Skocz do zawartości
dzik_dzikniety

Jednostka centralna do 2300 zł (bez grafiki)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!
Dawno już nie interesowałem się sprzętem i trochę trudno mi się teraz wgryźć (nie ma już tyle czasu na czytanie testów :( )
We wstępie pragnę zaznaczyć, że kwota 2300 zł nie ma obejmować karty graficznej- tę dokupię później, przy najbliższym dopływie gotówki, ale sugestie kart do ~800 zł będą bardzo mile widziane. :)

Chciałbym złożyć kompa do pracy (CAD, GIS, Excel) i grania. Nie mam szczególnie wysokich wymagań- każdy współczesny sprzęt będzie dla mnie ogromnym skokiem jakościowym. :) Teraz konkrety:

  • Podstawową kwestią jest to czy powinienem zdecydować się na Intel czy AMD. Mówią, że w dzisiejszych czasach AMD nie dorasta do pięt Intelowi- prawda to czy może warto rozważyć oparcie konfiguracji o CPU od AMD, które są znacznie tańsze?
  • Czy warto inwestować w procesor na socket 1151 (np. i5 6500) i zyskać obsługę DDR4 czy może bardziej opłacalne będzie, w stosunku ceny do wydajności, kupienie czegoś na 1150 (np. i5 4690K).
  • Jak dużo można zyskać dzięki odblokowanym zegarom? Załóżmy wariant i5 6500 naprzeciw i5 4690K (wiem, że jest starszy). i5 4690K jest ponad 200 zł droższy- czy dzięki możliwości podkręcenia będzie warto za niego dopłacić?

 

Odpowiedzi na pytania z regulaminu:

  1. czy zestaw ma zawierać tylko komputer czy również system operacyjny, napęd optyczny i peryferia takie jak: monitor, myszka, klawiatura itp.
    - tylko komputer
  2. do czego komputer będzie wykorzystywany
    - CAD (tylko 2D), pakiet Office, gry
  3. jaką kwotę chcesz przeznaczyć
    - maksymalnie 2300 zł
  4. czy części mają być nowe czy mogą być używane
    - nowe
  5. czy będziesz podkręcał podzespoły
    - tak- procesor
  6. w jakiej rozdzielczości grasz/zamierzasz grać
    - pracować chciałbym w 3840 x 2160 (w programach pakietu Office, w CAD)
    - do gier wystarczy 1920 x 1080
  7. czy mieszkasz poza Polską (ceny za granicą są inne!)
    - nie
  8. czy możesz użyć części ze starego komputera takich jak: dysk twardy, napęd optyczny, obudowa
    - tylko napęd się nadaje, HDD na magazyn danych
  9. czy preferujesz jakiś konkretny sklep np. z powodu odbioru osobistego
    - nie preferuję konkretnego sklepu, ale dobrze byłoby kupić wszystko w jednym miejscu

Co skleciłem do tej pory:

 

Procesor: Intel i5-4690K 3.50GHz 6MB BOX
Płyta: ASUS Z97-P (Z97 2xPCI-E DDR3)
RAM: Kingston 8GB 1866MHz HyperX Savage CL9
Dysk: Kingston 120GB 2,5'' SATA SSD SV300S37A
Zasilacz: SilentiumPC 600W Vero L1
Obudowa: SilentiumPC Gladius M20 Pure Black - USB 3.0

 

Proszę również o odniesienie się do powyższej konfiguracji (co zmienić, żeby przy tej samej cenie uzyskać wyższą wydajność lub przy tej samej wydajności obniżyć cenę).

 

Z góry dzięki za odpowiedzi! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD do wymiany na http://www.morele.net/dysk-ssd-transcend-ssd370-128gb-sata3-ts128gssd370s-732386/

lub

http://www.morele.net/dysk-ssd-a-data-premier-pro-sp920-128gb-asp920ss3-128gm-c-635787/

Ramy do zmiany na

http://www.morele.net/pamiec-g-skill-ddr3-8gb-4gbx2-2400mhz-cl10-ripjawsz-dual-f3-2400c10d-8gzh-723113/

 

Zasilacz do zmiany na

http://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-smart-se-modular-530w-sps-530mpcbeu-549804/

lub

http://www.morele.net/zasilacz-xfx-pro-series-ts550w-120mm-80-bronze-p1-550s-xxb9-379507/

 

Musisz też wziąć pod uwagę zakup coolera CPU jesli chcesz podkręcać procesor. Fortis 3 w zupełności wystarczy.

 

Całość wyglądałaby tak:

http://www.morele.net/inventory/info/mh43jW/

 

Jeśli zaś chodzi o karty graficzne do 800 zł to GTX950 lub używki, do 900 zł GTX960 lub używki.

 

Co do procesorów AMD to od wielu, wielu lad nie są żadną realną konkurencją jeśli chodzi o wydajność w stosunku do produktów Intela.

 

Co do różnicy w wydajności między 6500 a 4690K to gdy tego drugiego nie będziesz podkręcał to w grach będzie wypadał tak samo jak 6500. Po podkręceniu natomiast możesz w grach zyskać do 10% wyższej wydajności.

 

Sam musisz sobie odpowiedzieć czy taki zysk jest dla Ciebie opłacalny.

 

Jesli zdecydowałbyś się na platformę skylake to tutaj zestaw oparty na i5-6600 bez dodatkowego chłodzenia:

 

http://www.morele.net/inventory/info/TYQ6Q0/

 

Dodatkowe chłodzenie możesz dołożyć później jeśli uznasz, że boxowe jest zagłośne a jeśli możesz dobić do 2300 zł to zamieniłbym dysk SSD na Samsunga Evo 850 o pojemności 250GB

 

Na konkurencyjnym portalu masz test, w którym zestawione są i5-6500, i5-6600 oraz i5-4690K na stockowych zegarach i podkręcony do 4,5GHz

Edytowane przez Piehursson
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką i wyczerpującą odpowiedź!

 

Zasilacz

Jaka jest przewaga wymienionych przez Ciebie w stosunku do SilentiumPC 600W Vero L1? Na papierze wyglądają niemal identycznie, a SilentiumPC jest 40-50 zł tańszy, do tego oferuje 70-50 W więcej. Domyślam się, że nie chodzi o modularność, bo tylko jeden z nich jest. (absolutnie nie krytykuję twojego wyboru- jestem tylko ciekaw czym się kierować :) )

 

RAM

W konkurencyjnym sklepie znalazłem pamięci G.SKILL o identycznych parametrach, ale w wersji TridentX zamiast RipjawsZ. Czy jest między nimi jakaś różnica poza wyglądem chłodzenia?

 

GRAFIKA

Czy przy wyborze karty jest sens kierować się producentem? Chodzi mi o to, że nie będę pewnie miał czasu przekopywać się przez wszystkie testy, produktów jest całe mnóstwo, a do tego budżet mam dość ograniczony, więc byłoby wygodnie ograniczyć się do jednej marki. Wiem, że pytanie trochę z czapy, ale kiedy ostatnio wybierałem grafikę do blaszaka królował Gainward, którego chyba już mało kto pamięta, i nie było dużo zastanawiania się. :P

 

Nie mogę znaleźć nigdzie tego porównania trzech i5- chyba nie ogarniam googla. Mógłbyś podesłać linka na PW?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilacza - 600W to dla tej platformy trochę przerost formy nad treścią - lepiej kupić zasilacz słabszy (ale nadal mocny i pozwalający na późniejszą rozbudowę sprzętu) ale jednak wykonany z lepszych komponentów i cechujący się wyższą jakością.

 

Jeśli chodzi o ramy - jeśli znalezione przez Ciebie pamięci charakteryzują się takim samym taktowaniem i opóźnieniami to nie ma znaczenia co wybierzesz. Kup tańsze lub te, które Ci się bardziej podobają.

 

Jeśli zdecydujesz się na grafikę od Nvidia to warto skupić się na produktach MSI i ASUS, ewentualnie Gigabyte.

 

Jeśli interesują Cię Radeony to chyba najlepiej wybrać ofertę Sapphire.

 

Link podsyłam na priva.

Edytowane przez Piehursson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...