do normalnego trybu i znowu muszę czekać na przejście od loga do ekranu logowania. Pytanie brzmi czy winna może być jakaś aktualizacja systemu? Wydaje mi się, że własnie po którejś z ostatnich aktualizacji nastąpił ten problem. Znalazłem na liście zainstalowanych aktualizacji pięć plików, które ostatnio się zaciągnęły przez update ale niestety nie mogę ich odinstalować. Przy wszystkich poprzednich plikach pojawia się opcja "odinstalowania" a przy tych pięciu nie. Pewnie czeka mnie reinstalacja systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak :) Miałem podobną sytuację z 840 Pro i AMD. Wina leży po stronie sterowników, tak jak wyżej napisano to kwestia programowa. Problem rozwiązałem w ten sposób:

 

http://www.tomshardware.co.uk/faq/id-1904869/disable-ulps-amd-crossfire-setups.html

Edytowane przez Artsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reinstalacja systemu i instalacja sterowników z CD MSI pomogły - jest git :) póki co nie będę aktualizował sterowników

teraz pozostaje mi rozgryźć kwestię fastboot'a. którego włączyłem przy okazji ww. problemu, a który jak mi się wydaje nie działa tak jak powinien. Ale to już kwestia poza tematem :)

 

Dzięki, można zamknąć :)

Edytowane przez Piehursson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fast boot zadziała jak zainstalujesz system na partycji GPT. Sprawdź jeszcze czy twoja karta graficzna obsługuje UEFI GOP 

 

2dujm6w.png

 

Jeśli tak to możesz uruchomić nawet tryb Ultra fast boot (uruchamianie PC nawet w 10-15 sekund).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Tak, karta obsługuje UEFI GOP.

Co do konieczności instalacji systemu na GPT to nie spotkałem się wcześniej z taką informacją bo nazjwyczajniej w świecie nie szukałem jej. Sądziłem, że wystarczy po prostu urchomić odpowiednią opcję w UEFI. W tej chwili Fast boot po prostu nie działa. Mimo włączonej odpowieniej opcji po uruchomieniu komputera pokazuje się ekran POST lub jesli wybiorę inaczej kolorowa ekran MSI zastępujący POST. Przy następnej reinstalacji systemu zainstaluję go na GPT - musze tylko obadac temat i sprawdzić czy konwersję można przeprowadzić z poziomu instalatora Win 8.1.

Dzięki za cenną radę :)

Edytowane przez Piehursson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fast boot w ogóle coś daje na SSD ? U mnie bez tego i tak system wstaje w 12 sek

To wstanie w 5sek. zależy wszystko jedynie od ilości urządzeń podłączonych do pc (HDD, cdrom, bluray i inne urządzenia usb).

 

Piehursson, dnia 05 Paź 2015 - 21:45, napisał: snapback.png

Witaj!

Tak, karta obsługuje UEFI GOP.

Co do konieczności instalacji systemu na GPT to nie spotkałem się wcześniej z taką informacją bo nazjwyczajniej w świecie nie szukałem jej. Sądziłem, że wystarczy po prostu urchomić odpowiednią opcję w UEFI. W tej chwili Fast boot po prostu nie działa. Mimo włączonej odpowieniej opcji po uruchomieniu komputera pokazuje się ekran POST lub jesli wybiorę inaczej kolorowa ekran MSI zastępujący POST. Przy następnej reinstalacji systemu zainstaluję go na GPT - musze tylko obadac temat i sprawdzić czy konwersję można przeprowadzić z poziomu instalatora Win 8.1.

Dzięki za cenną radę :)

Chyba musisz przeprowadzić instalację od zera likwidując wcześniejsze wszystkie partycje MBR.

Nalezy wcisnąć odpowiedni przycisk wyboru zaraz po restarcie pc i wybrać z opcji botowanie ten napęd Dvd który ma dopisek UEFI. Wtedy przeprowadzisz instalację windows 8 na partycji GPT. Nie zdziw się, system utworzy kilka mniejszych partycji ale one wydatnie nie pomniejszą pojemności SSD. Osobiście mam w domu 3 pecety i wszystkie chulają na :"ultra fast boot". GPT używam gdyż umożliwił mi np utworzenie jednej dużej partycji magazynu 3 Tb.

Edytowane przez Markus1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...