Skocz do zawartości
naruto83

Jaką drogę wybrać ? Baza wyjściowa do GTX 1070

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Wkrótce zamierzam kupić swój pierwszy od kilku ładnych lat komputer. Od paru tygodni szukam informacji jaki sprzęt wybrać, zarówno na polskich jak i zagranicznych portalach. Najlepsze jest to, że im więcej czytam tym bardziej zgłupieć można.

Generalnie zależy mi na tym aby procesor nie ograniczał karty graficznej opartej na GTX 1070. Nie chciałbym w trakcie gry być świadkiem zacięć, spowolnień itp "kwiatków" spowodowanych zbyt słabym procesorem. Zamierzam grać tylko i wyłącznie w rozdzielczości FULL HD. Nie chciałbym przesadnie wydawać pieniędzy tylko wybrać racjonalny sprzęt przy którym GTX 1070 będzie działał na 100% swoich możliwości stąd też nie podaję konkretnego budżetu na komputer. Dobrze będzie jak niektóre elementy jak zasilacz czy obudowa będą "przyszłościowe" tak, że np. za kilka lat przy modernizacji sprzętu nie będą mnie ograniczać i zostaną.

 

Co do gier w które aktualnie próbuję od czasu do czasu grać to Diablo 3 i League of Legends. Co do planów na przyszłość to chciałbym komfortowo grać w najnowsze pozycje. Nie mam konkretnie sprecyzowanych tytułów, po prostu jak coś mi się spodoba to chciałbym móc w to zagrać.

 

Aktualnie posiadam monitor Dell P2214H, dysk ssd 120gb który obecnie jest w laptopie, ale docelowo trafi do nowego komputera jako dysk systemowy, myszkę, klawiaturę. Komputer chcę żeby był w miarę wydajny i wystarczył na dłuższy okres czasu. Docelowo w komputerze chciałbym również zmieścić łącznie 2 dyski ssd oraz 2 hdd.

 

Poniżej proponowany przeze mnie zestaw:

 

https://www.morele.net/inventory/info/7Ws9DS/

 

Liczę na pomoc i jestem otwarty na uzasadnioną modyfikację zestawu.

Edytowane przez naruto83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

Zanim przeczytałem co Napisałeś o zasilaczu, to chciałem to samo napisać i dać link do 550-tki. :grin:

 

 O płytę z lepszą dźwiękówką chodzi Ci pewnie Z170 Asus Pro Gaming , lub coś w tym stylu? 

 

Co do obudowy,to moim zdaniem lepszy był by Fractal R5ti

Edytowane przez pablo27

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilacza to jednak jestem skłonny pozostać przy 650 W z uwagi na małą różnicę w cenie (jakieś 40 parę zł) a zawsze będę spał spokojnie jakbym kiedyś chciał podkręcić procesor. Chociaż powiem szczerze jak przeglądałem różne testy to w full hd podkręcenie procesora i7-6700k dawało niewiele. Tym bardziej, że mam monitor 60HZ więc sam nie wiem...no chyba, że oglądałem niewłaściwe testy i podkręcenie i7-6700k na 4,5 GHZ daje więcej niż myślę w połączeniu z GTX1070.

Co do płyty głównej Z170 Asus Pro Gaming to widzę, że w tej cenie wymiata i warto w nią zainwestować. Szczególnie podoba mi się fajna karta dźwiękowa.

Najbardziej zaciekawiła mnie obudowa Fractal R5ti. Wygląda jak dla mnie obłędnie, a w środku pomimo mniejszych gabarytów sprawia wrażenie bardziej praktycznej - więcej dysków wchodzi :). I cena nieznacznie wyższa. Czy mógłbym liczyć  na szerszy opis o tym Fractalu ? Jak wypada w konfrontacji z Phanteks Enthoo Pro ? Z tego co widzę jest wyciszana. Jaki ma to wpływ na obieg powietrza ? Czy nie będzie mi się komputer w środku "gotował" np. przy podkręconym i7 na 4,5 GHZ ? No i najważniejsze. Tak z ciekawości jako, że ciągle szukam i analizuję różne rzeczy...czy do fractala wejdzie chłodzenie typu CPU Noctua NH-U14S ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noctua NH-U14S  ma wysokość 165mm, FD Define R5 Titanum mieści coolery o wysokości do 180mm. Przy tym coolerze na pewno się nie ugotuje, to dobre chłodzenie. 

Wygłuszenie nie ma wpływu na obieg powietrza - maty wygłuszające nie zaślepiają otworów wentylacyjnych a to dzięki nim obieg powietrza jest właściwy.

 

http://noctua.at/en/products/cpu-cooler-retail/nh-u14s/specification

http://www.fractal-design.com/home/product/cases/define-series/define-r5-titanium

 

Jeśli chodzi o porównanie z Phanteks Enthoo Pro poszukaj testów 

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Nemayu

naruto83->Fractal wytłumiona z przednimi drzwiczkami też wytłumionymi. Oznacza, że komputer będzie cichszy. Przemyślane demontowanie i czyszczenie filtrów->wygoda i oszczędność czasu.

Edytowane przez Nemayu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nemayu dzięki za odpowiedź. Intryguje mnie jeszcze kwestia pamięci ram. Chciałbym najlepiej wybrać. Żeby w danym przedziale cenowym mieć najlepszy produkt. Czy jest gdzieś baza wyników wydajności ddr4 ? Wiele lat temu pamiętam, że było coś takiego, że program po teście pamięci ktorą mamy w komputerze pokazywał długą tabelkę z najlepszymi wynikami innych osób. Były tam nazwy i dokładne dane konkretnych pamięci.

 

Co sądzicie o czymś takim ?

https://www.morele.net/inventory/info/xZizvx/

 

Martwi mnie tylko jedna rzecz. Na stronie producenta pamięci http://www.gskill.com/en/product/f4-3200c14d-16gtz

nie ma kompatybilności z płytą główną Asusa Z170 Pro Gaming.

Edytowane przez naruto83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noktua to przesada - biorąc pod uwagę gluta pod czapą i7, wystarczyłby spokojnie macho.

Napęd dvd zmieniłbym na asusa - a jeśli będziesz go używał sporadycznie, rozważyłbym zewnętrzny.

Brakiem na liście qvl bym się nie martwił - w dzisiejszym sprzęcie bardzo rzadko się zdarza brak kompatybilności. Po drugie producent nie jest w stanie przetestować kompatybilności na wszystkich płytach bo jest ich ogrom. Po trzecie kontroler pamięci znajduje się w cpu, więc jeśli współpracuje z jedną płytą to i z innymi też powinien.

Możesz mi wierzyć, zasilacz 450W wystarczy do OC tego kompa i jeszcze zostanie - 550W jest z naprawdę sporym zapasem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Noctua to przesada ? - Przeglądając testy na różnych forach dobrze sobie radzi. Dodatkowo ma bardzo łatwy montaż i dobrą kulturę pracy.

Rozumie, że nie ma historii z napędami i pierwszy lepszy zda egzamin ? https://www.morele.net/naped-lg-gp57eb40-slim-zew-699387/

Jeśli chodzi o ram to może ktoś widział gdzieś takie połączenie czyli Asusa Z170 pro gaming z ramem który wybrałem ? Byłby wdzięczny za taką informację. Jeśli chodzi o potwierdzoną kompatybilność to MSI ma szerszą listę. Czyżby G Skill faworyzował MSI ? :) A może nie ryzykować i wybrać płytę główną MSI Z170A gaming pro ? Czy duża jest różnica jakościowa pomiędzy Asusem Z170 pro gaming, a MSI Z170A gaming pro ? Sam nie wiem co wybrać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pablo27

Tak na płycie Ausa ustawisz w biosie profil#1 i ram będzie hulał na 3200mhz cl14.

 Pisze właśnie na tej stronie, że RAM jest kompatybilny z płytą Z170 DDR4 którą to pamięć ddr4 obsługuje Pro Gaming i właśnie na takim chipsecie Z170 jest. :mellow:

RAM też proponuję Ci zakupić tańszy.  Nie odczujesz różnicy a po co przepłacać.

 

Co do tego która płyta jest lepsza Asus ma lepszą dźwiękówkę o nazwie Supreme FX .

MSI Relatek ALC-1150.

 

Podkręcanie procesora 6700K do 4,5 na Asus Z170 Pro Gaming przebiega poprawnie, natomiast nie wiem jak jest z trybem turbo boost , bo nawet go nie ustawiałem.

Musiał bym ustawić tryb TB ,oraz sprawdzić jakimś programem i jak zadziała poprawnie, to mogę 100% zarekomendować płytę Asus-a.

 

Chłodzenie procesora Weź sobie DR3, albo Fortis3.

Edytowane przez pablo27

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze przejrzeć testy co do chłodzenia, ale z tego co pamiętam Noctua wypadała lepiej niż DR3 lub Fortis3, ale mniejsza z tym.

O płytach jeszcze muszę poczytać. Może ktoś zastosował pamięć którą chcę kupić w Asusie Z170 Pro Gaming.

Jeszcze jedna sprawa. Czy dysk ssd który posiadam będzie ok do windows 10 + parę podstawowych programów ? https://www.morele.net/dysk-ssd-hyperx-fury-120gb-sata3-shfs37a-120g-646778/ Mam nadzieję, że w tej konfiguracji, nie będzie wąskim gardłem. Gry jak rozumie będę instalował na HDD który wybrałem i także nie będzie tu wąskiego gardła tak ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy sprawdzaniu testów coolerów zwróć uwagę na platformę testową. Będą tam cpu z lutowanym IHS (i7 2600K lub coś pod LGA2011) - bo, powtórzę, biorąc pod uwagę gluta pod czapą i7 wszystko powyżej takiego Macho będzie bezradne.

Twój ssd szału nie robi ale do windowsa się nada. HDD na pewno będzie wolniejszy jeśli chodzi o czas ładowania gier, levelów itp, na fps nie ma wpływu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leon166 będę miał na uwadze platformy testowe coolerów. Dzięki za uwagę.

Co do ssd co to znaczy, że szału nie robi ? Ponoć ma odczyt/zapis wg. producenta 500MB/S. Co mają lepsze ssd czego mój nie ma ? Serio czym się różnią od mojego ? I jaki ma to wpływ na działanie systemu ? To co warto dołożyć do czegoś lepszego ? I co mi da lepszy dysk ssd jako dysk pod system ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko na integre lepsza/gorsza bym nie patrzył. Sprzęt ujawnia moc(słuchawki, głośniki) podpięty do choćby asusa dx. Mam supreme fx i ssie. Na dodatek póki nie kupiłem dźwiękówki to grafa przenosiła mi na słuchawki/głośniki pisk cewki...przy wysokim FPS bardzo wysoki i wkurzający.

 

Dysk ssd of na system sie nada, na pewno lepszy bedzie od hdd. I z 2 moze 3 gry...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie. Kiepski ten mój ssd. Chyba lepiej jak zostanie w laptopie. Myślę o Crucial MX200 lub Samsung 850 EVO (obydwa 250 GB) chyba, że warto dopłacić do Samsunga 850 Pro, a może jeszcze coś innego ?

Edytowane przez naruto83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

850pro zdecydowanie najlepszy, ale w codziennym zastosowaniu nie będzie mocno zauważalnej różnicy w stosunku do 850evo czy mx200 - wybierałbym między tymi dwoma i skłaniałbym się ku evo bo ma 5-letnią gwarę vs 3 lata mx. Choć 10 lat gwary 850pro też jest kuszące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mają niższą żywotność od MLC i są trochę słabsze. Akurat te produkowane przez samsunga są bardzo dobre i nie musisz się o nie martwić - w końcu nie bez powodu daje 5 lat gwarancji.

Ale jak masz wątpliwości, pozostaje jeszcze mx200, albo dopłata do świetnego 850pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Leon166. Zaznajomiłem się trochę z tematem i chyba warto kupić Samsunga 850 PRO tym bardziej, że przez minimum 5 lat nie zamierzam "dotykać" komputera pod względem modernizacji no i 10 lat gwarancji mówi samo za siebie. Ciekawi mnie tylko jedna sprawa bo jestem w tym zielony. Skąd wiem, czy ten dysk podłącze tak jak został podłączony w teście na łamach purepc ? Pozwolę sobie zacytować: "Zastosowany system plików to NTFS, zaś dyski pracowały w trybie AHCI wpięte w porty Serial ATA 6.0 Gb/s obsługiwane przez kontroler Intel."

Czy Asus Z170 PRO GAMING pozwoli mi pracować w trybie AHCI oraz czy ma Serial ATA 6.0 Gb/s obsługiwane przez kontroler Intel ? Jak rozumie taka konfiguracja zapewnia max wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta na pewno pozwoli pracować w trybie ahci i powinna mieć go włączony domyślnie. Ma sata 6.0Gb/s. Po zainstalowaniu systemu będziesz musiał zainstalować sterownik intela (ahci). Dobrze rozumiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o zmianie płyty głównej na inną ? Chodzi mi o brak kompatybilności RAM. Nie chcę mimo wszystko ryzykować i wolę kupić pewną płytę. Najlepiej któraś z tych:

 

Z170 KRAIT GAMING / Z170A KRAIT GAMING
Z170A GAMING M3
Z170A GAMING PRO
Z170A GAMING PRO CARBON
Z170A PC MATE
Z170A SLI PLUS

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do M3 - niepotrzebne mi jest sli. Nie wiem czy to ma znaczenie i czy o czymś to świadczy, ale model M3 na stronie MSI znajduje się w segmencie Enthusiast GAMING razem z innymi jak M5, M7 itd. - czyli wyżej niż np. Gaming Pro, która jest szczebel niżej - Performance GAMING.

Czy te wzmocnienia mają jakieś znaczenie w praktyce ? Przecież nie zamierzam rzucać komputerem :).

Jeszcze jedno. Jak znaleźć listę obsługiwanych pamięci ram na stronie msi. Bez problemu na stronie Asusa znalazłem, ale na MSI jakoś nigdzie nie widzę...

Edytowane przez naruto83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość damian25

A niby czego pc-mate oprócz wygladu nie ma ?Bo ma wszystko co tylko jest łacznie z nowymi dyskami ssd  i usb 3.1 i starym łaczem pci xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość damian25

Podpowiem tylko ze na płytach msi przynajmniej tych 6 i 8 fazówych trzeba podbijac power limit bo msi ustawiło nisko  i zbija wydajosc .takze usatwiasz sobie 5 GHZ  a masz wydajosc  3 xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...