Skocz do zawartości
WiewioRx

Modernizacja sprzętu FX 4300

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zastanawiam się, jak natańszym kosztem podnieść wydajność w grach.

Sprzęt:

- proc AMD FX 4300

- płyta Asus pod am3+ ( nie pamiętam modelu )

- grafika ASUS GTX 660 OC 2gb ( to bym chyba na końcu zmieniał ).

- ram Kingstone 2 x 4 gb 1600 mhz

- dysk :

a) system na SSD 120 gb

b) reszta na 500 gm baracuda

- zasilacz 500 W silent

 

Gram raczej RPG, typu Wiedźmin 3, Fallout itp. Chciałbym wydać raptem parę stów.... Raczej podnieść co nieco niż drastycznie. Drastycznie to zmieniłbym całego kompa :)

 

Myślałem nad:

1. Dołożenie jeszce 4 gb ramu, ale czy to coś da?

2. Zmiana procka FX 4300 na FX 6300 lub FX 8320 ( raczej ten ) - tylko czy warto?

3. Zmiana płyty i procka na i5- ale są tak drogie, że z nóg zwala....

Co sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramu masz wystarczająco.

Ile chcesz na to wszystko wydać?

Wymiana proca na fx6300 da Ci niewiele w tytułach o których wspomniałeś chodź różnica w porównaniu do fx4300 i tak będzie duża, o FX8320 nawet nie myśl, w grach ma tą samo wydajność co 6300 przy tym samym taktowaniu.

Najlepiej byłoby kupić używane i5 np. i5 2400 i najtańszą płytę główną.

Zasilacz 500w silent to rozumiem jakiś no-name, dla bezpieczeństwa wymień, może być nawet jakiś używany OCZ Modxstream byle normalna marka.

 

Tapatapatap Z2

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to trochę rozjaśnia sprawę. W grach dominuje Intel. i5 2500k jest wielokrotnie lepszy o kilkadziesiąt procent od AMD 8320.....

Zastanawiałem się tylko jeszcze przez chwilę nad 8320..., bo parę stówek różnicy i system zostaje ten sam.

Zmiana na i5 2500k ( K daje możliwość kręcenia ? ) + płyta wymaga reinstalki ... 

Sprawdziłem jeszcze zasilacz:

Silentium Genius 1 500 W 

płyta: Gigabyte 970 A DS 3

 

Myślę, że zapoluję na i5 2400 lub 2500 oba K.

Dziękuję za pomoc.


Co sądzicie o takiej płycie pod i5 2500k ? Nada sie do podkręcenia? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do podkręcania płyty na chipsecie p67(-brak możliwości korzystania ze zintegrowanej grafiki,-brak gniazda usb3.0 na froncie obudowy,dodatkowy kontroler do obsługi sata 6gb i usb 3.0), z77(+możliwość korzytania z gpu w procesorze,+śledź z usb 3.0 na frot obudowy,+natywna obsługa sata 6gb oraz usb 3.0 przez chipset). koszt odpowiednio większy ~ 200-250zł. (h61 - nie podkręcisz, koszt ~100zł). i5 2400 ~ 310-350zł, i52500k ~500 - 650zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włączyłem porównywarkę i zastanawia mnie jedna rzecz, mianowicie FX 4300 i np 8320 ma sporo więcej dodatkowych instruckji

SSE4a     AVX 1.1     SSE2     F16C     MMX     SSE4     XOP     AVX     SSE3     EM64T     SSE     ABM     BMI1     CLMUL     AMD64     SSE4.1     FMA4     FMA3     SSE4.2     CVT16     AMD-V     Supplemental SSE3     AES      

Czy to ma jakieś znaczenie w grach ?

link do porównania:

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-2500K-vs-AMD-FX-8320E

Edytowane przez WiewioRx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to ma jakieś znaczenie w grach ?

Rozumiem, że miałeś jakiś wyraźny powód, by nie kliknąć w link z tego postu

 

Tu masz test, jest twój fx 4300, nie ma 2320, jest 2400, który jest tylko minimalnie wyżej taktowany. 

i zapoznać się z artykułem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem, że na pierwszy rzut oka i5 2500k jest wydajniejsze. Widzę też, że FX mają więcej instrukcji, co może wiązać się może z większą obsługą efektów, jak np rozmycia, blur, śaitła, cienie itp ?

Czyli i5 2500k mniej instrukcji, ale może gorszy wgląd, lub brak niektórych efektów, stąd wieksza liczba klatek/s.

Nie jestem znawcą i jedynie pytam czy te różnice w instrukcjach jakoś się przekładają na gry. Może dotyczą np prędkości kompersji, czy innych efektów, które nie mają zanczenia w grach i tu wówczas FX ewidennie leży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to się wyjaśniło :)

Myślę, że mam już konkretne odpowiedzi. Przy tym sprzęcie co mam, najbardziej efektowne w sensie przyrostu klatek/s, a jednoczesnie najtańsze będzie zmienienie procesora FX 4300 na używane i5 2500K + płyta. Do tego delikatne kręcenie i myślę, że kolejną zmianą za parę miesięcy będzie karta graficzna, bo procesor wciąż powinien dawać radę.

Dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...